Fluturasi de Martie-Aprilie 2011(118)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-ca vb de cat lapte papa bebeii- ai mei mancau 240 ml lapte, atat dim cat si seara, rar 300ml. ei bine, am schimbat biberoanele, si am luat unele de la canpol-ptr copii de la 12 luni incolo,cu tetina 3+- numerotarea lor- curge repede, initial- primele minute le curgea pe langa gurita, dar ulterior au invata smecheriaasa ca sa va spun, ca acum mananca in 5 minute, fata de 20 minute inainte, cu pauze intre-oboseau de la supt, saraciisi mananca 300ml cel putin seara, si 360 dimineata. adica am bagat jumate de biberon uneorisunt bucuroasa, ca ei nu prea beau lichide-bine de cand cu ciorba, am mai crescut nitel aportul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

alexina sa fiti fericiti si sanatosi in noua casuta!hai arata ne cateva poze macar cu exteriorul...si interiorul asa cum este!!!

in legatura cu suzi.... cum adica este o prostie??? suzeta are un puternic efect de calmare, linistire asupra copilului . si scade riscul ca, copilul sa isi suga degetelul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Alexina si mie imi e sete dupa ce beau lapte!
Andra adoarme in mai multe feluri, daca e ff obosita adoarme imediat dupa ce impinge cu limba tetina afara....Ziua cand o vad ca e spre somnic o pun in patutz si stau cu ea in camera si ma fac ca dorm, uitandu-ma la tv.., cateodata o las sa se joace si plec si o gasesc adormita... secretul e sa nu vada cand plec , ca e jale; taica-su o adoarme cateodata cantandu-i o melodie, asta http://www.youtube.com/watch?v=qy_4n23hezs.In schimb daca e nervoasa, cu dureri de dinti, etc... o pun in poala , cu o glezna pe celalalt genunchi si ii pun melodia aia de"imblanzit cobrele" si cedeaza...: Maria in schimb adormea instant daca o lipeam de mine si o transferam dupa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

alexina asa e mami....dar nu ne-am lasat, am renuntat la altele, am facut calcule si calcule si am reusit!! mult succes si voua!!

delia, nu stiu ce scoici. mama le-a adus.

viss pai mama a observat ca adoarme mai bine daca il lasi singur. eu il mai leganam ca era mai simplu asa il las pana vad ac este obosit bine, ca se freaca la ochisori si il pun in patut cu suzi. vb putin cu ele le schimba apoi adoarme. eu il leganam cand stiam ca se apropie ora de somn a mai dormit el singurel si mai demult apoi l am invatat eu leganat

mada....daaa este uriasa satisfactia!! plus ca este mai usor. in timpul acela ma pot ocupa de altceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

alexina sa fiti fericiti si sanatosi in noua casuta!hai arata ne cateva poze macar cu exteriorul...si interiorul asa cum este!!!

in legatura cu suzi.... cum adica este o prostie??? suzeta are un puternic efect de calmare, linistire asupra copilului . si scade riscul ca, copilul sa isi suga degetelul...


mamica implinita cu 2 comori: printesica si junior !!


de acord cu suzi, Maria si-a scos-o cand am intarcat-o si si-a supt degetul... pana la 7 ani, eu sunt pro suzi, de ea scapi la 2 ani, de deget greeeu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

alexina, chiar ma gandeam ce e cu tine ca nu ai mai dat pe aici. Abia astept sa vad pozicile cu casuta Pup o micuta bolnavioara, sa treaca si febra La dr fost?

delia, la cap haine stau ff prost evident ca toate hainele sunt ff largi pe mine..blugii au devenit mai bufanti si mai am ceva haine de dinainte sa-l am pe Cristi . Nu vreau deocamdata sa bag bani in haine pt ca inca mai vreau sa dau jos..si deja imi pare rau de hainele care le am si imi sunt mari...mai ales pantalonii....

Cata a inceput sa bea ceva mai bien lapticul 270 seara si 210 dimineata si le goleste de tot de cateva zile. Ma gandesc sa maresc un pic cantitatea..

Alor mei nu le-a placut la nici unul suzeta, mereu o scuipau si apoi plangeau dupa ea si iar o scuipau si tot asa. La cristi n-am mai dat-o si gata, in schimb la cata dupa ce nu a mai avut suzi a avut tendinta sa suga degetul...e ff nasoala faza cu suptul degetului...fetita cea mare a nasilor are dintii deformati de la supt degetul si acum la 6 ani dupa ce-si schimba dintisorii va tb sa poarte aparat dentar cativa ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Pana la urma de suzi se scapa mai repede decat de supt degetul...cu ani in urma cand tot mergeam la controale ca nu ramaneam gravi, am vazut un baietel de vre-un an jumatate cu suzeta in mana..o arata la toata lumea si era f suparat. Mamica lui ii taiase varful suzetei ca sa nu mai aiba de ce sa suga si apoi i-o daduse Nu era suparat pe mami, pt ca ea ii daduse suzi dar era suparat pe suzeta ca nu mai e la fel

Eu am fost un copil extrem de dificil si razgaiat..imi povesteste mama ca pana la 2 ani am mancat pasat la biberon Apoi mi-au spus ca un catel din blocul de vis-a-vis mi-a luat biberonul...am fost ff suparata ...vedeam catelul respectiv mereu pe balcon

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

mada, de asta am si intrebat, ca ma gandeam ca sunt largi alea vechi si nu se merita sa iei cand nu le porti decat 2 sapt..., da si cand ajungi unde vrei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

suzeta mea "au mancat-o rechinii la mare", de fapt era tetina, ca alea cica imi placeau... si tin minte ca mai mare(2 ani jumate) oftam cand vedeam pionii la sah la em de la tv... in capul meu credeam ca sunt tetine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

hranit juniorul..si l am pus sus in patutul lui. nu se aude nici musca....tre sa merg sa vad dc a adormit...

Mergi la inceput