Atractia sexuala in cuplu(2)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns NoUserName spune:

Noideea, initial n-am avut de gand sa-mi spun povestea. M-am hotarat abia pe la a treia interventie, ca urmare a comentariilor precedente, ca tot avea legatura cu subiectul. Am vazut care e optica generala pe forum (M.M.P) si de-aia nu am dat detalii personale. Incerc sa inteleg daca doar cuplul meu a luat-o pe aratura sau e ceva ce au mai patit si altii. Si daca da, sa vad de ce. Am vazut ca delasarea e o cauza (ceva gen las' ca avem toata viata la dispozitie, azi avem altceva mai important de facut) a faptului ca am devenit disponibil sufleteste. O alta cauza e lipsa comunicarii: sa-i spui explicit partenerului ce vrei si sa risti sa primesti reprosuri si lectii despre cum trebuie sa gandesti sau ordinea prioritatilor, in balanta cu "mai bine nu-i spun si evitam o cearta". N-am constientizat problema pana n-am patit intamplarea cu "Cristina", de-asta am si detaliat-o asa mult si am preferat exprimarea prin dialog, cu vorbele oamenilor pentru ca lucrurile sa fie cat mai apropiate de realitatea pe care am trait-o. Acum incerc sa prevad posibile continuari, cu "victime colaterale" minime, de-asta n-o exclud pe Cristina ca relatie paralela (care sigur n-o sa tina la infinit) si sa zic "mama, ce prostie era sa fac!" pentru ca in momentul ala as fi vrut enorm de mult. Pot sa-mi controlez comportamentul, gesturile, exprimarea si in general orice se vede, insa sentimentele n-am reusit. Nu pot sa ma reindragostesc pentru ca "trebuie", pentru ca asa-i normal intr-o casnicie sau pentru ca asa scrie intr-o anexa la certificatul ala roz. Din pacate (din punctul meu de vedere) m-a exclus Cristina. Ok, sa zicem ca asta s-a terminat, desi pe mine ma afecteaza inca, iar asta e o problema mare. Si daca eu sotia nu regasim sentimentele care sa nu ne mai lase sufletul disponibil, pot sa ma astept sa apara si varianta "Cristina 2"? Si eventual si 3?

Majoritatea in toata povestea asta a pus accent pe sex. Bun, si daca exclud sexul din ecuatie, schimba cu ceva datele problemei? Cel putin cu sufletul am inselat, chiar daca fizic inca nu. Iar asta din cauza Cristinei, nu a constiintei. Sexul se poate cumpara cu bani (sa nu-mi spuneti ca nu-i asa ca n-o sa stau sa va contrazic), ce-mi trebuie mie nu se cumpara. Daca voiam "doar sex" ma duceam la astfel de dame sa-mi rezolv treaba nu sa discutam despre nemurirea sufletului. Se rezolva problema mea daca-i spun sotiei povestea cu Cristina asa cum v-am spus-o voua? Eu cred ca dimpotriva: se agraveaza. Acum e simplu sa se trezeasca o viteaza si sa spuna "eu te-as trimite la Cristina aia in secunda 2". Bun, si cum impartim copilul? Jumi'/juma'? Si-mi refac viata cu Cristina 2, sau Cristina 3, iar o sa avem impresia ca totul merge bine, iar facem un copil, iar o luam de la cap. Timpul in schimb am vazut ca rezolva multe probleme, dar pe altele doar le amana.
Eu as vrea in primul rand sa inteleg de ce am ajuns in situatia in care sunt si in al doilea rand care-i continuarea. Ca daca ne apucam sa aplicam variante radicale, s-ar putea sa ajungem de unde am plecat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Nun cum stai cu engleza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Citat:
citat din mesajul lui AgnesLuca

Aproape off topic: o dezvoltare emotionala deficitara poate apare si in cazul in care mama leaga prea mult copilul de ea si ignora relatia cu tatal.


ptiu, ptiu.. o astfel de idee, si taman aici??

TABU total.. poate chiar blasfemie









Denn die Ferne ist niemals dort, wo man sich befindet. (Janosch)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui NoUserName

Eu as vrea in primul rand sa inteleg de ce am ajuns in situatia in care sunt si in al doilea rand care-i continuarea. Ca daca ne apucam sa aplicam variante radicale, s-ar putea sa ajungem de unde am plecat.




ai ajuns ptr ca ai vrut. inconstient, dar singur ai urmat pasii care te-au dus acolo. si deja te-ai explicat mai sus ce "greseli" te-au dus in situatia in care esti.

nimik nu se intampla daca nu doresti. sunt alegeri pe care le ai la dispozitie si asta faci zilnic, alegi si iara alegi.

eu zic ca nimeni nu ti-a dat rosii in cap, doar fiecare si-a expus punctul de vedere. e normal ca fiecare sa vada diferit si sa interpreteze diferit.

oamenii sunt de mai multe categorii: cei care sunt tot timpul in actiune si cauta modalitati de a-si imbunatati viata mereu si mereu, sunt activi in permanenta si atenti la toate detaliile; altii care se blazeaza cumva si nu asteapta mare lucru de la viata, iau totul cum vine ba chiar se mai plang, sunt de obicei statici; iar o categorie de care nu-mi place sa vorbesc sunt vesnic nemutumiti si asteapta para malaiata in gura lui natafleata.

cred ca la subiectul asta am mai spus, eu vad casnicia ca pe o constructie. amandoi lucram la ea, amandoi ne odihnim, facem ca toate sa functioneze asa cum ne dorim. gandeste-te la acest aspect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liese spune:

Buna ziua,

Interesant subiect... si de actualitate... si pentru mine...din pacate. Dupa o relatie de 15 ani am ajuns cam in acelasi punct.Atractie sexuala zero. Am discutat despre natura relatiei dintre noi de nspe mii de ori, s-au facut promisiuni din partea lui nenumarate si rezultatul e mereu acelasi. Acum am schimbat eu placa in sensul ca nu mai astept nimic de la el, pentru ca stiu ca nu va fi niciodata altfel decat este acum. Nu spun ca eu sunt perfecta. Dar cand aceleasi lucruri de doi bani, fiindca nu le pot numi altfel, se tot repeta la nesfarsit, iti pierzi si rabdarea si orice intelegere fata de fenomenul in sine. Cand vii acasa si te intampina mereu cu aceeasi mutra bosumflata, cand mereu are ceva de reprosat ( si niste nimicuri, ca daca ar fi lucruri importante, ai zice ca are dreptate ), cand n-are nimic bun de zis ( cu exceptia faptului ca are nevoie de sex din cand in cand si atunci tonul se schimba cu o zi inainte de-ti vine sa-i dai una in cap ( la propriu )....
Discutii interminabile vad ca se poarta si aici despre moralitate. Daca e moral sau nu sa-ti inseli sotul, ca nu e cinstit, bla, bla, bla...
Pana la urma moralitatea, ca si frumusetea, adevarul si altele sunt chestiuni relative... Ceea ce e moral pentru mine s-ar putea sa fie imoral pentru altul...
Cand am ajuns in acest punct, dupa muuulte tentative de divort de-a lungul anilor, am zis : Gata! Divortul e unica solutie...Insa nu e ... Nu e pentru ca el nu vrea sa divorteze, ca lui ii este mult mai comod asa. O.K. Si eu ce ar trebui sa fac ?! Sa ma sacrific pentru starea lui de bine?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

na belea ce inseamna exact dezvoltare emotionala deficitara?


http://noideea-noideea.blogspot.com/2011/04/divort.html
http://noideea-deea.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Isabella chiar m-a miscat sinceritatea primei tale postari si am simtit nevoia sa iti scriu. Nu cred ca poate spune cineva dupa 7-10 ani de casnicie ca e totul ca la inceput, atunci sunt alte trairi, hormoni, senzatii ....off ale tineretii valuri . Nu este insa ok nici sa lasi lucrurile sa involueze incat sa dispara de tot atractia sexuala, cred ca multe cupluri resimt aceasta criza la varsta copilului de trei-patru ani, sunt multe nopti nedormite, petrecute cu copilul nu cu sotul, oboseala, stress, kg in plus si parca un alt loc pe lumea, asta multa lume a trecut pe acolo. Totule a te aduni si sa te scuturi si sa te vezi tu ca femeie in primul rand, ce vrei tu ce simti tu cum arati tu. Nu am citit tot subiectul si tot ce ai postat asa ca nu stiu ce detalii ai mai dat, cum stai cu kg ? sa nu imi zica mie cineva ca nu conteaza ca minte, atat o femeie cat si un barbat se simte bine in limite ponderale normale, atunci de simti sexy, te simti bine deci si asta poate fi important. Iti zic ca eu am trecut si pe acolo dupa ce anul trecut am trecut de ma marimea 42-44 la marimea 38 altfel am simtit lucrurile, in primul rand am prins drag de mine.
Sa punctez sa nu ma lungesc ca mai revin eu, ce sugestii dau eu unele aplicate altele doar studiate dar care functioneaza: fa-ti un plan in zece pasi ( ca aia de la AA )
1. Priveste-ti pozele de-a lungul anilor si vezi care iti plac , cand iti placea cum aratai ...in ce anume etapa a vietii si ce stil aveai.
2. Schimbari de garderoba obligatorii si nu inca un pulover nou ci schimbari de still, de culori, de esarfe, de pantofi; costa dar merita si apoi parerea mea este ca un barbat isi doreste atat de mult o femeie aranjata si frumoasa langa el ca plateste fara sa se supere mai ales daca e mama copilului lui, testeaza sa vezi suntem noi naive si nu stim
3. IMC cat mai in limite normale ( nu stiu daca e cazul ) .
4. O vizita urgenta la coafor si o schimbare de look nu tuns ca asta streseaza si mai tare coafura si mese blonde, brune, nu conteaza ceva ce poti reface daca nu iti place dar ceva care sa te schimbe.
5. Cina romantica macar o data pe saptamana daca se poate la resto daca nu la tine acasa : tinuta de seara lumanari si mancare usoara dar frumos aranjata : prima etapa zambeste tamp gandidu-se ca tu chiar nu ai de lucru . A doua etapa zambeste ca nu te-a vazut in rochie eleganta de ceva vreme si i se pare amuzant sa te vada asa acasa ...chiar nu ai de lucru. A treia etapa zambeste sarmant, chiar il prinde jocul ii place mancarea si admosfera, mai vrea dar nu si-a dat seama de la inceput.
6. Invata sa vezi viata sexuala altel decat fluturi si romante, exploateaza-i si alte laturi mai pur sexuale, chiar si cu sotul chiar si dupa 7 ani de casatorie nu mai stiu cine zicea dar avea dreptate, ia-ti niste carti in domeniu si citeste, rasfoieste ia aminte cred ca noi femeile nu prea stim sa privim sexualitatea cum trebuie, avem impresia ca le stim pe toate ca facem sex cu sotul de 10 ani dar nu e chiar asa .... te las sa descoperi din carti de ce vb eu.
7. Luati o pauza de sex de 2-3 saptamani sa te regasesti, sa iti doresti asta sa ai timp sa te documentezi ii explici ca faci un experiment si ai nevoie de asta sa demarezi in forta.
8. Fa sport, iti pune sangele si muschii in miscare, te dezmorteste iti da impulsul de endorfine de care ai nevoie. Cumpara-ti lenjerie sexy chiar care ti se pare ciudata ca sa experimentezi experienta
9. Invata sa ceri nu astepta sa ti se ofere ...barbatii sunt uneori parca de pe alta planeta ( si noi suntem la fel pentru ei ) nu vad lucrurile ca si tine, nu stiu ce ti-ar face tie placere chiar si dupa 10 ani de coabitare...ciudat nu ? Spune-i frumos as vrea sa iesim o data pe saptamana impreuna in oras, as vrea sa imi cumperi flori , as vrea sa imi lasi dimineata un biletel langa cafea, mi s-ar parea sexy sa imi dai un sms ... sa ma ajuti cu vasele cand am musafiri ca sa nu cad lata in pat dupa ce pleaca ci sa sar in pat langa tine ... domnii nostri sunt mai generosi decat credem daca stim sa cerem frumos si sincer.
10. Stabileste-ti un program ( dupa ce te simti in stare si ai prins puteri de sex zilnic ), chiar daca crezi ca nu ai chef sa incepi pofta vine mancand, nu ne dam seama cat de mult schimba asta in dinamica unui cuplu ca pana la urma desi barbatii isi doresc gospodine si mame adevarata cad cu adevarati cuceriti la pat...asta o poate spune orice barbat daca este sincer mi-a luat ani de zile sa inteleg asta. Invata sa vezi ce vrei tu in pat, ce vrei tu sa experimentezi, nu trebuie sa te gandesti la el si lucrurile se schimba si pt tine si pt el...
Amendamente pune sotul sa slabeasca si el daca trebuie, nu sa fiti manechini dar totusi... pt o cauza buna ( daca e cazul ) . Verifica si daca nu e totul de la hormoni/anticonceptionale .

Nu am abordat faza cu fluturii ca acolo nu am solutii, dar eu zic ca daca iti schimbi dinamica de viata te schimbi tu, arati mai bine, te percepe lumea altfel, te simti tu mai bine ca femeie si ca sotie ....si pana la urma ajungi sa iti zici : cine mai are nevoie de fluturi ? ai o viata implinita si activa ( din toate punctele de vedere) ai cu copil si un sot care te iubesc esti o femeie implinita si frumoasa toate la vremea lor

PS Poate mesajul meu suprinde putin pe cei care imi stiu nick-ul doar de la rubrica de bucatarie nu imi e rusine sa zic ca sunt pasionata de asta , sunt chiar pe cale sa devin profesionist in domeniu dar sunt si femeie si mama in acelasi timp dar mai ales femeie .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Bravo, Silvi ! Bune de urmat, sfaturile tale.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ipearina spune:

"Sunt situatii in care nici dupa toate discutiile si toate trucurile nu mai reinvii pasiunea...da, poti relationa cu partenerul pe linia contract casatorie,sot-sotie dar pe relatia barbat-femeie poate fi o mare gaura neagra. Si discutarea chiar in amanunt a tuturor problemelor si pusul sufletului pe tava nu cred ca reinvie o relatie. Poti fi bun partener la drum intr-o casnicie pt sot sau sotie, dar sexual-sentimental-atractional ca barbat-femeie zero uneori."

Balanta, iti dau dreptate in totalitate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Revin ca am mai reusit sa citesc cate ceva intr-o pauza sa ma dumiresc si eu cum sta problema.
Isabella te admir pentru sinceritatea ta si in ceea ce priveste evadarea si da asta poate pune o mare problema pe care o constientizezi se compara fluturi si emotii de inceput cu rodajul casniciei si pb ... greu dar e bine ca stii macar . E bine ca vrei sa mai dai o sansa reala casnicie, eu zic ca ai sanse mari si sa iti descoperi sexualitatea ta in primul rand si sa fii implinita langa sot, daca e un om care te iubeste langa care te-ai simtit deja bine e imposibil, cere arjutor peste tot, lui la un consilier familial daca trebuie, oricui... merita sa ramai cu un om care stii ca te iubeste si iti e un prieten bun. Si sexualitatea si pasiunea este in noi in primul rand trebuie sa o descoperim si apoi sa o exploatam
NoUseName ti-am citit postarile, simpatice si interesant de vazut cum priveste un barbat problema cum vede el lucrurile din lumea lui. Doi oameni casatoriti sau in cuplu nu sunt doi oameni sunt de fapt doua lumi ... fiecare are o lume a lui de realitati, probleme, vise, expectante, nelamuriri, temeri, senzatii si zambete...Problema este ca dupa ani de casnicie, de copii, de probleme ... lumile devin daca nu ai grija din ce in ce mai diferite. Fiecare are probleme in lumea lui, mi-a placut sa citesc cum ai descris tu cum se vede prin ochi de barbat casnicia, etapa copil mic. Cred ca sugestie nu ca sfat ca ar fi extrem de interesant pt tine sa iti iei sotia de o parte si sa o intrebi la un pahar de vin cum vede ea lucrurile din lumea ei, de ce e irascibila, schimbata, obosita, de ce nu mai e fata de care te-ai indragostit. Spun asta pentru ca si eu si multe femei care au crescut un copil si au trecut prin criza de doi ani vad si cealalta parte a baricadei, prin ochi de femeie.
In urma cu vreo 2-3 ani am avut si eu criza mea am izbucnit in plans dintr-o seara in timp ce sparsesem din greseala ceva si i-am spus sotului meu ca urasc femeia care am devenit, urasc modul in care m-am schimbat, cele zece kg luate in plus, pantofii fara toc ca sa nu cad cu copilul in brate, lumea mea schimbata in care nu mai sunt eu niciodata pe primul plan, faptul ca nu mai sunt femeia senina, zambitoare, distrata, aiurita...de care s-a indragostit. Uram faptul ca nu mai puteam sa vad parta amuzanta a vietii, ca eram mereu grabita, mereu obosita ca ma gandeam la altceva in timp ce vorbea ca nu suportam seara tv-ul ca il trezeste pe copil si urmeaza inca treizeci de minute de stat cu el ca sa binevoiasca sa adoarma. Ma obosea faptul ca indiferent de ce se intampla si de cat de obosita eram trebuia sa gasesc mereu ultima farama de forta sa zambesc copilului, sa ii fac alt fel de mancare, al treilea...pentru ca desi ceruse primele doua nu ii erau pe plac. Imi venea sa plang cand imi aminteam ca eram o femeie frumoasa, imbracata elegant, cu tocuri, cu o viata activa si am devenit doar o mama obosita, as fi vrut sa imi fi spus cineva toate asta sa imi spuna ca viata si casnicia mea se va schimba si sa imi dea si o solutie...
PS fara sa ma lungesc pierdusem si viata din Romania si eram mére au foyer in France ca sa fie cireasa de pe tort. Am vazut atunci in ochii sotului meu o luminita, vedea toate acestea de ani de zile dar nu stia ca le vad si eu ...da le vedem si noi femeile dar e adesea imposibil sa faci fata la toate, sa fii mereu premianta la toate capitolele mama, sotie, iubita...etapa un copil mic zic eu pune cel mai tare casnicia la incercare.
Solutia e cred sa spui lucrurilor pe nume, sa iti descarci cu adevarat sufletul, sa vezi ce vrea celalalt si cum o scoti la capat. Am discutat prieteneste ore in sir, i-am spus ca sunt extrem de obosita si nu pot sa le fac pe toate, am aflat ca de fapt nici nu prea contau multe din cele ce le faceam ca el prefera sa aiba acasa seara cand vine o sotie care zambeste chiar daca nu terminase de calcat si aranjat tot, chiar daca se mancau paste si nu stiu ce mancare sofisticata complicata ... Vorbiti, aflati ce asteptati de fapt voi unul de la celalat, pune-ti sotia sa isi descarce sufletul, poate sa fie interesanta si povestea ei cu gresia din baie, vacantele de vara, planurile de botez, poate vrea si ea sa evadeze intr-un we .
Copilul nostru are sase ani acum si spun cu toata sinceritatea ca suntem in sf linsititi, cred ca de vreo doi ani avem concedii adevarate in care si stam pe sezlongurile pe care le platim, stam pe terasa la restaurant si bem un vin, copilul fuge, se joaca cu alti copii se joaca pe consola sau iphone merita banii si numai pt asta. Eu am slabit kg in plus ba chiar mai mult, am invatat sa vad viata altfel, mai relaxant,,sa ma imbrac colorat si elegant din nou, sa descopar ce pasiuni pot sa am ( cu pictura n-a prea mers acum exploatez latura de cuisine ) si ce sunt capabila sa fac, am invatat sa acord relatiei noastre importanta pe care o merita si ce-i cel mai important am invatat in acesti ani ca poti sa iubesti, sa greseti, sa ierti si sa iubesti din nou ... si nu cred ca intr-o casnicie trebuie sa ramai doar ca sa te tii de mana la 60 de ani, trebuie sa te lupti sa fie ceea ce vrei tu daca nu merita sa ramai....

In loc de final de ani de zile ma uitam in paralel la doua filme: Nothing Hill cu Julia R comedia romantica care a fost primul film care l-am vazut impreuna cu sotul meu ( si iesind de la film mi-am spus in gand ca as vrea sa raman cu el toata viata ) si ma intrebam cum au trecut anii... si apoi ma uitam la The Story of Us un execelent film de vazut in familie Bruce Willis and Michelle Pfeiffer cu copii, plansete, probleme si oameni care decid sa ramana impreuna oftam si ma culcam linistita, e peste tot in lume la fel imi spuneam ... Acum mi-am gasit echilibrul undeva intre cele doua filme dar tot ramanan filmele mele de suflet , nopate buna tuturor ca am scris romane...

Mergi la inceput