Suedia (6)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Miha, multam.
Mai am o intrebare - tu cata engleza ai facut aici? adica ce nivel?(astia zic ca e necesar A, nu-i asa?).Ma streseaza o baba de la vägledning!
Am vazut ceva filme dintre alea. Ppoate se uita si ceva suedezi la ele. 4,3,2 a fost... destul de crunt.
Va pup, pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

foxy, la mine a fost o poveste mai complicata cu engleza. M-am trezit respinsa pentru ca nu aveam engelska A desi facusem in liceu 4 ani. Dar ca limba a doua. Pentru ca in facultate nu am continuat cu engleza, astia de aici nu mi-ai recunoscut ca fiind engelska A. La mine a sunat tipa care e studievägledning la Högskoleverket, acolo cu mine de fata ca nu pricepea nici ea de ce nu mi-au recunoscut engleza. Pe diploma recunoscuta scria numai engelska, nu scria nivleul, eu nu m-am stresat, credeam ca e nivel A...dar ghinionul meu a fost ca am diploma inainte de 2003...cica cele de dupa 2003 sunt OK.
Norocul a fost ca nu era vorba de facultatea asta ci de un curs de genetica la care ma inscrisesem atunci la distanta (era in decembrie, terminasem SAS A si nu voiam sa stau fara sa fac nimic). Asa ca am dat rapid un test atunci, in 2 zile (scris si apoi oral cu proful de engleza, care era spaima komvux-ului de am tremurat ca varga in fata lui) si am primit betyg pe Engelska A (numai G, dar am sarit in sus de bucurie) de aici de la Komvux ce l-am trimis la studera.nu si am intrat in val 2. Mai erau locuri libere si asa am prins si eu :).

Da, e necesar engelska A, e primul nivel de liceu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Eu am vazut numai Moartea d-lui Lazarescu si 4,3,2. E o ocazie buna sa le vad si pe restul :). Si sa le revad pe astea doua...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Fetelor,
aveti idee daca am licenta de nurse in suedia ce sanse am sa imi gasesc servici? si cum se procedeaza contactez direct spitale? stiti cumva link-uri de la spitale care ar angaja? sau agentii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui msl1

Fetelor,
aveti idee daca am licenta de nurse in suedia ce sanse am sa imi gasesc servici? si cum se procedeaza contactez direct spitale? stiti cumva link-uri de la spitale care ar angaja? sau agentii?


E nevoie de sjuksköterskor in diferite domenii, depinde ce specializare ai. Dar trebuie sa stii suedeza. Engleza e limba vorbita la nivel de turism.

Poti sa gasesti spitale care angajeaza daca dai un google cu "sjuksköterska jobb" de exemplu.

Intai insa trebuie ca sa iti trimiti actele la recunoscut si sa primesti apoi legitimatia, trebuie sa ai un act prin care sa dovedesti nivelul de suedeza B (echivalent cu liceul). Toti cei care muncesc in sanatate in Suedia trebuie sa fie legitimati de Socialstyrelesen.

Daca mai ai intrebari, iti raspund cu placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

msl acum am citit cu atentie: ce inseamna ca ai licenta de nurse in Suedia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

mihaela s, licenta de nurse in suedia, ma refer la actul care mi-l da suedezii sa pot lucra ca nurse; daca mi-au dat americanii licenta banuiesc ca nu e nici o problema sa obtin si in suedia; actul care dovedeste ca vorbesc suedeza trebuie sa il trimit inainte de a obtine licenta sau dupa? ca din cite am inteles pt a obtine licenta nu trebuie acest act; suedeza as invata-o repede in citeva luni (stiu daneza); ce ma framinta pe mine este cum imi gasesc servici si daca am vreo sansa daca nu am experienta in domeniu? ca daca sansele sint minime atunci nici nu ma mai strezsez pt obtinerea nici unui act(sint cu actele in plic gata sa le trimit);
intreb de suedia pt ca pt aceasta tara am gasit cele mai multe informatii ce trebuie sa fac ce acte sa trimit; ma interesa norvegia de fapt dar nu am gasit informatii concrete despre cum obtin licenta si servici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Msl1, sper din suflet sa reusesti sa te muti intr-o tara europeana nordica, sunt foarte bine pusi la punct cu integrarea copiilor autisti in scoala. Incearca sa te informezi exact in care tara ti-ai putea valida competentele. Bafta !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

msl te-am intrebat pentru ca am avut impresia ca ai licenta. Asa te-ai exprimat. Din cate inteleg eu, daca stii daneza si poti sa dovedesti cu acte, la nivel de liceu absolvit, nu e nevoie sa inveti suedeza. Actul insa trebuie sa il prezinti la obtinerea licentei.

Uite link-ul de la oficialitati. Scrie tot ce ai nevoie sa prezinti ca sa primesti licenta: http://www.socialstyrelsen.se/applicationforswedishlicencetopractiseothercountries/nurseresponsibleforgeneralcare

Despre locuri de munca, am spus ce stiu. Sunt domenii in care se cere. Cauta cu google si vezi ofertele de munca. Am sa il intreb maine pe sotul meu daca stie agentii sau alte surse. Nu sunt acasa acum, dar am sa vb maine cu el.

Referitor la experienta...aici se face multa practica in scoala, studentii lucreaza verile ca sa isi capete experienta. Acum e posibil sa te ia si fara experienta, daca nu au pe cine altcineva si chiar au nevoie. Dar te vor lua clar pe perioada determinata, de proba, ca vikarie. Nici pe cei care termina aici nu prea ii angajeaza direct, ci dupa un an, doi de stat ca vikarie. Trebuie sa se convinga si ei ca meriti sa investeasca in tine, ca angajat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Mihaela s ,
multumesc pt raspunsuri;
nu am cum dovedi ca stiu daneza ca nu am nici un act; si nu cred ca(mai) stiu la nivel aceptabil pt ca nu am auzit-o de ani de zile, am uitat mult, dar m-am referit ca as putea invata suedeza rapid pt ca m-ar ajuta cunostintele din trecut de daneza. din link-ul acela unde se cere actele pt obtinerea licentei nu mi-am dat seama ca trebuie sa trimit act care sa dovedeasca cunostintele de suedeza inainte de obtinerea licentei; sau poate ca confund cu site-urile norvegiene care le-am citit? nu mai stiu, atita am tot citit la ele ca nu mai stiu....
despre experienta, deci sanse mari nu am de gasit job daca nu am experienta; speram totusi ca sa aibe o nevoie asa de stringenta de asistente incit sa ma accepte; o sa ma mai documnentez si despre norvegia, daca cumva stii ceva link-uri despore job-uri/obtinerea licentei in aceasta tara, te rog frumos pune-le aici.

Mergi la inceput