Mi-e dor de incalzirea globala

Mi-e dor de incalzirea globala | Autor: histamina

Link direct la acest mesaj

Unde e incalzirea globala.Pe unde e?
Unde sunt studiile din ultimii 15 ani care imi demonstrau ca trebuie sa imi iau pantaloni scurti iarna?
vreau si eu o medie de 15 grade pe iarna!
unde sunt toate prognosticurile?

tone de hartie consmuata, zeci de congrese, bani publici bagati ca sa-mi spuna cat de cald o sa-mi fie iarna.

unde e ,fratilor, incalzirea aia globala?


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Uite colea :

www.globalwarminghoax.com/news.php" target="_blank">http://www.globalwarminghoax.com/news.php

Las-ca vine vara si vedem noi...

Dana & Amelia (21.06.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

la 40 de grade sunt fericita!
sunt o specie termofila!
mi se trage din primele luni de viata pe care mi le-am petrecut in incubator!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Faza e ca acum 50 de ani asa erau iernile,cu zapada si ger.
Scartia omatul sub talpi,corect?
Faptul ca deja trecem din iarna in vara denota ca ceva s-a schimbat..mie mi se pare un semn de normalitate.
Iarna e iarna,vara e vara.

Pentru urmatoarea postare care se vrea amuzanta,am vrut sa subliniez ca iarna inseamna ger,zapada,viscol,vara inseamna cald,soare,mare..etc.


Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Exact, eumada, sau cum zicea un ilustru in viata:"Iarna nu-i ca vara".

Nu stiu ce-i cu incalzirea globala, histamina, dar n-o fi posibil ca si fenomenele meteo extreme sa fie o consecinta? Nu ma lansez in comentarii si speculatii, pen'ca habar n-am, domeniul meu de expertiza e cu mult mai...prozaic
Abia astept sa vina varaaaaaa!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jessie spune:

Histamina, incalzirea globala anul asta e in Canada, mai precis Toronto, unde nu am avut o zapada mai "sanatoasa" iarna asta deloc! Auzeam zilele trecute la radio ca s-ar putea ca asta sa fie cea mai calda iarna inregistrata vreodata aici. De fapt eu auzisem ca in asta consta incalzirea globala: va fi mai frig in zone unde era relativ cald pana acum, si mai cald in zonele reci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_s spune:

Fara suparare, dar chiar vorbim discutii? Iarna aceasta e mai calduroasa in Toronto din cauza fenomenului la Nina, care se repeta ciclic la cativa ani odata.
Si "Auzeam zilele trecute la radio ca s-ar putea ca asta sa fie cea mai calda iarna inregistrata vreodata aici" - e ca si cum eu as zice "am auzit ca primavara o sa vina pe la 5 dimineata anul asta", in primul rand fiindca nu exista masuratori inainte de secolul 19 si in al doilea rand pentru ca nici macar nu s-au depasit recorduri, in nici o zi din iarna aceasta. Pe bune, mai documentati-va inainte sa scrieti aberatii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Ninsorile, gerul si viscolul crunt din zilele astea se pot foarte bine califica printre efectele incalzirii globale!
Incalzire globala cu 1 grad in zece ani nu inseamna ca in fiecare punct de pe planeta temperatura medie va creste cu un grad in cei zece ani. Ci ca media globala creste cu 1 grad. O medie. Atat spatiala cat si anuala. Se prea poate ca media lunii ianuarie sa scada cu 1 grad, in timp de media lunii aprilie sa creasca cu 2 grade. Adica sa avem un ger mai crunt, dar adunand la sfarsitul anului toate temperaturile sa avem o medie mai mare decat in anii in care gerul era mai bland.

Incalzirea globala are ca prim efect marirea numarului si amplorii fenomenelor extreme. Adica mai multe vijelii, furtuni mai puternice, geruri mai aspre, arsite mai dogoritoare, tornade unde nu te astepti, ploi mai intense, secete mai prelungite samd.

Dar statistica este clara. temperaturile globale medii cresc de la decada la decada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jessie spune:

Alina s, nu prea pricep de ce ti-a sarit asa tandara. Eu nu am zis ca iarna asta mai domoala ici in Toronto e cu siguranta din cauza incalzirii globale. Voiam doar sa subliniez ca nu trebuie considerata doar vremea din Romania! Sincer, nu apreciez tonul tau (si mai ales cuvantul "aberatii").

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniela23 spune:

Sunt de acord cu capcaunul. In plus, cred ca cea mai mare dovada ca incalzirea globala exista este faptul ca ghetarii de la pol se topesc mult mai rapid decat acum 20-30 ani. Nu stiu cāt de mult este cauzata de om si cāt de mult e o consecinta naturala a evolutiei (daca ne uitam in urma cu cāteva milioane de ani Sahara era o savana plina de vegetatie si animale, etc). Da, au fost cāteva "epoci de gheata" pe parcursul omenirii dar per total clima pamāntului nu a fost niciodat#259; la fel de calda ca acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

Unde e incalzirea globala.Pe unde e?



In carti si discursuri politice.
Voi n-ati auzit ca nu se incalzeste nimc, ba chiar ar trebui sa ne pregatim de o noua era glaciara?
Pai, seamana asta cu incalzire globala?

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput