Valcence in lumea larga

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Salutare trupa!

Hai ca ne adunam, incet-incet.

Dama, tu ai fost la Fronton? Daca da, imi amintesc, daca nu.. nu
Toulouse-ul e neschimbat, in mare. S-a mai facut o linie de metrou si s-a dat drumul la linia de tramvai, s-a deschis un cazino, cam astea-s noutatile... ba, ca uitam, s-a redeschis sala de spectacole "le bikini", dar s-a si mutat, numai stiu ce s-a intimplat: a ars sau ceva de gen la fosta locatie. Acum e mai maaaare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui chatonel

michelle, de ce nu vrei catelul in casa? el oricum acolo va vrea sa stea, nu afara, kit ca ii faci tu palas :)

ciinele e un animal social, ii place sa traiasca in haita, nu e singuratic... asa ca ar sta numai pe la usi si pe la geamuri ca sa va vada si sa incerce sa intre si el inauntru.

Famille Dragoon, mami de Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose


asta e problema...in casa ne place sa tinem curat. adica fara par...fara mirosuri...etc.etc ceea ce e normal pt un ciine si realizam asta.
avem canapele de piele noi noutze. pe jos avem carpet(mocheta)gri deschis cam 50% din suprafatza.gresie alba chiar in sufragerie si orice pata se vede.
nu mi-ar place de afara sa vina in casa cu labutzele murdare...si de sters...ehe...cine sta sa-l stearga mereu?

deci vrem caine sa stea afara...si la fel nu ma indur sa-l tin pe la usi sa se uite ca un milog in casa. imi rupe inima si il las in casa si gata...s-a zis cu curatzenia mea.ce sa mai ...nu suntem pregatiti sa renuntzam la curatzenie.

william vrea caine de marime mijlocie-mare (un golden retriver, labrador...german shepherd) ca cica ii e rusine cu de astia mici- ca pisicile, la plimbare.

mai vrem sa il luam de mic, ca mie mi-e frica de ciini si asa sotul imi spune ca ma voi obisnui cu el. dar cum sa tii bietul catelus sa planga pe la usi?! nici nu-mi imaginez asta.
plus ca daca nu lasa vecinii sa doarma, cred ca imi fac si dusmani.

nu stiu, ne mai gindim...






michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui dama

Buna dragi valcence!
Ma prezint si eu la apel, desi recunosc ca intru tot mai rarut pe DC.

Eu is si mai mica, sunt din generatia '95, am terminat tot la Roaita. Am locuit vis-à-vis de policlinica cu plata, deci nu foarte departe de scoala.

Denisa, noi doua s-ar putea sa ne stim, macar din vedere, dat fiind varsta apropiata si zona unde am locuit.

Am ajuns in 2002, mai intai, in Franta, la Toulouse, foarte aproape de Chatonel, dar din pacate nu am avut ocazia sa ne intalnim, cu toate ca incepusem sa activez si eu pe DC. Chatonel, poate iti mai aduci aminte de nick-ul meu pe La France. In Franta am stat 4 ani, apoi am schimbat cu mare regret si strangere de inima frumosul Toulouse cu Liège-ul belgian.

Am 2 baieti pe care incerc sa-i duc anual in Valcea la bunici. Lor le place foarte mult. Eu m-am mai intalnit ocazional cu cate un coleg, mai ales din generala. Cei de liceu nici macar unul, desi tare as vrea sa mai stiu cate ceva de ei, ce au devenit.
Aici, in Be, am intalnit doar o valceanca si ne-am imprietenit. Mi-a si botezat al doilea copil, deci ne vedem mai des.

Chatonel, zici ca e deja primavara la Toulouse...of, nu ma suprinde deloc, de-aia inca mai tanjesc dupa el. Am vizitat ceva orase europene, dar asta e al meu de suflet, il iubesc la propriu. Ce mai e nou pe la place du Capitole, Esquirol, etc?

Michell, si eu care nu muncesc decat de 2 ani si recunosc ca era cam greut numai cu un salar, tot mai tanjesc dupa timpul liber ce-l aveam inainte...cu toate ca ma ocupam de fapt de copii, dar deh...acum abia astept cate-o vacanta, ca asta de Carnaval de ex.

In afara de andiaroro, mai e o fata DC-ista in Franta, tot valceanca. Cu ea mai tineam legatura, dar in ultima vreme mai greut, tot din lipsa de timp de ambele parti.

Cam atat pt moment, promit sa revin.
Pupici!

Mami de David & Patrick


si sotul meu a stat mai mult de un an in Belgia, in Kent.
i-a placut tara, aproape era hotarit sa ramana acolo dar visul lui era America. asta se intimpla in urma cu 20 de ani...
i se oferise casa, servici...dar nu-i placea limba si vremea.






michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

michelle, daca vrei sa fie mereu curat in casa si fara par/miros de animal, atunci renunta la ideea de a lua ciine. Nici pisica nu poti lua in conditiile astea... poate niste pesti cu acvariu, dar si asta trebuie curat si miroase urit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui chatonel

michelle, daca vrei sa fie mereu curat in casa si fara par/miros de animal, atunci renunta la ideea de a lua ciine. Nici pisica nu poti lua in conditiile astea... poate niste pesti cu acvariu, dar si asta trebuie curat si miroase urit.

Famille Dragoon, mami de Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose



...stiu...stiu ...e chiar patetic.
eu am crescut la bloc fara animale mi-e greu de la 40 de ani sa ma mai schimb....
sotul vroia 2 canari in colivie, dar mi-e mila sa tin bietele pasari in colivie...asa ca i-am refuzat dorintza.
dar sa vezi presimt ca tot o sa ne luam un caine de afara... va tin post it.

chatonel, povesteste-mi si mie cum e in orasul tau.sunt f. curioasa, cum sunt oamenii, locurile, ce-ti place/displace...

acum

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

michelle, la pasari e si mai naspa, ca trebuie curatata cusca de kk, ele imprastie grauntele pe linga colivie si trebuie curatat zilnic etc... asa ca mai bine nu

cit despre orasul meu.. o sa iti pun un post al meu din 2004, desi lucrurile s-au schimbat multicel in privinta haleului si a vinului, nu mai sint chiar asa "accesibile", s-au scumpit, vinurile acum sint multe facute pe "stil nou", ceea ce da un vin fara gust, au vrut sa uniformizeze calitatea, sa nu mai fie "ani buni si ani prosti" si asa au busit tot :(

Citat:
sadar ce-mi place... pai sint multe chestii care-mi plac: in primul rind locatia, Toulouse e la 150km de mare si munte, mediterana e super, oceanul atlantic (250km) e bun de surf-at, Pirineii de ski-at.
Spania e la o aruncatura de bat-100km. Parisul (800km) e aproape si el pt ca in avion se face numai o ora si preturile sint accesibile- 50€ dus/intors cel mai ieftin pret.
Imi mai place papa, aici e papa bun, lumea se uita bine inainte sa bage in gura, asa ca sintem axati mult pe BIO(logic) , apoi gasconia este renumita cu specialitatile de salate cu foie gras si pipotele, cu Lillet-ul- aperitiv buuuun, apoi vine tot ce tine de ratuste, aici, in sud, carnea lor e foarte apreciaia, mai ales cind e facuta in grasimea proprie. Vinurile de Bordeaux (250km) sint delicioase si ieftine, fiind aproape. Apoi vine si Cahor, Fronton, vinuri bunicele si ele.
Toulouse e un oras studentesc, aici a fost contruita prima universitate in secolul XIII, avem 110 000 studenti/an, sint 2 universitati, mai multe scoli de ingineri, institute tehnice etc.
Aerospatialul e principala activitate aici, construim avioane si sateliti, avem si Institutul de cercetare spatiala care are si baza de lansare Ariane in Guyana, la Kourou.
Toulouse-Lautrec are un muzeu frumos la Albi care merita vizitat.
Ce sa mai, eu sint indragostita de regiunea in care stau....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui chatonel

michelle, la pasari e si mai naspa, ca trebuie curatata cusca de kk, ele imprastie grauntele pe linga colivie si trebuie curatat zilnic etc... asa ca mai bine nu

cit despre orasul meu.. o sa iti pun un post al meu din 2004, desi lucrurile s-au schimbat multicel in privinta haleului si a vinului, nu mai sint chiar asa "accesibile", s-au scumpit, vinurile acum sint multe facute pe "stil nou", ceea ce da un vin fara gust, au vrut sa uniformizeze calitatea, sa nu mai fie "ani buni si ani prosti" si asa au busit tot :(
Citat:
sadar ce-mi place... pai sint multe chestii care-mi plac: in primul rind locatia, Toulouse e la 150km de mare si munte, mediterana e super, oceanul atlantic (250km) e bun de surf-at, Pirineii de ski-at.
Spania e la o aruncatura de bat-100km. Parisul (800km) e aproape si el pt ca in avion se face numai o ora si preturile sint accesibile- 50€ dus/intors cel mai ieftin pret.
Imi mai place papa, aici e papa bun, lumea se uita bine inainte sa bage in gura, asa ca sintem axati mult pe BIO(logic) , apoi gasconia este renumita cu specialitatile de salate cu foie gras si pipotele, cu Lillet-ul- aperitiv buuuun, apoi vine tot ce tine de ratuste, aici, in sud, carnea lor e foarte apreciaia, mai ales cind e facuta in grasimea proprie. Vinurile de Bordeaux (250km) sint delicioase si ieftine, fiind aproape. Apoi vine si Cahor, Fronton, vinuri bunicele si ele.
Toulouse e un oras studentesc, aici a fost contruita prima universitate in secolul XIII, avem 110 000 studenti/an, sint 2 universitati, mai multe scoli de ingineri, institute tehnice etc.
Aerospatialul e principala activitate aici, construim avioane si sateliti, avem si Institutul de cercetare spatiala care are si baza de lansare Ariane in Guyana, la Kourou.
Toulouse-Lautrec are un muzeu frumos la Albi care merita vizitat.
Ce sa mai, eu sint indragostita de regiunea in care stau....


Famille Dragoon, mami de Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose



daca stiam toate astea zau ca ma mutam in Frantza
de fapt pana sa ne reintoarcem aici in urma cu 2 ani...ne cam batea gindul spre Sudul Frantzei, dar nu mai stim bine franceza...plus cum merg lucrurile in Frantza...asa ca nu ne-am incumetat.

sotul meu lucreaza chiar in domeniu de aerospatiale si suntem innebuniti dupa delicatese la mancare si un pic la vin.

si noi incercam sa mancam cat mai natural dar costa cam mult...plus ca mancarea pe aici a cam luat-o razna de nu stii ce maninci.

pare destul de frumos . o sa ma uit pe link dupa ce il pui. o sa mai googlesc pe aici mai tirziu sa vad mai multe imagini.

esti fericita? te simti ca acasa?

o sa-ti pun si eu linkuri despre orasul meu.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

michelle, uite www.cartesfrance.fr/carte-france-ville/photos_31555_Toulouse.html" target="_blank">linkcu toulouse.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Hello dragelor,
Vad ca ati inceput sa atingeti coarde sensibile, fetele din Franta..eu nu vreau sa scriu legat de asta caci clar ma apuca dorul si intru in depresie,ca eu vreau cumva sa ne mutam in Eurpa dar stiu ca nu exista sanse din cauza sotului,ca el nu mai poate avea job de birou,ca are firma lui de 10 ani-a ami avut oferte si aici pe bani frumosi si a refuzat,asa ca sper ca macar fii-mea sa studieze si sa calatoreasca in Europa.
Nu am mai apucat sa intru ca am fost ocupata cu gasit bilete pt Romania la vara,tare scumpe sunt,dar am gasit totusi rezonabil pt 4 pers, 3500 si mergem 18 zile si is prinsa ca trebuie sa gasesc jobul ideal pt mine-aproape de casa si pe meseria mea, si totul e cam slow acuma, nu mai zic de activitatile lui fii-mea care ne omoara cateodata,dar asta e viata aici-nu exista sa stea afara copiii singuri
In rest ca si Michelle, ma supara astia cu produsele lor,desi luam destul de mult de la ferma carne si oua si caut sa gatesc 90% din timp,am senzatia ca totul nu mai are gust si ca astia ne "intoxica" incet si sigur ca de ,suntem cam multi pe planeta asta...
Merg sa o inscriu pe fii-mea la 2 excursii care si le doreste in March break-ontario science centre si Reptila
Astept sa mai scrie si Andiaro de copiii,stiu ca Alex al ei face balet, si fii-mea a facut dar mie mi se pare a waste of time and money si am incurajat-o pe Emma sa faca un sport serios ca :tenis,scump dar macar suntem numai albi-fara orezari si indieni si altii
Va pup si numai bine.

Denisa cu Emma Andrea 6 ani si Mark Alexv4 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui chatonel

michelle, uite www.cartesfrance.fr/carte-france-ville/photos_31555_Toulouse.html" target="_blank">linkcu toulouse.

Famille Dragoon, mami de Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose


fff. frumos
mi-ar place sa-l vizitez candva. dar nu stiu daca m-as mai obisnui sa traiesc intr-un oras cu cladiri inalte si vechi, strazi inguste.
e asa de diferit de locul unde stau eu.

michelle

Mergi la inceput