Strugurasi de Sept-Oct2011 *33*

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Jade...acu m-am prins si eu care a fost faza.. retardul meu e de vina.

Mama , da ce rapida a fost !!! Si are si ceza! Da Doamne sa mearga bine sarcina si sa aiba un bbdoi perfect!

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_b spune:

Hayat
Pai cum sa fie …. Al naibii de pustiu … in principiu e ok. Centrala face fata. Sunt 22-24 grade in casa constant. Asta la -20 afara. Zapada cat cuprinde … pot spune ca m-am obisnuit cu casa. In schimb nu ma pot obisnui cu pustietatea. Si nici nu sunt genul sa ies pe “ulita” …. Cel mai rau a fost cu viscolul cand s-a blocat dn-ul. Si chiar in ziua aia am vrut sa plec in Bucuresti. Si cand am iesit pe DN …. Jaleee!!! Bineinteles ca am facut dreapta-mprejur si ne-am intors. Mai pica curentul, mai pica netul ….
In rest toate bune si frumoase

May … nu pot sa spun ca e mai rau. Ca daca il iau in brate sau stau langa el e zen. Iar eu sunt foarte relaxata si privesc cu amuzament situatia. Rareori clachez. Problema la tine (ca si la mine la primul copil) si la restul mamicilor la primul bb, este ca te obosesti stresandu-te din orice face sau nu face bb. Daca te-ai relaxa (adica daca ai fii un mai nesimtita, scuza-mi exprimare, asa cum sunt eu ) ai face fata mult mai bine situatiei. Dar astea sunt lucruri pe care le-am descoperit abia la al doilea….

Pinky
multumim. Nu am termen de comparatie, ca la alta biserica nu m-am interesat. Dar atat e acolo. De fapt e catedrala. Probabil de aceea cer mai mult.

Lena, eu teoretic ii fac in fiecare zi baita. Practic o data la 2 zile. Pentru ca oricum ziua ne spalam de la mijloc in jos la aproape fiecare schimbat de scutec, plus toaletat dimineata, si in timpul zilei daca e cazul. Iar in serile in care nu facem baita. Spalam fundueltul, manutele, fata cu ser fizologic si ne schimbam in pijemalute.

Bunny ce boierie! Pai al meu de 2 ori/zi sigur face kk imprastiat. Iar de vreo 3 se uda asa tare de la lapte ca trebuie schimbat cu totul. Eu schimb la el intre 3 si 5 randuri de haine pe zi. Iar pe alea de lapte, le mai pun la uscat si le rotesc in ziua respectiva, ca altfel ajung la nebuni cu spalatul si calcatul


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

multumesc fetelor pt raspunsuri :)
se pare ca nu-s singura care patimesc cu cea mica, dar cred ca eu ma plang cel mai tare

ma intreba cineva, imi cer scuze ca nu mai stiu cine dar am citit dimineata, cand reintra soacra-mea in program. nu stiu. deocamdata socru-meu e in spital si umbla pe la el. si nici ea nu se simte prea bine. are inceput de hernie de disc :( si o doare rau un picior.
deci eu voi baga grupa mare pana plec ca oricum vreau s-o menajez.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Nick-ul surioarei e nu_mai_stiu (o cheama Andreea )

De 2 zile Noura vrea numai in brate si sta asa cuminte cu capul pe umar,nici nu clipeste cand o pun jos iar cu scandal .
Ce sa fac s-o dezvat????


Oana ,tare Eca a privit-o fata mea si s-a intors ea de pe-o perna ,eram in sufragerie si am gasit-o cu fata in jois plangand ,avea mainile prinse aiurea sub ea , daca-o pun pe loc plat nu vrea deloc sa se intoarca



Multumim pt urari si multe lunite lui Petru si George !




Mamica fericita de bebe NOURA (09.10.11)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanab04 spune:

Buna ziua mamici si pitici!
Nu ne-ati uitat nu? Eu am avut laptopul stricat si nu am mai reusit sa scriu dar de citit v-am citit in fiecare seara pe tel.
Noi suntem bine, cumintele (asta ca sa nu zic ca e f cuminte sa nu o deochi). Am vazut ca vorbeati de program si de baita si chiar eram curioasa daca ii mai face cineva baita ziua. Eu iainte ii faceam tot seara si de cand a venit iarna ii fac o zi da o zi nu si am observat ca doarme la fel de bine si cand nu ii fac baita asa ca m-am apucat sa ii fac ziua pe la pranz pt ca nu dormea decat reprize de cate 30-40 min.
Sa va zic programul nostru: la 21 papam si ori adoarme la san ori o pun in sac in patut, canta un pic si adoarme maxim la 22 pana la 6 cand papam si dormim pana la 9, iar papam si ne jucam la mami in pat pana pe la 10:30 cand mai doarme o ora, dupa care mai doarme de la 2 la 4 sau 4:30 si inca 30-40 min pe la 6-7. Nici nu imi vine sa cred la cat era de agitata ca si-a facut singurica asa un program frumos.
In rest e o razacioasa rade in hohote in fiecare zi probabil ca intelege cand ii spun ca e cel mai frumos sunet pe care l-am auzit vreodata si ca imi mangaie sufletul.
May e am observat ca nici Amalia nu adoarme singura daca e f obosita, in momentul cand sunt obositi corpusorul lor elibereaza mai multa adrenalina ca sa poata face fata oboselii si din aceasta cauza nu pot adormii, incearca sa o pui in patut la proiector cat inca nu este f obosita
Azi a fost dr la noi si ne-a facut vaccinul si a zis ca o sa imi trimita o lista despre diversificare pe care sa o discutam peste o luna, daca e ok o sa o pun pe grup sa va dati o parere. A vazut-o cum incearca sa se ridice in fundulet sprijinita intr-un cot, i-am zis ca nu o las in fundulet si mi-a zis sa nu mai incerc sa ii infranez atat progresele ca nu este bine, nu toti copii sunt la fel si gata la 6 luni fix are voie in fundulet, asa ca de azi o sa ii dau mainile sa o ajut sa se ridice si o sa o tin care 2-3 min de 3-4 ori pe zi cum mi-a zis dr.
Am vazut pe grup cat de frumosi sunt toti cu asemenea comori suntem niste bogatane toate. O sa intru si eu acum sa pun cateva poze de la botez.
la toate, tre sa mai recuperez cateva pagini si revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

LA MULTE LUNITE SARBATORITILOR!

Am reusit sa adorm pitica, ma si mir cat de repede.
Acum bubitele pareau mult mai atenuate. Poate ca pana la urma e buna crema.

Am recidivat cu mancatul . Cred ca mi-am luat-o in cap ca mi-au psus cateva persoane ca sunt mai slaba ca inainte de a ramane . Sigur nu e asa! Kora, Pinky, haideti la sala fetelor, ca altfel ma fac ditamai la loc

Zubi - sunt convinsa ca ii va placea si para lui Ayu. E gustoasa si aromata, doar la textura poate ar avea motive sa respinga, dar nu cred. Asteptam vesti! Btw, te-ai apucat de cura de slabire? Cum merge?

Broome - mi se par foarte pertinente sfaturile despre diversificare. La noi oare de ce n-or fi sesiuni de informare?!

Sei - gutuia o dai cruda sau coapta? Se poate coace oare? Cruda mie mi se pare a fi acida si grea, cel putin pt stomacul meu asa este, ma gandesc cu atat mai mult pt bbei!

Oana - foarte tare filmuletul! Felicitari!

Ruga mi-a fost ascultata! Vine primavara!

mamica de Indra Stefania si Inez Alexandra - 15.09.11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Multumim fetele pt aprecieri ! Fiica-mea vad ca invata repede dar trebuie impinsa de la spate Sper sa nu faca asa si pe la scoala!

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_toma spune:

buna !!
azi sunt putin pe fuga , mi-am propus sa fac curat macar asa de ochii lumii.
am gasit la fetele de iulie-august link-ul asta si mi s-a parut dragut asa ca il pun si aici#536;
http://diversificare.ro/
Masuta nu stiu daca mai aveau culoare aia, ca na nu ma mai interesat,stiu sunt nasta.
L-am pus azi putin(adica un minut) sa vad daca sta si chiar ii place , si scaunul e ok e fff robust, nu da impresia ca se darama la prima rafala de vant.
Alaynafelicitari pt sora ta , si cumanta mea e insarcinata si tre sa nasca in iulie 2012 dar na ea nu e cu forumelul, cred ca ma crede nebuna si pe mine cand povestesc de voi.In fine ce e cel mai dragut e ca o sa avem copii apropiati de varsta chiar daca stam la ceva distanta, macar avem subiect de conversatie

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanaiasi

Jade...acu m-am prins si eu care a fost faza.. retardul meu e de vina.

Mama , da ce rapida a fost !!! Si are si ceza! Da Doamne sa mearga bine sarcina si sa aiba un bbdoi perfect!

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!





_


de T 5+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

Citat:
citat din mesajul lui May3

multumesc fetelor pt raspunsuri :)
se pare ca nu-s singura care patimesc cu cea mica, dar cred ca eu ma plang cel mai tare



...........................................
mamica de www.youtube.com/BeatriceAna2011" target="_blank">Beatrice-Ana - 26.09.2011
..........................................
zebraroz.ro


mai tare decat mine ?
ar trebui sa le intrebam pe fete :)))

_


de T 5+


Mergi la inceput