Strugurasi de Sept-Oct2011 *35*

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Ooka citeam in diagonala si ziceai ceva de paine cu apa de fructe. Apa asta inlocuieste drojdia? Si painea iese ca un fel de desert daca are aroma de fructe? Probabil ca ai pus si un link ceva dar eu n-am fost atenta. Eu am tot facut zilele astea o painica cu iaurt, fara drojdie, cu un praf de copt. Aluatul e gata in 5 minute si se coace in 20.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

acuma vreau o reteta de la voi

am mancat mai demult o prajitura de la o tipa care era cam asa : la fund un blat ca de pandispan, deasupra lui o portiune cu branza si apoi iar pandispan. dar facute toate dintr-o bucata . I-am cerut reteta , am facut -o si nu mi-a iesit atunci. Drept pt care am aruncat reteta.

Stiti voi poate cum se face?

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

multumesc mult sigur imi comand , dar vb ta sa intre indemnizatia, mama denaturata ce sunt

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca_toma

a vroiam sa va zic ceva dar am uitat.
I-am schimbat scutecele lui Iancu de 2 zile, de ce ? de curiozitate , eram ffff multumita de pampers premium care, dar am vrut si altceva, asa ca am cumparat Happy pana acum sunt ok, numai ca sunt mai mult pt fetitela culoare.Data viitoare o sa incerc Libero sa vad cum sunt, dar cred ca dupa ma intorc la Pampers

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)


Anca , mie libero mi se pare cele mai tari , dar sunt si scumpe. Acum i-am luat si eu libero pt ca nu am mai gasit Toujours de la Lidl. Se epuizase stocul. Sa fii atenta ca sunt un pic mai mici decat celelalte scutece> Eu am avut 3 si ii erau deja stramtute asa ca i-am luat 4 care sunt ok. Si fiica-mea n-are nici 6 kg.

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

Natalia, acum nu ai avut ceza? sau incurc eu...
Medicul meu m-a cam speriat ca ar fi foarte riscant natural dupa cezariana.
Eu as vrea natural, dar sincer nu vreau sa risc viata bebelusului sau a mea.
Poti sa imi spui daca stii de riscuri si care ar fi conditiile sa poti naste natural dupa ceza?
MErsic


Lena - fericita a Maiei

Bebe Maia - 8 oct 2011



Majoritatea medicilor sunt speriati de ceza, insa stii ca 80 ?% din mamicile cu ceza sunt apte la a 2-a nastere sa nasca natural?
parerea mea ar fi sa mai cauti si alte pareri..
Natalia are un dr de cativa ani , care ii cunoaste tot istoricul, la a 2-a nastere a fost alaturi de ea pe tot timpul travaliului si a fost bine ..
o sa iti zica ea mai multe..
deja planifici bb 2?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaiasi

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

Natalia, acum nu ai avut ceza? sau incurc eu...
Medicul meu m-a cam speriat ca ar fi foarte riscant natural dupa cezariana.
Eu as vrea natural, dar sincer nu vreau sa risc viata bebelusului sau a mea.
Poti sa imi spui daca stii de riscuri si care ar fi conditiile sa poti naste natural dupa ceza?
MErsic




Lena, iti zic eu ca stiu. Natalia a nascut-o pe Ilinca natural numai ca a avut pe cicatricea de la cezariana o ruptura si s-a intrat in sala pentru a repara problema. Deci ea teoretic are 2 nasteri naturale dupa 1 cezariana. Natalia corecteaza-ma daca gresesc pe undeva.

Riscul major al unei nasteri naturale dupa ceza e ruptura uterina. Sunt medici care asista si asa dar e un risc pe care ti-l asumi tu. Ruptura uterina poate fi usoara sau complicata cu consecinte grave asupra mamei sau bebelusului sau mamei si bebelusului.

In timpul unei nasteri naturale dupa ceza nu este indicata epidurala. Se doreste durerea naturala fara niciun fel de calmant pentru ca intre contractii daca aceasta nu cedeaza sa se investigheze posibilitatea aparitiei unei rupturi.

Oricum , succes daca te-ai hotarat! Nu e imposibil!

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!



Mersic Oana.
Nici nu vroiam epidurala, dar bine de stiut.
Eu la Maia aveam contractii foarte puternice. Moasa spunea ca asa contractii a vazut doar la doza dubla de oxitocina, deci asta nu prea e de bine, nu? :((

Bujo, vreau si eu reteta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaiasi

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

Natalia, acum nu ai avut ceza? sau incurc eu...
Medicul meu m-a cam speriat ca ar fi foarte riscant natural dupa cezariana.
Eu as vrea natural, dar sincer nu vreau sa risc viata bebelusului sau a mea.
Poti sa imi spui daca stii de riscuri si care ar fi conditiile sa poti naste natural dupa ceza?
MErsic


Lena - fericita a Maiei

Bebe Maia - 8 oct 2011



Lena, iti zic eu ca stiu. Natalia a nascut-o pe Ilinca natural numai ca a avut pe cicatricea de la cezariana o ruptura si s-a intrat in sala pentru a repara problema. Deci ea teoretic are 2 nasteri naturale dupa 1 cezariana. Natalia corecteaza-ma daca gresesc pe undeva.

Riscul major al unei nasteri naturale dupa ceza e ruptura uterina. Sunt medici care asista si asa dar e un risc pe care ti-l asumi tu. Ruptura uterina poate fi usoara sau complicata cu consecinte grave asupra mamei sau bebelusului sau mamei si bebelusului.

In timpul unei nasteri naturale dupa ceza nu este indicata epidurala. Se doreste durerea naturala fara niciun fel de calmant pentru ca intre contractii daca aceasta nu cedeaza sa se investigheze posibilitatea aparitiei unei rupturi.

Oricum , succes daca te-ai hotarat! Nu e imposibil!

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!



nu a avut ruptura, sau Natalia e convinsa ca nu a avut si ceza a fost mai mult de control (sa nu aiba ruptura), dr tanar si fara experienta , a vrut sa-si ia toate masurile de siguranta..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2011 spune:

Salutare si de la noi!

Am iesit afara in sfarsit! Sunt doar -9 grade :))
Nu ma mai inteleg cu asta mica, nu mananca, plange, trebuie sa o luam in brate, sa o punem in port bebe, in centrul de activitati, in premergator, iar in brate, sa inventam jocuri si jucarii... In cele din urma sa o tina tati pe brat pana adoarme.

Am incercat si noi baita mai devreme, la 8 si vad ca a mers. Nu mai stiam ce sa ii facem aseara. Nu ma prinsesem ca se trezeste maraita ptr ca mai vrea sa doarma. Multumim de pont!

Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Citat:
citat din mesajul lui LenaC




Mersic Oana.
Nici nu vroiam epidurala, dar bine de stiut.
Eu la Maia aveam contractii foarte puternice. Moasa spunea ca asa contractii a vazut doar la doza dubla de oxitocina, deci asta nu prea e de bine, nu? :((




Lena - fericita a Maiei

Bebe Maia - 8 oct 2011

[/quote]

Nu, e chiar de foarte bine! Asta inseamna ca poti naste natural foarte repede (contractiile sunt productive) si fara niciun aport de oxitocina din exterior. Cate femei nu ar vrea sa nasca asa...fara nicio interventie din exterior.

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

http://electropremium.allshops.ro/produs/118774/Piatra+de+copt+HEZ327000.html


anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput