Incaltaminte ptr cei mici

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


JD, in general, in basketi si tenisi talpa e moale, mai rotunda si piciorul nu e tinut corect. Parerea mea.
Eu sunt mai de moda veche si am aplicat ceea ce am scris mai inainte.
(si am vazut si copii incaltati aiurea cind erau mici care au acum piciorele sucite)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Si sa nu uit, eu imi las copii si neincaltati in casa, numai in sosete, mi se pare cel mai fain pentru piciorusele lor.
Asa m-a sfatuit si un doctor cind il aveam pe cel mare care facea primii pasi (acum vreo 13 ani )


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Ciudat, cand am fost la ortoped cu fetita mi-a zis ca aproape toti parintii expati isi tin odraslele in incaltaminte cu talpa moale, flexibila, fara glezne fixate, cica numai in RO a mai ramas moda asta.

Oricum, ni s-a recomandat talpa cat se poate de moale, eventual piele intoarsa, iar in casa (si pe unde se mai poate) desculta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns demio spune:

multumesc tuturor pentru opinii. ieri am vb cu o prietena dea mea si mi-a recomandat o firma producatoare din bucuresti Diana Mode-kids step, sau ceva din croatia Froddo ---stie cineva ceva de aceste 2 firme?
Este riscant intradevar sa cumperi de pe net, dar cum spunea nicoleta majoritatea firmelor au acel pdf care te ajuta la masurarea piciorusului.
Am si eu un var in anglia si acolo se recomanda ca, cel mic sa mearga cat mai mult cu piciorusul gol (pe cat posibil) iar cand are un papuc in picior sa fie flexibil si nu neaparat sa-i tina glezna sau cu talonet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Subscriu pt DESCULT unde, cand se poate ... in rest talpa moale, cat mai moale, fara talonete si glezne tari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipcipcip spune:

Citat:
citat din mesajul lui ch_dana

Ciudat, cand am fost la ortoped cu fetita mi-a zis ca aproape toti parintii expati isi tin odraslele in incaltaminte cu talpa moale, flexibila, fara glezne fixate, cica numai in RO a mai ramas moda asta.

Oricum, ni s-a recomandat talpa cat se poate de moale, eventual piele intoarsa, iar in casa (si pe unde se mai poate) desculta.

Dana & Amelia (21.06.2011)


Exact. Dar si aici in Portugalia vad ca unii au pastrat moda asta traditionala si chinuie copiii in niste ghetute tepene de mor cind ii vad . Al meu este singurul de la cresa care umbla descult (cu ciorapi grosi) si nu cu ghetute, cizmulite sau mai stiu eu ce(inauntru).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

RECLAMA ILEGALA -/video/sfatul-zilei-incaltamintea-pentru-bebelusi

interviu cu un ortoped despre incaltamintea copiilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Ok, dar de unde luam cu talpa moale atunci?

Eu nu gasesc decat cu talpa rigida, talonet, sustinere glezna si tot tacamul. Si sunt si foarte grei...

Si noi ne pregatim pentru primii pasi afara dar nu gasesc incaltaminte ca aceasta recomandata mai sus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missdarcey spune:

Pom Pom si Barefoot shoes sunt fantastici .Au talpa moale ,sunt flexibili.Eu i-am cumparat la fiimea pentru scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

Ok, dar de unde luam cu talpa moale atunci?

Eu nu gasesc decat cu talpa rigida, talonet, sustinere glezna si tot tacamul. Si sunt si foarte grei...

Si noi ne pregatim pentru primii pasi afara dar nu gasesc incaltaminte ca aceasta recomandata mai sus.


un magazin micut pe calea victoriei colt cu biserica amzei are pantofi primigi foarte buni si usori. in cocor este alt magazin cu pantofi buni pentru copii.

Finn Constantine 15.10.2009 si 31+ Euan Tudor

Mergi la inceput