Buburuze 2011 - LA MULTI ANI BUBURUZE! (131)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

RALUCA- bine ai revenit!

Sanatate multa tuturor bolnaviorilor!

Noi n-am mai facut ieri vaccin pentru ca i-am spus doctorului ca are muci si tuseste si apoi e prea mic si anemic, am hotarat sa mai asteptam, are aceeasi greutate ca la 9 luni. MI-a zis sa-i dau lapte, laptele ramane in continuare principala sursa de nutrienti si probabil ca nu ii mai ajunge cat am eu. Asa ca maine mergem la analize - sa vedem daca nu are vreo alergie la lapte cum banuiesc eu (pentru ca vomita de la lactate, bine acuma mult mai putin) si apoi incercam lapte de vaca sau de soya, punem purcelul la ingrasat.

ANKA - fi pe pace, e vreun puseu, recupereaza dupa boli.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catal_ina10 spune:

Bine ai revenit rmbbc!

Sunt epuizata dupa o repriza de plans disperat al Sarei. S-a culcat in sfarsit, obosita si ea, bietul sufletel. Problema au fost dintii plus o iritatie la poponet pe care cum i-o atingeam, cum incepea plansul cu urlete . Cu chiu cu vai am bagat crema de poponet gel de dinti si in sfarsit a cazut. Eu nu mi-am dat seama pana acum ca-i ustura asa tare iritatia de scutec.

Da Lori, fara bubite, si daca mai punem plansetele din ora in ora de azi-noapte, umflaturile din gura, vinovatii sunt usor de ghicit, premolarii.

Am citit undeva, nu stiu daca nu chiar aici, ca din cauza salivei excesive din timpul cresterii dintilor se irita mai usor la fundulet. Deci tot dintii . Greu sa-ti creasca, greu sa-i intretii, greu sa-i pierzi . De ce naiba ii mai avem?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catal_ina10 spune:

Hai, ca eu am inchis taraba, eu o deschid !

Deci... valuri, valuri de cafea fierbinte , ca si eu una am mare nevoie. Treziri si plans fara numar..... Cum o fi oare la molari?

Mayane, bine ca-ti lipseste "alt", se foloseste mai rar .

Lori, multa, multa sanatate la puiuti .

Ralukara, !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

neata

si la mine cafeaaaaaaaa multa
toata noaptea s au trezit
acum 2 seri s au culcat de la 6 si au dormit pana dimineata la 6 juma cu cateva foieli
aseara i am culcat la 9 juma, ca poate poate, da de unde, s au trezit toata noaptea, plus ca Razv de la 5 l am luat langa mine, pana la 7 i am pacalt, iar acum se cam freaca la ochi

Robi a gasit un mar uitat de mine aseara prin sufra si de n a ros la el www.facebook.com/photo.php?fbid=197129930388020&set=a.179885472112466.28890.100002730436237&type=1&theater" target="_blank"> dovada
sper sa se vada

i l am luat ca il scapase pe sub pat si imi e ca nu mai manca
in rest nik nou
sanatate la bolnaviori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Multam Catalina si tie una de la mine, ca sigur esti obosita rupta. Cel putin la mine...orice ar fi, dar plansul ma vlaguieste total.

Raluca bine ai revenit! Cum sunteti?

Robert a dormit bine, si-a facut efectul tratamentul (Doamne ajuta sa scapam de antibiotic), iar Ana e cu nasul aburit deocamdata; a dormit bine cu un supozitor de ala de la Fragrant in dos.

O zi minunata fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka-maria spune:

Azi sunt la job, desi n-am cu cine face treaba ca lumea e in vacanta. La noi sapt. asta e vacanta copiilor si parintii isi iau si ei concediu. Asa ca e cam pustiu pe acilea, numa' de munca nu-ti vine.
Bubu e in continuare in zodia foamei, ieri de la 5 cand a venit de la gradi si pana seara la 9 a mancat continuu. A gasit o minola si a muscat din ea asa cu coaja. Am reusit sa i-o smulg din mana si cat timp am curatat-o a urlat de ziceai ca-si da duhul. A mancat-o toata desi era mai acra decat o lamaie. Io nu prea il las sa manance citrice pt. ca se irita rau la fundulet, dar acum a fost imposibil sa-l linistesc pana nu i-am dat acritura aia.
Noi am fost cateva zile intr-un sat de vacanta. A fost suuuuper! am inchiriat un bungalow in padure. Era echipat cu de toate inclusiv sauna, jacuzzi si semineu. Evident ca n-am avut timp sa folosim de nici unele, dar mi-a placut ideea. In fiecare dimineata ne aduceau paine proaspata si ziarul.
Aveau in sat si un aqua park, s-a balacit bubu ca o ratza.
Beleaua a fost ca de obicei cu mancarea. Cand mergeam la restaurant incepea circul. Vreo 2 zile a fost cat de cat rezonabil, am putut sa mancam. In ultima seara in schimb, a fost cosmar. Ne-au compatimit toti chelnerii si toti clientii. Bubu a urlat, a aruncat cu toate cele pe jos sau chiar pe mesele vecinilor, a vrut pe masa, a tras de farfurii, a batut cu lingura in masa, a vrut jos, s-a agatat de scaunele altora...toate intr-un interval de 45 de min. Nus' cum am reusit sa mancam si sa iesim. Mi-era o rusineeee....
Treaba asta cu masa o sa ma ingroape.
In rest toate bune, s-a acomodat repede cu patutul si a dormit lemn, probabil si obosit fiind de la plimbari si inotat.
Mi-a placut si mai vreau, abia astept sa vina niste parinti p-acilea sa mai dam o tura.
Io la job n-am intrat inca serios in paine. Abia sapt. viitoare am discutia aia mare in care trebuie sa accept/refuz propunerea. Io as fi refuzat, dar toata lumea imi zice ca daca refuz aleluia promovari, o sa raman vesnic la categoria "talente care n-au confirmat".
Maine avem "girls night out" cu romancutzele mele. Nu ne-am mai vazut toate de un an, abia astept.
Sapt. asta a fost trai pe vatrai. sa vezi de sapt. viitoare cand oi lua matza de coada, ce tragedie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Anka noi am avut experienta asta urata cu masa la restaurantul din concediu nu la 1 an (atunci il puneam la masa si ii dadeam paste ..se juca cu ele, arunca pe jos furculita, servetelul, dar statea linistit cumva - era inca explorator); daaar la 2 ani fara o luna...moamaa, la restaurantul din hotelul bulgaresc phuu... era facut cumva pe 2 niveluri, cu lift, scari nu stiu cum, asta adunata cu 1.copil mort dupa lifturi si 2. copil total neinteresant d emancare a iesit cosmarul descris de tine . Rezolvarea: 1 parinte il plimba cu liftul cat celalalt + cuplul fara copii mancau, apoi se facea schimbul de parinti si manca infometatul, cuplul isi bea o cafea linistit (si zicea in sinea lor...Isuseee! (cred)...ei, intre timp au si el bebel, deci daca au ras de noi atunci....)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catal_ina10 spune:

Lori, o, da, plansul ma lasa lata, 10 minute de plans ma imbatranesc cu un an . Saru' mana de cafea! Bafta in continuare in lupta cu raceala!

anka, ce frumos, vreau si eu acolo in vacanta ! Nu trebuie sa-ti fie rusine, cred ca si Sara si multi alti copilasi de un an s-ar comporta la fel .

mirelush, ce nazdravani frumusei ai tu acolo !

mada, cum iti mai merge?

Fug ca ma cheama munca (deocamata de-acasa) si creierii mei sunt prastie !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bluenight spune:

Buna ziua mamici

Ma scuzati ca scriu la odiseea voastra insa vreau doar sa o intreb pe anka unde exact ai fost in satul de vacanta? Imi poti da si mie un link fiindca suna foarte interesant iar cum noi ne-am mutat recent in Belgia nu prea stim mare lucru pe aici si as vrea sa planific si eu un concediu scurt.

Inca o data imi cer scuze ca am scris aici, mai vreau doar sa va zic ca mi-a facut placere sa va citesc, am invatat foarte multe de la voi (fiind o mamica foarte tanara) si imi pare rau ca v-ati mutat pe facebook, sper totusi sa redeveniti active aici, ca sa invatam si noi, celelalte mamici care va citim, lururi interesante de la voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriss_04 spune:

Neata fetele!
Catalina e jale cu dintii si al meu cel mare la fel pateam cu el,,,parerea mea o per foloseste sudocrem si spalal mai des ev lasal liber si evita citrice mai ales kiwi care la noi era cel mai pacatos
MirelusMamica supereroina
Ce m-ati distrat cu masa ,,,si la noi e jale,,,la masa tr sa aibe domnul ceva de ros,,,mai nou ii dam un mar si reusim sa stam 2-3 min linistiti

Astazi am facut si noi vaccinul de an,,!sper sa ne simtim bine,,,suntem niste grasani avem 11,4 si 74 cm

Mergi la inceput