Piersicute de iulie august (16)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

hello burtici! yo tot n-am laptopul acasa asa k mai intru printre picaturi de la serv.
am vaz k si voi va confruntati cu dureri pelvine+de mijloc...si eu la fel de o saptamana ma doare tare mijlocul, am asa o zona sensibila chiar si la atingere in dreapta...nashpa si ma cam doare si burtik, simt asa presiune cum ati zis si voi...banuiesc/vreau sa cred k e din cauza k se tot intind chestii pe akolo. burtik e tot cam la fel...in medie am luat aproape 1 kg fata de cat aveam inainte. ieri am fost sa repet toxo/cmv si urina si mi-am facut extra si hemoleucograma, sideremia si calciu - ca sa vad cum stau. abia astept sa se faca joi k sa merg la control
ziceati voi ceva de muzik, basi etc...eu sunt fan cluburi dar n-am mai fost de cd am ramas...parca nu mai am tragere de inima...mai ies doar la noi la cafenea din cd in cd si abia astept sa vina vara k sa deschidem terasa si sa zac tt ziua intre perne, la soare ieri am ascultat o mel mai tare in masina si intr-adevar am simtit altfel basii in burtik...desi era doar un blues la un mom dat a miscat si BB...cred k ii placea mel la fel de mult k lu' mami
v-am mai intrebat eu acum cateva capitole dk ati intrebat dr ceva legat de pregatirea sanilor pt alaptare...dar nu mi-ati raspuns :( sooo, stiti careva ceva despre tema asta?

pupix!

Roxy
16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

roxy pui sunt povesti astea cu pregatire sanilor pt alaptare !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm

porumbita, vrei sa ajungi la Fundeni (institutul de hematologie) sau la Victor Babes (institutul de imunologie)?

Daca vrei la Fundeni: Sos. Fundeni nr.258, sector 2, Bucuresti (http://icfundeni.ro/contact/) Cum se ajunge acolo:
- cu troleibuzul 66 de la Universitate pana la statia "Spitalul Fundeni"
- cu metroul pana la statia Costin Georgian si apoi cu masina 253 pana la statia "Spitalul Fundeni".
Nota: troleibuzul 66 se poate lua de la Obor sau de la Vasile Parvan(acolo are capatul celalalt), Kogalniceanu, Universitate.

Daca vrei la Victor Babes: http://www.ivb.ro/index.php?p=contact

Spune-mi, te rog, in ce saptamani trebuie facute dozarile legate de incompatibilitate de grup sanguin? Multumesc.


mi-a zis sa le fac in trim 2; nu mi-a zis o saptamana anume

o sa sun pe acolo sa vad ce zic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Roxypui are dreptate porumbita si mie doctorul mi-a spus la fel ca nu trebuie pregatiri. Acum nu stiu ce sa spun.Merci Miha ptr. Reteta. muraturica trebuie sa-ti vina pofta de nunta.Roxypui si eu sunt fun cluburi, dar Mai merg din cand in cand.

Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

roxypuy-nici eu nu stiu nimic despre pregatirea sanilor.eu nu mi i am pregatit in nici un fel.dar stiu ca atunci cand am nascut pana in ultima noapte de stat in spital nu mi a venit deloc laptele si tampitele de asistente nu au stiut sa imi spuna ce sa fac.noroc cu o colega de salon care mi a spus sa ma masez si mi a aratat cum sa merg de la baza spre sfarc sa mi se deschida caile.si in noaptea aia am avut explozie de lapte de ma dureau sanii rau de tot dimineata.asta e bine de tinut minte daca nu va vine laptele din prima zi

19+
rafael albert(25.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Roxypui , singurul lucru pe care l-am auzit la cine a alaptat ... Garmastan sa-ti pregatesti sfarcul , am inteles ca nu ar mai fi asa de dureros alaptatul , altceva .... nu stiu si nici nu am auzit .

18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

nu e corect; am folosit eu si Garmastan, dar dupa ce am nascut; il utilizezi dc faci rani (ranile se fac daca nu stii sa pui copiul corect la san sau il demufezi aiurea)


am afalt unde se face dozarea aia, poate maifoloseste si altora informatia


INSTITUTUL NATIONAL DE HEMATOLOGIE TRANSFUZIONALA PROF. DR. C. T. NICOLAU

Adresa: Str. Constantin Caracas nr. 2-8
Sector 1, Judetul Bucuresti

Telefon: 031 425 12 30

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

asta auzisem si eu k tb sa te dai inainte/in perioada de alaptare cu glicerina sau un unguent special din farmacie, insa tot la fel stiu de la o prietena care a avut mari probleme din cauza asta k e bine sa faci o pregatire prealabila (mai ales pt cele care nu au sfarcul f dezvoltat sau chiar indreptat spre interior). ei ii spusese dr despre un dispozitiv de la avent care e special pt asa ceva. eu nu excelez la cap sfarcuri, acum parca sunt mai pronuntate de cand cu sarcina insa ma tem sa nu fie probl dupa nastere...

Roxy
16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Of, chiar nu cred ca imi termin treaba pana plecam. Toata sapatamana am fost odihnita ca am stat acasa si acum cand chiar as avea nevoie de energie sunt ca un zombie datorita insomniei de azi noapte.
Sper si eu sa imi vina cheful de nunta si mai sper sa nu imi fie foarte frig. Din pacate ma voi intretine mai mult cu soacra pe parcursul nuntii. Sotul este fotograf (profesionist, dar practica pe langa serviciul de zi cu zi) si va fi "la munca". Am tot zis ca nu mai merg la nunti la care el e si fotograf, dar uite ca obligatiile nu ne dau pace.
Nasa mea imi spunea ca dr. ei i-a recomandat sa isi maseze sanii la dus inca dinainte de nastere sa ii pregatesca pentru alaptare. Ea a neglijat aspectul si a avut dureri destul de mari primele zile, dar imi zicea ca stie vreo 2 persoane care s-au masat si nu au avut dureri. Poate a coincidenta...asta e tot ce stiu in domeniul asta.
Sa nu scrieti prea mult pana luni ca pe weekend nu o sa intru . La socrii nu prea stau la calc ca ne vedem rar, stam la povesti, la mese interminabile...stiti voi. Poate mai intru de pe tel, dar nu promit fiindca nu imi place deloc.
Oricum, mai intru probabil pana plec.


13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Doamne fetelor, eu cand am nascut, a venit doctorita pediatra si mi-a spus sa-I arat sanii. Si cand m-a Piscat de ambele sfarcuri mi-a desfundat canalele instant. Insa nici cezariana nu m-a durut cum a fost durerea aia. Ei si din acel moment am avut lapte dar m-am umplut de rani pana mi-am luat aparatoare pe care o sa le cumpar si acum. Insa o prietena buna a avut canalele infundate nu a stiut ce sa faca si a Ajuns la cutit.

Ada

Mergi la inceput