Strugurasi de Sept-Oct2011 *33*

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

Pynkisor, pai ca m-am chinuit vreo 4 ore inainte de ceza si a fost f nasol....si apoi m-au bagat la ceza candd eja nu se mai putea..adik am trecut si prin travaliu si prin ceza......la bb2, direct ceza..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 210xy spune:

Citat:
citat din mesajul lui May3

La multe lunite Maia si Flavius!

dar la somn peste zi cum stati? numai a mea doarme fix juma de ora de vreo 4 ori sau mai e vreuna in aceasi galeata cu mine?

eu de joi sunt cam singura cu ea. mamaie doar asa ocazional si m-a capiat. in seara asta m-a busit plansul de frustrare ca nu a mai vrut sa adoarma cu proiectorul, ci iar leganata in brate, dar bineinteles cu cnatec si leganatul. azi noapte n-am dormit ca s-a foit la 1, la 3, la 4 a mancat, la 5, la 7, la 8 a mancat si apoi am lasat-o in pat si am plecat eu din camera ca altfel se trezea de tot si a mai adormit pana la 9 si 20. apoi toata ziua de 4 ori cate juma de ora.
iar eu obosita franjuri cu ea pe aici. si cand e treaza nu sta singura. e intr-o continua maraiala
nimic n-apuci sa faci cu ea... si mai trebuie sa ma si pompez. si uite asa cu o mana ma pompez cu o mana ii arat cate o jucarie. mai iau o pauza, o mai mut din leagan in centru de activitati, de colo colo ca se plictiseste rapid...

acum o apreciez pe soacra-mea... cand vad cum e fara ea...
sorry ca m-am plans pe aici, dar m-am descarcat si eu.
acum ma duc sa ma culc ca mi=e ca iar se va foi din ora in ora. sa apuc si eu sa dorm un pic.

...........................................
mamica de www.youtube.com/BeatriceAna2011" target="_blank">Beatrice-Ana - 26.09.2011
..........................................
zebraroz.ro


Buna seara mamici,
va vad tare plangacioase si de multe ori panicate din n motive....ufff si chiar va propuneti sa fiti zen si nu reusiti sau uitati chiar atunci cand e cazul de propunere?!?!?
Eu sunt la primul copil dar sunt cu adevarat zen. va scriam eu in mesaje anterioare dar nu cred ca ati apucat sa le cititi pentru ca nu erau moderate...eu sunt singura singurica, adica o cresc pe Miruna si 2 bucati rottweileri si ma descurc...ce-i drept mai greu cu gatitul ca nu-mi place...
Nu vreau sa sune a lauda dar as vrea sa va incurajez sa fiti mai "zen" cum ziceti voi...se poate. Eu am avut nevoie de ajutorul vecinilor sa-mi plimbe cainii o saptamana dupa nastere ca am facut cezariana, dar din prima zi de externare m-am mobilizat pt ca am fost si sunt singura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Nu cred ca v-am zis. Noi am fost in weekend la Ikea! M-am uitat la scaune, am vazut unul de lemn pe rosu la 250 foarte frumos! Si cel din plastic alb. Ambele foarte ok ca si stabilitate. Nu am luat pt ca nu ne grabim, o sa mai mergem daca e nevoie sa luam de acolo. Faza e ca s-ar putea sa primim unul si as astepta sa vad despre ce e vorba.
M-am uitat si la vesela pt copii si e asa draguta! Am vazut un set de trei piese bol, farfurie si cana cu cioc. asa de frumoase toate dar... nu scria ca sunt fara BPA deci nu le-am luat.
Am luat in schimb oale pentru gatit. O oala din fonta si un ibric din inox. Deci eu momentan am blender, steamer din acela de pus pe foc si oale. Voi ce ziceti e ok steamerul asta de inox de pus pe fox?

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Lena, am inteles. deci oricum nu e din Bucuresti, nu?

Zubi, imi pare rau ca ai trecut prin asa ceva, imi imaginez ca a fost tare rau Bine ca ca a fost totul in regula in final!

Ma duc sa gatesc ceva, sper sa mai intru mai tarziu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_b spune:

am venit sa ma laud!!!!

i-am facut cremutza de scutec lui piki!!!
nu stiu daca se considera reclama dar eu o zic. am folosit reteta de la elemental. si ingredientele tot de acolo.
e super tare!!! are o textura foarte misto!
sunt fan cremutze facute acasa

maria am citit postul tau despre iritatia fetei. nu are cum sa fie normal.
o dai cu crema de fiecare data dupa ce o speli la funduletz? ce creme ai folosit?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanna_mika spune:

Citat:
citat din mesajul lui zubi

Ce-as vrea sa va zic io ca sunt la o noua odisee..cu un baby in burtica din nou...atATA ca ma gnadesc la nastere iar, am ramas putin traumatizata,dsar in rest, sa ami fiu iar gravida 9 luni si apoi inc aun bebe sau doi,trei...da' sa fie tot ca ayu cuminte, ca altfel...acuma vorbind serios, eu cvreau reepde bebe 2

Zubi, cea mai fericita cu AYAN ( 02.09.2011 )
Multumim Doamne in fiecare secunda




OMG! Am citit de 3 ori si nu imi venea sa cred. Chiar intelesesem ca esti iar in asteptare de .

mamica de Indra Stefania si Inez Alexandra - 15.09.11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

ete mai may , ca nici sa ne plangem n avem voie
ciocu mic altadata ca deranjezi retina unora
asta e...nu toate suntem mame eroine

_


de T 5+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Jade, cum se comporta bucile luiT cu noile scutece? Noi am ajuns la frumoasa performanta de a nu mai da crema la fiecare scutec.

Oana mamica fericita de Maria Ecaterina 18.09.2011

Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria26 spune:

felicitari zubi pentru .. de data asta vrei? sa fie intr-un ceas bun :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 210xy spune:

Citat:
citat din mesajul lui michella78


noi am inceput diversificarea, masa de dimineata am inlocut-o de tot cu mar si branzica, am introdus si ceva legume, mai cu scart, dar intra cat de cat. suc ii dau la 2 zile, ca oricum nu bea decat 40-50ml. cel mai important aspect legat de inceperea diversificarii, din punctul meu de vedere, este sa nu ii dai cu lingurita decat daca e linistit si relaxat. daca stii cat de cat orele de masa atunci, cu cca 30 de min. inainte e perfect. atunci bebe ar putea avea rabdare. altfel, se poate agita prea tare de foame si sa nu vrea. daca trece ora, eu ii dau direct laptele, ca altfel ar fi un taraboi inutil.


michella mami de Teodora si Stefan


si noi am inceput diversificarea de o saptamana. Sunt de acord cu ceea ce zici tu ca trebuie sa fie linistit si relaxat copilul sa ii dai cu lingurita, sa nu ii fie prea foame ca va refuza sa deschida gura sa ia din lingurita.
Eu am inceput cu piure de morcov (crud) si de ieri cu piure de mar (crud). Ii dau doar din scaunul de masa si nu la masa de ora 10 cum se recomanda pentru ca atunci se trezeste si ii este prea foame ca sa stea in scaun si sa mai accepte si lingurita.
Miruna pana la morcov din lingurita nu a acceptat absolut nimic, adica biberon sau suzeta, deci a vrut doar san si am inceput asa devreme diversificarea din curiozitate daca va accepta ceva sau ba. Mare mi-a fost surprinderea de a vrea sa manance si am continuat...

Mergi la inceput