Sesizare la ITM.

Sesizare la ITM. | Autor: doinabita

Link direct la acest mesaj

Doresc sa va rog sa ma indrumati pentru ca fiul meu sa depuna o sesizare la ITM din urmatoaul motiv:
Pana luna trecuta a lucrat ca agent de vanzari la firma: TRANSAN INTERACTIV DISTRIBUITON din Bucuresti.Si-a depus demisia din cauza micsorarii comisionului de la 1% la 0,5%. A stat in perioada de preaviz legala de 20 zile. Pe data de 9 februarie ar fi trebuit sa i se vireze in card suma aferenta pentru perioada de pe 1-22 februarie , plus comisioanel aferente. Acest lucru nu s-a intamplat. Azi a fost si a vorbit cu paronul, in persoana domnului ANDREI PUIU IONEL care ia spus ca nu ii da nici un ban, doarece mai are o factura neachitata, care nu o poate recupera deoarece firma la care s-a dat nu mai exista. In contractul fiului meu se stipuleaza:
In situatia in care firma catre care se distribuie marfa se inchide juridicul firmei noatre va rezolva problemele de natura comerciala, nu agenutl de vanzari. Mentionez ca fiul meu nu a incalcat nici un termen contractul, a dat factura la termen asa cum e stipulat in contract, la data cand a fost emisa factura , acea firma nu avea debite neachitate catre TRANSAN INTERACTIV DISTRIBUTION, deci in momentul de fata juridicul acestei firme trebuie sa se ocupe de recuperarea debitului.
Care este parerea dumneavoastra despre acest aspect? Cum trebuie formulata sesizarea catre ITM? Mentionez caci agentii de la acesta firma sunt obligati si in ziua de azi sa lucreze si sambata fara a fi platiti.
Astept raspunsul vostru.
Va multumesc anticipat!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Merge pur si simplu la ITM- serviciul juridic- asistenta - spune exact ce are de spus si va fi indrumat cu exactitate cum sa procedeze. Sa ia hartie pix si carte de identitate la el.
In urma sesizarii se va face control si daca nu au fost respectate prevederile contractuale, amenzile aplicate sunt foarte mari. Plus se va dispune punerea in drepturi dupa caz.
Cu aceasta ocazie reiterez ideea de a lupta pentru drepturile legale pe care le aveti. Nu va sfiiti sa va protejati aceste drepturi.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Multumesc pentru raspuns.Cu siguranta va lupta pentru drepturile care i se cuvin. Chiar el m-a rugat dupa ce a fost azi sa discute cu domnul patron sa scriu aici ca sa stie cum se procedeaza, caci s-a saturat sa munceasca 12 ore pe zi, plus sambata la acea firma si sa fie tratati ca niste slugi...de parca daca agentii de vanzari daca nu ar aduce banii in firma...partonului i-ar cadea banii din cer.
Cand e vorba de drepturile lor salariale ...ploua...Dupa ce a plecat de la acea firma s-a mutat la o firma de renume unde sunt respectate drepturile angajatilor care isi fac datoria .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Eu am plecat de la firma unde am lucrat in 1 iunie (a fost cu acordul partilor sa zicem). am fost pusa in somaj (desi nu m-am dus sa imi revendic somajul, dar asta e alta poveste). am stat doua sapt in concediu de odihna, concediu care ar fi trebuit sa imi fie platit (e vb de 800 ron) in data de 23 iulie. Suntem in februarie 2012, banii nu i-am primitam facut sesizare la ITM Cluj prin e-mail (adresa luata de pe net)...la 10 zile am primit raspuns prin posta de la ei cum ca neplata salariului se considera nerespectarea clauzelor contractuale si m-au indrumat catre Tribunal, unde trebuie depusa o plangere fara taxe de timbru etc...evident ca nu m-am mai dus
eu, personal, consider ca ITM nu ajuta sau sprijina in nici un fel drepturile angajatilor!
asa ca sfatul meu este sa se adreseze direct Tribunalului!

In ceea ce priveste partea cu lucratul in zilele de sambata, nu va fi de ajuns sa scrie el plangerea la ITM, ar trebui mai multi angajati din cadrul firmei, iar atunci cand ITM vine in control, angajatii sa aiba curajul de a mentiona in scris acest lucru...ceea ce imi vine greu a crede(multi se tem ca isi vor pierde joburile), pentru ca sta in firea angajatului roman sa se planga pe la colturi, dar sa taca malc atunci cand ar trebui sa isi revendice drepturile...parerea mea!

giulia si alex-raoul (22.09.2002)
"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."

Mergi la inceput