Bobocei de Sept-Oct 2012 (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Cristiina eu inaintea sarcinii nu o aveam mai mare de 90/60,iar acum o am 110sau 120 /80,de aici si ametelile mele ca nu-i obisnuit corpul cu tensiunea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Eu merg la dr.Supiala daca ati auzit de el,e medicul meu de ani de zile ,deja e medicul meu de suflet nu de
Moni tu esti chiar din Arad?
Eu ,Cristina ,de loc sunt din Covasant ,deci si mai aproape de Ghioroc

Corina sper sa fie aproape de tine si sa te poti intelege cu doctorita ,ma bucur ca esti multumita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Mi-am tras ticker !Sa vedem daca merge...

http://tickers.baby-gaga.com/p/dev272pf_.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Fetelor mai este vreuna fumatoare?


6+

http://tickers.baby-gaga.com/p/dev272pf_.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristiina spune:

Citat:
citat din mesajul lui anidaz

Eu merg la dr.Supiala daca ati auzit de el,e medicul meu de ani de zile ,deja e medicul meu de suflet nu de
Moni tu esti chiar din Arad?
Eu ,Cristina ,de loc sunt din Covasant ,deci si mai aproape de Ghioroc

Corina sper sa fie aproape de tine si sa te poti intelege cu doctorita ,ma bucur ca esti multumita!


Da il stiu pe Dr Supiala, am fost si eu la el in trecut si inainte de sarcina tot la el am fost sa imi spuna ce analize sa fac...dar ma deranjeaza ca fumeaza de zor cand sunt pacienti inauntru la el in cabinet si eu nu suport fumul de tigara...dar e un doctor foarte bun

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns donna79 spune:

Hello!

Referitor la tensiune, eu n-am avut probleme in sarcina anterioara, acum nu am apucat sa o verific dar presupun ca e la fel.
Medicamente compensate parca am primit dar nu cine stie ce, fier pe final de sarcina ca aveam o anemie. In schimb sunt happy ca m-am dus la prima consultatie cu trimitere de la medicul de familie si in baza acestei trimiteri nu voi plati nicio consultatie toata sarcina. Spre deosebire de cealalta sarcina cand am platit fiecare consultatie. Partea rea e ca daca merg cu trimitere trebuie sa fac programare si dureaza cca 3 sapt.
De fumat nu mai fumez de un car de ani :)

Si acum si o intrebare: mai exista in grupul nostru gravidute care sa nu aiba modificari la nivelul sanilor? Spre deosebire de sarcinile anterioare, nu m-au durut deloc sanii de data asta. Dr imi spune sa urmaresc evolutia simptomelor, sa nu dispara si ca cel mai evident ar fi sensibilitatea sanilor, nu greata. Ori eu n-am nimic :( E drept ca in clipa in care am aflat de sarcina, inca mai alaptam si l-am intarcat imediat pe T. Poate din pricina asta... In schimb imi e greata si sper sa nu dispara ca asa stiu si eu ca bb e bine si creste.

..............................................................................................
Donna, mamica lui Tudor-Gabriel (04.10.2010) si 7+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Nici pe mine nu ma dor tot timpul ,de fapt in afara de somnolenta si presiunea pe care o simt jos in abdomnen ,mai ales cand stau intinsa nu am nici un simptom.Vad ca azi mi-a fost doar un pic greata dimineata,atat.


6+

http://tickers.baby-gaga.com/p/dev272pf_.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Seara buna, burtici!
Donna, mie la prima sarcina sanii mi s-au comportat clasic : s-au umflat dinainte de testul +, ma dureau, nu puteam dormi pe burta (desi sunt mici).
Dupa ce am nascut atunci, au ramas mici si dezumflati pentru un an si ceva. Inclusiv acum in sarcina asta au fost absolut neschimbati, de aia nici nu mi-am dat seama de nimic. Dar, de cateva zile observ o schimbare in volum si sensibilitate. Sa zic ca abia pe la 8 saptamani au inceput sa... ceva acolo. Eu sper sa se umfleeeee si sa creasca vreo 4 numere si sa ramana asa forever.

Bebe dragonel la bord !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_rainbow spune:

Citat:
citat din mesajul lui danageodoiu

Vreau sa va intreb daca ati fost la medicul de familie sa va dea reteta compensata pt medicamente prescrise pt gravide. Ca eu am fost si mi-a zis ca nu-mi poate bifa pe reteta rubrica de GRAVIDA decat daca nu am niciun venit sau venitul minim pe economie??????
Asa ca mi-a bifat la SALARIAT si evident sunt alte cote de reducere (la gravide de exemplu Dufastonul era gratis,pe SALARIAT mi-a dat o reducere mica).
Mi se pare ca se abuzeaza, sunt curioasa daca scrie undeva in lege asa ceva sau sunt doar manevre de la casa de sanatate pt a-si mari incasarile.

Dana, mama Siminicii (25.03.2010) si


bine v-am gasit in casuta noua! suntem si cap de lista, dar cred ca o sa nasc la sfarsitul lui august
sa stii ca medicul este obligat sa-ti treaca ''gravida'' pe reteta, indiferent de salariul tau. toate gravidutele au aceleasi drepturi. iti spun sigur pt ca eu am lucrat 5 ani in farmacie in romania.

donna, stai linistita ca nu la asta m-am referit cand am scris mesajul ca te-ai laudat cu sarcina ta pana la termen(si eu m-as fi laudat)

Gabrielle, mami de Lucas (14.10.2010) si 10+


2 ingerasi in ceruri, opriti din evolutie la 12 si 16 saptamani
mutatia MTHFR C677T heterozigota si mutatia MTHFR A1298C heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_rainbow spune:

Citat:
citat din mesajul lui donna79

Hello!

Referitor la tensiune, eu n-am avut probleme in sarcina anterioara, acum nu am apucat sa o verific dar presupun ca e la fel.
Medicamente compensate parca am primit dar nu cine stie ce, fier pe final de sarcina ca aveam o anemie. In schimb sunt happy ca m-am dus la prima consultatie cu trimitere de la medicul de familie si in baza acestei trimiteri nu voi plati nicio consultatie toata sarcina. Spre deosebire de cealalta sarcina cand am platit fiecare consultatie. Partea rea e ca daca merg cu trimitere trebuie sa fac programare si dureaza cca 3 sapt.
De fumat nu mai fumez de un car de ani :)

Si acum si o intrebare: mai exista in grupul nostru gravidute care sa nu aiba modificari la nivelul sanilor? Spre deosebire de sarcinile anterioare, nu m-au durut deloc sanii de data asta. Dr imi spune sa urmaresc evolutia simptomelor, sa nu dispara si ca cel mai evident ar fi sensibilitatea sanilor, nu greata. Ori eu n-am nimic :( E drept ca in clipa in care am aflat de sarcina, inca mai alaptam si l-am intarcat imediat pe T. Poate din pricina asta... In schimb imi e greata si sper sa nu dispara ca asa stiu si eu ca bb e bine si creste.

..............................................................................................
Donna, mamica lui Tudor-Gabriel (04.10.2010) si 7+





eu nu am nici un simptom de sarcina. nu am greturi, nu ameteli, sanii sunt la fel ca inainte...singura chestie care mi s-a intamplat, nu mai pot bea cafea, iar inainte de sarcina beam ft ft multa

Gabrielle, mami de Lucas (14.10.2010) si 10+


2 ingerasi in ceruri, opriti din evolutie la 12 si 16 saptamani
mutatia MTHFR C677T heterozigota si mutatia MTHFR A1298C heterozigota

Mergi la inceput