Esti pregatita pentru al doilea copil?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

AB_AC, sunt perfect de acord. Nu vorbeam de a oferi copilului tot ceea ce vede la altii si si-ar dori, ci de a-i oferi decent(z)a. Dat fiind ca noi locuim cu parintii, ca sanse de a avea casa noastra nu sunt (in Romania), ca, in cazul in care unul din noi ar ramane fara job, ne-am numara si fiecare banut pt mancare si facturi, eu zic ca e justificata retinerea mea in a mai face inca un copil. Cu toate ca mi-as dori, of, cat mi-as dori!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

Natalia si acel minim material si energia devin din ce in ce mai greu de atins. Vremuri tulburi ...



----------------------------------------------
ex-AB, ex-AC,
personalitate reunificata :))

Primele sfaturi de la Alaptat HelpLine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hribg spune:

Nu am fost pregatita financiar asa cum mi-as fi dorit nici pentru primul si m-am gandit ca daca este asa de greu sa atingi astfel de"sfere" , am mers pana al 3-lea copil pentru ca numai asa ne-am simtit impliniti.
Cum tara nu poate fi plina numai de medici, avocati, procurori,afaceristi s.a.m.d lasati sa vina si al 2-lea ca sa aiba cu cine se juca primul, mai tarziu cu cine se sfatui si daca viata o cere ..pe umarul cui sa planga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Citat:
citat din mesajul lui mami_stefi

In ziua de azi daca te ghidezi pe principiul "vreau sa am de toate si apoi sa am si copii" mori de unul singur cu toata averea ta cu tot!
Cat trebuie sa muncesti in Romania ca sa iti permiti o casa/apartament? Cat trebuie sa muncesti in Romania ca sa ai o viata decenta?


Inca vreo 3 ani, eu. Si daca ia sotul un job anume, inca vreo 1.



Citat:

Decat daca iti faci rate in banci.Si atunci da,ai casa,ai masina,ai tot ce iti trebuie din punct de vedere material.Dar si o rata la banca pe zeci de ani care pur si simplu te va zgaria pe creier urmatorii 10-15-20 de ani.


te zgarie mai rau decat te-ar zgaria, sa zicem, sa stai cu o soacra nasoala, 2 copii si un bunic paralitic intr-un ap cu 2 camere? mai rau decat daca ai fi chirias si proprietarul te-ar ameninta cu datul afara daca bati un cui?
daca da, ok, nu fa credit.
daca nu, review your arguments.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

Noi am decis ca un copil ne ajunge. Spatiu avem suficient , nu se pune problema banilor dar nu mai suntem noi dispusi sa o reluam de la zero cu un alt copil.

Nu avem parintii cu noi , pe nimeni care sa ne dea o mana de ajutor si sa te bazezi doar pe persoane platite nu e f relaxant.

Acum ca pustiul are 2 ani am inceput si noi sa vedem luminitza de la capatul tunelului , sa mai respiram un pic, sa mai avem timp liber desi serile le avem libere doar daca iesim pe rand ( cum era in bancul ala: eu si sotia iesim la restaurant in fiecare saptamana! eu martea si ea joia) sau platim babysitter.

Eu admir f mult famiile care au multi copii ptr ca in ziua de azi cresterea , educarea unui copil intr-o societate care functioneaza dupa reguli din ce in ce mai haotice impune un efort enorm si nu ma refer doar la cel material.

In concluzie ...noi ramanen cu unul. Suntem ok asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

Citat:
citat din mesajul lui mami_stefi

In ziua de azi daca te ghidezi pe principiul "vreau sa am de toate si apoi sa am si copii" mori de unul singur cu toata averea ta cu tot!
Cat trebuie sa muncesti in Romania ca sa iti permiti o casa/apartament? Cat trebuie sa muncesti in Romania ca sa ai o viata decenta?


Inca vreo 3 ani, eu. Si daca ia sotul un job anume, inca vreo 1.



Citat:

Decat daca iti faci rate in banci.Si atunci da,ai casa,ai masina,ai tot ce iti trebuie din punct de vedere material.Dar si o rata la banca pe zeci de ani care pur si simplu te va zgaria pe creier urmatorii 10-15-20 de ani.


te zgarie mai rau decat te-ar zgaria, sa zicem, sa stai cu o soacra nasoala, 2 copii si un bunic paralitic intr-un ap cu 2 camere? mai rau decat daca ai fi chirias si proprietarul te-ar ameninta cu datul afara daca bati un cui?
daca da, ok, nu fa credit.
daca nu, review your arguments.



Doamne-ajuta!!!! Sa va luati casa/apartament cat mai repede!
Eu vorbeam la general,ca nu cred ca fiecare roman isi permite un camin(cumparat cu bani cash) nici dupa 10-15 ani de munca(cu salariu mediu).
Iar de stat cu socrii sau cu parintii sau mai stiu si eu ce alte rude nu sunt nici eu de acord.
Dar nu am auzit de chiriasi care sa se afle in situatia prezentata de tine.Or fi nu zic ca nu.Dar mereu exista posibiltatea de a schimba chiria.
Oricum,eu vroiam doar sa scot in evidenta faptul ca daca mergi pe premisa muncesc pe branci x ani ca apoi sa 'imi permit' am un copil,intotdeauna vor aparea alte si alte 'necesitati' si momentul conceperii unui copil va fi amanat,poate chiar unii renunta.
Si e pacat! E pacat ca nu vor stii niciodata ce inseamna sa ai un sufletel alaturi de tine.
Sau unii poate fac intreruperi de sarcina dupa intreruperi de sarcini si cand in sfarsit zic ca e momentul sa aiba un copil afla ca nu mai pot avea copii sau se ivesc tot felul de probleme.Doamne-fereste!
Nu am vrut sa supar pe nimeni prin postarea mea,dar eu una asa vad lucrurile! Fa-l cand ti-l da Dumnezeu si cand ti-l doresti,nu cand 'iti dau voie' celelalte aspecte ale vietii! Nu zic ca e litera de lege ceea ce afirm eu dar eu sunt mandra si fericita ca sunt mamica si mi-as dori ca lumea sa nu mai puna alte interese in fata bucuriei si dragostei pentru si datorita unui ingeras !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

asa e, suntem intr-o cursa in care trebuie sa balansam propriul ceas biologic, educatia, varsta, veniturile, sansele ....etc.

E greu :)

In special pentru cineva care doreste sa isi asume cu totul responsabilitatea cresterii copiilor sai - cum de altfel mi se pare normal, dar se pare ca nu toata lumea gandeste asa.
D exemplu soacra-mea ma intreaba uimita de ce ma chinui asa cu ture inverse, lucrat de acasa, cautat crese, lucrat noaptea cand as putea sa i-l dau ei pe cel mic si...citez.."si imi iei un calculator si tio-l arat pe webcam"

Si nu e ironica. Pur si simplu asa stie ea ca se face. Asa a facut si ea, pe vremea ei, exceptand webcamul evident; a facut copii, a stat vreo 3 luni cu ei, apoi a revenit in campul muncii si i-a expediat la socri. Si i-a vazut lunar. Iar happy-endul e sumificat prin "si acu sunt mari, sanatosi si traiesc amandoi", doar ca pe mine nu ma incalzeste asta cu nimic.

Mie mi se pare nenatural si rau, ei i se pare firesc si comod. Deh. Generatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Primul a venit neasteptat , conceput in luna de miere.La un an de la casatorie botezul.
Al doilea l-am "programat", diferenta de 1,5 ani intre ei. Sunt super, ca timbru si scrisoarea, lumina ochilor nostri.
Al treilea -surpriza, e fetita, nu s-a pus probl. de renuntat la ea.Dumnezeu ne trimite copii, asta e parerea noastra.
Giulia, fara suparare, ai cuvinte atat de frumoase la semnatura si totusi ele nu s-au aplicat cand ai renuntat la bb...


Deci nu am fost pregatiti pt bb3 ...


Ile , mami de V si A ,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ile30 spune:

acum spun sigur ca nu....
dupa cate am tras in timpul sarcinii cu bebelusul mic
totul a inceput cam asa...ne-am decis intr-o zi ca ar trebui macar sa incercam sa avem un bebelus, veneam dupa o perioada in care am tot avut multe probleme de sanatate si intr-un final am primit ok-ul de la dna dr. pentru un bebe.
zis si facut dupa prima luna, noroc nu gluma, apare bebe... urmeaza analize, felicitari de la toata lumea caci era timpul sa devenim si noi 3.
la 7 saptamani, sangerare problema trece dupa tratament,
la 16 sapatamani, serclaj, primul....urmeaza si al doilea (datorita problemelor dinainte primul nu reuseste)
la 19 saptamani dupa un control ...al doilea serclaj, pt ca primul s-a desfacut, din cauza contractiilor nedureroase crede dl dr, urmeaza o perioada foarte lunga de stat in pat, doar in pat, cu ridicat doar la baie si iesiri din casa doar la controalele medicale.
la 25 sapatamani, ups contractii care au trecut dupa vreo 4 zile de tratament, urmeaza stat in pat, din nou , ne rugam sa ajungem la 28-30 saptamani
..... am ajuns acum la 36 de saptamani suntem bine si asteptam sa facem 38 de saptamani pentru cezariana, asadar o calatorie minunata cu multe emotii, cu ffff mult stat in pat ....deci daca ma gandesc bine acum spun...NU.

sper ca nu m-am intins prea mult...o zi minunata va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

azi ma intreba David,baietelul cel mare," mama noi suntem mai bogati decat nenea M.?" zic da ,si incep sa rad ," dar cum suntem? ca el are casa mare si curte si mananca gratar in fiecare zi.:)))) zic " suntem pentru ca voi sunteti 3 copii pe cand nenea M are 2,deci suntem mai bogati ca ei":)
" pentru ca suntem 3 copii"?ma intreaba mirat:D " da David,copiii te fac cel mai bogat "
f fericit cand a auzit el,se duce la gard la nenea M si ii spune baietelului sau" noi suntem mai bogati ca voi ca suntem 3":)))
m-am amuzat teribil,dar ceea ce este important e ca eu chiar cred asta,sunt cu adevarat bogata:) si pentru ca vreau sa devin si mai bogata imi doresc inca o fetita peste vreo6, 7,8 ani

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

Mergi la inceput