Strugurasi de Sept-Oct2011 *36*

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Genial, Lena!

Oana, mami de Eca 18.09.2011

Doamne, ai grija de noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

Status pe FB

"Grupul celor singuri si fara obligatii saluta fraierii care umbla prin zapada dupa cadouri :))))) =)))))))))) "

Prea tare



Lena - fericita a Maiei

Bebe Maia - 8 oct 2011






doar ca pe "fraieri" poate ii incalzeste la noapte altceva decat caloriferul!

mamica de Indra Stefania si Inez Alexandra - 15.09.11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

RAspuns:

"Grupul celor cuplati si cu obligatii saluta fraierii care umbla prin zapada fara cadouri :))))) =)))))))))) (no pun intended)"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Superr Lena! dar si raspunsul tau, Nanna, imi place.

Anca , scuze ca te zapacesc..insa ceea ce mi-ai aratat tu acolo, era facut deja. De ce nu imi apare caseta aia pe blog?? I have no idea...:(

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Fetelor,am nevoie de ajutor am nevoie de sfatul vostru
De 2 zile nu mai am lapte deloc ,stiu nu e prima oara cand mi se intampla ,numai ca acum nu-mi pot reveni, sanii din ce in ce mai moi ,nici noaptea nu mai am laptic deloc s-a trezit fata azi noapte din ora in ora sa pape si nu aveam ,tragea,nu iesea plangea ,adormea si tot asa.
E 4 pm la mine ,pana in acest moment a papat doar 30 ml cu lingurita ,atat am stors dimineata din ambii sani ,sa stimulez lactatia ,am asteptat si 2-3-4 ore si sanii erau la fel de goi,parca sunt umpluti cu vata
Am mai pus-o la san si nu iese nimic ,nu are nici un strop de lapte pe limbuta sau in gura,plange ,racneste ,nu stiu ce sa-i mai fac.
Acum a venit si sotul de la servici , si-a luat urmatoarele 2 zile liber sa vedem ce facem ,sunt disperati
LP nu vrea sub nicio masura ,cand vede sticla plange ,tine gura atat de strans ,sa nu-i intre nici macar o picatura .
Avand 4 luni si o saptamana m-am gandit sa -i dau o masa macar de cereale ,am sunat la nr de telefon de pe cutie si m-au sfatuit sa nu-i dau ,deoarece se va umfla,o va durea burtica si va plange .Aceste cereale se dau sa se completeze o masa daca nu papa destul laptic .
Daca i-as da un pic de mar sau morcov fiert,tot nu rezolv nimic ,ce sa fac ???
Mi-am mai pierdut laptele de 3 ori ,dar NU mai pot ,sunt la capatul puterilor.
Am uitat sa zic ca nu se mai joaca ,nu mai are energie , nu mai gangureste ,nu mai zambeste ,e din ce in ce mai trasa la fata , si cu toti care ma intalnesc nu se opresc sa-mi zica ca a slabit fata mult Intr-adevar ii pot numara oasele ,coastele ,mi-e frica s-o iau in brate ce subtirica e si firava .A slabit 200 gr sapt asta , NU este in greva ,accepta sanul dar vazand ca nu iese nimic il lasa si plange .
Nu stiu ce sa mai fac !!!!!!NU MAI AM PUTERE !!!
Incerc sa o tin mult la san ,dar nu mai sta ,se zvarcoleste .
Am sa mai scot cu pompa ,dar ce sa fac sa se sature fata ,nu poate supravietui cu 50 ml / zi la 4 luni !!!!!!!!
HEELPPPPPPP!!!!!!!!
Ce sa-i dau sa manance?
Ce sa-i fac ?????




Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

Alayna, la nurofen in pachet, nu stiu daca se vinde si separat, este o siringa boanta cu care se dau medicamentele la bebelusi.
ia o d'aia, pune lapte praf si da-i fetii in coltul gurii cate putin. va inghiti ca n-are incotro. eventual da-i cand e putin adormita ca sa nu planga. dar cu calm. poate incearca sotul daca esti tu prea stresata ca imi inchipui ce stres e pe tine...
in acelasi timp vezi cum mai poti stimula lactatia. daca se mai poate, dar acum pe bune parca te chinui prea mult...
of, nu stiu cum sa te ajut.
n-ai un doctor cu care poti sa vorbesti?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Alayna parerea mea personala,mergi la spital cu fata sa nu se deshidrateze. Nu e in regula sa slabeasca 200 gr intr-o saptamana . Verifica fontanela ,daca e adancita inseamna ca e deshidratata. Se mai verifica si "ciupind" pelea pe burtica.Daca ramane stransa ,e deshidratata. In caz de forta majora, da-i cateva lingurite de apa plata sa se hidrateze. Tu lichide multe,odihna ,mananca bine ,si pune fata la san. Plus telefon la pediatru ,la orice pediatru,sau la urgente sa te invete ce sa faci. Ai incercat si lp sa ii dai cu linguria? Sau cu cana/paharul ? Hai,nu te pierde,gandeste clar si cu calm apuca-te de treaba. Hai ca noi suntem aici.


Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

salu

Alayna eu in locul tau i'as da lapte praf. Se presupune ca alaptarea trebuie sa fie si placere dar daca la voi merge asa de greu, sincer mai bine renunti, incerci din rasputeri sa obisnuiesti fata cu un lapte praf si gata. Mai nasol e sa nu'ti manance dar astia mici de regula mananca, tin sa supravietuiasca mai mult.

Nu spun asta ca mi'e greu sa ma gindesc sa te incurajez ca v'ar face mai bine sa alaptezi mai departe, dar sincera sa fiu, eu cred ca o mamica trebuie sa fie si ea bine mental decit disperata din doua in doua saptamani, nu cred ca va face bine la niciuna.

E nasol ca esti si singura ca altfel iti recomandam sa mai faci cite o pauza din cind in cind eventual niste terapie ca ajuta, eu asta am facut si la sofia si la zoe, dar am avut si conditii (cu cine sa las cupilu, etc).

Va tin pumnii sa iesiti din impas oricare ar fi solutia si sa fiti bine amandoua, ca in formula asta cu fetita ta, nu te mai intilnesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

apropos de ce zicea May, mai e chestia asta de la medela http://www.medelabreastfeedingus.com/products/51/supplemental-nursing-system-sns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Fetelor,am schimbat 3 marci de LP si 5 sticle si nu vrea !!!!! Scuipa tot afara ,tine gura strans ,m-am chinuit o ora sa-i dau 10 ml dintr-o sticla si ajungea numai pe bluzita ei ,se stramba ,scuipa,nu vrea si gata !!!!!!
E frumoasa perioada alaptarii ,dar sorry numai pentru cine are lapte din plin ,eu de 4 luni ma chinui si NU mai pot ,gata !!!!!
Acum plange ,ce sa-i dau ????
Nu merge nici cu lingurita ,nici cu seringa, scuipa si impinge afara din gurita
Sunt terminata !!!!!!!!!!





Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput