Strugurasi de Sept-Oct2011 *38*

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaiasi

[quote]citat din mesajul lui JadeJador

nanna pai si ce sa i fac ? ii mai trec suieraturile astea ?
stiu si eu ca bronsiolitele astea sunt pe fond alergic
a facut si tratament cu zyrtec 10 zile
of , asta mai imi lipsea acum


_


de T 5+





Si eu in copilarie faceam pneumonii pe fond alergic. Ca sa scap de ele am facut un tratament de 6 luni cu Zaditen (antialergic)> nu am mai facut complicatii dar wheezingul il am si acum cateodata. Nu stiu in functie de ce e pentru ca de racit nu am mai racit de vreo 4 ani (calumea)..doar asa nas infundat si tuse usoara. In general se monitorizeaza racelile ca sa nu dea complicatii. Mai mult nu poti face decat sa le tratezi cand apar.


Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

Ollla
Multumim mult pt incurajari si felicitari.acum imi e mai greu de pew tel, pt ca pe calc deschideam o pag separata pt a scrie mesaj si nu uitam pe nimeni, acum tre sa citesc pagini intregi si sa tin minte si asta e mai dificil.

Sei, cand era mai mic, adik pe vreo 2 luni panaa vre 4, ayu scotea mult mai multe sunete clare, apoi a facut o pauza..doar tipa mai mult si atatm pana acum vreo 2 sapt,cand a inceput cu mult mai multe, cum ar fi inghiii, pa, da, inclusiv a zis mama de vreo4 ori pana acum,dar stiu ca nu a zis-o constient, ci doar ca asa silabe poate el sa spuna, asa ca stai linistita cu ela, o sa vezi ca o sa inceapa cu mult mai multe dupa o pauza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Lena , eu cred ca e dreptace si de aia.

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns broome spune:

Citeam lectura de seara inainte sa ma culc, si nu am putut sa nu raspund si eu pe scurt la cateva probleme

Lena, si al meu e karatist... nu cred ca e nimic in neregula cu asta.. si inca de cand era micut statea cu palmele drepte..

Sei, si al meu scoate tot felul de sunete dar ff rar are chef de vorba cu noi.. mai nou ii zicem priveghetoare, azi a fost in gradina cu sotul si mi-a zis ca tipase un papagal si imediat a facut si el aproape la fel..

Si sa va spun cat m-am stresat eu in legatura cu el? Nu cred ca s-a stresat cineva mai mult ca mine.. am fost la controlul de 4 luni azi si ne-a zis ca e normal tot ce face, deci..

Si sa va zic si de noi, la 4 luni avem 63 cm si 6.6kg. in primele doualuni a luat cate un kil pe luna, in ultimele doua 700g.

va pup, sanatate la bebeii bolnaviori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Da, Oana,,, ma gandeam si eu. Dar si pediatra a spus ca tb sa faca la fel cu ambele maini.

Broome, nu e prob daca face asa cu amandoua. Maia face doar cu dreapta

Uitasem , Ayo felicitari !!! De acum tb sa securizati prizele :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Lena , stii cum faci tu acuma? Cum faceam eu acu ceva timp...il intrebam pe al meu daca e normal ca Eca atunci cand sta pe loc sa dea mereu din picioare (macar un pic dar nu sta locului)...daca misca de ce misca , daca nu de ce nu misca ?!?!

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

uitati ce le mai bese mintea astora de ne conduc
AICI

_


de T 5+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Nuuuuuu, sa stii ca a observat si sotul. O sa fac un filmulet daca o prind :(((
Poate dirijeaza si isi imagineaza ca o face cu mana dreapta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui JadeJador

uitati ce le mai bese mintea astora de ne conduc
AICI

_


de T 5+





da..AM vazut SEARA STIREA.. intrebarea e : le dau si titi la tati ca sa poata alapta ei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaiasi

Sei, eu de cand ma stiu am avut probleme cu tranzitul. In anii in care eram mai plinuta nu faceam zile intregi...de ce? pai e si o logica pe aici> in general asta e o problema a femeilor si are si o latura hormonala. Estrogenii , care salasuiesc in grasime, contribuie la problema asta de tranzit dincolo de alimentatie. Eu m-am reglat cand am slabit, am inceput sa ma misc si sa beau apa!
De ce ar fi regula asta diferita chiar si la un bebelus? Mai ales ca inca din uter se face transferul hormonal de la mama la fat si apoi si copiii au hormonii lor. Nu mai cauta respunsul la problema asta numai in ce gasesti rau pe internet, rude binevoitoare..etc. Ia si studiaza problema din toate perspectivele.Parerea mea e sa astepti pana cand Ela va fi mai activa, va manca variat si va primi apa. Eu asa as face. Clar este ca laptele tau e gras si ca ea asimileaza foarte bine. Drept dovada...eu si cu Rach (care avem 2 matze) avem unii dintre cei mai cacaciosi copii. Nu stiu la Rach cum e dar a mea inca face de 4-5-6 ori/zi. Rach, zi-ne si tu! Deci , cred ca sunt multe chestii pe care sa le iei in considerare inainte sa te chinui in felul asta.

O sa o zic pana am sa mor ca cea mai buna atitudine in ceea ce priveste propriul copil e sa te ghidezi dupa instinct! E ceva nescris dincolo de medicina si reguli care dupa parerea mea nu va da niciodata gres.

Eu cu Eca am fost la medici peste medici..si la fiecare simteam ba ca nu stiu despre ce vorbesc , ba ca vorbesc doar din carti mai putin din experienta, ba ca voiau bani si aveau interes sa ma mai cheme, ba ca voiau sa faca experimente pe copilul meu. Si uite cata dreptate am avut!Cand am ajuns la unica doctorita care mi s-a parut stapana pe ea si pe ce zice, m-a facut sa fiu convinsa ca a mai vazut cazuri asemanatoare m-am linistit complet. Si intr-adevar orice tratament ii faceam fetei i-l faceam INUTIL SI CU REPERCURSIUNI GRAVE ASUPRA SANATATII EI VIITOARE!

Ma scuzati ca m-am intins atat..

Inutsa , scuze , nu stiam ca tot din L de vaca se face..Ma gandeam ca sunt altfel de prafuri! Nu stiu ce a fost in capul meu..de fapt stiu...nimic!

La noi iar ninge.Maine vine mama la mine! Sunt asa de fericita!!! Vreau sa o impresionez cu o prajitura cu branza proaspata. Aveti vreo reteta?



Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!


acum ca tu imi zici asta, imi dau seama ca si eu cand eram pe size xl , eram mai sonctipata, iar de cand sunt slabatura am mai scapat, si da apa la greu si salate cu tona..
Acum m-am linistit , am vb cu o fosta colega de servicisi mi-a zis ca bebele ei , de cand era doar pe LM pana la 3 ani a fost doar pe supozitor, de la 3 ani are ora fix zilnic.. si imi zocea ca a fost la medici, analize, contraoale , tratemente si nimic...uff sper sa ne reglam totusi cu supe si legume..

Mergi la inceput