Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (48)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corry_28 spune:

Adra,
Laura, interesant ce spui , tu, acolo!

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Corry, Luca doarme cam de 3-4 ori pe zi, maxim o ora, de obicei cate o jumatate de ora. Daca se trezeste la 6-6.30 (cum face de obicei) doarme intre 9-10, 13-14, 17.30-18.30, iar somnul de seara de pe la 8.30-9.30. Peste noapte se trezeste de2-3 ori.
La Paula nu i-am masurat niciodata cat a mancat, dar metoda Laurei13 pare ok, dar eu zic sa nu insisti in cazul in care nu mai vreau lapte dupa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Citat:
citat din mesajul lui corry_28

Am 2 intrebari:
1. copii vostri cat timp rezita ziua fara sa doarma?
(de ex,noi nu rezistam mai mult de 2.5 h, apoi somn o ora..)

Simt ca innebunesc si eu cu programul de noapte!
In loc sa avansam, este din ce in ce mai rau....
M-am gandit ca poate dorm prea mult ziua!
Tudor sta treaz ziua cam 2.5-3h apoi doarme fix 30 de minute. Eu am citit candva ca si daca sare peste o pauza de somn, asta nu inseamna ca va dormi data viitoare dublu. Poate daca-i pui sa faca seara niste activitati ce le plac si-i seaca de energie dorm mai bine? Eu asa-l pun pe Tudor, mai ales ca el dupa baie din contra, parca se reincarca, asa ca trece la carusel si dat din picioare pana vine somnul.

2. cum pot afla cantitatile de legume/ fructe, pe care trebuie sa le dau copiilor?
De ex, Andra i-a dat un cubulet, eu le dau cate 3-4 linguri de dovleac....
Stiti vre-un site...ceva....
Asta e si una din marile mele nedumeriri, daca tb sa le dam anumite cantitati. Eu ii dau cat vrea sa manance - noi fiind abia in a doua saptamana de cand a acceptat sa guste, abia a ajuns la 50-60g la masa(cam 3/4 dintr-un borcanel), uneori mananca chiar si un borcanel. Dar iti dai seama ca mai si arunca-n jur, deci cantitatile care intra sunt cam greu de contorizat

Multumesc mult!

O mama implinita de: Matei si Iustin * 03.08.2011*


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Buna seara fetelor,

Noi am intarziat incepetrea diversificarii pe motiv de muci/ raceala usoara. Acum suntem mai bine, mai facem aerosoli si aspiram. Am stat in casa, o sa stam si maine, macar sa fiu sigura ca nu recidivam. Simt ca innebunesc numai in casa, dar asta este.

Am in schimb doua probleme, va rog sa-mi raspundeti daca v-ati confruntat cu asa ceva:

1. De ceva vreme, de vreo 2 sapt, in kk lui Stefan au aparut niste chestiute, care arata ca niste mici viermisori inchisi la culoare. Parca ar fi niste vinisoare, sau niste resturi solide de ceva. Alaptat numai la san.
O sa facem si copro imediat ce are urmatorul scaun.

2. Aseara cred ca am adormit inainte sa termine el de supt, si m-a molfait asa vreo ora. De dimineata, pe sfarc, o mica parte a sfarcului, cam cat jumatate de bob de piper, este alb. Nu este nimic crescut acolo, pur si simplu este tesut alb. Ma doare de innebunesc, mai ales cand suge... Nu prea l-am pus la sanul asta, dar incep sa simt noduli deja. Ce sa fac, cu ce sa ma dau?

Multumesc!

Si Mady, spune tot, plange-te la noi, descarca-te!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corry_28 spune:


Ilida, ii obosesc...
Si la mine tot efectul asta il are baita si lapticul de culcare, zici ca le dau energizante

Stiti de unde a aparut aceasta nelamurie a mea in legatura cu cantitatile?
AM intrat pe un site unde iti calculezi cat fier ii dai copilului tau.SI bifezi acolo cat brocoli, cat LP, cata carne, cat ficat....etc.
Si mi-a iesit ca le dau prea mult fier!!!
(asta ca tot nu aveam cu ce sa-mi ocup timpul )


Florina, imi pare rau, nu ma pricep....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Mady, ce s-a intamplat?


Sa raportam si noi ce mai facem: Tudor a inceput sa manance, incet-incet. Nu casca gura ca la dentist, dar molfaie mancarea, o suge din lingurita si incearca sa o mestece, si mai scoate afara cu limbuta.
Metoda prin care am reusit este ca l-am pus sa stea cu noi la masa cand mancam - in scaunelul lui si cu multe lingurite pe masuta, ca sa le "guste".
Noi nu avem "mese scoase", sau o rutina rigid stabilita, mananca dimineata undeva intre 8.30-10, apoi la pranz intre 1-3. Dimineata ii dau piure de fructe iar dupa-amiaza legume, uneori ii mai amestec cereale. Regula cu 3 zile nu am pastrat-o, eu i-am dat 2 zile un fel de mancare. Si ii aleg ce sa manance in functie de cum are scaun - cand e mai tare ii dau prune, pere si invers.
Incerc sa ma ghidez dupa intuitie - pana acum a mers Am remarcat ca nu a vrut mancare la 6 luni ci la 7 - deci bebe isi respecta decalajul datorat nasterii premature, deci are instincte bune!

Ieri am avut musafiri si in timp ce noi rontaiam diverse am simtit ca-i e pofta, asa ca am scos un borcanel de cartof dulce pe care am avut surpriza ca l-a mancat tot! Asa ca intreb si eu: e grav ca i-am dat sa manance tarziu (era 8pm)?

O nelamurire am cu laptele: e bine sa i se dea inainte sau dupa masa? Si la cat timp? (eu acum ii dau dupa masa, infunctie de cum cere el)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Florina, intreb eu intr-un grup de mame in care majoritatea alapteaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia_ada spune:

buna seara si de la noi
fetele care nu ati mai scirs de mult va si va rog sa reveniti de cate ori se poate
Talida multa santate , si tuturor cu mucisori si raciti !
Corry noi dormim cam de 2 ori pe zi cate 1 ora , record cand sunt 2 ore , in rest parca este argint viu, mereu sa ii faci ceva, sa ii dai ceva, atentie atentie si iar atentie, totul trebuie sa fie altfel, nou si pus in alt mod in practica avem si noi al doi-lea dintisor, parca cu mai putine urlete ca la primul.
la pranz ce as putea sa mai fac ? acum papa doar supa/piureul de legume ( morcov, dovlecel, pastarnac, telina rad de patrunjel si cartof ) cu sau fara carnita .
Mady ce ai patit ?? te rog sa rabufnesti !!!!
Laura si noi am patit asa cu urlatul dar a trecut de la sine, nu a tinut foarte mult, si la fel tot laptele era singura alinare , acum se culca la 20 se trezeste la 11.30, apoi la 3 si dimineata la 8 dupa care mai doarme pana la 10.
Anamaria ma bucur mult sa aud ca petru este mai bine
va pup pe toate si nopti linistite !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Cory, dar nu poti sa reduci din alimentele care contin fier mai mult sau sa inlocuiesti cu altceva?

Florina, nu m-as ingrijora cu firisoarele din kk. Ce culoare au?

Ilida, Filip mananca dimineata cam la o ora dupa ce suge. Dupa vreo juma de ora de la masa, suge iar


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia_ada spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida

Mady, ce s-a intamplat?


Sa raportam si noi ce mai facem: Tudor a inceput sa manance, incet-incet. Nu casca gura ca la dentist, dar molfaie mancarea, o suge din lingurita si incearca sa o mestece, si mai scoate afara cu limbuta.
Metoda prin care am reusit este ca l-am pus sa stea cu noi la masa cand mancam - in scaunelul lui si cu multe lingurite pe masuta, ca sa le "guste".
Noi nu avem "mese scoase", sau o rutina rigid stabilita, mananca dimineata undeva intre 8.30-10, apoi la pranz intre 1-3. Dimineata ii dau piure de fructe iar dupa-amiaza legume, uneori ii mai amestec cereale. Regula cu 3 zile nu am pastrat-o, eu i-am dat 2 zile un fel de mancare. Si ii aleg ce sa manance in functie de cum are scaun - cand e mai tare ii dau prune, pere si invers.
Incerc sa ma ghidez dupa intuitie - pana acum a mers Am remarcat ca nu a vrut mancare la 6 luni ci la 7 - deci bebe isi respecta decalajul datorat nasterii premature, deci are instincte bune!

Ieri am avut musafiri si in timp ce noi rontaiam diverse am simtit ca-i e pofta, asa ca am scos un borcanel de cartof dulce pe care am avut surpriza ca l-a mancat tot! Asa ca intreb si eu: e grav ca i-am dat sa manance tarziu (era 8pm)?

O nelamurire am cu laptele: e bine sa i se dea inainte sau dupa masa? Si la cat timp? (eu acum ii dau dupa masa, infunctie de cum cere el)



din 06.07.2011 am un cavaler: TUDOR-ANDREI!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"



bravoooo !! ! eu zic ca nu este tarziu, acum s-a intamplat , ca sa ii faci ? a mancat copilul nu a facut altceva ...parerea mea
Asa si legat de cantitate , Ruxi a papat mai inati o lg, apoi 2 , pana la 10 si am crescut acum pana la 200gr/masa , dimineata si pranz, stiu cantitatile (in grame) ca eu pun mancarica in borcanelel ramase de la piersica si cause de la hipp care au 125 gr. dar are zile cand papa maxim un borcanel mic...depinde

Mergi la inceput