Strugurasi de Sept-Oct2011 *34*

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Mai pe unde sunteti?

Fie-mea se culca de la 20,30.Pana la 12 nu se mai trezeste.Deci sunt zen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

Mie mi-a placut mult mai mult lite way... poate poza e mai faina


Lena - fericita a Maiei

Bebe Maia - 8 oct 2011



Azi nu prea te-am vazut.Ce ati mai facut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellena_d spune:

pfff....ma plang si io ca si Maysi zau ca-s zeeen (in majoritatea timpului si mai ales azi! de ce azi...revin cu amanunte dupa baie-a lui, nu a mea, io-s ca aurolacii, mananc cand apuc, ma spal cand apuc )
app, May si
Petru era pana mai ieri, alaltaieri, cel mai bun si cuminte copil. Dormea noaptea neintrerupt de la 22 la 8-9 chiar si 10 de dim. Eiii....de cand va ziceam, nici chip, parca-i alt copil. Doarme numai in brate leganat, se trezeste din h in h cu plansete puternice de zici ca-i pun sare pe rani deschise, nu alta!
OAre-i puseu ceva? La 5 luni?
Tin eu steagul sus, insa daca mai continua asa ma darama total. Ma simt obosita....fizic, psihic. Nici eu nu mai stiu cum sunt.

Hayat
Sunt suparata pe tine pt ce ai scris in celalalt capitol. Noi doua am vb ceva zic eu, de ce pedalam pe discutia asta cand ti-am spus ce am de gand si fie ca vrei, fie ca nu, eu tot o fac. Na! Sa vedem cum ma opresti! N-ai cum
Da dom'le, asa-s eu, incapatanata si te avertizez sa nu te mai pui cu incapatanarea mea alta data Daca eu am spus ceva, fac acel lucru 1.pt ca vreau
2.pt ca asa simt
3.pt ca asta consider eu URGENTA acum
4.pt ca asta mi-e scara de valori ;)
5.pt ca .....sunt multe "pt ca"...asa ca...hai sa vb in privat (tel, mess, face to face si sa-ti iei bataita tot asa, in privat )

Jade, cumperi niste lucruri EXTRAORDINARE pt printul tau! sunt topita si dupa el si dupa lucrusoare!


Minunea mea mica Petru Severian, a venit in viata mea pe 09.09.2011 ca sa-mi lumineze existenta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellena_d spune:

Rach io-s aici pana ma duc la baita, adica acum, imediat, si revin dupa.
Nu seamana deloc cu mine, asa-i? Stiam eu Asta e....daca fenotipic seamana cu taica'su poate macar genotipic sa semene cu mine :))
Merci de compliment, ma faci sa ; mai ales ca nu ma consider deloc asa. Ma vroiam bruneta cu ochii inchisi la culoare, insa na, natura a vrut altceva :)))


Minunea mea mica Petru Severian, a venit in viata mea pe 09.09.2011 ca sa-mi lumineze existenta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Mai cand am vazut ca ai scris de fenotip si genotip, m-a luat un dor de elevii mei.

Acum no-i vrea si tu sa ia tot de la tine?!!!

Noi am facut baita pe la 7,30

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellena_d spune:

Rach, asta http://www.youtube.com/watch?v=IWWVuaCPEnc a luat SIGUR de la mine


Minunea mea mica Petru Severian, a venit in viata mea pe 09.09.2011 ca sa-mi lumineze existenta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellena_d spune:

http://www.youtube.com/watch?v=Apgx845NVyY&feature=mfu_in_order&list=UL


Minunea mea mica Petru Severian, a venit in viata mea pe 09.09.2011 ca sa-mi lumineze existenta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Inutsa... imi pare rau .... multa sanatate...

Hellena.. Petru seamana cu tatal lui, nu stiu ce ti-am mai zis.. insa un copil e cum vrei tu, tu o sa-l modelezi, formezi coloana.. si din cate vad coloana ta e dreapta , sufletul iti e pur.. so nu conteaza cu cine seamana.. E al TAU si punct.. deci seamana cu tine ..
Cat despre puseu.. este la 18 -20sapt, va ncadrati?

Puseul din saptamana 19 (18-20)

Acest puseu si schimbarile pe care la aduce cu el sunt simtite de catre bebelusi deja din saptamana 15 (14-17), cand incepe iar o faza grea pentru parinti. Lumea copilului se schimba iar si inca nu stie cum sa i se adapteze. Descopera iar noi lucruri si schimbari, pe care trebuie sa le prelucreze in liniste.
Incepand cu aceasta varsta un puseu dureaza mai mult ca cele anterioare. Acesta poate dura intre 5 si 6 saptamani. Copiii vor iar mai mult timp cu mama.

Caracteristici:
- Copilul doarme haotic. Doarme mai putin, seara sunt mai mult timp trezi, unii copii si noaptea. Cei care s-au dezobisnuit sa manance noaptea, isi reiau obiceiul si pot sa ceara nu numai o masa ci chiar mai multe. Se trezesc mai devreme si dimineata.
- Multi copii nu vor sa stea la in bratele altor persoane. Unora nu le place cand o alta persoana decat mama se uita la ei sau le vorbeste. Cateodata reactioneaza astfel si fata de tata. Copiii recationeaza astfel la persoane care nu au din punct de vedere fizic nimic asemanator mamei.
- Unii copii plang doar cand vad ca mama se indeparteaza de ei, altii nu mai au rabdare deloc sa se joace singuri asa cum o faceau pana acum.
- Capusorul si spatele trebuie sustinute mai bine, pt ca unii copii incep sa se lase purtati, la fel ca un nou-nascut.
- Unii au o problema cu patutul lor, nu vor sa fie asezati sub nici o forma. Totusi atata timp cat isi vad mama sau atata timp cat mama ii ating in vreun fel, accepta sa fie lasati jos, dar nu pt mult timp.
- Indiferent daca sunt hraniti la san sau cu sticla, incep sa manance mai putin. Imediat cum aud un sunet sau vad ceva/cineva isi pierd interesul pt mancare. Unii doar se joaca la san sau cu biberonul. Unii copii accepta deja legume si refuza laptele.
- Starile lor se schimba de la un minut la altul. Intr-o zi sunt foarte veseli, urmatoarea zi au o stare foarte proasta. Acum rad in hohote, in momentul imediat izbucnesc in plans.
- Sunt copii care inceteaza sa mai gangureasca. Altii stau si se uita in gol sau se joaca la urechiuse. Ei dau impresia ca sunt absenti sau lipsiti de putere. Mama se sperie de obicei, dar aceasta este doar linistea dinaintea furtunii.

Reactia mamei:

Ca de obicei in timpul unui puseu, mama se simte obosita si epuizata mai ales din cauza lipsei somnului sau a „sportului“ facut cu bebelusul in brate, sau din cauza ca „vrea atentie mereu“.
Unele mama isi lasa copiii sa planga mai mult decat de obicei, gandinmdu-se ca sunt doar rasfatati si incercand astfel sa-i „educe“. Aceasta insa nu emereu metoda optimal de a coopera cu aceasta situatie.

Acest puseu dureaza mai mult decat de obicei, de aceea mamele vor observa mai bine decat de obicei ca ceva se intampla in lumea lor.
Bebelusul va face progrese mai putine in prima instant. Unele lucruri pe care le facea cu placer inainte, acum il enerveaza.

Ce invata bebelusul:

Acum bebelusul poate face o anumita miscare de mai mule ori , de ex cand vrea sa apuce o jucarie incearca de mai multe ori pana reuseste, constient fiind ca trebuie sa repete miscarea pt a-si atinge telul. Poate misca o jucarie de la stanga la dreapza, de jos in sus. Prin aceste miscari ajunge sa faca alte progrese. Incepe sa bage tot ce gaseste in gura, sa analizeze tot ce prinde. Isi poate coordona corpul, mainile si picioarele in directia in care vede o jucarie, intinde mana spre ea.

Se poate intoarce pe parti, gangureste in asa-zise “propozitii” (mai multe silabe una dupa alta). Imita limba care se viorbeste in jurul lor. Poate deosebi tonul vocii unei persoane,intre prietenos sau sever, suparat.

Copiii sunt fascinate acum de anumite jocuri, de exemplu o minge care sare, deschisul si inchisul usii, taiatul painii, pieptanatul si tot ceea ce tine de cotidian. Pentru ei sunt toate acestea lucruri fascinante.

S-a observant ca ei sesiszeaza de exmplu cand o melodie e intrerupta brusc, cand nu e lasata pana la capat, dupa cum reactioneaza, asteptand parca s a mai urmeze ceva. Reactioneaza asa chiar si la melodii pe care nu le-au auzit inca niciodata.

Sunt bebelusi care se concentreaza mai mult asupra motoricii, altii asupra observatiei, altii asupra simtului tactil. Fiecare isi allege din aceasta lume ceea ce il intereseaza sui fascineaza mai mmult, de aceea fiecare se dez6volta intr-un alt ritm. Copiii trebuie ajutati sa descopere lumea: prin joc, prin contact al corpului, prin multa atentie si dragoste!

Lasati copiii sa experimenteze, dati-le timp si aveti rabdare cu ei, chiar adca uneori va enerveaza sau fac lucruri iritante din punctul nostru de vedere! Ei au nevoie de ajutor in descoperirea lumii din jurul lor! Incepand cu saptamana 20 vine o faza fericita, linistita, copilul a mai “crescut”, se joaca singur, e preocupat de totul in jurul lui si lasa mamei mai multa “libertate” si relaxare!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui May3

suna aiurea postul meu asa ca delete :D


...........................................
mamica de www.youtube.com/BeatriceAna2011" target="_blank">Beatrice-Ana - 26.09.2011
..........................................
zebraroz.ro


imi pare rau ca ai stres postul.. nu stiu ce ai scris, insa indiferent cat de acide sunt, posturile tale mie una mi-i se par la realitate, probleme si pareri normale.. nu pupincuris-me, nu bravo sau te pup daca nu simti asa... pt asta te apreciez

By the way: initial tu si Jade imi pareati cele mai inabordabile, taioase si sictirite.. in timp lucrurile s-ar schimbat si ma simt tare apropiata de voi 2, poate ca din cauza ca avem copchii tare ne-kkciosi, si am plans in aceeasi unitate de masura, poate din cauza ca semanam, poate ca am ajuns sa ne cunoastem..

Oricum despre multe mamici de aici, (mai vechi si mai noi) simt ca le cunoasc de-o viata , si ca le-as vrea toata viata langa mine.. nu nominalizez insa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui LenaC

Mie mi-a placut mult mai mult lite way... poate poza e mai faina


Lena - fericita a Maiei

Bebe Maia - 8 oct 2011



si mie imi placea liteway ca pare mai finut .. insa culorile acelea sunt bleah.. roz bombon cu ros rosiatic.. sau albastru cu negru..
Multyway e rosu, si pare mai mare...

Multumesc fetelor de parere..
MAy asa zicea si sotu cu rotile + consortul in carucior.. pe de alta parte , la ce zicea Hellena cu bb in carucior desi umbla.. e mai simplu cu un carucior usor cand bb merge...
Un kg se vede /simte.. insa sper sa fac alegerea buna...
deci scorul e 4 -1 multyway.. de fapt 4-2 ( ca si Natalia tot liteway zicea)...

mai astept pareri pana dimineata

PS: oare numai eu sunt asa frustrata dintre noi ?

Pun poze cu mei tai si bulanele..

Mergi la inceput