Strugurasi de Sept-Oct2011 *35*

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui May3

oana, te calesti si treci. de maica-mea s-a mai estompat durerea. sunt 4 ani. de taica-meu inca ma trezesc noaptea plangand. sunt 2 ani.

...........................................
mamica de www.youtube.com/BeatriceAna2011" target="_blank">Beatrice-Ana - 26.09.2011
..........................................
zebraroz.ro


..
numai cine trece prin asa ceva stie durerea asta.. eu una nici la dusami nu le doresc asta....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

May eu zic ca bona o va iubi mult pe Bea, pt ca atata timp cat a stat langa tine in clipe grele,ii va fii usor sa te aiba aproape in mom fericite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui alayna

May ,sper ca bona sa fie tinerica cat de cat ,sa aiba rabdare si energie va trebui sa tina pasul cu Beatrice cand se vor juca,stii doar ca astia mici scot untul din noi
Imi pare rau pt parintii tai ,nu vreau sa-mi imaginez macar cum e

Sei ,Lena va invidiez cand povestiti ca bebelinele voastre se joaca cu papusele si diverse jucarii ,a mea nici nu se uita la ele ,n-o intereseaza absolut nimic . Mai nou prefera o punga (sac de gunoi )pe care-o fosnaie toata ziua si-o linge







Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)






ala.. mai creste Nouras si se va juca si ea.. si noi aveam ( si inca mai avem) pasiune pt punga de pampers.. o scutura , intoarce .. si ii place f mult sa o las dezbracata si sa ii dau un scutecel de finet.. atata il calareste, mananca, flutura pana il uda tot... sta si 1 h calarind carpa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Hello fetelor!

Foarte liniste pe aici azi!
Am apucat sa recuperez din urma cat de cat, ati avut ceva chef de vorba

Sei - asa tarziu iti spun ca si mie parca tot Multiway imi place. Nu am inteles daca te-ai hotarat pana la urma.

Kora - ai reusit sa mananci doar fructe ieri? Ce fac baietii frumosi?

May - imi pare rau ca ai trecut prin asa tragedii

Aici e o vreme ca de sfarsitul lumii. Ninge si viscoleste, astept cu nerabdare vremea frumoasa.
Am fost la sala, incredibil ce tonus iti da o ora-doua de sala, m-as duce in fiecare zi daca as putea.

Sunt suparata ca inca nu i-a trecut lui Inez irirtatia de la gurita, am dat-o cu toate cremele din lume, poate am dat-o cu prea multe

Ma asteapta o chiuveta de vase la spalat, asa ca trec la gospodareala

Va pup. Duminica linistita in continuare!

mamica de Indra Stefania si Inez Alexandra - 15.09.11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Salut!

La noi ninge iar ca la nebuni, e un adevarat dezastru in oras, bunicii iar nu au telefon, lumina...a fost dan ieri si le-a dus mancare, le-a dat zapada de langa casa, a spus ca e groaznic acolo, zapada peste tot, gainile se refugiasera in pod saracele, nu vroiau sa mai coboare...nu aveau nici ce sa mai manance, au plans cand l-au vazut...

scutecele toujours au trecut cu bine peste noapte, dupa 11 ore nu s-a revarsta nimic, dimineata scutecul era plin de pipi si chiar kk facuse(asta a fost o surpiza,nu obisnuia sa faca noaptea). Mariuca era putin rosie la fundulet, dar asa pateste daca sta mult cu kk la fund, sunt sigura ca nu e de la scutec. Cu toate asta mi se par cam groase(ce carcotasa sunt).

nanna la scutecele Babylove ai gasit cristale? Eu le fol(adica Mariuca) de 2 luni si jumatate si nu am gasit niciodata.Aspectul care nu imi place la ele este ca au elasticul ala lateral putin cam lat.
la mine de la pampers se irita la fund f des, cel putin de la active baby care mai si put ingrozitor, iar premium care i se lipeau mereu de fund si abia reuseam sa dezlipesc plasa aia...

m-a mai lasat tusea, am bagat ceai de ceapa la greu, bine ca nu am miros ca altfel nu reuseam sa il beau. Am facut si aerosoli, m-au ajutat mult, in seara asta incerc si sare incalzita pe piept, multumesc de sugestie Ala

Lena, Sei, Hayat multumesc pt grija.
Lena,am vazut marionete ieftine la Ikea (vreo 10-15 lei), vreau sa iau si eu cand ajung la Bucuresti, nepotica mea avea una sub forma unei pisicute, ii placea tare mult.Dar intai sa se duca troienele astea de zapada...

simmo imi pare rau tare ca ai puiutii bolnavi, acum am vazut si eu ce rau este sa raceasca bebelusii, mie imi venea sa mor cu ea in brate ...si nu a avut decat muci...

Ooka, multumesc mult pt raspuns, chiar o sa incercam si noi ca tare curioasa sunt cum iese, eu chiar cautam o alternativa la drojdie.La noi in casa sotul se ocupa de framantat

may

si a mea se joaca cu scutecele de finet, paturici, pilotaa inceput sa se intoarca, mai mult din greseala, de pe spate in fata si chiar si invers. a inceput sa se mufeze singura, e asa haioasa cand vede tzitzi si se napusteste asupra ei si cu mainile si cu picioarele si se face ghem la san..mor de dragul ei
Zilele astea a gangurit foarte mult si a spus ma de cateva ori...pentru mine e mare lucru, pana acum mai mult tipa

nanna de ce s-a iritat Inez?

Mi-am propus sa merg si eu la sala, dar din aprilie, cand o fi mai cald afara si poate iesi tati cu ea la plimbare, in casa nu sta fara mine...












Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Nanna.. am luat multiway...... ce dor imi e de sala, de 2 ani nu mai merg, inainte mergeam la 2 zile.. si ma simteam fnatastic..

Mikka.. offf ce e la voi.. sper sa treaca cat mai repede..
BRavo Mariucai pt intoarceri.. cele de la Dm sunt mai subtiri? Pampers premium care no 4 , nu mai au plasa..

2 INTREBARI, pls help (sugestie)
1. am citit ca portocala nu se da pana peste 10 luni.. ca e acia.. ok, inteleg si perfect de acord, insa daca vad ca daca ii dau portocala face kk ( nu stiu daca a fost coincidenta sau nu, insa nu i=-am mai dat porto), ce sa fac? i-as da evident doar suc cate 2-3 lingurite insa parca nu vreau sa fac un bine facand un alt rau.. desi multi fff multi copii beau suc de portocala de la 4-5 luni..

2. vi-am zis ca u mai intram in scoica, aveam un scaun primit, insa acum cand sa-l pun in functiune imi dau seama ca e cam "prost".. si vrem sa ii luam un scaun aut0.. insa luand in conciderare ca are aproape 8 kg 500 g merita sa ii iau de grupa 0-1, sau mai bine o mai "indes" in scoica 1-2 luni si ii iau de 9-36 kg?

multumesc anticipat



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

2 INTREBARI, pls help (sugestie)
1. am citit ca portocala nu se da pana peste 10 luni.. ca e acia.. ok, inteleg si perfect de acord, insa daca vad ca daca ii dau portocala face kk ( nu stiu daca a fost coincidenta sau nu, insa nu i=-am mai dat porto), ce sa fac? i-as da evident doar suc cate 2-3 lingurite insa parca nu vreau sa fac un bine facand un alt rau.. desi multi fff multi copii beau suc de portocala de la 4-5 luni..

2. vi-am zis ca u mai intram in scoica, aveam un scaun primit, insa acum cand sa-l pun in functiune imi dau seama ca e cam "prost".. si vrem sa ii luam un scaun aut0.. insa luand in conciderare ca are aproape 8 kg 500 g merita sa ii iau de grupa 0-1, sau mai bine o mai "indes" in scoica 1-2 luni si ii iau de 9-36 kg?

multumesc anticipat



Cea mai fericita de Elena (24.08.2011)


1. Portocala e acida. Poate afecta sistemul digestiv. Da, acolo deja e un acid, cel gastric, dar prea mult poate face rau. Vorbim initial de gastrita apoi de ulcer. Evident ca NU toti copii fac asa ceva... ba mai mult, multi nu au nici senzatia de aciditate pe care o aveam noi in sarcina ( arsuri).
Alegerea e a mamei... E posibil sa-i dai cat incape si sa nu aiba nimic cum e posibil sa aiba "arsuri " de la cateva lingurite. Sucul de fructe, indiferent ce fruct, se da indoit cu apa
2. Mihnea si acum merge in scaunul de grupa 0-1. Urmeaza sa ii iau lui mai mare si Tudor sa treaca in cel de 0-1.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Mikka - ma bucur ca te simti mai bine! La scutecele Babylove am gasit cristale, da. O sa mai urmaresc, o fi fost doar o intamplare. Noi cu Pampers nu am avut nicio problema, am vrut doar sa incerc si altceva ca va tot auzeam pe voi. Mi se pare ca si miros mai urat Baby love decat Pampers. Ramane sa urmaresc.
Inez s-a iritat initial de la saliva, in jurul guritei, pe un obrajor i-a trecut, insa pe cel stang i s-a agravat, asta si pt ca fiind dreptace o tin pe mana stanga a mea cand ii dau sa pape si acolo ii curge saliva+ laptic. Acum arata chiar urat, maine ii voi face programare la dermato.

Sei - sa stapaniti sanatoase caruciorul!
Daca Ela deja are 8.500 gr, de ce sa nu ii poti lua deja pe cel de la 9 kg?
Eu una nu ii voi da portocala lui Inez. Tu faci cum crezi.

mamica de Indra Stefania si Inez Alexandra - 15.09.11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Buna seara fetelor!

Simmo, sa treaca repede tusea la cei doi micuti!

Ooka, arata tare bine painea din link-ul postat de tine. E interesant subiectul pentru ca noi ( a se citi sotul ) facem paine doar acasa de cativa ani. Ce-i drept cu masina de paine dar tot e ceva

Alayna, imi place ca o scoti pe mititica afara zilnic! Noi nu am iesit zilnic ce-i drept dar de ceva timp incerc sa-l scot zilnic, azi si ieri nu l-am tinut decat 10-15 min ca am iesit cu masina si pana a dezapezit-o tati l-am lasat pe Dani sa ia o gura de aer. Sper sa ma mobilizez si sa-l scot macar 30 min pe vreme din asta asa pacatoasa (ninsoare, frig...brrrr )

May, bravo pentru faptul ca ai reusit sa te lasi de fumat din timp! Imi pare rau pentru parintii tai imi imaginez ca ti-a fost extrem de greu

Nana, ii trimit un pupic la Inez In legatura cu iritatia cred ca e destul de frustrant sa vezi ca nu trece de la nicio crema poate vb ta sa n-o mai faci cu nimic o perioada de careva zile sa vezi cum reactioneaza.

Mikka, uau ce e la voi sper sa treaca repede vremea asta! Da, am vazut si eu marionete la ikea dar mi se par pentru mai incolo In legatura cu sala, bine faci ca mergi! E asa de super!

Sei, noi ne gandim sa luam direct din acela 9-36 kg dar ce-i drept Dani incape in scoica. Nu-mi dau seama cum sta Ela in scoica... tu zici c-o "indesi"... deci nu mai sta foarte comod? Scoica noastra e 0-13 kg si Dani si imbracat mai grosut are loc (oricum in masina fiind cald prefer sa-l acopar decat sa-l imbrac f gros). In legatura cu portocala nu stiu ca sa-ti zic



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Ionela.. da stiu ca e acida, stiu ce poate provoca aciditatea.. zau daca stiu ce sa fac .. ce bine ar fi daca nu ar exista problemuta asta. si cand ma gandesc ca unele mame sunt disperate cabb nu face kk 2 zile, si noii
cu scaunul, imi dau seama ca 18 kg unii copii au la 4 ani.. insa ar fi mai bine de l-ar foloi pana la 7 nu?

Nanna.. iti dai seama ca in cond normale nu i-as da suc, ceai, . atatea planuri aveam in minte acu cateva luni.. insa na ne adaptam pe parcurs in functie de copil, situatiile deosebite impun anumite chestii deosebite nu?

Pinky
.. "indes" inseamna ca nu o pot imbraca gros in scoica deloc.. adik daca ii dau o saopeta , manutele ii stau intepenite in sus .. o imbracam de regula cu o salopeta mai grosuta (decat cele de casA) peste hainele de casa si o imveleam..

Mergi la inceput