Strugurasi de Sept-Oct2011 *36*

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Buna fetele.
Tema vaccinurilor este extrem de controversata. Sunt convinsa insa, ca si publicitatea negativa este exagerata. Sa nu uitam ca poliomielita facea inca victime acum jumatate de secol. In prezent nu stiu daca mai exista cazuri, cel putin la noi. Ganditi-va ca in Africa se roaga oamenii sa li se vaccineze copiii impotriva bolilor necrutatoare.
In legatura cu ROR-ul... Si eu citisem multe pareri contra, insa nefiind suficient documentata am ales sa-i fac vaccinul lui Filip. Desi am facut-o cu inima stransa, nu cred ca m-as fi putut impaca cu decizia daca nu l-as fi facut, atata timp cat nu eram convinsa ca lipsa lui nu-i aduce decat beneficii. Referitor la faptul ca poate duce la autism, sunt pure speculatii. Nu exista nicio dovada ca ar putea duce la asta. Autismul este o boala cauzata de un dezechilibru biochimic al creierului. Cauzele sunt multiple: genetice, boli sau infectii ale mamei in timpul sarcinii, intoxicatii, tulburari metabolice. Daca va intereseaza subiectul sa stiti ca exista site-uri dedicate. Cititi si nu va grabiti sa trageti concluzii ca poate aparea boala din te miri ce au spus astia la stiri. Eu m-am lamurit cu informatiile eronate. Sa nu uitam ce panica generala se creaza in urma stirilor de ultima ora. Va spun asta pt ca stiu ce inseamna sa te panichezi ca copilul tau ar putea avea nu stiu ce boala. Insa m-am invatat sa caut informatii veridice si sa nu ma mai iau dupa fiecare zvon ca altfel ajung la nebuni.

Cat despre ceea ce se scrie pe forum... Ne-am asumat toate raspunderea pentru ceea ce scriem pe forum. Cel putin eu. Stim bine ca e un forum public si ca poate sa citeasca oricine. Nu vad de ce e asta o problema. Ar fi ca si cum n-am mai sta de vorba cu nimeni de teama sa nu transmitem detalii despre viata noastra. Mi se pare normal sa nu divulgam adresa, telefonul sau CNP-ul, insa e absurd acum sa nu mai discutam despre tusea copilului sau ce a mancat la pranz ca se poate prinde nu stiu cine ca suntem Cutarescu.

Hellena, respectivul nu are nicio baza legala sa dea forumul in judecata. El e cel care a incalcat regulamentul. Probabil ca si-a facut deja alt cont ca sa poata citi, dar cu ce te deranjeaza asta? Eu sincer cred ca cel mai bun lucru pe care l-ai putea face e sa ignori. Daca te afecteaza atat, ii dai apa la moara. Eu in locul tau as vorbi cu admin ca imi schimbe ID-ul si as vorbi despre copilul meu la modul general, fara nume. Asa, i-ai da de furca respectivului in a obtine informatii despre voi. Si chiar daca citeste care e problema? Si asa nu-l intereseaza subiectul cu pampersii si balele. El vrea poze. Si cum asta n-o sa primeasca sa citeasca despre kk daca are chef.

Ii sunt datoare Lenei cu o reteta de paine:
-280 gr faina
-250 gr iaurt (sa nu fie apos)
-un ou
-un plic de praf de copt
-1/2 lingurita zahar
-1 lingurita zare
Se amesteca toate. O sa iasa un aluat foarte lipicios. Se pune niste hartie de copt intr-o tava sau cratita si se rastoarna acolo. Se baga la cuptorul preincins pana se rumeneste bine. Cand e gata, suna a gol daca o ciocaniti. Eu am facut si cu seminte de in, floarea soarelui si fulgi de ovaz. Mie imi place mult, mai ales ca se face repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

sei voi mai aveti 1o zile vana la 6 luni. da-i fetei para sau pruna, ce gasesti tu mai natural...incet incet.

hellena you can run but you can´t hide! el oricum a vazut poze la tine in profil, ce mai conteaza cine ce citesteż oricum nu dai detalii intime, sau crezi ca cuiva (din anturajul lui) ii va pasa cat e de diversificat sau cate scutece uda pe ziżż ignora tot ce vine din partea lui si gata.

may esti o persoana puternica sau cel putin asa pari!

jadeżż jadeeee!!

revin, ca-s nitel grabita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dbunny

sei voi mai aveti 1o zile vana la 6 luni. da-i fetei para sau pruna, ce gasesti tu mai natural...incet incet.

hellena you can run but you can´t hide! el oricum a vazut poze la tine in profil, ce mai conteaza cine ce citesteż oricum nu dai detalii intime, sau crezi ca cuiva (din anturajul lui) ii va pasa cat e de diversificat sau cate scutece uda pe ziżż ignora tot ce vine din partea lui si gata.

may esti o persoana puternica sau cel putin asa pari!

jadeżż jadeeee!!

revin, ca-s nitel grabita

Dbunny cu Daniel (23.11.2006) si Noa (1.oct.2o11)


i-am dat para cate 1-2 lingurite, chiar ieri i-m dat para coapta reo 2 lingurite.. si nimic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Citat:
citat din mesajul lui Dbunny

sei voi mai aveti 1o zile vana la 6 luni. da-i fetei para sau pruna, ce gasesti tu mai natural...incet incet.




i-am dat para cate 1-2 lingurite, chiar ieri i-m dat para coapta reo 2 lingurite.. si nimic



azi da-i 3!! la fructe crude cand trecetiż

mi-e mi-a zis pediatrul, la 5 luni cand incevem diversificarea cu fructe sa fie fructe proaspete. nu borcan, nu fiert, nu copt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

am revenit de la doctori.Concluzia e ca Iancu e perfect(cra cra), are 8000g si 67 cm.Am discutat despre diversificare si a zis sa ii dau cu o saptamana inainte de vaccinul de 6 luni, de ce?! pentru ca cica dupa vaccin o saptamana nu e indicat sa ii bagi nimic nou in alimentatie si e ok sa inceapa cu joaca de-a mancatul cam cu o sapt inainte.Mi-a recomandat sa incep cu supica de legume in special morcov si pastarnac, dat din lingurita.Sa nu ii dau fructe inca pt ca el si asa face kk minim o data pe zi si mai degraba le bagam dupa legume.

Eu cu alunita am avlat ca tre sa o scot , si mi-am facut programare saptamana viitoare dupa care sa o dau la biopsie.Sunt ff increzatoare ca nu e nimic

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Si eu am o problema cu cei care exagereaza cu vaccinurile. Ok ...inteleg , e de dorit sa injectezi in copil tot felul de substante dar de aici pana la a emite idei de genul : iti vaccinezi copilul - o sa faca cancer...ar trebui sa fie drum lung. Iaca din tot liceul (generatia mea) 8 clase a cate 30 de elevi fiecare + prieteni , cunostinte, cunostinde de-ale cunostintelor - toti vaccinati in copilarie DTP - cunosc 2 pers care au fost lovite de soarta (cancer) si au si murit. Pai daca ar fi fost de la vaccin cred ca ar fi trebuit sa fim lati macar <MACAR> 10%. Nici un autist printre cei mentionati mai sus.

Eu nu mi-as vaccina copilul Ror pt ca eu am facut si rujeola si rubeola si n-am murit. Am inteles ca oreionul e problematic la baieti ...ceva legat de sterilitate. N-am aprofundat..poate cand oi avea baiat citesc.

Rubeola am facut de 2 ori. Ultima data la 18 ani. Si daca la mine prima data nu a insemnat si imunizare de ce as crede ca un vaccin imi imunizeaza copilul. Prin internet se zice de impactul rubeolei asupra fatului in sarcina. Da iaca, eu am facut a doua oara la 18 ani rubeola dar puteam foarte bine sa o fac pe sarcina la o adica. Deci mai corect e sa te testezi decat sa iei de buna o imunizare fie ea naturala sau artificiala.

Ca vaccinul hepB ar produce ciroza nu cred nici sa ma tai ! Ar trebui ca vaccinul sa contina virusul viu neatenuat.

Cu alte cuvinte ..inteleg sa nu vrei sa iti umfli copilul cu vaccinuri dar sa afirmi ca o sa faca boala X si Y din cauza lor este deplasat.

Parerea mea . Nu dati cu rosii.


Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Citat:
citat din mesajul lui hellena_d

Fetele mele dragi
Cum ii spuneam si lui May, situatia este complicata. D-nul mi-a spart parole si mi-a intrat cam peste tot pe internet acolo unde putea: messenger, mail, etc. Am probe si pt asta EU il voi da in judecataca!
Nu, nu am sa plec, insa am sa rog adminul, cum spunea Bujo parca, sa imi schimbe numele de pe forum si sa-mi stearga, daca se poate, postarile de pana acum. Viata merge inainte, iar pe nebuni nu-i opreste decat legea...cateodata, nici aia.
Nu stiu cum m-a gasit pe forum, probabil dupe ce mi-a citit postarile in care scriam de P. A vazut data nasterii si a cuplat evenimentele. In fine, nici nu mai conteaza acum prea mult aspectul asta.

ps:Hayat, am vb la yahoo, pb s-a rezolvat.

Minunea mea mica Petru Severian, a venit in viata mea pe 09.09.2011 ca sa-mi lumineze existenta !


No comment!

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Hellena, asta cu stergerea istoricului e o idee f buna. Dupa poti intra sub alt nick si eventual nu mai povestesti de P. decat pe contul de yahoo...unde teoretic ar trebui sa nu aiba acces. Insa daca zici ca ti-a spart tie parola ..nu e de mirare sa isi bage nasul si pe acolo. Oare ar trebui sa stergem toate pozele ca sa nu aiba psiho acces la ele?

Hayat , in pachet o sa fie si niste hainute de la pritena mea Roxi. Vrea si ea sa ajute cu ceva!

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaiasi

Hellena, asta cu stergerea istoricului e o idee f buna. Dupa poti intra sub alt nick si eventual nu mai povestesti de P. decat pe contul de yahoo...unde teoretic ar trebui sa nu aiba acces. Insa daca zici ca ti-a spart tie parola ..nu e de mirare sa isi bage nasul si pe acolo. Oare ar trebui sa stergem toate pozele ca sa nu aiba psiho acces la ele?

Hayat , in pachet o sa fie si niste hainute de la pritena mea Roxi. Vrea si ea sa ajute cu ceva!

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!



Multumesc Oana si ii multumesc si prietenei tale, chiar daca nu o cunosc. sunteti dragute.

In ce priveste problema Hellenei, pana la urma nu cred ca e o asa mare tragedie. Chestii de-astea s-au mai intamplat si se mai intampla, cum zicea si Bujo, unii sunt patiti...Nu cred ca trebuie sa luam asa masuri drastice in ce priveste grupul/.

BTW: am pus poze noi...

Oana ai pm...raspuns la pm-ul tau

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Anca poza este minuscula. multumesc pentru intentie, insa nu reusesc sa deslusesc nimic din ea cand o maresc.In legatura cu adresa mea, momentan nu o pun pe grup.O sa ti-o trimit in pm sau ti-o dau la telefon.

Sei,, nu scumpa , nu trebuie sa le fotografiezi, ca fac eu asta.

Elly scumpa mea, nu trebuie sa faci poze decat la carucior, masuta aceea de baie si patut...astea sunt dezmembrabible,nu si la alte obiecte...ca le fac eu...O sa iti las pm cu adresa de email si adresa de acasa.

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011



Mergi la inceput