Fluturasi de Martie-Aprilie 2011(123)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

neata..
alexina, da, sotul a fost acasa ca drumul lui spre servici- dn4 a fost inchis in toata perioada asta..ce bine a fost..insa el fierbea ca ii suna telefonul non stop..
yoni, da , mai merg cu vlad la kineto , zilnic, pana incep serviciul..pe urma n-o sa mai pot, dar imi pun sperante in ghetutele pe care le asteptam sa fie gata..si ortezele de noapte..azi insa am renuntat sa merg ca dimi erau -22 grade si mi-a fost mila de el sa-l duc cu ratb pe vremea asta..
cami, eu nu ziceam ca nu sunt astfel de cazuri, ci mi-am spus parerea despre cum as proceda eu in situatii de acest gen..nu era vorba de bani neaparat, am dat ex despre noi ca sa intaresc/exemplific modul meu de viata/gandire..eu sunt genul care daca primesc o palma intorc si celalalt obraz, atata timp cat eu sunt impacata cu mine ca am procedat corect si mi-am respectat principiile de viata..de la ele nici in ruptul capului nu dau inapoi..si nu inseamna ca n-am langa mine astfel de oameni..am o soacra care calculeaza fiecare bun in natura in echivalent banuti, 10 curcani, 3 l lapte ca sa stie cati bani da la nunta/botez la fini ca asa trebuie si asa se procedeaza la ei n-as face veci asa ceva, astea sunt obiceiuri transmise prin viu grai si noi le alimentam, generatie cu generatie iar ea imi stie parerea si mi-o respecta, asta pt ca n-am pierdut nici o ocazie sa i-o reamintesc..sau maicamea care desi nici eu nici fratele meu n-am apelat la ei pt nimic in viata, nici la nunta nici la casa nici in facultate, cand a auzit ca noi am mai vrea un copil imi spune ca vai de mine, ce ma fac cand cresc ca n-o sa pot sa le asigur casa si ce le mai trebuie adica vezi chiar daca ea n-a trait pe principiile astea tot nu si le-a scos din minte..de parca daca as avea 10 copii ar trebui musai sa am 10 case si 10 masini si mai stiu eu ce..normal ca faci tot posibilul pt copilasii tai, dar atat cat ai..ai o bucata de paine le-o dai lor, ai case le dai case..dar pt mine nu exista diferente intre cele 2 cazuri atata timp cat exista dragoste..dar ma lupt zilnic cu ei si cu astfel de idei..
nu inseamna ca eu traiesc intr-o lume perfecta si sunt inconjurata numai de prieteni adevarati..nasii mei de botez sunt oameni de interes, numai din obligatie au facut ceva..drept urmare s-au rupt relatiile intre noi, si nu regret o secunda..de aceea nici n-am apelat sa ne cunune..atata timp cat faci ceva doar ca asa trebuie mai bine n-o fac..
am si eu fini pe care ii voi cununa si pe care n-am ocazia sa-i vad des..insa un telefon, o vorba buna, o invitatie fara ocazie speciala, un apel atunci cand au nevoie de ajutor fac cat o mie de alte lucruri materiale..
de aceea ii spuneam lui viss ca eu asa as face, mi-as deschide sufletul trecand peste aparente/interese..i-as chema, as discuta deschis, le-as explica situatia cu soacra, ce asteptari au ei de la nasi..adica tot adevarul din punctul lor de vedere..cu tot riscul de a-i intelege sau nu, si atunci relatiile se vor rupe definitiv..insa macar cei mici vor avea pe altcineva drag sa le ia motul/turta si sa le dea un sfat bun..
dar era doar parerea mea, si mi-am permis sa i-o spun cu drag lui viss, in nici un caz nu vreau sa ma contrazic pe tema asta...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

- am admirat, cat au dormit ai mei- pozici cu frumuseii lui madutza in actiune, cu irinuca mica la masa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

ca vorbeati de copialsi cuminti, trebuie sa-mi laud si eu pitica.. am un copil cuminte foc, are 2-3 somnuri pe zi, adoarme singurica, nu plange daca o las in patut singura, nu plange cand se trezeste ci mai sta si o juma de ora daca o las si ea gangure pe acolo cu ce-si gaseste de lucru - aparatoarea de la patut, cearseaful, paturica nu e mofturoasa la mancare..ce sa mai, nici nu credeam ca se poate astfel de copil..mai mare dragul..stiti , e o vorba, creste singur

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

- ca sa continuam un pic pe tema- miki- uite eu m-am convins inca o data ca se prefera treatrul. asa in general..si eu sunt o tipa dintr-o bucata, si mereu am fost considerata ratusca neagra in familie ptr ca nu am facut ce au vrut altii,mi-am cerut drepturile- de ex. am vrut sa merg pana la tribunal ptr o pensie alimentara, uite ca peste tot,se prefera teatrul- o repet ca-mi place cum suna si chiar dc am zis ca eu nu o sa pot sa joc, ei bine..pot orice, asa ca si asta.de ce sa zic pe fata lucruri care sunt atat de clare,evidente? mi-e rusine sa le si rostesc..ma deramjeaza ca nu ai venit sa-mi vezi copiii de la 3 luni deloc? e logic ca ma doare, ma deranjeaza,ca nu ai dat telefon sa intrebi de ei..e penibil...dc tu nu simti asta,n-o fa.e clar ca nu a simtit, nu?ce sa-i cer? s-o simta? nu..Laur are o vorba ptr mine uneori- zice :" si dc spui asta, crezi ca rezolvi ceva?" dc raspunsul meu, e nu..atunci ce rost mai are si o conversatie jenanta, care aduce suparare pe moment?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

miki, bravo pt Andra cumintica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

viss nu dai si tu un tort, o sampanie, ceva acolo de ziua bebicilor... iti dai seama ca peste o luna le tai motul?

aaaa.... ca mi-am adus aminte....cami am vorbit ieri cu bebelu si stii ca si sotul ei este preot, el zicea ca taiatul motului/turta si alegerea de pe tava este obicei pagan. tu cum stii?

miki un pentru Andra cumintica cred totusi, ca fetitele sunt mai cumintele. in afara de Andra de ailed

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

fetelor, am auzit aseara la o emisiune o treaba naspa, ce ziceti despre asta?
http://www.ecolife.ro/articole/agricultura/initium-otrava-aprobata-oficial.html

astia sunt nebuni.

[/size=2][/size=3][/size=4][/size=4]
Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

- da, roxy- ca bine zici- uite as da asa- icre, salata de vinete, salata boeuf-ptr mine o zi de nastere pe vremuri fara asta- nu era sarbatoare copanele la gratar cu cartofi taranesti, si salata de muraturi asortate langa. la dulciuri prajitura cu crema de nes, nuci si glazura de ciocolata, si un tort de mere cu zahar ars, am citit azi reteta care mi-ai dat-o tu, dar n-am inteles cum se face zaharul asta ars- scrie se pune zahar in apa, se lasa sa fiarba pana se caramelizeaza, adica cum? pana scade apa?nu am intelessssssss...ajutor
- miki- mi-am dat seama de ce nu iau cuvantul. ca sunt familia lui laur- var primar- la inceputul relatiei noastre am convenit sa vb intre noi tot ce ne jeneaza- si asa facem, dar cuvantul in familia celuilat il va lua descendentul direct al arborelui genealogicdar crede-ma eu sunt linistita acum, m-a ros, m-a enervat, m-a intristat, pana cand- am ajuns la nivelul in care Laur a fost cel care m-a intrebat dc nu ma deranjeaza sa vina ei sa taie motul, si apoi sa se faca nevazuti iar. si i-am zis ca nudar dc el nu vrea, ca pe el cred ca il doare mai tare ca e si familie..nu vrem nici sa ne rupem de tot, si refuzul de acum din partea noastra asta ar insemna..lasa, bem o cafea pe an, mancam un fursec, si nu e chiar sfarsitul lumii..eu pot gandi acum mai mult, ca am timp liber mai mult in creieras, dar dc incep serviciul, garzile,doctoratul peste..nu mai am timp de filozofii de astea de 2 lei..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxy_s

fetelor, am auzit aseara la o emisiune o treaba naspa, ce ziceti despre asta?
http://www.ecolife.ro/articole/agricultura/initium-otrava-aprobata-oficial.html

astia sunt nebuni.

[/size=2][/size=3][/size=4][/size=4]
Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)



naspa, si creed ca ai vrut sa zici Varta de Ailed, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

viss pai lasa ca o sa te ajute Sonia sa faci , mai incolo

ailed da, asa

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput