cat mai costa o bona in Bucuresti?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Eu chiar sunt contrariata de aceste persoane care isi ofera serviciile neprofesioniste de a creste copii la adresa lor, alauri de copii lor. Pentru asa ceva sunt crese, gradinite autorizate. OK, ati putea spune este tot un serviciu la negru cum sunt si bonele, dar macar ele au grija de 1 copil si la domiciliul meu si poate si cu 1000 camere video prin casa.
Vad ca este o practica tot mai frecventa si sincer cand voi avea timp voi supune acest subiect ProTV-ului......
Cat despre bone, aici m-ati prins pe jar ca tocmai caut prin agentii. Nu mai vine nimeni pe criza asta (a se intelege ironia) la < 15 mil. si sa nu fie deranjate sa mai faca si curat......OK, eu daca tot nu este o adevarata guvernanta (daca cineva mai stie fisa postului unei guvernante de pe vremea bunicilor nostri) atunci sa dea macar ceva in schimbul timpului petrecut util. De exemplu, baietelul nostru mare de aproape 2 ani, doarme inca chiar si vara, ca asa se cere el 2 x min. 2 ore/zi. Deci, ce sa faca in acest timp sa se uite la el cum doarme?
Asa cum se dezbatea pe aici, depinde de copil daca merge de la 2 ani in comunitate sau nu. Noi cand am vizitat gradinitele care primeau si de 2 ani din cartier, l-am luat si pe protagonist si unde i-a placut cel mai mult si a fost atras, a plans cand am plecat....deci......si atunci de ce sa platesc 15 mil pentru o bona cu care sa am eu tact sa ii explica ce sa faca, cum sa faca cand o cresa particulara costa 9,5 mil ca au scazut preturile pentru cine a inteles ca e criza.....si in banii astia intra mancarea copilului pentru care eu una fac o economie considerabila la cat mananca al meu
Ok, si eu as fi de acord sa dau oricat pentru THE BONA, a se citi guvernanta si da platesc munca cu capul, o munca gen executie manuala, hranit schimbat, plimbat nu merita mai mult decat cea a unui muncitor necalificat.
P.S. Una dintre bone (8 clase la activ) mi-a spus ca avea ultimul salariu in Baneasa - Pipera no matter 26 mil.....pai eu cu ce raman frate, ca nu ma duc la servici sa o platesc pe ea si sa ii umplu frigiderul sa aibe de toate in 10 ore si se duce acasa si mai bea un ceai......
Asa, ca fiti realiste si zic sa nu va lasati ......ele mizeaza doar pe disperarea noastra, iar agentiile le invata sa ceara min. 15 mil, ca asa e acum, etc....
Va tin la curent ce reusesc, ca merg pa mai multe fronturi, agentii, recomandari prieteni, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

Bonele pe care le stiu eu au 10-12 milioane.
Mai stiu una cu 15 dar face si menaj si sta mai multe ore.

Pentru mine eu am ales varianta gradinita privata de la 2 ani: copilului i se potrivea, eu am mai mare incredere in sistemul asta decat intr-o persoana care sa aiba grija de copilul meu. Pentru mine a fost important sa ii ofer si educatie nu numai ingrijire. Iar educatia se face non-stop nu numai seara cand se vede copilul cu parintii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Aoooleeeoo, n-am citit decat ultimele 2 pagini, si m-am ingrozit de salariile din ziua de azi care se dau la bone!!

Toata lumea se vaita ca somajul e la cote fabuloase, ca e criza, ca lumea ar face orice pentru un ban in plus, si totusi sub 10-12 milioane nici nu se discuta pentru o bona, ca sa nu mai zic , ca media ar fi undeva pe la 15 .

Intrasem sa vad cam cat m-ar costa o "bona" pentru supraveghere 2 copii la lectii, dar cred ca la asemenea scoruri, le las la afterschool!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

m ati facut curiosa si am intrebat si eu prin parc (IOR) si preturile la bone variau intre 800 si 1200 lei pt 8-11 ore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

cred ca depinde de parc; eu ies in partea cu roata a Herastraului, invecinata cu Cartierul Francez si alte chestii scumpe. Am intrebat ici colo, preturi intre 2000 si 2500 ron.

mai pui vreo doua pungi de pufuleti si-un pampers si ajungi la salariul meu.

edit: filipinezele cica ar fi mai ieftine - unele, dar ce te faci cu comisionul de 3000 + conditii cazare. ca deh, tre sa stea si femeia aia intr-o camera doar a ei, nu poti s-o culci la picioarele patutului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Si vroiam sa adaug ca eu de fapt sunt PRO initiativelor de genul Monamariana; suntem mai multe colege corporatiste care visam la asa ceva, dar e dificil sa gasesti persoana de incredere in zona potrivita, la pretul pe care ti-l permiti, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

pai in zona aia ina e mai scump ca sunt multi exapati

intre timp am facut sondaj si in dna ghica si mi-a iesit intre 700 si 1200 pe 9-10 ore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monamariana spune:

Buna ziua tuturor, vad ca sunt pareri si pro si contra "bona la domiciliul ei" .
Incerc sa va spun in cateva cuvinte de ce am ales aceasta varianta. In primul rand ar fi programul de cel putin 10 ore daca as merge eu la domiciliul copilului, in acest ritm eu pe al meu nu l-as mai putea creste deloc, in al doilea rand m-am gandit si la bani,ca sa fim sincere cu 1000 ron, nu poti sa traiesti si sa cresti si un copil. Eu stau la curte si numai factura de gaze este de 600 ron pe timp de iarna, cea de la lumina in jur de 300 plus alte cheltuieli si un credit la banca...depasesc cu mult 1000 ron. Daca iau acasa la mine 2 copii pot ajunge la un salariu de 1500 (suna mai bine) si in felul acesta este si parintele mai multumit ca nu da o caruta de bani, cand vine acasa nu gaseste o muratura nervoasa ca a intarziat el 20 de minute si ea avea in ziua aceea treaba si iau si eu un salariu cu care as putea acoperii cheltuielile casei onorabil.
Cereri am avut pana acum, venite de pe cautabona.ro dar nu prea ne-am potrivit cu domiciliul,acum mai am de zugravit bucataria ca sa fie toata casa noua dupa care de la 20-25/08/2012 sunt gata sa primesc copii. Va urez bafta multa celor care sunteti in cautare de bone.

Varianta asta de bona la domicilil meu nu am gandit-o eu de capul meu, am gasit comentarii scrise de parinti multumiti de aceasta varianta si am zis "de ce nu?"

poop tuturor si o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Mona, nici cu mine nu te potrivesti ca zona, stam amandoua diametral opus in Bucuresti, in plus eu am optat pentru cresa (desi nu cred ca mai incapem )
Insa iti urez mult succes. Mie mi-ai placut la o prima vedere, bile albe pentru ca incurajezi vizitele neanuntate, pentru faptul ca permiti accesul video prin Skype, pentru limbajul corect si pertinent.

Cat despre droburile de sare, ele pot pica oricand si in capul oricui, fie ca e gradinita particulara, fie ca e bona thailandeza, fie ca e bunicuta, fie ca e chiar mamica.

Mult succes inca o data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monamariana spune:

Multumesc pentru gandurile bune ina.click.

Mergi la inceput