Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (47)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui lulusor77

Buna fetelor!

N-am apucat sa citesc, am intrat scurt sa va povestesc ce-am facut la evaluare. E impropriu spus evaluare, pt. ca a fost de fapt prezentarea conceptului. Este destul de greu de transpus in cateva cuvinte, ideea de baza e ca e putin important daca e sau nu alergic Eric la ceva anume (in caz ca da, vindecarea se face tot urmand acest concept.)
1.In primul rand trebuie eliminat stresul din viata lui (ceea ce el percepe ca stresant, si anume: neconsecventa, program haotic, etc.).
2.Trebuie de asemenea ca boala lui sa fie tratata cu indiferenta (de-acum deci fara creme, nu trebuie reactionat de nici un fel cand el se scarpina, nici macar cu privirea) de toate persoanele cu care intra in contact. Si nici nu se vorbeste in prezenta lui despre boala.
3.Noi ca parinti trebuie de asemenea sa facem exercitii zilnice de relaxare.
3. Eu imi voi adapta dieta (acum stiu si concret cum) atata vreme cat alaptez, iar la el diversificarea se va face un pic altfel (fructele se introduc ceva mai tarziu, prod. lactate, anumite carnuri si legume nu sunt permise un an de zile).

Stiu ca pare nerealist si e destul de controversata metoda, insa cunosc cazuri concrete, care desi fff grave s-au vindecat 100%. E destul de greu de inteles, eu desi am citit inainte despre ea, abia acum am inceput sa ma luminez. Pe 26 feb. ne vom interna pentru 3 sapt., dupa care venim acasa si continuam timp de un an, chiar si atunci cand pare ca se simte bine. Am nevoie de multa putere, determinare si mai ales sustinere, dar eu sunt acum sigura ca voi reusi.

Intru mai pe seara sa citesc ce-ati mai facut, acum am de hranit bebe si mamica.

lulusor77
mami fericita de Eric (10.08.2011)


iti tin pumnii si am incredere ca veti reusi!

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

te invidiez in sensul bun.eu nu ma protejez deloc, doar, doar oi ramane iar.

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....





Bafta multa Ramona!!!!! Ma rog sa se intample!!! Sincer fetelor si pe mine ma tenteaza o noua sarcina, si eu care am zis NU categoric!! Acum mi e dor sa fiu graviduta din nou!!!!

Ramona, ce zici o sa fim colege de odiseea iulie-august 2013???

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.


asa sa te auda Dumnezeu!!!!!!!

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida

Am uitat sa va spun ca ieri Tudor a facut prima lui boacana.
Eu si sotul bem apa din sticle de 1,5 l (eu pur si simplu nu pot sa beau din cana) asadar casa e impanzita de sticle. Acum, bebe ne-a tot vazut cu sticla-n gura si e fascinat de cum clipoceste apa. bineinteles ca vrea si el sticla si ca o rontaie, mai ales dopul unde sunt cei mai multi microbi :))
Ieri l-am lasat cu o sticla in brate in mijlocul patului si m-am dus sa ma spal pe dinti. Cand m-am intors sticla era goala, salteaua fleasca, dopul nicaieri si Tudor radea cu gura la urechi! Am tras o sperietura pana am gasit dopul ala, mama-mama! Nici nu stiu cum naiba a putut sa rasuceasca in gingii incat sa-l desurubeze.
Asa ca spre delicul lui Tudor (ca ii place zgomotul) am stat toata ziua cu uscatorul in priza incercand sa salvez salteeaua. Ceea ce am si reusit!



din 06.07.2011 am un cavaler: TUDOR-ANDREI!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"





:))) ce tare! pup baiatul nazdravan!

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabrielita81

Fetelor eu nu am reusit sa citesc din urma am fost plina de musafiri dar promit sa recuperez maine.
Am intrat sa raportam dintisor nr 2 care a iesit la fel ca primul adica ffff cuminte.Pupsi merg la adormit fetita mare cu doi dintisori...


Felicitari pentru dintisori
Ma bucur ca totul a mers bine cu musafirii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreea_tc

Fetelor, Alex incepe sa-mi refuze piure-ul de legume.

Eu il fac la abur si ii pun morcov, pastarnac, ardei si/sau dovleac. Ceapa doar de gust. Si carnita de curcan din cand in cand. Ce va idei ce as putea sa ii mai dau?

Brocoli, sfecla rosie? Eu am gasit ca brocoli se da de la 8 luni de abia. Alex are 8 luni pe 27 febr.

Mercic

pup

Mamica de Alexandru Andrei 27 Iunie 2011


Andreea, eu I am dat broccoli acum. Merita incercat. Sfecla rosie e foarte buna. Va pupic.
Ps. In legatura cu refuzatul, se mai intampla, mai povestesc fetele ca si lor li s a intamplat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida

Am uitat sa va spun ca ieri Tudor a facut prima lui boacana.
Eu si sotul bem apa din sticle de 1,5 l (eu pur si simplu nu pot sa beau din cana) asadar casa e impanzita de sticle. Acum, bebe ne-a tot vazut cu sticla-n gura si e fascinat de cum clipoceste apa. bineinteles ca vrea si el sticla si ca o rontaie, mai ales dopul unde sunt cei mai multi microbi :))
Ieri l-am lasat cu o sticla in brate in mijlocul patului si m-am dus sa ma spal pe dinti. Cand m-am intors sticla era goala, salteaua fleasca, dopul nicaieri si Tudor radea cu gura la urechi! Am tras o sperietura pana am gasit dopul ala, mama-mama! Nici nu stiu cum naiba a putut sa rasuceasca in gingii incat sa-l desurubeze.
Asa ca spre delicul lui Tudor (ca ii place zgomotul) am stat toata ziua cu uscatorul in priza incercand sa salvez salteeaua. Ceea ce am si reusit!



din 06.07.2011 am un cavaler: TUDOR-ANDREI!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"




Aiaiaiiiii Tudor mama ce I ai facut mamii tale? :))))
Naughty naughty? Pupam baiatul jucaus!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

te invidiez in sensul bun.eu nu ma protejez deloc, doar, doar oi ramane iar.

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....





Bafta multa Ramona!!!!! Ma rog sa se intample!!! Sincer fetelor si pe mine ma tenteaza o noua sarcina, si eu care am zis NU categoric!! Acum mi e dor sa fiu graviduta din nou!!!!

Ramona, ce zici o sa fim colege de odiseea iulie-august 2013???

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.


asa sa te auda Dumnezeu!!!!!!!

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....





Amandoua cu fetite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida

Am uitat sa va spun ca ieri Tudor a facut prima lui boacana.
Eu si sotul bem apa din sticle de 1,5 l (eu pur si simplu nu pot sa beau din cana) asadar casa e impanzita de sticle. Acum, bebe ne-a tot vazut cu sticla-n gura si e fascinat de cum clipoceste apa. bineinteles ca vrea si el sticla si ca o rontaie, mai ales dopul unde sunt cei mai multi microbi :))
Ieri l-am lasat cu o sticla in brate in mijlocul patului si m-am dus sa ma spal pe dinti. Cand m-am intors sticla era goala, salteaua fleasca, dopul nicaieri si Tudor radea cu gura la urechi! Am tras o sperietura pana am gasit dopul ala, mama-mama! Nici nu stiu cum naiba a putut sa rasuceasca in gingii incat sa-l desurubeze.
Asa ca spre delicul lui Tudor (ca ii place zgomotul) am stat toata ziua cu uscatorul in priza incercand sa salvez salteeaua. Ceea ce am si reusit!



din 06.07.2011 am un cavaler: TUDOR-ANDREI!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"




Asta a fost asa ca sa nu-l mai critici ca nu face aia si ailalta .
Imi pare rau de munca care ti-a pricinuit-o , dar el a fost un scump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns navicula spune:

La multe lunite:
ERIC de lulusor77
ANA MARIA de fecian


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

'Neata,

ERIC de lulusor77
ANA MARIA de fecian

Miha bafta la bb2 si tie, sa de D-zeu sa se intample cum iti doresti .

Gabrielita81 felicitari pentru cel de-al doilea dintisor. Sper sa iasa si ceilalti la fel de usor.

Andreea eu i-am dat Andrei brocoli si i-a placut, insa a facut cam multe gaze si l-am scos. Dar avea si 5 luni cand i-am dat si nu am stiut ca nu se da pana la 8 luni. Cred ca e Ok sa-i dai, nu cred ca trebuie musai sa astepti pana pe 27 februarie. Si mie imi refuza Andra legumele mai nou, dar pun putin laptic si asa le mananca, nu foarte bine dar le mananca. Mai bine putin decat deloc .

Ilida bine ca ai salvat salteaua. Nu cred ca avea cum sa inghita dopul ala, cred ca e cam mare pt gurita lor, dar imi imaginez ca ai fost speriata ca nu-l mai gaseai.

Eu aseara iar am tras o sperietura cu Andruska ...nu am mai vazut asa ceva nene...s-a innecat de la 3 picaturi de fier si nu putea respira . Bineinteles ca si-a luat palmele de rigoare pe spate pana si-a revenit...saracul Razvi ii tot zicea "nu doare bebe, gata bebe" si a ramas marcat toata seara, repeta intr-una "nu doare, nu doare".

Noi suntem toti 3 bolnavi (eu, Razvi si Andra). Andruska e plina de muci si de dimineata ii curgeau si ochii - cum D-zeu o sa mai ia ea in greutate nu stiu (am si eu un fix ). Razvi a tusit azi-noapte de la 2:30 la 4:30 in continuu, fara exagerare. L-am bagat aseara pe antibiotic pentru ca dupa 4 zile de aerosoli & co el tot nu e bine, ci din ce in ce mai rau. Nu va merge la gradi nici saptamana viitoare, asa ca ne serbam numai acasa.

Atat mi s-a luat de bolile astea...

O zi usoara va doresc tuturor

Mergi la inceput