Fluturasi Martie-Aprilie 2011 (127)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Citat:
citat din mesajul lui scrish

hello mamici!

am terminat si eu "aventura" cu 2 copii am avut-o pe finuta noastra de ieri seara de la 7 pana azi dimi la 11 30. a fost interesant de abia azi cand ma obisnuiam mai bine cu 2 deodata si a plecat oricum...e altceva cand ai grija de un bebe care nu e al tau, cred ca am umblat cu manusi cu ea...vai si era asa micuta, si parca de gelatina uitasem cum era luca, el mi se pare acum "inchegat".

ce mi s a parut curios a fost ca atunci cand plangea asta mica sau scotea vreun chiot incepea luca sa planga tare de tot, nu prea am inteles dc, poate se speria pentru ca nu cunostea zgomotul, nu stiu. cert e ca in rest a fost ft curios cu ea si a si ras la ea, a venit sa se uite....

eu in schimb sunt cam obosita, cred ca de la socul schimbarii oricum mi-a placut si de abia astept sfarsitul verii sa ne apucam de treaba

va

Mami fericita de Luca Andrei 22.03.2011
Felicitari mami pentru reusita!!! Eu cred, ca Luca plangea mititelul pentru ca intelegea ce voia sa transmita fetita prin plans. Asa am auzit si eu ...ca ei se inteleg prin plans, ganguritul pe limba lor. Imi trimiti te rog frumos si mie reteta voastra de chiftelute? Am facut acel ostropel dar nu s-a dat in vant dupa el...l-a papat dar, nu cu foarte mare pofta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

Ally, hai ca am intrat si am vazut ca ma intrebai de chiftele:
o varianta ar fi: piept de pui, ardei gras,2 fire de ceapa verde sau 1 ceapa mica, 2 catei de usturoi, 2 rosii cherry, lei de masline
faina si jumatate de gogosar
Si o varianta cu legume (cea care o aveam in poze): piept de pui, 1 ceapa, usturoi de gust, 1 morcov ras, 1 cartof ras si vreo 2 fire de verdeata,faina si un pic de ulei

Parca astea ar fi alea care le-am incercat. Cred a poti sa vezi si fara usturoi, daca nu ii place lui duracell

Am fugit ca se tot vaita Lulu




Mad cu Robert si Lulu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

gata cu baia, am culcat si buburuza ca era asa obosita, numai un somnic a avut azi draguta.

ally cum sa miroasa urat carnea de curcan? sigur nu era stricata? nu miroase a nimic, de fapt, este exact ca orice carne cu mirosul specific dar foarteee usor mirosul, abia se simte. ai grija cu carnurile, mai bine cere sa-ti dea s-o mirosi inainte s-o cumperi, fara rusine
vopseste-te ca mine cu vopsea fara amoniac. mie imi place mult mai mult asta, nu miroase, nu te pisca nimic...

scrish super o sa te descurci cu 2 sigur da, se poate sa se inteleaga prin plans bebeii cine stie ce zicea mititica si Luca intelegea

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scrish spune:

ally uite k a raspuns alehiam inaintea mea

roxy sper sa ma descurc cu doi da, e posibil sa se inteleaga prin plans..la asta nu ma gandisem...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Roxy, doar ce cumparasem carnea...numai ca greseala a fost ca eu aici nu gasesc carne la kg ca in tara...aici este carnea la casoleta. Si asa am luat-o dar, hai mai Roxy ca miroase mega ciudat carnea de curcan. O sa cumpar din alta parte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Alehiam, multumesc mult! Trebuie sa imi iau masina de tocat carnea, ca nu am si sa cumpar piept de pui sa le execut pe doamnele chiftelute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

ally daca iti zic ca nu miroase...uite, stai sa intre si alte fete care iau carne de curcan si sa-ti zica. cum sa miroasa? a ce? eu niciodata n-am luat si sa aiba vreun miros. ia din alta parte si vezi

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

Ally, robot de bucatarie cu lama in S ai? ca atunci nu ai nevoie de masina de tocat.
Aa, si ai mai zis ceva de ardei - ce culoare era cel pe care l-ai bagat in chiftele? Ca ar fi bun cel rosu sau cel portocaliu sa fie mai dulce. Si fara coaja ca sa nu se amareasca (razi pe partea carnoasa si ramane coaja).
Si nici mie nu mi se pare ca miroase ciudat carnea de curcan....




Mad cu Robert si Lulu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:


Care este diferenta intre laptele Nan 3 dupa 1 an si Nestle Junior???
Si eu ma gandeam la lapte praf in continuare,dar nu stiu care este diferenta intre cele 2...

Alehiam si tu incepi luni nu-i asa???Hai ca tb sa ajunga ea dna soacra..

Roxy,ce devreme o culci pe Anastasia.La ce ora sa mai trezeste acum??Si mai papa noaptea???

Mandreac..Rares este un scumpic..

Scrish deci tu faci repetii..lasa mami ca sigur te vei descurca fara probleme.Cred ca ne intareste Dumnezeu...Avem aici atatea mamici cu bb2,bb3...bb5 si ai vazut ca sunt ok...

Viss..mami tu nu ma mai bagi in seama deloc.Te-am tot intrebat daca ii dai lui Sergiu calciu,caci eu nu ii dau ..Toti pediatrii la care am fost imi zic sa lasam mai bine fara avand in vedere problema lui!!




Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

ally, carnea de curcan nu miroase, carnea alterata da.acum depinde si ce a papat curcanul.voi n-aveti si magazine gen macelarie? adica sa te duci sa iei cebucata vrei tu?
eu nu iau carnea de la supermarket ci prefer sa ma duc in hala si sa iau proaspata, bine am si piatza peste drum
scrish, felicitari mami!
roxy si eu ma chinui sa ma vopsesc de nu stiu cand, cred ca expira vopseaua in curand.....
azi am dormit la pranz cu bb, ce bine a fost
alehiam pup!
simo, lavi, happy

Mergi la inceput