Clubul "babelor" FIV-oase 7

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Cris lasa pe luna viitoare.


''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 3sapt si 3 zile gestational (2010), a 2-a sarcina obtinut natural - oprit din evolutie la 6 sapt (2011)

MTHFR A1298C heterozigot, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot,insulinorezistenta

Tratament: femibion 1/zi, acid folic 5mg/zi,magneB6 1/zi, aspenter 75mg/zi, Glucophage 1000mg,Clexane 2x0,4/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

dap...si eu tot luna viitoare zic.

lara...I DO!!!I DO

si eu am ramas gravi dupa un FIV s-un FET...numai ca am ramas gravi asa cum imi iese mie -am facut a3a SEU.
dar totusi...trompa aia era kilarita rau de tot-mereu rade aristica de trompa mea...ca mai avusese deja o SEU pe ea,remisa cu Methrotrexat,avusese si hidrosalpinx pe ea si la laparoscopie a decis medicul ca nu o scoate,nici nu aspira lichidul de acolo ci face pur si simplu o gaura sa se scurga lichidul singurel.
eee...si cu aceasta trompa am facut a3a SEU.
aveam 5 saptamani si 6 zile cand am facut salpingectomia...si embrionasul meu avea ritm cardiac...ecranul ala de la eco...albastru tot si cu un punct rosu rosu care pulsa si care era viata bebelusului nostru...este probabil una din imaginile care imi vor ramane intiparite pe retina toata viata.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

babutele cochete am si eu o intrebare de "ca o floare ca un crin".

de ce unele clinici (printre care si pk) dau post ET numai progesteron in timp ce altele dau estrofem sau ceva asemenator+progesteron? m-am delectat astazi un pic cu niste articole aflate la adresa postata de samira si n-am priceput mare lucru dar am ramas cu intrebarea asta.
aveti careva vreo idee?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

sabina,intrebarea asta o am si eu.
dupa mintea mea-care nu-i neaparat una organizata si/sau lucida...logic ar fi sa primim si estrogeni in faza de sustinere pentru a reechilibra oarecum balanta hormonala,balanta dezechilibrata in faza de sustinere prin aportul excesiv de Progesteron.
si eu am vazut ca marea majoritate a medicilor dau si estrogeni in faza de sustinere...PK este printre putinii care nu si asta ma duce cu gandul la ideea ca poate merge prea departe cu conservatorismul si premisa conform careia "lasa-ti organismul sa-si faca singur treaba".
pai daca era in stare sa-si faca singur treaba...nu mai ajungeam la FIV.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

lara,in luna Februarie PK pleaca 2 saptamani in vacanta...stiu eu din anii trecuti.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Citat:
citat din mesajul lui 5ab1na

babutele cochete am si eu o intrebare de "ca o floare ca un crin".

de ce unele clinici (printre care si pk) dau post ET numai progesteron in timp ce altele dau estrofem sau ceva asemenator+progesteron? m-am delectat astazi un pic cu niste articole aflate la adresa postata de samira si n-am priceput mare lucru dar am ramas cu intrebarea asta.
aveti careva vreo idee?


La clinica unde am facut eu (MNL) utrogestan am primit la FIV, estrofem+utrogestan la FET. In alte parti nu stiu cum este

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

am citit despre niste proteine, endometru, chestii cu tot soiul de litere si cifre...
sursa aici http://www.medscape.com/viewarticle/716314_3

si mai e unul interesant cu High Progesterone Exposure Can Lower IVF Pregnancy Rates http://www.medscape.com/viewarticle/750588

+ mai am eu o intrebare
ati citit si voi ca ananasul e in legatura cu niste proteine de la nivelul endometrului? si ca ar fi bun de consumat 7 zile post ET pt o mai buna receptivitate? intreb ca sa fiu sigura ca n-am inteles pe dos...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

sabina,am citit si eu despre treaba cu ananasul proaspat consumat zilnic intre punctie si ET...ai inteles bine.

nu pot sa vad articolele postate de tine...imi cere sa ma loghez.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

asa am patit si eu cand am dat click pe linkul postat de tine si mi-am facut cont:))
al doilea articol nu e asa de interesant, spune despre expunerea la progesteron pana la punctie. dar din primul aproape ca nu inteleg mare lucru....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

...continuare

Sami ai vazut ca in cazul in care te apuca dorul nebun de PK, incepand din 25 martie, vei avea zbor direct Wizzair Bucuresti- Budapesta (si retur), din doua in doua zile (L, Mi,V, D) undeva in jurul orei 19 si incepand de la 84 RON un drum, da? (pentru celelalte unguroaice, mai este si ruta Cluj-Budapesta, incepand din aprilie, si clasica ruta Tg. Mures -Budapesta all time)..

legat de anal. imunologice: exact la fel as proceda si eu.. n-are rost "sa analizezi" daca oricum nu poti trata..te-ncarci doar psihic si dupa cum stii, 'forma psihica' s-ar putea, uneori, sa faca diferenta..
tratamentul, pentru un rezultat 'anormal' al structurii limfocitare ale celulelor endometriale (e.g. NK assay , B & T cells assay, etc.) este fara doar si poate IVIg sau Intralipid.
in Europa acest tratament e available in UK:
clinica ARGC, Lister, CARE, etc. (dr. Gorgy, dr. Geoffrey Sher, etc) din Londra, plus subsidiare (Manchester, Nottingham, Liverpool, etc.) iar costul unui FIV simplu e undeva la 10.000 Euro...
in Europa continentala, singura clinica (din cate am gasit eu) care ofera tratament cu IVIg/Intralipid e Reprofit din Brno, unde merg toate britanicele pentru costul comparativ mult mai scazut la FIV (cca. 3000 Euro), dar ele au deja facute toate analizele imunologice (in UK: NK assay primary (adica proportie si activitate NK) si NK assay complementary (reactia la IVIg/Intralipid in 3 doze stabilite de concentratie diferita) si vin cu tratamentul si dozele respective stabilite din UK; cei de la Reprofit comanda dozele stabilite de IVIg sau Intralipid si le administreaza..
si ar mai fi si USA..
so, parerea mea, inainte sa faci o tona de analize la care (eventual) n-ai leac, mai bine consulta-te cu turcii, vezi ce considera ei necesar si apoi go ahead girl..
o alternativa ar mai fi urmatoarea: in USA (ex. clinica Oakland, Calif., etc.) tratamentul standard, dupa minim 2 esecuri in IVF este urmatorul: aspirina, heparina, prednison, estrogeni, progesteron incepand din 1 zi de stim. (exceptie prg., care intra-n schema doar dupa ER) pana la beta, apoi functie de rezultat..
->> aceasta abordare se poate "suprapune" si peste o procedura made by PK, fara sa trebuiasca sa mergem pana-n USA..
recuperez si revin..


tubal infertility
DH all normal
TTC since 2009
2 IVF, 4 FET - BFN
struggling with RIF

Mergi la inceput