Invitatie la audiere publica - copii "clasa zero"

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns S_Elena spune:

Parintele poate opta.Treaba este ca daca optezi pentru scoala si copilul are 6 ani ar trebui testat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andata spune:

Parintele poate opta pentru ce? Clasa 0 devine obligatorie pentru toti copiii care au implinit varsta de 6 ani pana la inceperea anului scolar. Doar cei care nu au implinit varsta pot fi inscrisi numai in urma unei cereri a parintilor. Invatamantul primar obligatoriu de 5 ani e format deci din grupa pregatitoare (clasa 0) + clasele I-IV.
Singura portita ar fi doar ca, in cazul in care copila e capabila, sa faca doi ani intr-unul si dupa clasa 0+I sa sara direct in clasa a II-a. Oricum, eu mai am timp de gandire, abia incepe in toamna gradinita si poate se mai schimba ceva pana incepe ea scoala.

Mami de un fecior, o fecioara si o scumpa racusoara

Tutu land

blog de mama
Si ingerii au nevoie de ajutor
Blogul lui Mihaita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

andata nu cred ca se va mai schimba ceva...

eu am fata nascuta in noiembrie 2006, daca nu optez acum sa o inscriu in clasa 0, la anul sunt obligata sa o dau in clasa 0...nu mai pot opta pentru clasa I. Cel mai tare ma enerveaza evaluarea...a facut gradinita grupa mica, mijlocie, mare acum e la pregatitoare...insa trebuie sa o evaluez daca vreau sa o dau in clasa 0 ( cei care merg in clasa I se pot duce cu adeverinta de la gradinita ca au facut pregatitoarea, ceilalti nu).

Ma intreb, baiatul care il am nascut in septembrie, tot asa va trebui evaluat si el cand ii va veni randul?


Pe mine ma lasa nervii, incerc sa ma incurajez, dar nu-mi iese...am innrosit niste telefoane...


Lumea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andata spune:

Inbox, ce tampenie cu evaluarea asta! Nu-i vad rostul, mai ales ca spui ca acum e la pregatitoare. Deci o evalueaza sa vada daca poate face clasa 0 (care e de fapt tot pregatitoarea)? Si cei care nu iau evaluarea ce fac, trec in clasa I? Ce creier de aluna a putut gandi chestia asta?

Mami de un fecior, o fecioara si o scumpa racusoara

Tutu land

blog de mama
Si ingerii au nevoie de ajutor
Blogul lui Mihaita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BESTUTZA spune:

Fac dezbatere acu dupa ce haosul e la apogeu!

In Legea Educatiei-fara adaugiri ale inspectoratelor - se spune clar ca cei de 6.7 ani merg in clasa 0!(aberant ,dar dupa cum ce populatia scolara debutanta era "batrana" domnul ministru o dorea ,cred ca fara sa isi dea seama, matusalemica-dupa logica legii reformatoare se intra in clasa I la 7.8 ani!

Initial am cerut programa clasei pregatitoare,crezand ca se va face o trecere a clasei I spre clasa 0,ca sa nu fiu o carcotasa care nu doreste schimbarea,reformarea, innoirea,da?

Pai sa vedeti ca NU E!
NU E?
NU!Pai si ce se va face,ce e in clasa I? A, nu! Clasa I ramane asa,doar ca probabil se va imparti continutul materiei!Aaaa,probabil?

Propozita de abza era :nu se stie nimic sigur!

Intre timp se rezolva situatia si hai ca le dadu voie la cei de 6 ani si ceva sa mearga in clasa I,dc au pregatitaorea !(Macar scapa a mea de nebunie!)

Pe urma ii evalua doar pe cei nascuti intre sep-dec 2006 ca scoleri de clasa 0,dupa care se extinse - cum era si logic-in a-i evalua si pe cei din ian,feb 2007!!

Iaca o lege "clara" care doar FORMAL spune ca egalizeaza varsta de intrare la scoala,de fapt e ca pana acum:parintii,educatorii care cred ca un copil poate incepe la 6 ai un pic va merge,iar ceialti vor incepe clasa 0 la 6.7 (ei pot opta pentru clasa pregatitoare alaturi de cei cu un an mai mici) ,apoi clasa I la 7.7!!

Si acum dezbatere!Dezbatere sa ce???

Eu am ajuns la concluzia ca daca nu ne speriaram de incalzirea globala sa vina racirea ,trece racirea, sa vina dezbaterea!

Romanii trebuie sa aiba mintea ocupata cu scosul pietrei din apa!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

dezbaterea e tardiva. nu se mai poate face mare lucru.
probabil ca pana la toamna vor fi programa, dotarea materiala si dotarea umana, dar toate vor fi facute in graba, cu modificari si adaugari+balbaieli, cu pensionari plictisiti la catedre (nu cred ca vor avea de unde sa scoata atatia profesori pentru invatamantul primar si prescolar - cine vrea poate sa vada lista posturilor vacante si sa se convinga ca sunt imens de multe posturi vacante pentru anul urmator), cu copii pe post de cobai.
parintii nu vor sti ce sa faca cu copiii dupa ora 12, scolile nu sunt dotate si pentru intervalul 12-17 pentru ca nu toate au semiinternat. si cele care il au nu pot primi copii de pregatitoare peste cei de clasele I-IV.
este trist pentru ca am observat ca daca era o lege care afecta toata populatia tarii, atunci se iesea in strada, altfel nu s-a facut nimic pentru ca afecta, acum, doar o parte.
schimbarea este benefica pentru invatamantul romanesc, dar nu facuta pe "genunchi", gandita cu mare atentie si facute studii de impact inainte plus toata "bucataria" care trebuia sa fie gata la aceasta ora.
asta e parerea mea...

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Sa mai zic ce circ este cu scolile arondate? Daca vrau sa-mi inscriu copilul la o scoala cu afterschool ( care am inteles ca e subventionat) nu pot...scoala la care sunt arondata nu are afterschool deloc... sa nu mai zic de atitudine ... am plecat foarte optimista la drumul asta...iar acum sunt asa.


Lumea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

- in calendar scrie ca recensamantul este pana pe 19 februarie. astazi, pana la ora 10, a trebuit sa trimitem la inspectoratele de sector listele complete cu recenzarea copiilor,
- ieri, la ora 14, am aflat ca exista o modificare la copiii recenzati: pot merge la pregatitoare si copiii nascuti in 2007, cu evaluare psihosomatica, deci am inrosit telefoanele sa chemam parintii celor nascuti in 2007 ca sa-i "consiliem spre binele copilului" de parca noi am fi licentitati in psihologie sau legislatie si stim exact ce-i trebuie copilului altei persoane,
- continua sa apara modificari la metodologie, iar noi nu mai stim ce sa le spunem parintilor. ca dovada nici cei de la telverde nu mai stiu ce sa spuna.
- circumscriptiile au fost facute dupa planurile din 2000 probabil, deci sunt total depasite. de aceea probabil nici nu avem voie sa le afisam pana pe 19.02 (evident ca pe 20 vor fi afisate pentru ca nu mergem la serviciu duminica),
- nu se stie cine va preda la clasa pregatitoare sau daca va duce copiii pana la clasa a IV-a,
- nu este gata softul pentru inscrieri, deci va aparea cu 1-2 zile inainte total nepregatit + 10 modificari la el de la ora la ora, iar serverul probabil va pica in prima zi de inscriere din sfert in sfert de ora,
- nu se stie ce date se cer pentru inscriere in softul respectiv, deci e posibil sa mai punem si parintii pe drumuri un pic,


astea sunt doar cateva din multele lucruri nepregatite care imi vin acum in cap, deci suntem total bulversati...

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Ar fi trebuit sa inceapa sa puna lucrurile la punct imediat dupa ce a aparut legea. Asa aveau 1 an si jumatate la dispozitie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BESTUTZA spune:

Catrinik, IN LEGE,ar fi trebuit sa puna lucrurile la punct, ca de aia e lege, nu?Sa reglementeze !!!

Mergi la inceput