Citim impreuna - "The Help "/"Culoarea sentimentel

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

[quote]citat din mesajul lui ChristieV

"I take the tray a devil eggs out to the dining room. "?

Christie, daca ai fi citit cartea cu atentie observai ca se foloseste 'a' in loc de 'of' in toata cartea - transcrierea fonetica a ceea ce rostesc ele. Deci nu este 'the tray a devil verb - eggs'/ lays/ spawns sau ce vrei tu, ci este ' the tray of devil eggs'. Asta a propos de atentia la lectura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Citat:
citat din mesajul lui J G

(aia cu two slices, sa fim seriosi)


Si mie mi s-a parut un derapoaj. Ma astaptam pur si simplu sa ii fi trantit o tarta normala in fatza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

M-am trezit tarziu, vad ca userul deja a decedat... Totusi, cine a citit in engleza poate sa confirme ca am inteles eu OK?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulianm spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioana_Pos

Totusi, cine a citit in engleza poate sa confirme ca am inteles eu OK?

Ioana, mami de zambarici

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!




Da. "a" in loc de "of". Destul de comun, intilnit si la albi, si la negri. Patura mai putin educata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Iulianm - pentru contributiile tale.

si eu m-am trezit extrapoland regulile si faptele de atunci in prezent. oricum, "negru pe plantatie" e denumirea noastra recunoscuta intre colegi. pastrand desigur proportiile. discriminarile sunt acum financiare, dar mare lucru nu s-a schimbat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui corap

pana la urma cartea este despre "the help". citind-o, ma gandeam la "bona mea" (a copiilor, de fapt). chestia e ca multe din lucrurile imputabile angajatorului (alb - eu sunt mai galbena la fata, cu cearcane negre - simt ca nu apartin niciunei comunitati/culturi, dar ma rog) sunt aceleasi, indiferent de culoarea angajatului. iar toalete separate - sincera sa fiu nici eu n-am acces la buda directoarei (dar e adevarat ca nu tre sa merg afara din cladire) si nici la locul ei de parcare

si unul din putinele lucruri care nu ii pot fi reprosate cartii este ca este profund subiectiva (ceea ce, din punctul meu de vedere, este o conditie esentala pentru orice scriitura cu ambitii literare)

mie mi se pare ca toata poliloghia despre segregare este "umplutura" cartii -mi s-a parut cam in plus (si nu neg in niciun fel nici discriminarea care exista (fara diacritice) si exista (cu diacritice). de fapt e o amestecatura de de toate - discriminarea femeilor (dactilografa ipotetic alba din anunt ar castiga ipotetic mai putin decat minny), discriminarea rasiala, discriminarea etnica...

despre asemanari/deosebiri cu pav/mm nu prea stiu ce sa zic, ca eu am citit pav acu' dooj'cinci de ani si nu m-a impresionat prea tare, scarlet aia ma calca pe nervi, deopotriva si mammie care o indopa cu grasimi si dup-aia o tragea de corset, iar intelegerea razboiului civil ma depaseste in totalitate - adica nu inteleg ratiunile niciuneia din parti)

acu' ca am citit cartea, am aruncat un ochi pe trailerul filmului - skeeter e cu juma' de metru prea scunda, aibileen e cu un sfert de veac prea tanara, hilly cu 20 de kile prea slaba... - astia iar n-au citit cartea. si ea (ks), saracuta, a dat toate detaliile antropometrice
(pp ca tupac nu da 50 de centi pe discriminarea meglenoromanilor)

Oh ! Nu numai ca "nu te iubesc", te urasc cu pasiune ...
Pana la urma, nu am inteles "ce" sau "de ce" nu ti-a placut ? Ca ai spus doar de segregare care crezi ca e umplutura si de actorii din fim ca nu sunt suficienti de inalti / scuzi.

Mie din contra, mi se pare ca romanul este o satira a acelor timpuri in care segregarea ipocrita musteste pe fiecare pagina. Spun ipocrita pentru ca suportul legal prin care negrii erau altfel decat albii disparuse, dar mentalitatile si presiunea sociala erau mai decisive decat legea. Chiar ma surprinde impresia asta ca "segregarea" este doar o umplutura ...

Trebuie insa sa recunosc ca si la noi, la serviciu, Presedintele (numai el) are toaleta lui privata, chestie la care nu m-am gandit.


P.S. Eu am impresia ca tu respingi din strat orice roman cu succes la public sub deviza ca daca a placut publicului larg inseamna ca a placut si amatorilor deci este un roman neprofesionist.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Imediat dupa ce am citit cartea am vazut si filmul.

M-a dezamagit profund filmul si m-a plictisit. Fetei mele i-a placut enorm. A fost prima oara cand a dat nas in nas cu segregarea.
A trebuit sa sed langa ea si sa-i exlic ce si cum.

Inca rumeg cartea. Astept sa vad daca ramane ceva dupa "euforia" de inceput.

Aporpierea de MM si Pe aripile vantului e facuta de autoare si cred ca are un anumit scop.

Am citit cartea de vreo 3 ori, si am fazut filmul de tot atatea ori.
Sper sa imi dau seama de ce.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

Nu mi-a placut pentru ca:
1. iti da totul mura-n gura, discuta despre toate si despre orice, nu e suficient focalizat
2. e scris ca la scoala - nu e scris cu sufletul, ci urmeaza intocmai pasii "scriiturii creative". totul e farmaceutic, in cantitatile prescrise de reguli.
3. personajele sunt unidimensionale (exceptie: celia)
4. intriga amoroasa skeeter/stuart - adica n-are niciun fel de sens in economia cartii.
5. barbatii - ii incadreaza in stereotipuri si ii abandoneaza acolo
6. intelesul cuvantului "subtilitate" ii scapa autoarei
7. nu mi se pare ca-ti da nimic de gandit la sfarsit. (decat ca, probabil, va avea un sequel)
8. cu toate ca imi scapa subtilitatile dialectului, nu mi se pare ca au fost aplicate constant regulile (intr-o singura fraza am vazut ca aparea deopotriva si I am si I is - mi-e imposibil sa cred ca un vorbitor nu are o minima constanta - si asta e numai un exemplu.)si engleza "albilor" mi se pare mult prea corecta, desi sunt convinsa ca nimeni nu vb asa pe-acolo. e mult prea ne-colocviala. ma rog, la punctul asta ma pot insela foarte tare, pentru ca nu am cunostintele lingvistice necesare.
9. o gramada de date atat de exacte conduc inevitabil la inexactitati - de ex. lunile anului sunt facute cam vraiste, ploaia (in cantitati iesite din comun) dintr-un anotimp e vazuta de doar de unul dintre personaje, celelalte o ignora. amanunte de-astea care calca pe nervi...
10. n-am inteles sensul episodului cu barbatul in pielea goala. (adica faptul ca celia a sarit cu vatraiul am inteles-o , dar episodul e tras de par. si descrierea detaliilor anatomice se potriveste cartii ca nuca-n perete)

si mai am :)

Mi-a placut pentru ca:
1. e profund subiectiva si nu are pretentii de adevar istoric, de roman sociologic, de mutat constiinte.
2. am auzit ca audiobookul a fost excelent realizat (nu ca ar fi un merit al cartii - sau poate ca da - fiind spumoasa in dialoguri - inclusiv interioare)
3. se citeste usor si e o lectura placuta de week-end. chiar daca partile din care e construita nu-s cele mai grozave, ansamblul sta in picioare :)

Nu, nu resping din start best-seller-urile, mi-a placut harry potter la nebunie si jurnalul unui pusti .
si nu sunt un cititor avizat, citesc ce-mi cade la mana. iar daca e la "citim impreuna" si la tocat, citesc cu placere oricat de buna sau slaba ar fi cartea. (mai putin pamantul sub talpile ei, la care m-am impotmolit...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Mie Celia mi s-a parut cel mai bine conturat personaj.
Cred ca episodul cu onanistul a fost introdus pentru a ne arata o noua dimensiune a complexitatii caracterului ei. O femeie destul de puternica care poate incalca conventiile atunci cand e cazul. O persoana deosebita care apara fiinta umana indiferent de culoare.
Deja aveam niste indicii in sensul asta si asta a fost asa, ca o incununare.



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

pai si mie celia mi se pare surprinzator de reusita ca personaj. de departe cea mai reusita. si ideea in sine e ok, dar realizarea e cam fasaita.

adica onanistii astia -s mai mult showing decat acting (chiar si cu circumstanta ca venea de la azil) -{paranteza: parca si in pav exista un episod similar cu "buna melanie" care casapeste un nordist inflamat (daca nu-mi aduc aminte bine nu trageti cu rosii, memoria mea e praf, aia de acu 25 de ani e pulbere)}.

interesul lui era sa aiba public, nu sa atace cucoane. episodul imi pare lipsit de realism (mai degraba baga un hot, un altceva. parerea mea)

Mergi la inceput