picaturi de nas in sarcina ?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corina teo spune:

Mie mi-a interzis cu desavarsire medicul meu de familie (care imi este si o buna prietena)sa folosesc picaturi traditionale. Citeste mai ntai prospectul si vezi daca picaturile au in compozitie efedrina - poate avea efecte nocive asupra sistemului circulator al copilului.
Eu mi-am cumparat Pinosol - costa putin si este facut numai din uleiuri vegetale. Chiar daca nu ai nasul infundat iti da o senzatie placuta cand le folosesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Hai ca m-ati lasat paf cu inita de sarcina..eu am acum mai tot timpul nasul infundat , insa credeam ca mi s-a dus pe apa sambetei sistemul imunitar, ptca in viata mea nu am fost racita mai mult de 2 zile ..chiar evit sa ies din casa, ca ma gandesc ca din cauza asta mi se infunda nasul ..
apropo ca suntem la subiect,ce pastile poti lua in timpul sarcinii?
pe mine ma doare capul aproape zilnic, cicadin cauza ca am taiat brusc portia (imensa) de cafea...doctorul mi-a zis ca pot lua cate un algocalmin, dar mie mi-e teama sa iau...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina teo spune:

Flaviutza,
Singurele pastile recomandate in sarcina sunt Panadol simplu, fara cofeina - eu asta am luat si am avut migrene de-a dreptul primele luni si paracetamol. In rest intreaba doctorul sau citeste prospectul medicamentelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lena spune:

Si eu am avut dureri de cap si la inceput nu am luat nimic, sufeream si atat, dar doctorul meu din Olanda mi-a zis ca nu e nici o problema daca iau paracetamol, nu afecteaza cu nimic bebelusul.

Sanatate multa si sarcina usoara,
Lena si Freya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmendraghici spune:

quote:
Originally posted by corina teo

Mie mi-a interzis cu desavarsire medicul meu de familie (care imi este si o buna prietena)sa folosesc picaturi traditionale. Citeste mai ntai prospectul si vezi daca picaturile au in compozitie efedrina - poate avea efecte nocive asupra sistemului circulator al copilului.
Eu mi-am cumparat Pinosol - costa putin si este facut numai din uleiuri vegetale. Chiar daca nu ai nasul infundat iti da o senzatie placuta cand le folosesti


Buna! Am cumparat si eu zilele trecute Pinosolsi pe langa ca nu mi-a dat nici o senzatie placuta, nu m-a ajutat cu nimic. Dupa 1/2 ora de asteptare, timp in care am avut tot infundat nasul, am apelat tot la Olynth, de care as fi vrut sa scap. Tu cum folosesti picaturile? Te ajuta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina teo spune:

Draga Carmen,
Imi pare rau ca nu te-au ajutat cu nimic picaturile. Eu le folosesc ca pe oricare alt flacon de picaturi si sincera sa fiu imi amelioreaza si senzatia de arsura din piept. Acum cred ca depide de fiecare om in parte...
Ai grija la efedrina din picaturi, in rest sa ai o sarcina usoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmendraghici spune:

quote:
Originally posted by corina teo

Draga ,
Imi pare rau ca nu te-au ajutat cu nimic picaturile. Eu le folosesc ca pe oricare alt flacon de picaturi si sincera sa fiu imi amelioreaza si senzatia de arsura din piept. Acum cred ca depide de fiecare om in parte...
Ai grija la efedrina din picaturi, in rest sa ai o sarcina usoara


Iti multumesc pt raspuns. Am mai incercat o data si tot n-au avut nici un efect. Acum vreo 3 saptamani am racit si de atunci mi se infunda zilnic nasul. De la inceputul saptamanii e ceva mai bine, adica se infunda pe rand cate o nara, dar tot ma enerveaza cumplit. Nu imi dau seama daca mai e de la raceala sau de la rinita de sarcina. Cele care va confruntati cu rinita de sarcina, vi se infunda nasul si in cursul zilei sau numai seara?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Larular spune:

Mie toata sarcina mi s-a infundat nasul numai seara si numai o nara . Asta in cazul in care nu am dat de mai mult praf si atunci sa te tii curs de nas si infundat indiferent de momentul zilei .
Acum spre sfarsit am nasul infundat permanent si zi si noapte si ca sa nu exagerez cu picaturile imi pun doar intr-o nara si alternez narile .

Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalita spune:

Si eu am suferit de rinita acuta din cauza unei deviatii de sept pe care o aveam, nu mai respiram deloc pe nas, imi curgea nasul tot timpul si stranutam. Mi-am facut operatie de deviatie si rinita cu laser la Lasermed la dr. Viorel Vracioiu, extraordinar ca doctor si ca om. Acum daca mi se mai infunda nasul, imi pun Nazomer sau imi pregatesc eu apa cu sare pe care mi-o pun in sticlutele de Nazomer. Cea mai buna solutie, s-ar putea chiar sa scapati de rinita pe care o aveti este ca in fiecare zi sa va fierbeti o cescuta cu apa in care puneti un varf de sare si unul de bicarbonat, o raciti cat sa fie calduta si trageti apa pe pe fiecare nara de cateva ori. La inceput o sa fie mai greu dar va obisnuiti imediat. Va garantez ca o sa respirati perfect. Dupa ce ca e efectiva nici nu costa bani. Nu asteptati sa va recomande medicii asa ceva, ca ei nu sunt adeptii tratamentelor naturiste. Daca ar putea sa ne intoxice cu tot felul de medicamente, cred ca ar fi fericiti. Dupa asta va puneti vitamina A in nas, cate doua picaturi in fiecare nara. Eu l-am intrebat pe doctorul ORL mentionat mai sus daca e periculoasa pentru sarcina si m-a asigurat ca nu, nici nu ajunge in organism, doar se umezeste mucoasa nazala. Oricum deoarece vitamina a este foarte controversata, puteti pune vitamina E, de pilda, important este sa fie ceva uleios care tine umeda mucoasa.
Sanatate multa
Amalia


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana Negescu spune:

Nu stiu daca la mine este vb de rinita sau am deviatie de sept pt ca nu m-am dus nici pana acum la doc. Cert este ca eram dependenta de 1 an si jum de Olynth pt adulti inainte sa raman insarcinata si am continuat si dupa pana cand medicul meu ginecolog mi-a spus daca e posibil sa renunt. Si am trecut pe ser efedrinat si sunt zile intregi cand nu pun.
Acum nu stiu daca era un moft si doar devenisem dependenta fara sa am nimic. Cert este ca ma infundam zilnic (la inceput) si puneam cate o picatura, pana am ajuns la 1 sticla pe saptamana.
Nici nu stii ce e mai bine sa folosesti.

Va doresc un alaturi de cei dragi si multe si in mai multi, iar celor care o sa aiba , le doresc sa fie sanatos, frumos si destept (cu sau fara picaturi)

Dienutza si bb de 17 sapt

Mergi la inceput