Fluturasi de Martie-Aprilie 2011(123)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Am intrat si eu asa, mai pe seara ca astazi nu am prea avut timp de internet. Am intors cu fundul in sus camera lui Eduard si am sters, spalat, schimbat lenjerie, schimbat perdele, ordine la hainute si binenteles ca sta mi-a luat jumatate de zi ca eu bagam in dulap, el scotea,nu m-a lasat mai deloc in treaba mea. Am mai facut si un lapte cu orez cu scortisoara pentru mine si pentru Duracell.Apoi am bagat si 2 maini de haine la spalat, una de albe ,alta de colorate si gata, a trecut ziua. Maine seara cand vine tati de la munca plecam la surori, la Milano ! Trebuiau sa vina ele dar lucreaza pana sambata la ora 14 si deja este trecuta ziua....asa mergem noi de maine seara si mai salvam o zi de chefuiala ...abia asteptttt!

Roxy, vreau si eu daca se poate reteta minune de budinca...poate o aprecieaza Duracell si ii mai fac.Mai schimbam meniul si noi ca parca de la o vreme ii dau aclasi lucru....sau poate este doar impreia mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Andreea, multumim pentru comentariile de sub poze mami! Voi cand mai puneti poze noi ca ne este dor de voi...dar in mod special de Rares cel minunat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Ally, ce harnicutza ai fost....Ce sarbatoriti?Eu azi am calcat tot ce aveam uscat si am spalat o masina, maine tb doar sa dau un mop si sa sterg iar praful...ca e curat....in rest.. dezordine oricu, face Varta...
Mandreac, pupic mami dulce, si eu sper sa pape Andra daca nu o pap eu dimi, ca azi m-am intrecut cu papatul... azi gata apa, baie si abdomene...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Madutza as vrea sa-mi dai cateva lamuriri in legatura cu prima parte a dietei tinute de tine: se mananca la fel in fiecare zi si se mananca tot ce scrie acolo? adica si ficat si cartof si branza la o singura masa? ca mi se pare cam mult
Si a doua parte zici ca ai pus-o pe contul comun, dar care, ca pe picasa n-am gasit?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Ally: 1galbenus/ou
200-300 ml iaurt
1-2 mere rase
o lingura de gris si una de zahar brun
se amesteca oul cu merele si pe urma cu celelate ingrediente si se pune la cuptor intr-un vas uns cu unt pt 35 min.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Delia, toata ziulica bucataresti cate ceva, bravo tie ! Si mie imi place tare mult sa fac mereu cate ceva (in special dulce) dar, nu prea mai are cine sa le manance acum de cand cu ”regimul„ meu. Nici eu si nici sotul nu suntem fani dulciuri dar, cele asa mai semi mie imi plac. Eu mujdeiul il fac cu usturoi+sare+ulei ...frecat foarte bine pana iese ca o pasta si dupa pun ori apa minerala, ori smantana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Delia, multumesc mult mami pentru reteta! Nu am nici zahar brun si nici iaur momentan in casa. Merg dimineata sa le achizitionez si gata, o execut si eu. Eu aici nu am vazut niciodata zahar brun(nici nu am cautat special)...are ceva daca fac cu zahar normal si pun jumatate din cantitatea specificata acolo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Deea, multumesc pentru ceaiul de dimineata! Asta am ales intre cafea si ceai...

Yoni, nu am apucat sa te sun zilele astea, iarta-ma te rog! Saretta cum mai doarme?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

nu cred , dar eu sunt convinsa ca gasesti, e mai sanatos decat cel rafinat alb.. cauta zahar de trestie, poate gasesti la dept de alimente sanatoase, bio,
da imi place sa bucataresc, nu-mi place sa strang dupa, si cum am tot stat in casa....
m-am hotarat; o sa fac tortul de la Happy via catank, ca se face instant, praji aia de au facut-o catank si lalely, daca am timp inainte fac o praji care e ca tortul egiptean fara frisca dar cu ness si vanilie..
o sa fac copanele la cuptor si garnitura orez cu legume (ca-l fac la oala de orez)si in gasca se mananca
si aperitive sigur salata de ton care sa arate ca cea din reteta de la alehiam cu floarea soarelui, icre( daca imi ies), salata de vinete?,branza frecata si o dau prin ceapa tocata marunt sau marar tocat, boiahttp://amainbucatarie.blogspot.com/2010/03/aperitiv-colorat-cu-branza-caciotta.html, pup ama!, stelute http://gurmandino.ro/2011/01/17/stelute-cu-sunca-si-cascaval-aperitiv-rapid/ si pb niste sunca , cascaval etc.., si poate ciuperci cu maioneza... E de ajuns? O sa fac dupa amiza exact de ziua ei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Ailed sigur o sa-ti iasa, eu am facut dupa reteta asta http://www.bucatareasa.ro/ro/salata-de-icre-de-hering-r1728.html (eu nu puneam apa minerala la ele si de data asta au iesit asa pufoase!)

Madutza de unde ai luat paine integrala de secara? Ma bate gandul sa o fac in casa, dar nu stiu daca o sa-mi iasa... Apropo, Miki, Alehiam ati facut vreodata paine de secara, stiti vreo reteta OK?




Mergi la inceput