Retete sanatoase pentru copii sanatosi (concurs)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinavcr1980 spune:

Pate"Soricei"
Ingrediente
500g ficat de pui
½ ceapa,
½ morcov,
½ radacina patrunjel,
170 g unt,
70 g smantana,
1 ou,
Sare,
Piper,
Nucsoara,
Ulei de masline,
Preparare
Taiem legumele si ficatul in bucati mici.Intr-o tigaie incinsa adaugam ulei de masline si 20 g unt.Adaugam legumele si apoi ficatul si amestecam.Acoperim tigaia cu un capac si lasam sa se inabuse.Cand s-au inabusit adaugam smantana .Se sareaza,se pipereaza si se adauga nucsoara.Se lasa pe foc pana legumele si ficatul sunt moi.Daca mai este nevoie se completeaza cu apa.Oul se bate bine si se adauga in tigaie.Cand sunt gata se introduc la blender impreuna cu untul si se maruntesc.Se mai adauga sare daca nu a fost suficienta.Pateul poate fi modelat.Eu il modelez sub forma de animalute pentru a fi mai atractiv pentru baietelul meu.L-am modelat sub forma soricei,,ochii si nasul i-am confectionat din boabe de piper.Decoram platoul cu marar sau patrunjel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

asmin - “salata de castraveti”

www.desprecopii.com/Images/Upload/assa.jpg" border="0">



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

alinavcr1980 - “Pate soricei”

www.desprecopii.com/Images/Upload/apat.jpg" border="0">



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

dia7 - “Macrouas pentru copilas”

www.desprecopii.com/Images/Upload/dmacr.jpg" border="0">

dia7 - “Prajitura Visinica”

www.desprecopii.com/Images/Upload/dpra.jpg" border="0">



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anyared spune:

Fetita noastra este micuta, are doar 1 anisor si 4 luni, de aceea reteta pe care o voi trimite este una simpla, sanatoasa si adorata de puiutul meu.
Reteta se numeste "Bulgarasi de mamaliguta" si am sadau cantitatile aproximative pentru mai bine de o portie:
1 cana (200 ml) lapte de vaca (de casa este indicat)
3-4 cupe faina de malai
branza de vaca rasa pe razatoarea mica
Se pune laptele la fiert si cand da in fiert se adauga faina de malai. Se amesteca pana se ingroasa. Se ia de pe foc si se adauga branzica rasa. E mai bine sa puneti dupa gust sa nu cumva sa o faceti prea sarata. Se amesteca totul cu furculita sau se framanta cu mana, La final eu le fac rotunde si de marimea chiftelutelor, asa incat sa poata baga o data una intreaga in gurita. Eu i le dau cu masline dietetice pentru ca le adora, si din cate am vazut ii place combinatia.
Pofta buna tuturor bebeilor!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Anyared - “Bulgarasi de mamaliguta”

www.desprecopii.com/Images/Upload/abug.jpg" border="0">




Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lenutaS spune:

PRAJITURA NEGRESA



ingrediente
-25g margarina
-500g zahar
-5 linguri cacao
-200 ml lapte
-4 oua
-200g faina
-1plic praf de copt
pentru decor
-nuca de cocos sau gazura cu gust de ciocolata din comert

mod de preparare
Se pune la fiert margarina impreuna cu zaharul,laptele si cacao.Dupa cateva clocote,compozitia se pune la racit,se adauga pe rand galbenusurile,apoi faina,praful de copt si albusurile batute spuma.
Aluatul se coace intr-o tava tapetata,la foc potrivit timp de 40 min
Cand prajitura este gata se scoate din cuptor,se prepara conform instructiunilor de pe plic si se toarna peste prajitura sau ornata cu nuca de cocos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lenutaS spune:

SALATA DE BOEUF ingrediente
2 piepti de pui
1,5 kg cartofi
600 g morcov
600 g castraveti si gogosari in otet
200 g mazare(optional)
2 oua fierte,1 ou crud
ulei,mustar,sare,piper
mod de preparare
Carnea se spala si se fierbe in apa cu sare,eventual cu adaos de condimente ,adica o foaie de dafin si cateva boabe de piper
Legumele se curata,se spala si se fierb in apa cu sare(eu le fierb separat nu impreuna cu carnea)
Dupa ce s-au racit se toaca totul marunt,inclusiv gogosarii si castravetii.Acestia din urma se pun la scurs intr-o sita(nu se storc)ca sa nu lase multa zeama si sa inmoaie maioneza.
Din 2 galbenusuri fierte si racite,un galbenus de ou crud la temperatura camerei,1-2 linguri de mustar ,zeama de lamaie la nevoie si ulei pregatim maioneza care o sa lege ingredientele noastre intre ele.Adaugam maioneza peste legumele taiate,condimentam cu sare si piper
Daca dorim sa ornam salata ,pastram cateva linguri de maioneza
---puteti sa jonglati cu cantitatile dupa cum vreti sa iasa salata mai dulce sau mai acra ---

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

lenutaS - “SALATA DE BOEUF”

www.desprecopii.com/Images/Upload/lsal.jpg" border="0">

lenutaS - “PRAJITURA NEGRESA”

www.desprecopii.com/Images/Upload/lpraj.jpg" border="0">



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tutu81 spune:

Tort de fructePentru orice aniversare prefer un tort facut in casa din care sa poata manca si copii. Va propun tort de fructe.

Ingrediente :
Blat: 6 oua, 6 linguri de zahar, 3 linguri ulei, 4 linguri apa, 6 linguri faina, un praf de copt
Crema: 500 ml lapte, 3 galbenusuri, 3 linguri zahar, 1 lingura faina, un baton vanilie.
- fructe: kivi, portocale, banane, ananas
- frisca lichida (eu iau de la un magazin de lactate, mereu proaspata)
Pentru blat se freaca cele 6 galbenusuri cu zaharul apoi pe rand se adauga uleiul, apa, faina si praful de copt stins cu lamaie. Cand s-au omogenizat se adauga albusurile batute spuma. Se pune in forma rotunda si se da la cuptor. Pentru un tortulet mai mic se pot injumatati cantitatile.
Pentru crema se bat galbenusurile cu zaharul se apoi adauga faina, sarea si se toarna cate un pic de lapte (250 ml) amestecand in continuu sa nu se formeze cocolase. Cealalta cantitate de lapte se pune pe foc cu batonul de vanilie. Cand incepe sa fiarba se scoate batonul (ca sa nu se amarasca budinca) si se toarna cate un pic din compozitia cu faina amestecand sa nu se formeze cocolase. Se lasa sa dea cateva clocote si se ia de pe foc.
Fructele se taie rondele sau feliute.
Frisca se bate bine cu zahar dupa gust
Odata copt blatul se la sa se raceasca si se taie in 3. Se aseaza pe un suport dupa cum urmeaza: blat, crema, fructe frisca..... La final se decoreaza cu frisca s fructe.

Pofta buna


Mergi la inceput