Hai bulgarasi!!Bravo kraluca, Adriana!!! (63)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Felicitari Raluca!!!! Sa fie bulgarasul sanatos si norocos, iar tu sa te refaci repede

Alina poti incerca mameloane de silicon, ca sa eviti ranile, mai ales la inceput. Eu asa am facut cu David, caci nici eu n-aveam voie sa fac rani, dar pana la urma n-a fost cazul, a fost totul bine

Olga, mamica lui David iepurasul si 37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_cls spune:

Felicitari Raluca!!! Bun venit bulgarash mic si refacere rapida mami!

38+ cu Eva Georgiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_cls spune:

Fetelor, eu nu am cumparat sterilizator, sunt inca in cumpana...Ma intrebam: oare nu se poate folosi steamer-ul pt. sterilizare?

va

38+ cu Eva Georgiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrg spune:

Kraluca felicitari,sa fii sanatoasa si sa iti traiasca micuta!!!

Olga . Odihna placuta!!!


36+ sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Felicitari ADC, DrAnca si Kraluca! Sa va traiasca bulgarasii, sa fie sanatosi, cuminti si mancaciosi!
Altesa am sa merg maine la farma si daca nu ma descurca dna farmacista, am sa te rog sa imi scri detaliile, dar ma gandesc sa intreb de bepanthenul pt eritem fesier si sper sa priceapa dna.
Aaa si vroiam sa te felicit pt programul artistic pt botez . Ce parinti super-mega-extra cool sunteti voi Eu nici nu vreau sa aud de petrecere de botez. Vreau o masa, cu ceva program pt copiii invitatilor (clovn sau cineva care sa le mazgaleasca fetisoarele), un tort tematic, niste marturii dragute, dar bebelina gospodina va fi acasa cu mami mea. Noi ne-am hotarat pt septembrie deoarece e o luna in care atat invitatii din Ro, cat si cei din UK isi pot lua concediu. Am vb cu parintele care m-a linistit spunandu-mi ca scufundarea in apa se poate face oricand, la orice varsta, nu cum stiam eu ca "e bine" la 40 zile. La 40 zile ne face molifta si binecuvantarea lui bebe.
Faith Pai nascusi la inceputul lui ianuarie si abia acum au trecut durerile/usturimile la dansa? Intreb ca sa-mi fac curaj si pt trauma asta Eu is ff sensibilicoasa, ma deranjeaza lenjeria supraelastica, hartia igienica mai tare Multumesc la D-zeu ca nu m-au vizitat bacterii pe acolo, dar in rest nu ma bucur de elasticitate
Cati la noi in zona se merge cu "dar/plocon" la lauza, dar ploconul consta in: mancare gatita, un pui/ceva carne congelata, fructe pt mama si un costumas pt bebe. Rudele apropiate duc si tort. Eu cand am fost in octombrie acasa am fost cu "de mancare" la o prietena si am dus asa: o oala de 3L cu sarmale (nu pt mamica, ci pt multii musafiri care o deranjeaza), o prajitura cu mar, un pui congelat, 2 borcane compot, suc natural, banane, iaurturi, pampers, produse de igiena pt bebe (m-am gandit eu ca haine duce toata lumea, dar de pampers ai nevoie ca de apa).
Fetele cu copilasi mai maricei acasa va doresc din suflet cat mai multa rabdare si crestere la bebelusi ca la Fat Frumos ca sa-i ajunga repede din urma pe cei mari si sa va mai usurati putintel.
Mrg Chiar joi ma uitam pe listuta si ii ziceam sotului ca e o fata printre noi care are dpn pe 29 feb. Oare cum se simte? Te intreb acum: cum ar fi sa nasti chiar pe 29? De mine toata lumea facea misto ca nasc pe 29 si voi avea copil numai din 4 in 4 ani . Cum te cheama?
Eu am mers de vineri in sat, la bunicii sotului, unde locuieste si soacra din dotare. Initial am mers fiindca eram invitati la ziua unei prietene si ne-am gandit sa dormim peste noapte acolo. Neinteleapta decizie
Ma declar hormonala, dar cred ca merit o statuie ca a lui Matei Corvin din centrul Clujului ca nu exista om cu rabdare mai mare ca a mea in relatia cu soacra din ograda. Imi pare rau ca ma las afectata de vulpea asta batrana si versata; imi picura otrava in suflet si cateodata ma descarc pe sotior. Azi, dupa ce ne-am intors acasa, l-am rugat sa ma duca la o prietena si m-am descarcat acolo. Altfel mergem dupa ea si ..Eu nu astept sa nasc, ba chiar mi-e frica sa nu nasc inainte sa vina mami la mine ca daca ma freaca iar cu babismele si superstitiile ei, o bat sau o dau afara din casa. Nu vreau sa o vad ca ia bebelusa in brate fiindca nici macar nu ii spune pe nume si cand imi pune mana pe burta ma bate asa ca si cand bati pe cineva pe umar . In loc de Iris o striga Irida Ma duce la disperare, doar ca nu ma manifest ca sa nu ii dau satisfactie, dar dupa ce nasc nu mai tin in mine ca pierd laptele daca ma stresez..
Sper ca ma iertati. Vad ca nu m-am descarcat de tot la prietena mea.
P.S.: Pe cand terminam noi de nascut, voi incepeti munca, veteranelor . In curand, bebe Sven face 3 luni

37+ cu pisicutza Iris
http://flowerspeaking.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelaradu spune:

Alina mie dr si moasa mi-a spus sa continui cu Calciu si Acid Folic pt inca 1 luna dupa ce nasc, iar Fe pt 6 luni. E ff important sa ne tinem de Fe pt ca procesul de recuperare a corpului va fi la fel de lung ca si sarcina. Iar de la stres, oboseala, lauzie o mai dai in anemii sau altele. Luptam cu constipatia, dar nu ne pica parul asa mult . Eu din luna a 5-a de sarcina nu mai am probleme cu constipatia fiindca mananc in fiecare dimineata cereale cu lapte; cereale pt copii, fiindca nu imi plac alea seci sau fulgii de ovaz, etc. Repeta analizele de sange si stabilesti cu dr tau cum continui cu vitaminele. Oricum tu mai ai o sarcina si cam sti ce vrea corpul tau si cum se va reface Iti scriam si eu cum zic astia pe aici si mai pe net, prin cartile care le am pe acasa

37+ cu pisicutza Iris
http://flowerspeaking.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicole1980 spune:

Felicitari KRaluca !!!!!!!!!!

Furia laptelui – si eu am avut o tentative, dar cu mare perseverenta am reusit sa scap. Bine ca a durat doar 2 zile…Am facut dusuri calde pentru decongestionarea sanilor, m-am masat cu prosopul si m-am muls sub dus si dupa dus cu mana, mi-am facut masaj circular pe nodulii care se formau, am muls cu pompa. Vineri si sambata am urlat de durere, dar astazi mi-a fost mai bine.

Deja am depozitat in congelator 250 ml de lapte pe care l-am muls astazi. Cred ca am sa congelez cam 1 litru sa avem pt situatii mai deosebite. Credeti ca pot congela si in pungi pt cuburi de gheata ? Ar fi mai usor de depozitat in congelator….


Beatrix - multumesc mult pentru sfaturi. Deja astazi a fost mai bine cu David… dar asta pentru ca si eu am fost odihnita…
Bulinutza- multumesc de sfaturi . eu nu ma asteptam deloc ca David sa reactioneze asa, era atat de grijuliu cu surioara din burtica, avea o papusa de care avea grija ca un bebe…problema lui este insa atentia mamicii lui si nu a surioarei…off, tare greu mai este
Alina – felicitari pentru grasunel. Cat despre durerea de cap nu poti intreba dr ?
Cati – si eu am dureri groznice de spate. Este normal, deoarece ne modificam din nou centru de greutate. La David mi-am revenit prin masaj facut de cineva specializat, dar l-am inceput abia la o luna dupa nasterea naturala…
Cristina- off, te inteleg perfect…nu am sfaturi, tu stii cel mai bine ce e de facut. Si eu incerc cu David diverse metode, dar am starea psihica la pamant…iar rabdare nu mai am deloc.
Biancabia- pup





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Scoateti motatele! Adriana e in drum spre spital cu contractii la 5 minute

Hai Adriana!!

Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si Radu Stefan (27.12.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catiushor spune:





ADRIANA





mami de bebitza Gruitza

A invata sa ne iubim pe noi insine este primul pas crucial in a invata sa iubim pe altii !!!

http://designartizan.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dari_nanau spune:

Felicitari Raluca! Multa sanatate si recuperare rapida!
Sa-ti traiasca bebelina, sa fie sanatoasa si mancacioasa!

Adriana Mult curaj si nastere usoara!

Dariana +37 cu si mamica fericita de Emma (11.10.2007)

Mergi la inceput