La Multi Ani Catalina Ioana!!!Fluturasi 2011(126)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

cami, dar de ce nu incerci sa iei niste esentiale? zic si eu acum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spiridusha spune:

Yasmi, eu odata la cateva zile, in fine, cam odata pe saptamana ii dau dimineata omletica. Din ou intreg, ca deja am testat si ras-testat ouale pentru alergii, si cel mai des ii fac din 4 ousoare de prepelita. La fel, pe telfon, cu fffff putin ulei de masline, samburi de struguri...Cu legume nu am incercat niciodata sa ii fac, poate pentru ca e cantitate mica.

Oricum eu cam de pe la 9 luni jumate, nu m-am tinut sa ii dau numai fructe la 9-10-10:30. Ii dadeam omleta, paine cu unt si cu branza, soldatei facuti de mine, cereale, iaurt cu o lingura de gem, iaurt simplu...

Nu stiu exact unde auzisem ca nu trebuie sa le dam fructe seara pentru ca ele contin zaharuri si le dau energie si ne capiaza seara cu alergatul si jucatul, si daca nu elibereaza energia se ingrasa (vorbesc din amintiri, deci dati cu rosii/tort daca gresesc).



Mami fericita de Cristi!!! 09.03.2011

Orice cauza are efectul sau, orice efect are o cauza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Neata si de la noi!

Catalina, La Multi Ani!
Mada, multa fericire iti doresc alaturi de sot si puii dragi! Sa creasca mari si sanatosi, sa fie norocosi!

Vad ca vorbiti de mancarica . Eu n-am inceput sa-i dau altceva dimineata. Suntem tot la fructe, dar seara, pe langa iaurt, sau branzica, i-am dat paine cu pateu (facut din ficat), paine cu unt. Am vazut ca le papa.
Suna bine si treaba cu omleta.

Yasmi, pt Lucas, faci cu tot cu albus?

Al meu copil s-a indragostit de covrigi . I-a luat bunicul ieri din oras si a mancat pe rupte.

Aseara am iesit si noi la un restaurant, asa de ziua indragostitilor . Tare bine a fost, am mancat, am dansat. Am venit pe la 12 si un sfert. Mi-au spus socrii ca puiul a fost putin suparat dupa ce am plecat, s-a bosumflat asa vreo ora jumate, apoi i-a mai trecut. A adormit mai tarziu decat cu noi, dar de data asta se pare ca s-au inteles mai bine

Ma duc sa mai citesc si eu din urma.
Puup!

Mami fericita: Luca 12.04.2011 si 16+
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

spiridusha si eu i-am dat asa dar nu cate o masa intreaga ci doar sa guste cand mancam noi sau completare la masa de fructe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

alina ce bine ca ati fost in oras aseara. profitati acum cat se mai poate ca apoi pana cresc copilasi o sa fie mai greu cu iesitul. si noi ne-am simtit tare bine aseara. da, cu tot cu albus. eu i-am dat supica cu galuste/taitei facuta ca si pt noi de mai mult timp. si galustele/taitei aveau ou intreg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Yasmi, multam pt raspuns.
Ne-am simtit bine, intr-adevar. M-am relaxat. E drept ca ma cam lua somnul pe la 11 si ceva, dar a fost frumos. Acum, ca a mai crescut Luca, si vine si primavara (sper!!!) o sa incercam sa iesim si noi mai mult. Pana vine bebe 2, ca apoi iar luam o pauza .

Mami fericita: Luca 12.04.2011 si 16+
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

spiridusho nu aruncam cu nimik, dar daca ar fi sa aruncam cu ceva ar fi cu iaurt ,ca azi esti la ziua de lactate
mai si eu i-am tot dat paste fara sa ma uit daca au ou sau nu
si budinca cu conopida i-am facut-o cu ou intreg, asa ca... cred ca pot sa ma risc ca n-a facut nimik...
in schimb si daca se atinge de mandarina sau portocala se inroseste la guritza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina06st

Yasmi, multam pt raspuns.
Ne-am simtit bine, intr-adevar. M-am relaxat. E drept ca ma cam lua somnul pe la 11 si ceva, dar a fost frumos. Acum, ca a mai crescut Luca, si vine si primavara (sper!!!) o sa incercam sa iesim si noi mai mult. Pana vine bebe 2, ca apoi iar luam o pauza .

Mami fericita: Luca 12.04.2011 si 16+
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

iesiti , ca aveti si de recuperat cat a fost sotzul tau plecat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

delia si L se roseste la gurita de la portocale/clementine pt ca sunt acide, nu?? el este fan clementine....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Delia, ai dreptate, cu sotul meu. Acum vreo 2 seri l-am simtit miscand pe bebe cel mic . I-am spus si lui, ca era langa mine in pat la tv. Asa s-a emotionat saracul, desi, el n-a simtit nimic. La sarcina cu Luca, a plecat inainte sa inceapa el sa miste, asa ca nu stie ce si cum. Avem cam multe de recuperat

Stii de ce am zis eu la capitolul trecut de Luca, cum ca a socializat... copilul meu cand vede lume multa si care vine gramada pe el sa-l giugiuleasca, se cam sperie, lasa buza si bazaie. Si verisoarele sotului (nemaritate si fara copii) mereu intrebau: de ce plange, de ce e plangacios, asa e tot timpul... chestii din astea, care putin ma cam deranjau. Acum insa a fost mai linistit si le-a acceptat in jurul lui, a stat la ele in brate, a stat cu ele in alta camera fara mine, s-au tras in poze... N-au mai comentat ca e plangacios

Mami fericita: Luca 12.04.2011 si 16+
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Mergi la inceput