Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (48)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

buna mamici,
ne-am intors si noi dupa plimbarea pe la bucuresti. la circ a fost super fain, dani s-a distrat extraordinar (azi imi spunea ca el mai vrea la bucu si la circ ). alex a stat cu bunicii, a fost cumintel si dulce cum il stiti
in schimb noi avem in continuare probleme cu somnul de noapte (desi nu imi vine sa ma plang cand citesc cum dormiti unele dintre voi ). problema mea este nu ca se trezeste alex, ci ca o face plangand fffff tare si nu reusim sa il linistim nicicum. singurul remediu este laptele. din pacate aceste treziri incep sa se inmulteasca, nu trec nici macar acele 4h ca sa ii pot da lapte din nou (desi as prefera sa gasesc o alta metoda de linistire), plange fff tare si nu stiu nici de la ce si nici ce sa ii fac. dintii nu sunt (gingiile nu sunt umflate, nu sta nimic sa iasa), ma gandesc tot la reflux ... desi el e pe tratament . ma mai gandeam si la pavor nocturn, dar citeam ca, in general, copilul respinge adultul si se impinge ... alex nu face asa, accepta sa stea in brate, doar ca plangeeeee si plangeeee.
andra parca tu spuneai ca ai trecut la eva prin pavor, imi poti spune cum se manifesta?
in plus are un somnic f agitat, adica se ridica in 4 labe, se taraie prin pat, mai pica de somn, dupa 5 min iar se taraie, se invarte prin pat ... tot felul.
nu stiu cum sa il ajut si e un sentiment tare aiurea. . am sa incerc sa ma vb cu pediatra, sa imi dea niste investigatii de facut si la refluxul ala, eventual sa il trec pe lapte AR (ca iustin) poate, poate asta il va ajuta.

no, v-am facut capul calendar cu problemele mele, sorry.
multa sanatate prichindeilor bolnaviori si multa putere mamicilor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura13

buna mamici,
ne-am intors si noi dupa plimbarea pe la bucuresti. la circ a fost super fain, dani s-a distrat extraordinar (azi imi spunea ca el mai vrea la bucu si la circ ). alex a stat cu bunicii, a fost cumintel si dulce cum il stiti
in schimb noi avem in continuare probleme cu somnul de noapte (desi nu imi vine sa ma plang cand citesc cum dormiti unele dintre voi ). problema mea este nu ca se trezeste alex, ci ca o face plangand fffff tare si nu reusim sa il linistim nicicum. singurul remediu este laptele. din pacate aceste treziri incep sa se inmulteasca, nu trec nici macar acele 4h ca sa ii pot da lapte din nou (desi as prefera sa gasesc o alta metoda de linistire), plange fff tare si nu stiu nici de la ce si nici ce sa ii fac. dintii nu sunt (gingiile nu sunt umflate, nu sta nimic sa iasa), ma gandesc tot la reflux ... desi el e pe tratament . ma mai gandeam si la pavor nocturn, dar citeam ca, in general, copilul respinge adultul si se impinge ... alex nu face asa, accepta sa stea in brate, doar ca plangeeeee si plangeeee.
andra parca tu spuneai ca ai trecut la eva prin pavor, imi poti spune cum se manifesta?
in plus are un somnic f agitat, adica se ridica in 4 labe, se taraie prin pat, mai pica de somn, dupa 5 min iar se taraie, se invarte prin pat ... tot felul.
nu stiu cum sa il ajut si e un sentiment tare aiurea. . am sa incerc sa ma vb cu pediatra, sa imi dea niste investigatii de facut si la refluxul ala, eventual sa il trec pe lapte AR (ca iustin) poate, poate asta il va ajuta.

no, v-am facut capul calendar cu problemele mele, sorry.
multa sanatate prichindeilor bolnaviori si multa putere mamicilor.


Laura lui Daniel - 14.11.2006 si Alexandru 01.07.2011

Poze Daniel

Mamici din Iasi


Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.


la pavor copilul nu este de fapt treaz, doarme, se vede clar dupa privire. Plange, tipa, tremura, privirea e fixa, inspaimantata, nu poate fi trezita. In general se instaleaza dupa un an, pentru ca bebelusii nu au inca o arhitectura a somnului bine definita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

Citat:
citat din mesajul lui Laura13

buna mamici,
ne-am intors si noi dupa plimbarea pe la bucuresti. la circ a fost super fain, dani s-a distrat extraordinar (azi imi spunea ca el mai vrea la bucu si la circ ). alex a stat cu bunicii, a fost cumintel si dulce cum il stiti
in schimb noi avem in continuare probleme cu somnul de noapte (desi nu imi vine sa ma plang cand citesc cum dormiti unele dintre voi ). problema mea este nu ca se trezeste alex, ci ca o face plangand fffff tare si nu reusim sa il linistim nicicum. singurul remediu este laptele. din pacate aceste treziri incep sa se inmulteasca, nu trec nici macar acele 4h ca sa ii pot da lapte din nou (desi as prefera sa gasesc o alta metoda de linistire), plange fff tare si nu stiu nici de la ce si nici ce sa ii fac. dintii nu sunt (gingiile nu sunt umflate, nu sta nimic sa iasa), ma gandesc tot la reflux ... desi el e pe tratament . ma mai gandeam si la pavor nocturn, dar citeam ca, in general, copilul respinge adultul si se impinge ... alex nu face asa, accepta sa stea in brate, doar ca plangeeeee si plangeeee.
andra parca tu spuneai ca ai trecut la eva prin pavor, imi poti spune cum se manifesta?
in plus are un somnic f agitat, adica se ridica in 4 labe, se taraie prin pat, mai pica de somn, dupa 5 min iar se taraie, se invarte prin pat ... tot felul.
nu stiu cum sa il ajut si e un sentiment tare aiurea. . am sa incerc sa ma vb cu pediatra, sa imi dea niste investigatii de facut si la refluxul ala, eventual sa il trec pe lapte AR (ca iustin) poate, poate asta il va ajuta.

no, v-am facut capul calendar cu problemele mele, sorry.
multa sanatate prichindeilor bolnaviori si multa putere mamicilor.





la pavor copilul nu este de fapt treaz, doarme, se vede clar dupa privire. Plange, tipa, tremura, privirea e fixa, inspaimantata, nu poate fi trezita. In general se instaleaza dupa un an, pentru ca bebelusii nu au inca o arhitectura a somnului bine definita

blog

casa, dulce casa

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world



multumesc.
nu pare a fi asta, alex se trezeste la un moment dat si plange in continuare, acelasi plans, mai mult tipete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

fetele

Laura, cu Petru am patit asa, inainte sa-i iasa dintisorii, dar in perioada pana sa se vada ei ca stau sa sparga gingia...nu stiu daca m-am exprimat cum trebuie

Ideea este ca se trezea tipand si plangea si tipa si o ora intreaga, iar eu eram disperata ca nu stiam ce sa-i fac. Avea un tipat ascutit, de parca-i facea cineva ceva...offf, sper ca sunt coerenta

Talida multa sanatate bebitei !

Crisspy, noi am fost la Alexandrescu pt aspirat.

Pufi acum parca am luta-o de la capat cu diversificarea...greu mai este!

Oxi felicitari pt relaxare

Mady felicitari pt progresele strumfului !

Petru doar sta in fundulet bine, sau pe burtica si se ridica in 4 labe si se bataie de 2-3 ori. In rest, nu se intoarce,nu se ridica ...nu ma stresez , ca are timp

multi la toate

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Ma bucur, Laura, nici pavorul nu-i asa de speriat, doar ca iti mananca nervii, la noi a trecut, mai are episoade de somnmbulism, dar astea chiar sunt amuzante, se ridica in fund, vorbeste ceva si se culca la loc. Asta fiindca nu termina ce are de vorbit pe timp de zi, banuiesc

Felicitari, Eliza pentru dintisor!

Despre noi: Filip haraie in coninuare. Mananca dimineata, cam la o ora dupa ce a supt, azi a mancat o jumatate de banana cu un cubulet d-ala din tavita de congelator de dovleac. Chiar bine mi se pare. Suntem inca la dovleac+banana, marul a fost un insucces total, ca si la sor-sa, care a mancat mere dupa un an jumate.

Nu sta decat in brate, chiar si pus 10 secunde pe pat incepe sa tipe, ta-su rade de el, cica striga "sariiiti! sunt singur pe pat, singur pe paaat".

Sta in fund singur, dar se rastoarna. Pus pe burta, ridica fundul, dar nu o ia din loc. Moare de drag sa-l tinem in picioare. Ne recunoaste dupa nume si scoate si el diverse sunete. O mananca din ochi pe Eva

Eva are anulate orele de dans si inot, sa vedem saptamana asta.

Am pe blog o postare, parte a unei campanii. Orice comentariu la obiect aduce 3 minute de voluntariat al unei echipe de voluntari a editurii All. Daca doriti sa comentati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

pot sa ma plang si eu?simt ca o kiau din loc.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Mady varsa tot , noi suntem aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corry_28 spune:

Am 2 intrebari:
1. copii vostri cat timp rezita ziua fara sa doarma?
(de ex,noi nu rezistam mai mult de 2.5 h, apoi somn o ora..)

Simt ca innebunesc si eu cu programul de noapte!
In loc sa avansam, este din ce in ce mai rau....
M-am gandit ca poate dorm prea mult ziua!

2. cum pot afla cantitatile de legume/ fructe, pe care trebuie sa le dau copiilor?
De ex, Andra i-a dat un cubulet, eu le dau cate 3-4 linguri de dovleac....
Stiti vre-un site...ceva....

Multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Cory, eu nu le-am masurat niciodata cat mananca si nici n-am vrut sa manance o anumita cantitate. Ii dau pana cand nu mai vrea. Nu prea se pot face astfel de masuratori, pentru ca difera combinatiile de fructe/legume, difera copiii, apetitul, ziua, sunt prea multe variabile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui corry_28

Am 2 intrebari:
1. copii vostri cat timp rezita ziua fara sa doarma?
(de ex,noi nu rezistam mai mult de 2.5 h, apoi somn o ora..)
alex rezista tot cam asa, 2.5h, dar, de obicei, doarme doar 45 min. rare ocaziile cand sare de o ora. f. rare.
Simt ca innebunesc si eu cu programul de noapte!
In loc sa avansam, este din ce in ce mai rau....
M-am gandit ca poate dorm prea mult ziua!
la noi SIGUR nu doarme prea mult ziua si e mult mai rau decat la 2 luni

2. cum pot afla cantitatile de legume/ fructe, pe care trebuie sa le dau copiilor?
De ex, Andra i-a dat un cubulet, eu le dau cate 3-4 linguri de dovleac....
Stiti vre-un site...ceva....
eu merg pe principiul ca daca lapte mananca cca 180gr, tot cam atat ar trebui sa manance si mancare. so ... am castronele unde am masurat cat inseamna 180gr (cca 6 linguri cu care mancam noi) si din acelea ii dau. daca nu papa decat jumatate stiu sa ii mai fac 90ml de lapte ca sa aiba aproape o portie intreaga de mancare (lapte pe care il rade ) sau daca nu papa decat un sfert ii fac 120 de lapte. eu de asta am ales sa stiu cat inseamna o portie de mancare ca sa stiu cat lapte sa ii dau daca nu papa tot. nu de alta dar lui alex oricat lapte i-as da tot mai plange cand se termina Multumesc mult!

O mama implinita de: Matei si Iustin * 03.08.2011*


Mergi la inceput