picaturi de nas in sarcina ?

picaturi de nas in sarcina ? | Autor: Larular

Link direct la acest mesaj

Ce parere aveti , ce spun doctorii vostrii ?

Eu am o rinita alergica care acum spre sfarsitul sarcinii ( 38 saptamani )s-a agravat ,( poate am si o raceala incipienta ) si am nasul complet infundat si nu pot respira .

Pe prospectul de la Olynth scrie ca este interzis dar numai pentru ca nu s-au facut studii , pe cel de la vibrocil aproape acelasi lucru .

Voi ce stiti ?

Raluca

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roisin spune:

Eu am folosit Olynth pentru copii pe tot parcursul sarcinii (am incercat sa limitez "consumul", ca asta devenise, la cateva picaturi mai ales noaptea), medicul meu s-a strambat putin (credea ca e doar un moft, da' la mine e dependenta de ani de zile, tre' sa ma duc cu bibilica la doftor), insa nu mi-a interzis.
Mentionez ca tratamentul mi-a fost dat de un medic orelist exceptional, care stia de sarcina si care mi-a recomandat Olynth pentru adulti. Eu am vrut sa fiu si mai catolica de atat si am reusit sa ma descurc cu cel pentru copii, care are concetratie mai mica.

PS In timpul sarcinii se instaleaza o chestie care poartea denumirea de "rinita de sarcina", probabil de aceea ai senzatia ca ti s-au agravat simptomele. In timpul zilei poti incerca picaturi cu ser fiziologic (stiu, e frectie la piciorul de lemn!)... de curand am auzit o varianta cu vitamina C (fiole), insa personal n-am incercat-o, nu stiu cat de bine face.

PPS Pe mai toate medicamentele scrie ca nu sunt dovezi suficiente pentru a fi recomandate in timpul sarcinii, firmele producatoare sunt obligate sa faca treaba asta. Eu am ras cu lacrimi cand am vazut ca inclusiv pe celebrul No-Spa e scris ceva asemanator, iar medicii ginecologi il recomanda la greu...

Nastere usoara si un bebelush sanatos si voinicel!



http://community.webshots.com/user/r0isin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmendraghici spune:

Buna! Eu sunt racita de vreo 2 saptamani si zilnic mi se infunda nasul. De cand m-a luat raceala am folosit Olynth pentru adulti, dar ginecologul mi-a spus sambata, cand am fost la control, ca ar fi mai bun Olynth pentru copii deoarece cel pentru adulti usuca mucoasa. Eu sunt putin ingrijorata, pentru ca niciodata nu m-a tinut atat de mult o raceala si mi-e teama ca atatea picaturi sa nu creeze dependenta. Sper ca nu, o cunostinta a folosit pe toata perioada sarcinii, in fiecare seara, picaturi de nas deoarece nu putea respira si n-a patit nimic. Eu zic ca decat sa nu poti sa respiri si asta sa-ti creeze o stare de disconfort, mai bine folosesti picaturi.
si bb mic din burtica 33 sapt si 5 z

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lena spune:

Eu sunt de acord cu Roisin...cu rinita de sarcina...si eu am avut asa ceva, am folosit tot Olynth cat am fost in Romania si aici ceva asemanator, doctorul mi-a spus ca nu este nimic periculos pentru bb in asta si acum dupa nastere nu mai mi se infunda deloc nasul...si nu creeaza dependenta

Nastere usoara si sanatos, Lena mamica Freyei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_risnov spune:

Draga Larular,
Si eu am probleme cu rinita alergica. Am folosit pana acum un spray nazal pe baza de apa de mare: MARIMER. De cand am racit insa nu a mai facut fata si mi-am luat VIBROCIL care nu are contraindicatii in sarcina si nici nu usoca mucoasa nazala. Ambele se pot folosi si pt. bebelusi, deci dupa ce vom naste s-ar putea chiar sa avem nevoie de ele pentru puiutzii nostri.
Multa sanatate!
Adriana in 28 de saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Si eu m-am lovit de treaba cu rinita de sarcina.
Si intr-adevar odata ce incepi cu picaturile nu mai scapi de ele. Pe mine m-a avertizat o prietena la un moment dat, asa ca stiti ce am facut? Am fost cateva zile suficient de tare ca sa nu imi mai pun, iar apoi am constatat ca mi-au trecut simptomele de la sine. Cateva nopti a fost mai greu, dar....asm iesit cu bine!]
Va pup, sanatate si bebei frumosi si sanatosi!
Boga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

cu rinita de sarcina.
Pe mine m-a apucat cind aveam vreo 14 saptamini de sarcina si am fost la orl-ist care mi-a zis ca picaturile gen Olinth,Otriven,etc nu prea indicate in sarcina pt ca:1. nu sunt sigure pt fat(nu exista studii concrete in acest sens si in prospect se mentioneaza ),2.pt ca usuca mucoasa,3. dau dependenta.Asa ca m-am tratat doar cu inhalatie cu ceai de musetel si presopunctura .





Sanatate si sarcina usoara va doresc!



Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona_b spune:

Eu folosesc bistonim cand ma infund la nasuc ... dar nu des ca asa ne-a zis doctorul ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Si eu ma chinui sa respir si folosesc ser fiziologic. Doctorul mi-a permis intr-adevar sa folosesc Olynth pentru copii, insa numai o data seara.

Rox

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kiara spune:

Si eu am fost racita cobza si medicul mi-a zis sa pun ser fiziologic cu hidrocortizon. Si am mai pus si o capsula de Karvol pentru copii seara ca sa pot respira si eu normal. Am constatat ca de la Karvol mi s-a uscat mucoasa foarte tare, dar e drept ca am putut respira si deci am dormit si eu noaptea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADINUTZA spune:

Poti folosi cu incredere Olynth pt copii, Nazomer simplu sau forte (e din apa de mare), ser fiziologic sau un spray Bioparox se cheama. Citeste-i prospectul in farmacie si te vei convinge.

Mergi la inceput