Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (29)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Revin: oricum o sa-i fac consult la cardiologie dupa ce se va naste, ca sa ne asiguram ca gradul insuficientei e acceptabil. Imi doresc sa se aranjeze valvele si sa se inchida complet, astfel in cat sa fie sanatoasa tun.

Anitta, mama lui M - 7 ani si bb 22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Elena, eu nu fierb nimic, sa se pastreze vitaminele. Imi place sa rontai. Oricum le dau prin razatoarea fina.

Anitta, mama lui M - 7 ani si bb 22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Onutza, mmmmm... inghetata de nuci, ce fain! Tu ai facut-o? Eu am mancat ieri la Mcd inghetata cu caramel, singurul lucru care imi place cu adevarat la Mc.
Multumim pentru casuta! M-a distrat Virgi cu intrebarea "ne face cinema casutza noua?", ma si gandeam la cinema, sa vedem cu toatele un film bun, tolanite, rontaind biscuiti, cu copiii in jurul nostru, adormiti pe jos, dupa o tura de joaca.

Anitta, mama lui M - 7 ani si bb 22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana85 spune:

Anitta, eu zic sa nu o ingheti ca se fleoscaie de nu o mai recunosti. Eventual ingheata vreo doua bucati intregi ce apoi o folosesti la supe (consistenta acolo oricum nu conteaza), iar restul pastreaz-o asa, necuratata in frigider. Eu estimez ca si o luna o poti tine ori mai bine - eventual tai o feie din partea curatata ca ar putea fi deshidratata inainte de folosire.

Diana 27+ cu Mirciulica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Mai fetelor cand va aud de problemele bebeilor ma apuca si pe mine teama...luni am eco si eu.
Anitta, acelasi lucru ma gandeam sa ii spun si Ana_liei, nu v-au recomandat medicii sa faceti o ecocardiografie? Aici doctorita mea la pacientii ei le cere sa faca si ecocardiografie in sapt 24...asa ca m-am conformat si eu si vineri ma duc.

Elena 22+ poate cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Diana am hotarat...astazi ma duc la Mc sa pap inghetata ca tot ma straduiesc de vreo 2-3 sapt, dar mi-e frica sa nu se inflameze amigdalele.
Anitta noua nu ne plac la nici unul legumele, asa ca fierb inainte, stiu ca se pierd vitaminele.

Elena 22+ poate cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana85 spune:

Anitta, cat de frumos imi povestesti tu mie... Iti multumesc din tot sufletul si te de 100 de ori!

Eu nu stiam nimic despre Flecaina, am inceput sa citesc acum. Am gasit un studiu efectuat pe vreo 22 de bebei. Am citit vrute si nevrute, ingrijoratoare si imbucuratoare. Esentialul ce l-am retinut a fost ca din cei 22, 19 au reactionat mai devreme ori mai tarziu la Flecaina; 2 au reationat la Digloxina (administrata dupa ce Flecaina nu a avut succes); iar unul a murit la 15 minute de la administrarea Flecainei .

Timpul de "reactie" a fost cam de 24 de ore pentru 25% din subiecti, 48 de ore pentru alti 25%, 3 zile si 6 zile. Alt studiu spunea ca un tratament de 200mg zilnic timp de 6 zile nu a avut niciun rezultat si trecand la 300mg s-a obtinut efectul dorit.

Eu am trecut teoretic pe 300, insa imi iau sange si asteapta rezultatele inainte sa imi dea unda verde ca sa iau urmatoarea pastila, asa incat nu apuc sa iau chiar la 8 ore... mai degraba la 10, 11... Deci, n-am facut mai nimica cu cresterea dozajului. Dar, din cate am citit, efectul medicamentului e cumulativ - deci, ce am luat astazi actioneaza si peste cinci zile. Asa ca, cu cat trece timpul cu atat concentratia din sangele meu creste si sansele ca sa isi faca efectul cresc.

Onutza, eu nu pot refuza Niciodata o inghetata. Mai ales de nuci... Daaa, vreau!

Ella, am citit si eu un pic despre lichidul amniotic in exces, dar in locul tau nu mi-as face griji. De ce? Pentru ca:

1. E cauzat de probleme Grave ale puiului - care, la tine, in mod evident nu exista, ca doar le-ar fi vazut la eco
2. De infectii destul de grave ale tale - care, nu exista, ca ai fi avut ceva simptome plus ca banuiesc ca ti-ai facut in primul trimestru analizele astea si au iesit ok
3. Pentru ca pana acum nu ti-a mai zis nimic despre aceasta problema.

Eu zic sa stai linistita, nu te mai stresa de pomana, ca sunt convinsa ca la urmatorul control situatia va fi normala. Cum zicea si Anitta, o fi fost o zi mai speciala...

Diana 27+ cu Mirciulica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

ONUTZA,zi drept ,tu erai in boschetul de flori cu fluturasi de maiiunie?Multumim pt casutza noua cu ZEN...ANNITA vad ca e cea mai cuprinsa de zen azi....te linisteste numai cat o citesti...ma bucur Anitta ca e bine domnisoara ta! de la Constantin!Nu-ti fa griji ca m-as suprasolicita...ce ma enerveaza cel mai mult e ca desi mi-am redus programul la maxim 4-5 ore pe zi(doar martea si vinerea lucrez 6-7 ore),obosesc ingrozitor de repede si nu mai am aceeasi rabdare...Fac in asa fel incat imi strecor si cate un liber la mijlocul saptamanii(miercurea sau joia)macar o data pe saptamana sau la 2 saptamani...adik din punctul meu de vedere e mai mult decat program de boier...Eu is invatata cu program de 8-10-12 ore de lucru ,macar 5 zile pe saptamana.iar acum m-am transformat intr-o mimoza obosita.
DIANA,asteptam si iar asteptam....mai ales daca ne-a confirmat si Anita ca dureaza pana se instaleaza efectul noii medicatzii....si cat asteptam, inimosul sa se faca musculos!

Virginia 27+ cu ,mami de Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana85 spune:

Anitta, m-am luat cu telina si Flecaina si am uitat esentialul! Felicitari pentru floricica cea draga, ma bucur enorm ca e bine. Eu asteptam vesti in legatura cu problema de la inimioara, dar daca zici ca inca nu e de gandit la asta... bine, mai asteptam.

Virgi, .

Diana 27+ cu Mirciulica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgiL spune:

Imi pare tare rau ca tot apar fete cu probleme noi....si motiv de stres suplimentar peste modificarile noastre fizice,care nu ne prea usureaza viata zilele astea...Dar sa-i dam cu Zen cat incape!
M-a intrebat una din fete la un moment dat daca doare epilatul cu lumina intens pulsata...nu doare ,ci curenteaza...e o senzatie f ciudata intre arsura si usturime...si credeam ca scap de durere.Daca nu te face altcineva nu termini nici in 2 zile un picior
Tre sa ma duc sa fac si eu ceva rapid de papa...da nu prea am loc de mesteri prin casa...cred ca m-am molipsit de la TITI..Ieri am intrat intr-un magazin de mobila,am vazut un dormitor frumos si l-am cumparat.Sec.Asa in 10 min.ca nu puteam sa-i iau lu bebe patutz nou si eu sa stau cu alaturi intr-unul vechi.Iar acum e JALEEEE in casa!da am asa un sentiment placut...imi rearanjez cuibarul.

Virginia 27+ cu ,mami de Ioana

Mergi la inceput