Strugurasi de Sept-Oct2011 *34*

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns NataliaS spune:

si pe Ilinca daca vreti :)) Parca o arzi la fund de o pui jos...vrea numai si numai in brate si YOU HAVE TO ENTERTAIN ME

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

:)) asta cu YOU HAVE TO ENTERTAIN ME e deviza lu fii-mea :))
si acum e in scoica in fata mea si daca nu ii cant\dansez\ma stramb o da in plans si tipete =))


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Eu fug sa ii dau genunchii fie-mii cu unt ca iar sunt ca smirghelul.

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

da, la noi a fost jale cu zapada, bunicul meu s-a urcat direct pe casa de pe mormanul de zapada din curte. au stat la tara o saptamana fara curent si telefon.

jade, acum vreo 3 zile am ras-o pe Mariuca pe cap, are o fata acum saraca

da, i-am facut aerosolii cu ser fiziologic.

eu ma tem sa nu ii fi daunat la spate faptul ca a stat multisor in scoica cu drumurile astea, aica vreo 4-5 ore...

a mea nu mai vrea sa staea culcata, tot da sa se prinda de toate alea (inclusiv parul meu) si sa se ridice. cum o pun culcata, urla ca din gura de sarpe...

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_b spune:

Broome nici al meu nu e paros. Mie nu mi se pare ca i-a mai crescut parul. Ba mai mult, pt ca doarme pe spate are o ditamai chelia deasupra cefei. Eu cred ca e acelasi lucru ca si cu dintisorii.

Andreea vezi ca am vorbit serios cu tortul

May ce tareee!
Na ca si fii-miu inca doarme. Dupa ce ieri am postat numai cu el brate. Aseara a dormit vreo 1 ½ h dupa ce l-am infasat si l-am adormit la tzataza. Dar azi-noapte la 1:30 ne-am bagat in pat.
Ma si se trezeste numai plangand.

Lali exista o perioada cand unii copii incep sa se sperie de vise sau au pur si simplu un somn agitat. Am trecut si noi printr-o faza din asta dar chiar nu mai stiu sa-ti spun cand. Cred ca era mai mare …
Pe de alta parte poate sa fie nevoia lui de atentie si de manifestare a geloziei. De cat timp face chestia asta?

Jade

Sei nu este exclus

Oana . sa ma tii la curent. Si eu vreau sa incerc sapun si sampon cel putin pt bb. Mai incolo mai vedem si pt noi.

Nati pupam fetele frumoase

Bai vedeti ce faceti cu mine, poate imi dati delete cand nu postez iar 2 luni .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_b spune:

Citat:
citat din mesajul lui 210xy

Citat:
citat din mesajul lui elly_b[/i

Rox hai sa-ti explic eu ca sunt mai odihnita si mai nescrisa de ceva vreme. Mesajul tau a sunat a “uite ca eu pot”. Ori printre mamicile la primul bebe, unde e dificil de controlat zenul e cam greu de digerat mesajul tau. Aici toate ne descarcam nervii, ne spunem problemele, iar cele care se tin mai tare in anumite situatii sau momente dau sfaturi, fac sugestii sau consoleaza pur si simplu.
E adevarat ca starea mamei influenteaza copilul. Dar si mamele si copii au personalitati diferite. Probleme de ordin emotional diferite. Si un alt factor important este starea de sanatate. A copilului. Dar si a mamei. din sarcina si pana ... se discuta despre.
Adunand toti acesti factori in relatia mama-copil, iti vei da seama ca nu exista 2 situatii asemanatoare. Nici macar in relatia aceeasi mama-al doilea copil.
Revenind la zen, de data asta al forumului; daca mesajul tau ar fi fost formulat “si eu trec printr-o chestie asemanatoare. Dar eu am facut asta si asta si am reusit sa depasesc momentul. La mine a functionat. Poate va ajuta si pe voi.” Imi pun capul jos ca fetele alea care au fost “acide” te primeau bratele deschide.





Multumesc elly_b.


n-ai de ce.

app de caini .... rottweileri nu naparlesc tare, nu?
eu am un bulldog francez si imi vine sa dau cu el de pereti (n-are cainele nici o vina) pt ca naparleste excesiv.
si de unde eram o obsedata de curatenie .. acum imi vine sa-mi tai venele.
e capitolul la care eu nu fac fata.
il spal cu clorhexidina, e mai bine cateva zile si o luam de la capat. si nici nu pot sa-l spal saptamanal cu sampon.
i-am schimbat mancarea de n ori si degeaba.
si nici nu pot sa aspir zilnic toata casa ca e mare si inseamna juma' de zi pierduta.
mai zilele trecute am amenintat-o pe fii-mea ca daca nu se responsabilizeaza sa perie cainele ... il dau
evident, n-am de gand, ca il iubesc pe animal. dar nici nu stiu cum s-o scot la capat



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camady spune:

Fetele s-o parasc pe fata mea.
Am zis s-o diversific si eu precum Jade pe T, cu linguritele goale.Ce credeti?????? Numai daca incercam sa duc lingurita la gura scuipa, o baga in gura goala si dadea saliva jos si se scutura.............aoleeeeu
In alta ordine de idei nu stiu cum naiba m-am ingrasat 4 kg de la 58 la 62.Vai de mama mea, dulciurile ma omoara.

camady's baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Multumesc fetelor de raspuns . Ooka,nu mananca ciocolata decat rar,si nu am vazut sa aiba legatura,adica nu a facut urat numai in diminetile de dupa mancat dulce/ciocolata . Acum ca ma gandesc ,a mai avut o perioada de plans inexplicabil,a trecut,a inceput iar de vre-o saptamana. Plange numai cand se trezeste,nu doarme agitat ,doarme linisit. Copiii dorm amandoi cu mine in pat ,unul de-a dreapta ,unul de-a stanga de cele mai multe ori,dar mai dorm si unul langa altul. Gelozie nu cred ca este pentru ca atunci cand e frustrat,nervos, suparat nu se razbuna pe ea,nu o trage din bratele noastre,nu ii smuceste jucariile. Din contra,vrea toate sa i le faca el ,inclusiv alaptat.

Legat de Roxana,si mie mi se pare ca v-ati luat prea tare de ea . Poate a gresit nitel la "ton" ,ca din graba si eu uneori scriu asa,sau poate asa e felul ei de a scrie.

Revin,ma duc sa halesc ca se aud zgomote ciudate din stomac.


Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Camady, exact asa face a mea.Ionela ne-a zis ca nu sunt prgatiti pt. diversificare.

Si eu am pus 2 Kg tot din cauza dulciurilor sia sucului.daca imi cumpar o sticla de 2,5 L nu ma als pana nu o termin in cateva ore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooka spune:

Lali, sa stii ca daca nu se razbuna pe ea nu inseamna ca nu e gelos, unde gelos inseamna ca vrea atentia voastra numai pentru el, vrea inapoi ceea ce a avut. Nici Sofia nu a facut niciun gest nepotrivit fata de Zoe insa cu siguranta e geloasa, cu siguranta ii lipsesc tipicurile unui copil unic, ii lipsim noi in felul acela.
Dupa cum ti'am scris, incearca sa vezi daca nu e legat de ceva din timpul zilei iar daca nu e asta este, unii mai pling, iar singurul tratament e amorul ghebos.

Legat de dormitul impreuna eu sunt pro dormit copilasul singur in pat atunci cind daca e pus la el in pat e o chestie aproximativ naturala (ca atunci cind face singur pipi la olita ). Pentru Sofia faptul ca o duc in pat la 9.30, ii spun rugaciunea, o pup si ma mai duc de doua ori dupa si gata, in 10 minute adorme bustean si asta pentru 12 ore cel putin e un lucru minunat, mai ales ca ea e foarte activa, somn peste zi nu are si zici ca e pe redbull all day long. La noi dormitul impreuna nu a fost de la inceput cu ea, dormeam in aceeasi camera dar era la ea in patut, ulterior a dormit cu noi in pat insa peste noapte o mai duceam si la ea, dupa care exclusiv cu noi, fara sa ma stresez vreodata ca se obisnuieste. Copilul nu se obisnuieste cu dormitul in patul adultilor, oricum nu pana la 3 ani, are nevoi, drept care stiam ca va fi un moment cind daca o duc la ea in camera si'i explic ca trebuie sa dorma ca sa se poata odihni cum trebuie si noi pe langa ea, a inteles, nu s'a concretizat cu bocete si alte alea insa momentul a venit cam pe la 3 ani si 4-5 luni. Daca urla sau era agitata sau stiu eu, amanam momentul ca si pana acum. Astea is din panseurile lu' gaga despre co'sleeping.

Mergi la inceput