Viatza in Germania - cap.75

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Christa si noi tot la TKK suntem asigurati insa nu m-am gandit sa intreb. Ai primit reteta de la medic sau ai sunat direct la TKK? Noi suntem relativ rar bolnavi insa Henrik ia antibiotic deja de aproape 3 saptamani si aseara plangea de durere de stomac...si tusea inca persista.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Miriluta sanatate va doresc la toti Eu stiam ca poti lua aparat de la farmacie sub forma de imprumut. Asa am facut cand era Angelo bebelus dar nu mai tin minte daca a trebuit sa ducem vreo hartie de la medic. Te cred ca ti-a fost rau de tot, altfel nu iti dadea medicul antibiotic. Acum 2 ani am patit-o la fel ca tine; pur si simplu nu eram in stare sa ma duc singura la toaleta. La mine a durat starea de rau, rau, 12 zile si ma gasise dr-ul cu o bronsita foarte urata. Mi se pare mult 3 sapt de antibiotic.Mie mi-a scris medicul reteta fix sa ajunga 7 zile.Insanatosire grabnica Noi santem baza in casa, greu ca trebuie sa te duci la svacum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Cand a fost Mona bebelus am primit reteta de la pediatru pentru ca sa imprumut de la farmacie, imprumutatul in sine nu m-a costat nimic, dar a trebuit sa cumpar setul cu masca, furtunasul si nu mai stiu ce, ca alea nu se imprumutau. De data asta am primit reteta de la ORL-ist, si pentru ca vroiam neaparat un aparat de la PARI, am intrebat la TK care-i treaba, si au spus ca pot lua ce aparat vreau eu, dar musai de la o farmacie cu care au ei contract. Eu am fost la TK in Braunschweig, si tipul de acolo a dat telefon undeva la "centrala" sa ceara lamuriri, aia i-au dat si adresele celor 3 farmacii, dar ma gandesc ca daca suni la nr. ala central gratuit (e la ei pe site daca nu-l stii, www.tk.de) ori te ajuta direct, ori iti fac legatura cu cineva, ori lasi nr. si te suna cineva care se pricepe.

Pentru copii ma gandesc ca e chiar mai simplu sa prescrie pediatrul, si as incerca sa prescrie direct de cumparat, nu de imprumutat.

Aproape 3 saptamani de antibiotic chiar e foarte mult, i-a facut macar hemoleucograma sau i-a dat asa "pe ochi frumosi"? Mona a primit antibiotic pana acum chiar numai cand a fost musai, adica la infectie urinara si cand s-a confirmat in urma hemoleucogramei nr. ridicat de leucocite, respectiv cand a avut scarlatina. Eu sunt foarte bucuroasa ca la cabinetul pediatrului ei (mai sunt si doua colege la care am fost cand nu era pediatrul) nu se arunca in antibiotice asa usor, ba nici in medicamente in general daca nu e musai nevoie.

Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Danke, o sa sun maine la TKK sa intreb. Cat despre antibioticul lui Henrik, a avut intai o pneumonie si a primit antibiotic pentru 10 zile. Pe 2 februarie a terminat antibioticul si era bine. Pe 4 m-am intors eu de pe coclauri cu virusul meu urat de raceala. El deja incepuse sa tuseasca din nou. Pe 6 februarie am fost din nou la medic pentru ca incepuse sa faca iarasi febra. A zis ca nu a fost indeajuns doar 10 zile de antibiotic si a mai primit o tura de inca 14 zile. Azi insa i-am dat ultima doza si nu vreau sa ii mai dau pentru ca nu ii mai rezista stomacul. A baut intr timp Actimel, l-am mai pacalit cu ceai cu miere insa nu mai tine. A luat inca 7 zile in cap...deja plange numai cand vede sticla. O sa il mai tin acasa maine si poimaine, intre timp il indop cu Meditonsin si Orthomol si sper sa fie ok. Si eventual prestam niste inhalatii.

As mai fi stat si eu acasa insa am treaba cacalau si mi se darama statuia din fata firmei daca nu am grija de ea. Oricum vinerea viitoare se intoarce si seriful de peste mari si tari si cel putin are cine sa imi faca coliva daca dau coltu'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

cristina, io folosesc la aschiuta de vreo 3 ani inhalator pari, uneori cu picaturi salbumutamol. 4 picaturi de max 4 ori in24 de ore. Nu mai primeste nici un alt siropel, l-am tinut formidabil de bine sub control asa, mi-a prescris tare greu picaturile astea, in nu a mai luat antibiotic de anu trecut cand l:-)am lasar sa manance prea multa zapada. In schimb robert a facut pneumonie pt ca nu i-am tinut tusea sub control, nah am zis ca-i mai rezistent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

salutare si insanatosire grabnica!
Noi am avut un weekend activ si acum ma dor toate, se vede ca nu mai sunt tinerica Dar in rest suntem bine, slava D-lui.

Inca o data, insatatosire grabnica, aveti grija de voi si sa auzim numai de bine!


PS: aveti planuri pt maine? Noi mergem f romantic cu catel si purcel dupa noi, in oras.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

hallo

vezi Cristina ce patesti daca trebaluiesti singura? sa pui in actiune toata echipa alta data. in oras? la voi nu ninge?
io astept boracii sa navaleasca pe usa si sa strige ca-s infometati.

Miriluta, sanatate la echipaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

kari, ce frumos gandesti dumneata despre mine Am fost la ski, n-am trebaluit nik. . Da, in oras, mergem cu totii la un rest. mexican, preferatul nostru, unde toata lumea primeste cocktailuri super misto, cu sau fara alcool, dupa-naltime.
Nu ninge nik, e frig da cica ninsorile vin in max. cateva zile. Cum de astepti bocancii, esti acasa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Cristina, nu bocancii, boracii care in traducere inseamna copii.
azi sunt acasa de maine gata cu liberele.
inca ninge la noi, sper sa nu tin asa pana maine ca va trebuia sa asteptam armata sa ne dezapezeasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Alina, nu am stiut ca esti dentista In Olanda este criza de dentisti
Am si eu o intrebare: al meu copchil are 5 ani juma si are doua gaurelé mici la doua masele de jos, habar nu am cum se numesc. Nu am inteles de la dentista daca maselele vor cadea sau trebuie sa ii puna plombe....Al meu copchil face crize de frica cand aude de dentist. Au fost cu gradinita in vizita (am fost si eu acolo) dar tot degeaba. Si chiar nu as vrea sa il chinui daca nu e necesar. Ce sa fac, sa astept sa cada?



Mergi la inceput