Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (27)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Mirina am patit si eu la fel ca tine saptamana asta...de la 55,5 la 54 kg, burtica nush daca a scazut ca n-am mai masurat-o. Eu am sesizat ca retinusem lichide pe care le-am eliminat.
Aaa si legat de carcei...ei apar si de la lipsa de magneziu, nu numai de la cea de calciu, plus ca e indicat sa dormi cu o perna intre picioare ca mai sunt probleme si cu circulatia sau nervii, acum ca luam proportii.
Elena 21+ poate cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellyshor spune:


Irina prima data si eu am luat ulei de migdale ca al tau, dar e scump si mica rau sticluta...10 ml....m-am dat de 3 ori si gata. Eu ma dau pe burtica, pe coapse, picioare pana la genunchi si pe sani.
Poate sunt exagerata, dar mama are vergeturi si tare imi e sa n-o mostenesc si sa ma transform intr-o zebrutza
Nu stiu ce sa zic vis-a-vis de slabire. Poate cand te-ai cantarit si aveai mai mult erai cu stomacul plin, bausei apa multa.
Si mie mi s-a mai intamplat sa am asa diferente de cateva sute de grame, un kilogram. Nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi.

Ulei de migdale eu am luat din asta: http://www.elemental.ro/246-ulei-de-migdale-dulci-bio.html
Sunt ff multumita de el. Eu l-am amestecat si cu ulei de germeni de grau presat la rece, tot de pe site-ul asta.

Deea imi pare tare rau de raceala si de situatia de la serviciu. Foarte foarte urat din partea lor ca v-au incurcat in asemenea hal. Sper din suflet sa se rezolve si sa reusesti sa iei indemnizatie. Ar fi pacat sa nu iei, e dreptul tau castigat prin munca.
Legat de concediul medical, dr tau inseamna ca nu e prea binevoitor, altfel nu-mi explic.
Nu exista NU se poate. Cum asa? Daca eu am stat in co medical de la 6 saptamani de sarcina, concediu dat numai de medicul ginecolog in spital, cum la tine nu se poate? Legal ai dreptul la 90 de zile de concediu medical, apoi intri in comisie si prelungesti. Mai ales la o gravida, nu ar trebui sa fie probleme de genul asta.
Parerea mea, incearca sa mergi la un alt medic care sa inteleaga situatia si sa te rezolve.

Addya ne era dor de tine! Felicitari pt casutza, sa fiti fericiti si sanatosi in ea! Si felicitari pt floricica minunata!!! Am trecut-o frumos in listuta!

Elly 26+ cu Babyboom

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana85 spune:

Elena, oare daca ai iesi sa te mai plimbi nu te-ai simti mai bine? Exercitiul fizic, aerul curat, diversitatea cred ca numai bine pot sa iti faca. Planuiesc si eu o mica evadare de vreo ora-doua dupa urmatoarea ecografie.

Deea, tare rau imi pare ca ai asa probleme complicate cu concediul... Si de boala nu mai zic. Cum Dumnezeu reusesti sa racesti in halul asta stand acasa?! Si parca nu e prima boala prin care treci in sarcina asta... Incearca sa te imunizezi cat mai bine, ca e mai usor sa o previi decat sa o duci in spate. Mananaca regulat, sanatos, cruditati, vitamine, etc. Si ziceau fetele ca ele mai iau Oscillo preventiv (apropo, am vrut si eu sa iau, dar mi s-a facut parul maciuca cand am vazut cat costa... nu stiu cat e la voi, dar aici 8 doze - deci, cam o saptama cred, sunt vreo 35 de euro. Mi s-a parut taaare mult. A, si era la promotie, redus de la 44...?!)

Irina, si eu gasisem 10ml tot in jur de 10 lei in acelasi loc, dar am ales 100ml la 27 de lei, ca am zis ca ala 10 ml e "de jucarie" . Era cred pentru tratamente faciale, ori mai stiu eu ce. Acelasi continut, insa cantitate mult mai mica.
Eu am observat ca imi cade mult mai putin spre deloc parul de cand cu sarcina. Pentru carcei, cum zicea Elena, magneziu. Eu asa am scapat de ei. Plus, Elly zicea ca sunt buni si pentru contractii. Dar tu iei ceva suplimente?

Diana 26+ cu Mirciulica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

sarut-mana ,mirina,ellyshor!!

am vazut ca discutati despre camera in care va sta bebe,si cu cine va sta.noi ne-am gandit ca ar fi mai bine sa stea in aceeasi camera cu noi pana pe la 6-8 luni.vreau ca tati sa se implice in viata ei de la inceput.

andreea 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirina5 spune:

va multumesc pt incurajari.
Da, Diana, am pana la 24 saptamani am luat Followise (acid folic si ulei de peste) si Prenatale, iar de atunci am iau Calciu + D3. Ii voi spune azi medicului de carcei, dar el nu prea e de acord cu vitaminele. Spune ca singurele efecte pe care le au sunt kilograme in plus pt mine, calciul este doar pt copil.
Ma speriasem cu slabitul, deoarece am fost putin stresata saptamana asta si mi-era frica sa nu fie afectat bebita... Plus ca sotul ma pune sa ma cantaresc mereu si e mandru cand ii spun ca am cate un kg in plus, acum va crede ca nu m-am alimentat corspunzator si i-am chinuit odorul. Gata, am plecat la control.
pupici si un weekend minunat!!

Irina 27+ cu Kinder surprise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

bafta mirina la control!sa vi cu vesti bune!

andreea 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Bai, ce scumpa e morfologia pe la unele cabinete! La Iasi, la dr Iliev, care e unul din cei mai buni de prin Moldova, e 200 de lei.
Sunt foarte bucuroasa ca am vorbit cu ginecoloaga mea azi, la telefon. Va spusesem eu ca ea a nascut si ca efectiv n-am doctor in orasul meu si nici nu am incredere sa merg la altcineva. Iar dr. mi-a spus ca desi nu stie daca se intoarce la spital pana nasc eu, o sa-mi recomande pe cineva in Iasi la care sa merg, nu mi-a spus sa raman in oras la noi, ceea ce m-a bucurat tare. A fost ca sora mea, pentru ca a zis ca mi-o recomanda pe ginecoloaga ei, cu care a nascut acum o luna. La cabinet se va intoarce in martie, deci mai am numai o luna de stat fara medic.
Diana, analize de trim. 2 sau analiza secretie vaginale n-am facut nici eu. Ba chiar in sarcina asta nici un citobacteriologic, nimic. Nici glicemie, nici urina.
Doamne-ajuta sa fie bine Mirciulica si sa se aseze frumos lucrurile, sa fie ca un vis urat care trece si nici nu stiti de ce a venit.
Mirina, succes la control!
Addya, felicitari pentru fettia! Ce mai face sora ta?
Deea, tare rau imi pare pentru framantarile prin care treci. Sigur ca ti se poate da concediu medical in continuare, pana la 90 de zile, apoi intri in prenatal. Dealtfel tu mai ai nevoie doar de 60 de zile, cred ca intri cu 1 aprilie in prenatal, nu?

Anitta, mama lui M - 7 ani si bb 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Felicitari fetelor pentru grasunei!!!Doamne ajuta!
Miha, eu am dat 600 RON la Pop.
Ylari, nu are de ce sa nu accepte, eu am fost cu Amana si la Iosup si la Pop.
Addya, felicitari pt casuta!!!
Irina, si eu am slabit zilele astea vreo 2 kg, dar nu am putut sa manac nimic din cauza gastritei...NU stiu la tine de ce, paote retinusei apa data trecuta cand te-ai cantarit.

Noi i-am facut Amanei pe langa cele obligatorii (i le-am facut pe cele cu plata nu pe cele de la stat) si Rotarix si Prevenar cred ca se cheama (cel pt meningita). Priorix (cel ROR) a inclus si varilix se cheama Priorix Tetra. Oricum subiectul cu vaccinurile este atat de delicat...
Despre subiectul cu dormitul, Amana are camera ei, cateodata doarme cu noi, ne striga sa o luam din patut (cateodata asta a devenit din ce in ce mai des =)) azinoapte noi dormeam pe cate un coltisor de pat iar ea de-a latul ca o printesa:)) ) Cu bebe nu stiu cum vom face, va avea camera lui, dar nu stiu unde va dormi, vedem la fata locului. Razvan s-a implicat in cresterea Amanei, sigur se va implica si la Victor la fel.
Va pupacesc!!!
PS: Am ajuns acasa, sigur vom fi iar inzapeziti cateva zile :((

-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Andra, mami fericita de fetita Amana (1 an si 10 luni) si viitoare mami de baietel Victor 22s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addya_21 spune:

multumesc mult fetelor!
anita,surioara mea e bine,se bucura de viitoarea ei nepotica!

andreea 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_gabi spune:

Buna fetelor,

Deea, te sfatuiesc sa nu renunti asa usor cu CM-ul. Nu stiu daca i-ai dat ceva doctorei tale, dar din experienta mea conteaza f mult. Daca nu vrea nici asa sa te ajute, incearca la alta dr. Iti poate face internare ambulatorie si sa iti dea CM mai mult. Eu am primit pt problemele cu piciorul cel mai mult 31 de zile consecutiv. Dupa aia iti poate da si doctorul de familie max 10 zile pe luna si tot asa.
Mirina5, eu am dat 500 RON pt eco de trim II si pt cea de trim III voi da 400 RON.
Eu nu suport uleiul de migdale pe corp. Mi-e foarte sila de el. Asa ca l-am amestecat cu crema mea antivergeturi si ma dau asa dupa fiecare baie la insistentele sotului.
Inca nu am curaj sa cumpar nimic pt bebe. Nu sunt superstitioasa, dar nu stiu, am o temere...
Si eu ma gandesc sa stau doar eu cu bebita mea in dormitor si pe sot sa il dau la separein dormitorul nostru pentru inceput. Mi-e mila si de el, ca doar va lucra. Si oricum nu stau eu linistita daca se duce el la bebe. Cred ca o sa fiu o mamica obsesiva si posesiva.
De-abia o astept e bombonica mea.



Alina cu bebelusa 24+

Mergi la inceput