O informatie va rog!!

O informatie va rog!! | Autor: oana_lex82

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor, la 1 februarie am revenit la serviciu, cu 4 luni mai devreme decat se incheia CIC..am inteles ca trebuie sa mi se dea pt aceste 4 luni cate 100 lei in plus la salariu..Eu am fost la Directia muncii pt a face cerere de incetare a concediului de crestere copil dar nu mi-a zis nimeni ca trebuie sa fac cerere separata pt a beneficia de bani..Acum de la mine de la servici mi s-a zis ca trebuie sa ma interesez si asta cat mai repede pt ca e posibil sa nu se mai dea banii daca n-am depus cererea pana la data revenirii la munca..Voi ce stiti despre asta?? trebuie facuta cerere, ce acte trebuie sa duc??

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

E vorba de 500 de lei nu de 100.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

La mine, la sectorul 3, era afisat pe usa ce trebuie facut in astfel de cazuri. Nu m-am uitat ca nu ma interesa.

In afara de clasicele copii dupa documente, sigur vei avea nevoie de o hartie din partea angajatorului in care sa specifice data exacta a reintoarcerii la servici.

"Acte necesare stimulent:
-*cerere (Anexa 1 la HG 52/31.01.2011)
-actul de identitate al solicitantului (copie si original);
-certificatul de nastere al copilului pentru care se solicita dreptul (copie si original); hotarârea judecatoreasca de încredintare în vederea adoptiei sau de încredintare a adoptiei, hotarârea judecatoreasca sau hotarârea comisiei pentru protectia copilului pentru masura plasamentului în regim de urgenta (copie si original);
-certificatele de nastere ale tuturor copiilor nascuti dupa data de 1 ianuarie 2006 (copie si original);
-certificat casatorie (copie si original); daca este cazul
-adeverinta tip eliberata de angajator, din care sa rezulte ca persoana îndreptatita : a beneficiat de concediu de maternitate (pre si postnatal), (sa se precizeze perioada),
a realizat venituri salariale supuse impozitului pe venit, potrivit Codului Fiscal, timp de 12 luni anterior datei nasterii copilului (nu intereseaza cuantumul acestora);
-realizeaza venituri în prezent, cu precizarea datei (zi/luna/an) de reluare a activitatii;
-dosar cu sina din carton (coperti întregi);
-pentru plata în cont bancar - extras de cont, deschis la B.C.R., ProCredit Bank, Banca Transilvania, Romexterra Bank, B.R.D., Alpha Bank, Piraeus Bank, Raiffeisen Bank, CR Firenze Bank, VOLKSBANK, UniCredit Tiriac Bank, CARPATICA, C.E.C. Bank, ATE Bank, Intesa Sanpaolo Bank, Romanian International Bank (RIB), OTP bank, BANCPOST si ING pe numele solicitantului"




CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA;www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2, A DOUA MINUNE, MOS CRACIUN 2010

CE AM EU DE OFERIT

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius! ; Sa o ajutam pe Georgi sa mearga ; Manu - papusa fara picioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

Daca a fost pe vechea lege cea cu 2 ani-85% se da doar 100 ron. trebuie facuta cerere separata, tot acolo unde a-i si depus dosarul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Eu m-am intors cu 2 luni mai devreme dar asta a fost anul trecut si nu-mi mai amintesc exact, doar ca atunci cand m-am dus sa solicit intreruperea CIC doamna respectiva mi-a spus exact ce acte sa aduc si ce cereri sa completez, inclusiv cea cu stimulentul (dar chiar nu-mi amintesc daca eu am adus in discutie stimulentul- ca ma dusesem cu temele facute:)) sau daca doamna respectiva mi-a dat informatia...).
Totusi, presupun ca e de datoria lor sa iti spuna ca pentru a primi stimulentul respectiv trebuie sa adresezi o cerere, nu?! Daca tu nu spui nimic, ei se fac ca ploua?!
(Marius, tu vrei sa faca Oana infarct, auzi, 500 de lei...mai sunt inca mame care au intrat in CIC "pe legea veche"!;)))

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Scuze - sunt actualizat. Pe legea veche 100 de lei.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mando spune:

Buna, va rog sa ma ajutati si pe mine cu o informatie. Eu am intrat in CIC de pe 12 decembrie 2012 si azi mi-a venit in sfarsit decizia care ma anunta ca ar trebui sa primesc 50% din ce ma asteptam eu. Cu siguranta este o greseala, pentru ca eu am un salariu net de 3500 de ron si indemnizatia mi-a venit doar 1500 ron. Eu sunt angajata la doua companii ale aceluiasi grup...si ma gandesc ca de aici s-a produs eroarea, chiar si asa indemnizatia este prea mica. O sa merg maine sa depun contestatie: imi puteti spune in cat timp se solutioneaza o astfel de contestatie? deja astept de doua luni acesti banuti.. :(

multumesc anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Ms mult tuturor, intr-adevar trebuie sa completez eu o cerere, angajatorul o cerere, copii dupa buletin (eu si sot), copie certif nastere copil, dosar sina si extras de cont..Si da, e de 100 lei, legea veche.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

@mando: nu am de unde sa stiu cat anume ar trebui sa incasezi pt ca nu iti cunosc veniturile realizate in ultimele 12 luni anterior datei nasterii copilului.
Pe de alta parte poate fi vorba si de fractiune de luna in plata.
Deci suma in sine poate sa fie corecta. Nu am de unde sa stiu.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mando spune:

Multumesc mult Marius pentru raspuns, insa pe mine ma interesa in cat timp se solutioneaza o contestatie, si nu un calcul de indemnizatie. Pe decizia pe care am primit-o scrie ca se va solutiona contestatia potrivit legii contenciosului administrativ nr 554/2004 cu modificarile si completarile ulterioare. Am incercat sa citesc din lege ..dar mi-am cam prin urechile :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

termenul de raspuns este 30 de zile.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput