Citim impreuna - "The Help "/"Culoarea sentimentel

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Am citit cartea dar mi-e frica sa mai intru sa discut....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui ocebine

Am citit cartea dar mi-e frica sa mai intru sa discut....


Da, da, da ... tu mai bine stai la usa - te chem eu cand am destula echipa sa te combat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Surpriza! Am gasit un ruj Avon si o mostra de parfum.



Stiu de unde ai comandat! Mie mi-au dat un ruj roooooz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Si-al meu e tot rooooz. Il voi da cadou.

Am comandat de unde ai zis tu ca topaie voucher-ele de reducere.



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Ei na, sa crezi tu ca stau la usa...asa ma cunosti????

Daca discut iscusinta literara, romanul este scris in stilul "bestseller"...iti lasa putin loc de imginatie si iti serveste actiunea direct cu lingura.

Dar...daca stai sa te gindesti la ceea ce s-a intimplat atunci pe vremea "Jim Crow laws", te cam iau fiorii pe spinare.

Exagerari nu sint multe...chiar si faza cu cancerul. Eu nu am luat-o in sensul ca nu se mai moare de cancer ci ca mama ei si-a gasit de undeva resurse nebanuite de a-si sustine fata pentru prima oara exact asa cum e ea, nu cum ar fi vrut sa fie.

Mi s-a parut ca a redat destul de fidel vremea respectiva...nu mi s-au parut caracterele (pre) uni-dimensionale. Chiar si Two-Slice Hilly exista printre noi (chiar si in ziua de azi).

Eu am avut un "soft spot" pentru Celia (mai ales faza cu "trespasserul"...au facut o pereche foarte potrivita Minnie si Celia. Un fel de contrapunct una alteia.

A citit cartea si fimiu mic...a devorat-o in 2 zile si am tocat-o mult cu el.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Hai ca te-am tinut la usa de pomana - vezi ce inseamna o reputatie deja formata ?

Chiar am vrut sa intreb care a fost personajul care a placut cel mai mult - pentru mine a fost Celia, cred ca a fost personajul cel mai "curat de ipocrizie" desi se chinuie atat sa devina ipocrita . Nu stiu daca se potrivea cu Minnie dar s-au salvat una pe alta - si mi-a placut ca autoarea nu le-a legat sentimental absolut deloc - s-au intalnit de nevoie si s-au despartit asisderea, fara lacrimi, fara regrete, fara nimic ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Hai ca te-am tinut la usa de pomana - vezi ce inseamna o reputatie deja formata ?



hahahahaha...credeam ca ma cunosti deja...nu-i reputatia de vina...ci okelarii!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Link-ul ala este catre blogul Lilandei, care este o cititoare pasionata si cu idei pertinente. In romana este o placere s-o citesti, poate ca in engleza are unele stangacii, insa, sincer, remarca userului referitoare la gramatica nu-si are rolul aici si nu aduce nici un aport discutiei. Ma bucur ca a fost amendata postarea. Si daca mai are cineva dubii legate de lilanda, va rog sa cautati postari mai vechi de la clubul de carte.
Ca sa fiu on topic: io vazui intai filmul, dragut n-am ce zice, da simt ca-i unul dintre acele rare cazuri cand ecranizarea e mai buna decat cartea
O sa va mai citesc impresiile, poate totusi ma apuca cheful

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ChristieV spune:

Ma descumpanesc mesajele voastre, pt ca ma asteptam sa gasesc aici dragoste de cultura....poate e greseala mea sa cred asta, dar .....chiar asa?

Singurul lucru pe care l am vazut eu taxat aici a fost cantitatea imensa de greseli in limba engleza, gasite in ceea ce se vrea un "literary review".... acum vad ca autoarea are prietene devotate aici (bravo ei!) insa asta nu schimba realitatea....

Textul acela ar primi un "C-" daca ar fi prezentat ca o compunere de un elev de clasa a VII-a, in UK.Dragostea de cultura, de carti, se manifesta si prin anumite standarde in exprimare, mai ales in scris!Iar referintele pe care le faceti la alte "reviews" de aceeasi autoare, nu ajuta: cititi singure, veti gasi aceeasi cunoastere superficiala a limbii engleze.

Repet, surprinzator pt mine este infocarea cu care aparati o reputatie slabita iremediabil chiar de catre autoare, in public, pe web.

Lui corap nu i am raspuns pt ca insista cu un off topic, in prezenta unei moderatoare.... nu din alt motiv."o" din citatul discutat se refera la "limba engleza" (reciteste propozitia), iar "audio-books" se refera la faptul ca persoana declara ca a audiat mai multe books in limba engleza, pe propriul ei blog.... Sper ca e clar acum.....

Mai observ ca identificarea lui M. Mitchell cu 'GWTW" sau romanul istoric continua.... e o confuzie.Mitchell a scris multe articole ca jurnalist, a avut o pozitie clara relativ la inegalitatea sociala.... exact la fel ca autoarea "Help"-ului.Si.... ambele sunt de fapt, pro-segregare, din simplul motiv ca trateaza TOTUL din perspectiva culturii majoritare."True black culture" nu i ca in cartea asta, e ca in rap ul lui DMX sau filmele lui Ice Cube.... asa ca "The Help" is no help daca vrei sa intelegi ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Sectiunea asta imi este cea mai draga. Si sunt simplu user.

Si uerul asta spune:
Aici se citeste. Nimeni nu se cearta. Liniste ca la biblioteca.

Daca vrei sa dezbati pe tema asta cel mai bine ar fi sa deschizi subiect separat.



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput