Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (27)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina_gabi spune:

Uitasem sa imi schimb semnatura. Am facut 25 de saptamani
Mirina5, eu iau vitamine renatale Aktiv Mami si ma simt mai bine. Mi le-a recomandat dr. Imi dau si pofta mare de mancare, dar asta e!

Alina cu bebelusa 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Addya felicitari pentru casuta. Si noi am tanjit dupa o casa, dar nu am gasit nimic la banii care-i aveam si ne-am orientat catre apartament. Speram sa locuim candva intr-o casuta si sa avem o curte frumoasa unde baietelul nostru sa se joace si eu sa plantez flori

Blanca nu-l exclud. Poate sunt eu prea grijulie cu el, ori prea pretentioasa in ce-l priveste pe bebe, ori prea egoista, dar ma gandesc ca bebe, noaptea, va avea nevoie in mare parte de papa, adica de mine, milka, plus de asta el are un serviciu obositor si stresant, iar daca tot sunt eu acasa cu bebe, de ce sa-l mai trezesc si pe el? Asa vad lucrurile deocamdata, poate dupa ce va aparea bebe efectiv, o sa-mi schimb parerea, nu stiu.

Elly si eu am crezut ca e binevoitor dr meu, dar se pare ca m-am inselat. Stiu ca am dreptul, dar daca CM nu este necesar real, ci doar ca am eu nevoie ptr situatia de la serviciu, banuiesc ca-mi poate refuza "placerea" de a ma ajuta... nu cred ca este obligat sa-mi dea, sau da?

Diana ajung sa cred ca si rh-ul meu negativ are ceva de spus in rapiditatea cu care contactez raceala asta. Eu am mancat la fructe si legume in 5 luni de sarcina cat nu am mancat pana acum la 30 de ani, ceai cu lamaie si miere nu mai spun. Si oscilo am luat, si stodal de tuse, de aseara am inceput cu paracetamol 3/zi... si nimic, nici o ameliorare.
Ma bucur ca bebe e bine si pe el nu-l afecteaza raceala mea. Cu toate ca tusesc atat de tare incat mi-e teama sa nu-i fac rau...

Deea 21+ cu dolofanel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Alina_gabi daca tu crezi ca sotul va merge la munca = obosit si tu, stat acasa cu copil mic = odihnita iti spulber visele.

Sincer, noi o sa fim mult mai obosite decat sotul care va merge la lucru, decat poate in situatia in care el munceste ceva fizic, greu..

Cel mai bine este sa fie ajutor din ambele parti zi/noapte, atat cat se poate. Incercati sa nu va excludeti/menajati sotii in cresterea bebelusului caci nu e cazul sa fie invatati comozi si mai ales pentru a va fie si voua mai usor..si mai ales ca bebe sa se obisnuiasca si sa va accepte pe amandoi la fel (desi mama clar e preferata).

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09 si 22s+
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_gabi spune:

blanca000, cred ca ai tu dreptate, mai ales ca imi vorbesti din experienta. Teoria ca teoria, dar sa vedem cum ma descurc cu practica.

Alina cu bebelusa 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Pai insisti la domnul sot..caci ei sunt mari maestri in sustrageri de la obligatii parintesti sau treburi casnice ..

Al meu stramba din nas la pampers cu caca..acum arunca continutul olitelor la greu, spala fundulet.. caci ii zic ca sunt mai sensibila acum si imi vine sa vomit. La al doilea sa nu comenteze.

Cunosc ideea de mama posesiva si perfectionista..asa am fost la Eva..numai eu, eu stiu cel mai bine, nu asa cum zic altii..acum sunt hotarata sa mai las de la mine caci ajung iar piele si os si cu nervii intinsi la maxim.

-------------------------------------------
Mami de Eva Ilinca 25.07.09 si 22s+
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Citat:
citat din mesajul lui blanca000

Alina_gabi daca tu crezi ca sotul va merge la munca = obosit si tu, stat acasa cu copil mic = odihnita iti spulber visele.




OOO daaa, mare adevar asta!
Iuby m-a ajutat cu Eva nici nu ma asteptam, pur si simplu din proprie initiativa. Nu se culca pana nu era fata adormita de-a binelea si eu in pat langa el. Si in per cu colicii chiar a contat enorm ajutorul lui ca mie imi venea sa o iau la fuga, plangea / urla fetelor de la ora 21 pana la 23.30 NON STOP de imi venea sa mor, plangeam cu ea in brate credeam ca e bolnava grav. Si o mai lua si el in brate, ii canta, vorbea cu ea si se linistea benoclata.
Mai vroiam sa zic ceva dar am uitat. Sunt senila...

YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA

POZE
Mami de Eva scumpa
Si
Lucas Mathias
Trombofilie, Gena MTHFR Mutatia C677T genotip heterozigot si A1298C genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_gabi spune:

Of,mai fetelor, de-abia astept! Nu mai am rabdare sa vina bebe.
Sunt convinsa ca o sa conteze foarte mult cum il implic pe sotul meu de la inceput. Oricum i-am zis de acum ca atunci cand vine acasa ii predau stafeta. Blanca, daca as sti ca ajung piele si os nu l-as mai lasa pe sotul meu sa faca nimic.
Eu sunt casatorita de 1o ani(de la varsta de 19 ani)si asa entuziasmata eram si inainte de casatorie. Atunci eram si inconstienta pe deasupra ca nici nu m-am gandit la ce avea sa ma astepte.
Acum ma gandesc, dar am acumulat ceva experienta de viata, care sper sa imi fie de folos.
Toate cunostintele mele care au copii, imi spun sa profit de perioada asta de dinainte de nastere cat mai pot, dar cum naiba sa profit schioapa si pe frigul asta? Ies din casa doar o data/de doua ori pe saptamana cand merg la cumparaturi si atunci insotita.


Alina cu bebelusa 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Mi-am adus aminte ce vroiam sa spun.
Eram intr-o seara atat de obosita ca simteam ca mor. L-am rugat pe Iuby sa o tina pe Eva un pic sa stau intinsa si eu putin. Va jur am pus capul jos si am adormit. Am dormit dusa 45 de minute supa care m-am trezit singura si am fost fresh, era chiar ora 21 cand incepea circul, dar m-a ajutat enorm somnul acela, atunci i-am fost recunoascatoare maxim lui tati. Si e important sa te ajute fara sa strambe din nas fara sa comenteze ca tu stai acasa si el merge la sv sau mai stiu eu ce bazaconii. A incercat el o data sa imi spuna de-astea si i-am zis hopa, tu mergi doar la servici, eu tin toata casa asta cu spalat calcat curat, si cand o sa incep iar serviciul o sa fac si servici si tot ce fac acum asa ca mucles. Si de atunci nu mi-a mai comentat nimic.

YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA

POZE
Mami de Eva scumpa
Si
Lucas Mathias
Trombofilie, Gena MTHFR Mutatia C677T genotip heterozigot si A1298C genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_gabi spune:

YLARI, discutii de genul asta am avut cu sotul si fara bebe legate de treburile casnice si sunt convinsa ca vor mai fi cu aparitia bebe-lui.
Nu a facut el intotdeauna atat cat am avut eu pretentie, dar in general, este un sprijin de nadejde. Mi-am dat seama de asta cel mai mult la inceputul sarcinii, in primele luni, cand ma miscam f greu din cauza durerii de picior si de burta si s-a purtat exemplar. Nu m-a lasat sa fac absolut nimic si nu stia ce sa imi faca sa imi fie mai bine. Culmea este ca nu m-a ajutat mama, asa cum m-as fi asteptat, insa despre el nu am ce obiecta. Experienta asta chiar m-a facut sa ma gandesc oare eu cum as proceda cu copilul meu daca ar avea nevoie de mine. L-as ajuta, lasand la o parte orice altceva, sau as spune ca are cine sa il ajute si mi-as vede de ale mele?


Alina cu bebelusa 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_Deeutza spune:

Eu sincer, jur ca nu-mi fac griji ca tati cand va ajunge acasa de la serviciu, asta in jur de 2-3, sigur nu mai apuc sa pun mana pe copil, decat daca plange de foame, altfel va fi lipit de el. Stie sa schimbe si scutece si nu stramba din nas, sa si schimbe de hainute, sa faca si baita la bebe. Deci sigur imi va oferi cu placere ragaz de odihna. Toate astea le-am invatat amandoi cat am stat la socramea, cu nepotelul nostru. Am stat acolo pana cand avea Vladut 6-7 luni, iar cumnatamea nu mai apuca sa puna mana pe copil de noi.
Asa ca o sa-l am pe bebe doar pentru mine nu pentru foarte multe ore.
Plus ca mai este si mama, care nu lucreaza si are timp si entuziasm sa ne ajute.

Deea 21+ cu dolofanel

Mergi la inceput