Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 33

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ana_30 spune:

Am vazut ca s-a discutat aprins de cordon in jurul gatului. Si eu am auzit ca nu sunt probleme in general, ca foarte multi bebelusi patesc chestia asta; eu am o colega de servici care din pacate nu a putut naste natural din cauza asta si a ajuns pana la urma la cezariana pentru ca copilului i se incetineau bataile inimii cand ea impingea. Intr-un fel poate e mai bine sa nu stii toate lucrurile astea dinainte, ca stai cu grija.

Si eu azi am avut o zi mai grea, pe masura ce trece timpul mi-e tot mai greu cu mersul la servici. Si inca mai urc si cobor macar cate 5 etaje pe zi, ca mi-e cam frica de lift. E ciudat insa ca urcatul scarilor mi-e mai comod pt. picioare decat mersul pe jos.

Eu n-am preferinte in legatura cu zodiile, dar mi-as dori sa nasc in perioada 12-20 martie. Ca pe 11 vine mama la noi si apoi dupa 20 martie as deveni prea mare.

Apropo, voua vi s-a propus sa i se faca bebelusului la nastere injectie cu Vitamina K? Pe mine m-a intrebat moasa daca sunt de acord si am zis da, nestiind despre ce este vorba prea bine. Acum am citit ca au fost controverse cu legatura cu aceasta injectie. Pareri?

34+ cu Pisicuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Dana, eu stiu ca edemele trec dupa ce nasti. La fetele cu cezariana nici atunci, pentru ca se baga lichide in perfuzie ca sa nu scada tensiunea si se duc greu.Prietenei mele cu gemeni dupa 2 luni i s-au dezumflat de tot picioarele. Altora dupa o saptamana doua de la cezariana. Dar nu e cazul tau.

Daca se umfla numai un picior, de obicei e bine sa monitorizezi tensiunea (nu tre' sa treaca de 14 mai mult de 6 ore). Dar uite ca eu si Haydee am avut/avem dreptul mai umflat si inca stam bine cu tensiunea.

La stangul, de obicei ca sa fie cheag pe vena, tre' sa doara, sa fie rosu si sa friga, nu direct vanat, din cate stiu eu. Asa ma tine si pe mine piciorul si ma doare cand intind, dar nu e nimic vanat. Pe mine pentru verificat sa n-am cheaguri pe vene m-au trimis la verificat la dr. Arsenescu, dar parca mai mult l-as recomanda pt dr. Comsa de la Babes.
Sa nu fi facut vreo varica (ma rog, singular de la varice). Cica progesteronul blegeste vasele de sange si faci hemoroizi si varice in sarcina.



31+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_30 spune:

Ronina, iti tin pumnii sa mearga totul asa cum iti doresti. Oricum bebelina cred ca este de greutate buna pentru varsta sarcinii.

Dana si eu simt ca am un picior mai umflat decat celalalt. Nu super umflat, dar destul cat sa observ diferenta. Parca si una din maini e mai umflata decat cealalta. Eu cred ca e lipsa apei. Cand observ chestia asta, imi amintesc si beau apa, ca cica ajuta.

Eu stiam ca umflarea asta poate fi si un semn de preeclampsie, deci poate e bine sa vorbesti si cu cineva de specialitate.

34+ cu Pisicuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Mersi mult, Dara. Tensiunea mi-am luat-o imediat ce am vazut si e tot mica, asta m-a mai linistit. Sa vad cum se prezinta maine piciorul cu umflatura. O sa-i zic lui Zaher sambata cand merg la el, poate are vreo idee. Daca nu, ma duc la Babes sapt viitoare pt cheag, mersi

cu Gaza, DPN 30 Martie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Ana: http://thebabybond.com/VitaminKinjectORnot.html

Pai de-asta i-am zis sa verifice tensiunea, mult prea rar apare preeclamsie fara cresterea tensiunii.
Da, se recomanda sa bei apa contra edemelor, dar ele se fac si pentru ca apasa uterul pe niste chestii cand se mareste si zapaceste lucrurile pe la picioare. Si nu trebuie scos sodiul de tot (bine, nici exagerat), ca nu-s ca edemele obisnuite.



31+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Dana edemele sunt cica normale pt varsta asta a sarcinii si da, trebuie sa treaca pana dimineata. Tot asa, apa ajuta, daca bei (nu ca mine). De cealalta problema chiar nu stiu nimic, dar cred ca te duci cu gandul prea departe. Stai cu picioarele in sus (eventual pe niste perne mari) si-ti spun sigur ca masajul ajuta.
Ronina cred ca sunt incluse analizele daca ti-a dat sa faci si examen de secretie.
Megeu am deja emotii
JD, chiar ma miram la ce acrobatii povesteai ca faci. Eu in sarcina asta (spre deosebire de prima) am fost f prudenta si tot am dureri.
Miha ce baieti frumosi ai!
Dara cred ca trebuie sa incepem sa te platim la cata munca de cercetare faci si imparti rezultatele cu noi. Multi pupici

Eu am avut o zi cam proasta. N-am facut nimic cu exceptia faptului ca am stricat un perete (incercand sa-l repar). Noroc cu perechiul meu care a zugravit IAR si a rezolvat problema.
In plus, in drum spre casa a salvat un copilas de 7 ani care era atacat de o haita de caini si muscat pe toate partile. L-a scos din coltii lor cu lopata din portbagaj. Am plans de-am rupt, desi mi-a zis ca nu l-au muscat de fata, ci prin hainute si e posibil sa nu fie grav (l-a dus acasa si a chemat salvarea)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Ana, am uitat sa zic, eu stiam ca in Ro se face automat vit. K, nu cred ca ne intreaba, cel mult tre' sa zicem noi ca nu vrem.

Dana, da, in mod normal se mai duc spre dimineata, mie una, acu' nu mi se mai duc mai deloc, dar e o ameliorare vaga dupa ce stau mult intinsa. Dorm cu o perna la picioare, pe care ridic picioarele, de cand sunt atat de umflate incat ma tine pielea. Cica si miscarea le mai reduce.

Tala, vai ce horror cu copilul, of, sper ca n-au ajuns la piele. Ce sa zic, eu cu speranta asta am intrat la odisee, sa ne impartasim info utile, mai ales ca eram cam paralela cu domeniul.



31+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_30 spune:

Merci, Dara, ce prompta ai fost! Cred ca voi ruga sa ii faca bebelusei vitamina K pana la urma.

Si inca o intrebare: voi v-ati/va veti testa de streptococ tip B? Nu stiu daca se face test de rutina in Romania, dar aici in UK nu se face de rutina si ma gandesc ca e important; cica 1% din bebelusi fac infectie severa, daca mama e purtatoare.

34+ cu Pisicuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Eu m-as cam testa de B, stiam ca se face intre saptamanile 35 si 37. De fapt, m-am si testat din proprie initiativa ca la un moment dat aveam un miros bizar si nu aparea nimic. Pana la urma era hormonal mirosul, cum a zis dr. mea. Dar nu e relevant decat mai aproape de nastere. Testul nu doare, nu nimic, ia secretie de pe col pe un betisor.



31+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_30 spune:

Si eu m-as testa, numai ca trebuie sa aflu cum. Aici nu merge asa de usor ca in Romania sau poate eu nu prea stiu cum.

34+ cu Pisicuta

Mergi la inceput