Strugurasi de Sept-Oct2011 *33*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

Kora eu zic ca de la dintisori este . Chiar daca il dezveti de suzeta, o sa se calmeze cu altceva deci tot o sa se trezeasca. Si a mea e cu suzi/tzitzi pana adoame apoi nu o mai cere daca ii scapa din gurita.

Sei aveam si eu chef de joaca. Oana nu te-am speriat tare nu ? Daca da,da sa-ti descant de sperietura!

Nana si eu zic ca depinde mult de personalitatea copilasului. Paul a papay foarte bine de la inceput,nu am avut probleme cu el deloc,are foarte putin alimente pe care le refuza.Le refuza pentru ca nu ii place pur si simplu gustul, nu e reticent la ceva nou ce avem toti in farfurie.Daca ii pun doar lui gusta cu varful limbii si tuguie buzele ca nu cumva sa il otravesc. Deci poti avea surprize,la fel si Jade si cine mai spunea cu teama ca nu va papa copilul. Putem avea surprize si cele ai caror copii se ling pe buze cand parintii beau si apa ,dar si cele ai caror bebei nu par interesati deloc de mancare solida.

Elly intru si eu in grupul celor amuzate de postarea ta,mi=l si imaginam cu picioarele proptite . A mea cred ca o sa se stearga cu barba preotului pe fatzuca,sau o sa s etina de ea . Numai sa nu se raceasca apa prea tare ,ca ei ii place cu apa mai fierbinte!

May draga de tine! Fa nani si tu,dormi cand doarme si Bea si nu te stresa,nu te gandi "o doamne ,da sa dorm si eu toata noapte" ci mai bine " o doamne,da sa adorm repede cand adoarme si ea!".



Lali mamica de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si Ioana Teodora (23.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Sunt singura care nu-i face baie zilnic¿¿ eu ii fac tot la 2 zile.

Baia o facem pe la 9. la 1o doarme dusa(mai nou trebe plimbata in carut ca sa adoarma) se trezeste apoi pe la 3,dar nu face galagie,papa ragaie si nani; si apoi pe la 8, deci vad ca-s intre norocoase. daca din vreo intamplare e treaza si papa pe la 11 atunci doarme pana la 6

Ziua avem 3-4 reprize de somn. una de-o ora dimineata, si una de-o ora sau maxim 2 dupamasa pe la 5. celalalte 2 is mici de maxim 3o min.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_b spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

Elly.. mai nou fac tort cu mascarpone si nuci caramelizatee... durereee, o sa fug sa vad poze imediat

Cea mai fericita de Elena (24.08.2011)



ok. acum vreau reteta, da?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_b spune:

Citat:
citat din mesajul lui seidana

LAli.. esti totala fata !

Ellyy .. tare Ron ... ce personalitate mai!!! rad ca zapacita inchipuindu-mi faza
Cat a fost taxa de botez .. ca m-ai facut curioasa
La noi a fost faza tare, 2 preoti , unul l-a chemat pe nas , altu pe tata.. ambii au cotizat, neoficial off cors



Cea mai fericita de Elena (24.08.2011)



nu nu nu ... aici e totul pe fata.
taxa de botez este de 1000 lei + 200 lei cor. eu am luat cu tot cu cor (asa am avut si la fii-mea) ca oricum la scorul asta 200 in plus sau in minus nu mai contau ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_b spune:

May nu iti face griji. Nu esti singura … si al meu tot atat doarme. Adica mai deloc ziua.
Eu ii fac baita tarziu. Adica intre 11 - 01. depinde de cum ma organizez. Dar am si un motiv. Copilul meu nu adoarme decat cu tzatza in gura si cu mine langa el. Deci cand sunt gata cu toate cele si ma pregatesc de nani atunci il si spal si ma bag cu el in pat. Noaptea se mai trezeste de 2, 3 ori sa suga si adoarme instant. Plus ca se mai foieste de cateva ori in intervalul asta si sa te tii urlete daca nu ma simte langa el. Deci s-a dus viata sociala.
Iar pe la 9, 10 e in “picioare”. Pana pe la 12, 13 e mai potolit, mai baga o ora de somn si dupa aia ….gata! S-a terminat distractia pt mine. Pana la urmatoarea baita seara mai atipeste de 2, 3 ori cate 15 max 30 min dupa ceas. Si in restul timpului daca se joaca legat cate 10 min ii multumesc lui D-zeu.
In rest daca tragem partz –tzatza! Daca ne e foame – tzatza! Daca ne speriem – tzatza! Daca nu ne place ceva – tzatza! Daca ne plictisim – tzatza! Daca nu primim tzatza – urlete!
O feerie …

Eu v-am povestit ce bebelus era fii-mea? Un inger, jur! La cel tarziu 23 o puneam in patutul ei unde adormea singura si dormea cel putin pana la 11 a doua zi. Recordul ei a fost de 16 h dupa cateva zile in care a fost mai agitata. Si am incercat sa o trezesc si incepea sa maraie si adormea la loc. In timpul zilei mai baga 2 reprize de cel putin 1 ½ h. se juca singura in patului ei sau intre perne in al nostru. Rareori se maraia si atunci probabil ii era foame. N-am stiut cand i-au dat dintii. Pur si simplu mai aparea cate unul. Diversificarea? Am facut poc din degete si s-a intamplat. Manca orice, oricat …. Doamne ce viata ….
Frati-su?!? Primele 2 luni ½ a fost acelasi inger. Acum e la 180 grade. Tot ce am incercat in afara de tzatza a scuipat, nu a inghitit. Restul v-am spus mai sus…
Sunt curioasa cand incepem cu sucurile, pe care clar i le dau din bibe, cum o sa fie…

lali pai asa maricica cum e iti dai seama ca o sa-i dea de furca preotului la noi a fost circ, toata lumea era pe jos de ras. a fost foarte atent la toata slujba. cand citea preotul ii tinea isonul cu cate un "hmmmm, mmmm, ammm". apoi cand s-a plictisit i-a atras atentia cartea si a inceput sa traga de ea de a trebuit preotul sa se indeparteze ... si tot asa

bai se vede ca nu mai sunt "scrisa" de 2 luni. nu mai opresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hayat_Kh spune:

Mai fetele io sincer nu mai reusesc sa tin pasul cu voi.
Va ziceam de terminarea unui proiect..eh...ca orice lucru pe care il faci cap coada, este inerent sa nu apara si mici probleme...asa ca azi....dupa ce am primit o vecinuta in vizita cu ceva lucrusoare pentru blog..mi-am pierdut vremea aspirand prin casa...si apoi luptandu-ma cu formatarea si corectarea proiectului dupa noile cerinte....Abia acum am terminat.

Eram datoare cu un raspuns lui Hellena: Draga mea...e bine ca nu te-ai suparat ..oricum, ne-am lamurit pe mess ce si cum.

Acum, legat de banuti. Vreau sa iti spun ceva, fara sa ma intelegi gresit sau sa te superi. Am spus-o si o mai repet.... Ceea ce ai enuntat tu in capitolul trecut este unul dintre motivele pentru care la inceput am refuzat sa pun un numar de cont. Pentru ca, ce suma vrei tu sa ne donezi este una prea mare si nu voi aceepta niciodata asa ceva. Faptul ca spui ca te poti reprezenta singura , este una, si faptul ca tu acum esti si mama si tata lui Petru, inseamna ca trebuie sa ii asiguri cele trebuincioase dezvoltarii lui armonioase...ceea ce implica si bani. Asadar..... sper sa intelegi mesajul meu si sa nu te incapatanezi.Stii, in islam , chiar si intentia de bine este mult rasplatita de Dumnezeu, iar daca intentia este insotita si de fapta(buna) rasplata este incomensurabila.Vreau sa iti multumesc pentru gandul tau bun si pentru aceasta frumoasa intentie, insa, cu tarie ma vad obligata sa te refuz ...cel putin in ce priveste suma aceasta....Stii foarte bine ca imi esti draga , ca ma consum pentru tine si Petru , ca mereu ma intreb ce e cu voi. Tu , din cauza aceleiasi incapatanari , mai ai si probleme de sanatate , care din nou, duc la bani. Iubita mea prietena, poarta-ti de grija tie si lui Petru si acesta va fi cel mai mare ajutor pe care ai putea sa mi-l acorzi.

Nanna , cand citesc postarle tale, parca m-as citi pe mine. Le fel simt si eu legat de diversificare,la fel ma inccapatanez si eu in mintea mea, ca Razvan , inainte de a manca solide ...sau altceva , in afara de laptic, trebuie sa stea singur in scaunel....si asa mai departe. Apoi, Jade acceasi teama o simt si eu cand vine vorba sa incep diversificarea cu Razvan si de aceea trag cat pot cu alaptarea cu LP....eu vreau sa incep abia de la 6 luni....pana atunci am zis ca o sa ii mai dau cate un morcov crud in mana sa il molfaie...ca il deranjeaza gingiile si cam atat.

Elly nu m-am putut abtine sa nu-mi si imaginez faza din biserica cu Ron proptit in cristelnita. Asta da personalitate de barbat adevarat.Chiar ma gandeam in ultima vreme la tine ...mai ales de cand cu vremea asta ...cum va este la casa...

May la fel m-am simtit si eu cand a plecat mama acasa...insa, o sa vezi ca atunci cand o sa ramai doar tu cu Bea , o sa va faceti un program pe placul amandurora.O sa fie mai greu la inceput. Si eu am, inca si acum, momente cand ma cuprinde starea de plans( ca pe tine) cand nici o solutie nu da roade cu Razvan, mai ales cand e vremea de somn. Nici eu in timpul zilei nu pot face mare lucru. La inceput, eram foarte stresata pe seama asta...insa acum, iau lucrurile asa cum sunt...daca pot sa fac ceva, fac...daca nu...sa mai faca si domnul meu....nu ca ar face cine stie ce...dar n ah...cand ajung toate pana in tavan (exagerez)..mai pune si el mana. Ca de ex. de o saptamana tot zice ca aspira in casa....eh, tot io am ajuns sa aspir..chiar daca in surdina, Razvan mi se vaita...dar nu mai suportam eu casa asa..

Andreea mi-a fost dor sa te vad din nou activa pe la noi. DD sa iti dea putere sa treci peste toate greutatile si multa sanatate fratiorului ...care....nush de ce, mi se pare atat de cunoscut. Unde locuieste?SI da, Andrei este bucatica din tine.

Seidana si mie mi-e tare dor de tine....uneori imi simt sufletul tanjind....astazi ii spuneam lui Lali, ca mi se face dor de tine ca de sora mea si totusi , nu stiu din ce motive, vorbim atat de rar..(dar ne simtim atat de aproape)Si stai linistita scumpa mea, toate lucrurile vor fi spre bine...

Ooka o sa incerc reteta ta de baclava....insa sunt sigura ca atunci cand o sa ma apuc de ea, o sa am intrebari.Vreau sa o fac in weekend...

Pinky de 1000 de ori nu mai scriu la ora asta mp...poate maine..pana atunci

Merg si eu la somn ...ca oricum, n-am sanse sa raspund la toata lumea...prea multe evenimente se deruleaza sub ochii mei si ma simt deja depasita....pana apuc eu sa raspund deja subiectul este demult uitat.

Ah....Natalia scumpe fooooc printesele tale. Ilincuta e o dulcica...de torturi....... as vrea si eu o reteta de fondant ..please..

Noapte buna strugurime draga.Pe maine.

Mami fericita de Razvan Octavian 15.09.2011



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns broome spune:

Buna fetelor,

Tare greu sa tin pasul cu voi, nu apuc sa citesc tot sau sa scriu... cred ca zboara timpul mai repede in emisfera mea

Sei, eu am City Mini de la Baby Jogger, http://www.babyjogger.com/city_mini_sngl_dtl.aspx il recomand 100%, are 7 kg, il deschizi - inchizi cu o mana, ocupa f putin spatiu in portbagaj, incape chiar si intre scaune, se manevreaza cu o mana..

Si al meu are capul turtit pe o parte, sper sa-si revina, degeaba il intorc eu ca in secunda doi el isi intoarce capul cum vrea el...

Legat de diversificare, tocmai ce m-am intos de la o sesiune de informare, am invatat asa:

- se incepe cu un aliment nou odata, se ofera timp de 3-10 zile pana se obisnuieste cu gustul/textura
- nu se amesteca legumele intre ele, daca-i dau 3 feluri la o masa sa le las separate sa poate sa guste din fiecare
- abia la 8 luni pot sa-i inlocuiesc o masa complet pana atunci sa i le ofer la 15 min dupa masa de lapte.
- in momentul cand introducem solidele, sa-i dam si putina apa la sfarsit ca lichid + pt a prevenii aparitia bacterilor in gura de la resturile de mancare.
- lapte de vaca putem sa-i dam abia dupa 1 an dar putem pune cantitati mici la gatit incepand cu 9 luni. Cand o sa-i dam lapte de vaca sa-i dam full cream milk si nu din cel cu grasime redusa pt ca au nevoie pt energie.
- nu sucuri de fructe, sau daca le dam sa fie diluate cu cantitate egala de apa si nu mai mult de 120ml pe zi.

In lista mea zice ca putem sa dam portocale si mandarine curatate de pielita.

Am primit instructiuni si cum se gatesc legumele/fructele daca cumva nu stiu

a, si cum ar tb sa fie mesele bebelusului de 6 luni:

Wake Breastmilk/Formula
Breakfast Breastmilk/Formula then solids. Offer cooled, boiled water
Morning tea Breastmilk/Formula
Lunch Breastmilk/Formula then solids. Offer cooled, bw.
Afternoon tea Breastmilk/Formula
Dinner Breastmilk/Formula
Bed time Breastmilk/Formula
Night time Breastfeed/Formula on demand.

Ma tin de o saptamana sa intru sa va intreb ceva dar nu mai stiu ce Sunt varza la capitolul memorie, nu stiu cum sa-mi revin..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2011 spune:

Camady, noi facem baita pe la 9-9.30, dar adormim din ce in ce mai greu, spre 11-12. Vad ca nu maidoarme bine cu mine. Acum suntem amandoua treze, in patul meu, citim ce-a scris strugurimea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

merci fetelor

elly, la tine-i mai rau

hayat, din fericire nu o sa fiu doar eu si Bea ca o sa avem bona. dar tare mi-e sa nu imi plece bona daca o continua tot asa...
ca eu o sa fiu la servici.

eu stiu ce greseala am facut ieri de am clacat. ea era nedormita de la 7, deci obosita la 10 cand am terminat cu baia si cu papa. si eu ma asteptam sa adoarma cum o pun in patut la proiector, cum a facut si zilele precedente. si cand am vazut ca nu si plange de sare camasa pe ea, am clacat. ca aveam alte asteptari. asta bineinteles cumulata cu oboseala mea. de acum sa ma astept sa planga si sa fie cuminte :D
azi sunt mai ok. a dormit bine azi noapte. fara prea multa fatzaiala. sau am fost eu prea obosita si n-am auzit-o :D
dar acum e treaza. da din maini pe acolo. o las ca poate poate adoarme. cu toate ca nu ma astept :D


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Lali, mi am scuipat de 7 ori!

ups...am uitat ce voiam sa mai scriu...

sei, eu vreau sa imi iau carutul pe vazute si probate.

vad ca nu s singura posesoare de copchil cu cap turtit..

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput