Atractia sexuala in cuplu(2)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

ca nu m-am putut abtine cred ca in seara asta o sa il revad din nou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

silvi, pt tinemi-ai dat aripi in seara asta...si chiar daca ursul meu e departe de mine, stiu ca atunci cand ne vom revedea voi privi lucrurile cu totul altfel...iti multumesc!

giulia si alex-raoul (22.09.2002)
"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns escu spune:

haha, mie imi place cum va gasiti voi scuza acum in spatele copilului, cand peste 20-25 de ani, veti fi tot acolo, cu aceiasi lipsa de apetit sexual, cu un om langa voi care nu nu v-a mai atrage de mult. Te intrebi uneori, cand e mai bine sa schimbi macazul? Cand esti tanar si ai sansa sa-ti mai cauti omul care sa rezoneze cu tine, cand au crescut copiii, dar sansele sunt mai mici, sau niciodata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ChristieV spune:

Citat:
citat din mesajul lui escu

haha, mie imi place cum va gasiti voi scuza acum in spatele copilului, cand peste 20-25 de ani, veti fi tot acolo, cu aceiasi lipsa de apetit sexual, cu un om langa voi care nu nu v-a mai atrage de mult. Te intrebi uneori, cand e mai bine sa schimbi macazul? Cand esti tanar si ai sansa sa-ti mai cauti omul care sa rezoneze cu tine, cand au crescut copiii, dar sansele sunt mai mici, sau niciodata?


Asa, poate-i mai bine decit sa schimbi macazul, sa te asezi direct pe el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns She spune:

NUN...vreau sa-ti spun ca te citesc de citeva zile si urmaresc sa vad daca ai mai scris. Mai vreau sa-ti spun ca nu, nu esti nebun. Eu te admir. Daca chiar esti barbat..chiar te admir. Iti doresc numai bine, asa cum o fi ala...pt tine, si pt cei din preajma de care, e clar pt mine, iti pasa. Stiu despre vorbesti si imi dau seama ce te macina.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns She spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta

Candva renuntasem sa mai intru pe Dc...nu stiu ce mi-o fi venit acum...si taman peste subiectul asta am dat...sunt situatii in care nici dupa toate discutiile si toate trucurile nu mai reinvii pasiunea...da, poti relationa cu partenerul pe linia contract casatorie,sot-sotie dar pe relatia barbat-femeie poate fi o mare gaura neagra. Si discutarea chiar in amanunt a tuturor problemelor si pusul sufletului pe tava nu cred ca reinvie o relatie. Spunea si Aurora Liiceanu intr-un articol, ca apropierea prea mare de partener duc la relatia sora-frate. Poti fi bun partener la drum intr-o casnicie pt sot sau sotie, dar sexual-sentimental-atractional ca barbat-femeie zero uneori. La urma urmei nu toata lumea se casatoreste dintr-o mare pasiune...pe vremuri nici vorba de asa ceva. Si cu siguranta adulterul a existat dintotdeauna. A fost incriminat scriptic, dar el a existat numai ca femeile din timpurile alea nu il preau luau in seama. Si nici acum nu ar fi luat daca femeile nu s-ar fi emancipat. Nici o casnicie nu rezista pe 30-40 de ani cu un singur partener sexual. Si atunci nu avem ce face...avem o casnicie buna, avem valori comune, avem teluri comune, ne respectam, dar nu avem ce face , divortam pt ca nu mai suntem atrasi de celalalt si o luam de la capat. Sau suntem abstinenti pana la finalul vietii.Candva am avut si eu probleme de genul asta. Si am spus, si m-am vaitat si am cerut si am discutat.ZERO.

Ma bucur sa te vad. Eu citesc pe aici rar, si ma loghez sa raspund de doua ori pe an:) Cind gasesc ceva "frumos"..Si am gasit:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns escu spune:

Citat:
citat din mesajul lui ChristieV

Citat:
citat din mesajul lui escu

haha, mie imi place cum va gasiti voi scuza acum in spatele copilului, cand peste 20-25 de ani, veti fi tot acolo, cu aceiasi lipsa de apetit sexual, cu un om langa voi care nu nu v-a mai atrage de mult. Te intrebi uneori, cand e mai bine sa schimbi macazul? Cand esti tanar si ai sansa sa-ti mai cauti omul care sa rezoneze cu tine, cand au crescut copiii, dar sansele sunt mai mici, sau niciodata?


Asa, poate-i mai bine decit sa schimbi macazul, sa te asezi direct pe el.


Adica? Nu inteleg. Care zici tu ca ar fi solutia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

cineva cu cateva pagini in urma se intreba ce sa faca.

personal eu nu as sta intr-o casnicie de compromis. adika hai sa-i fac zile fripte barbatului iar el e dator sa ma rabde si sa taca, ca de' are de ales?
nu as sta intr-o casnicie care imi aduce frustrare, nemultumire, nu as sta langa un om la care vad ca nu exista dorinta si vointa de schimbare. nu as sta langa un om care nu ma iubeste si doar se foloseste de mine. nu vorbesc daca ar exista violenta sau abuz, eram plecata de la prima clipire de gene.

dar asta sunt eu, ma cunosc destul de bine, imi stiu capacitatile, stiu ce pot sa fac si pana unde pot sa rabd, stiu ca sunt capabila sa merg inainte si singura.

casnicia e ca o floare. trebuie mereu ingrijita, mereu udata, doar asa creste si se dezvolta frumos. si florile se mai usuca cateodata, frumzele mai cad, dar cu ingrijire si atentie floarea isi revine si infloreste iarasi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

cineva cu cateva pagini in urma se intreba ce sa faca.

personal eu nu as sta intr-o casnicie de compromis. adika hai sa-i fac zile fripte barbatului iar el e dator sa ma rabde si sa taca, ca de' are de ales?
nu as sta intr-o casnicie care imi aduce frustrare, nemultumire, nu as sta langa un om la care vad ca nu exista dorinta si vointa de schimbare. nu as sta langa un om care nu ma iubeste si doar se foloseste de mine. nu vorbesc daca ar exista violenta sau abuz, eram plecata de la prima clipire

Ei na ... Arata-mi mie cine ar sta intr-o casnicie definita numai si numai cu caracteristicile de mai sus ?

Ideea topicului, pentru ambele cazuri in discutie, este daca ai sta intr-o relatie calma, respectuasa, echilibrata, o relatie frate- sora (cum spunea cineva) ? Si asta in contextul in care exista si copiii, produsul frumos al unei dragoste sincere, acum trecute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta spune:

buflea....cerc inchis...cica nu exista casnicie cu abstinenta totala da nici sexul nu trebuie sa fie singurul aspect important intr-o casnicie...nici sa renunti la tot ce ai construit o viata avand un echilibru pt sex, dar nici sa te autosatisfaci toata viata ca sa nu fii infidel...e undeva la mijloc imi spunea cineva....sa ai destula toleranta si putere si rabdare sa ajungi la 50 de ani ca acest aspect sa nu mai conteze acest aspect atat de mult intr-o relatie...acel cineva nu stia cum e la 50 de ani ca avea 40 si credea cumva ca la 50 e final de viata! Surprize, surprize...poate fi mai rau la 50 ca la 25 de ani si daca mai vezi si copii la casa lor sa vezi trai si-o neneaca ca nu mai e imoral pt nimeni cand stii ca te pandeste oricand aia cu coasa si nu e musai sa mai fii etic! Cine are sufletul tanar, are si trupul. Cui ii moare sufletul in el ...moare si restul! Din expierenta proprie...mai baba ma vedeam la 35 de ani decat acum!

Mergi la inceput