Valcence in lumea larga

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Si eu...
Am ajuns mai greu, dar ma instalez acum.
Chato- Bravo pentru initiativa!
Michelle- Trebuie sa recunosc ca te-am mai citit si ma bucur ca am gasit un punct comun si nu unul oarecare, ca "radacinile" sunt cele mai importante in formarea personalitatii.
Si pe Denisa ma bucur sa o regasesc( noi suntem cunostinte vechi), mai ales ca avem multe puncte comune: 93_ul, Roaita, copii de ac varsta, cate un Alex de caciula, etc.
Banuiesc ca nu vrei sfaturi de la Disney-ul frantzuzesc, ca iti furnizam cu placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Ciao Denisa, bine ai venit!

Am fost demult la parcul disney, eram eu copil atunci :) a fost in 96 de craciun si pot spune ca m-am distrat foarte bine, dar lumea era la parada si noi am putut sa ne dam hutza in toate jucariile de-acolo fara sa stam la coada cite o ora sau mai mult, cum e de obicei

Io am fost la Roita in clasele 1-8, dar tu erai chiar mica, poate ca ne-am intersectat pe-acolo, daca ai fost de la inceput.

Ce faci la toronto? Am avut niste amici acolo, el era Valcean dar generatie mai veke. Acum nu mai stau acolo, au plecat la capitala :)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

hahahaha, andiaroror, venisi si tu? bine facusi si bine venisi :)

io credeam ca esti mai baba, nu asa tinerica :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

Chato-Sunt eu sfatoasa, dar juna in simtiri...ca 93-ul reprezinta terminarea liceului, nu anul nasterii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Denisam

Hello girls
Eu se pare ca sunt cea Mai mica din valcea- ca am terminat in '93 la roaita si sunt plecata din 2001- eu am stat in Traian , linga cofetaria Gladiola.
Eu Mai greu cu scrisul dar Mai citesc aici si dc avea teme faine de discutie o sa fiu Mai harnica
Ati fost la Disney parks- any ideas,advices- merita?
Va pup

Denisa cu Emma Andrea 6 ani si Mark Alexv4 ani

Zambeste, si maine e o zi!




ma bucur ca ne intilnim mai mult evalcence si pe aici.

te referi la Disney-ul din California?
Noi am fost in urma cu vreo 4 ani la acesta din Anaheim.Atunci stateam doar la 30-40 min distantza.
conteaza in ce zile te duci. vara e fff cald.iar de sarbatori f. aglomerat.
stai la cozi interminabile. noi stateam cu rindul incat sa prindem cat mai multe ride-uri.
william avea atunci numai vreo 4 ani. desigur ca au fost ride-uri in care i-a fost frica...si a fost destul de obositor.

chiar vb cu sotul ca e bine sa te duci la Disneyland cand e superbowll-ul ca poate asa e mai linistit.

overall e frumos.castele,caracterele...totul ca in povesti. cu cit copiii sunt mai mari cu atit mai bine ca tin minte si e mai usor pt toata lumea.

mi-a placut parada de la sfirsit(ora 9 seara) si ride-ul Peter Pan.

E bine daca vii din Canada sa faci un tur si la San Diego la Zoo si la Safarii.
Si in Los Angeles au un zoo foarte mare si frumos. Ne-a luat o zi intreaga sa-l vizitam si cred ca tot am mai scapat ceva.

daca nu te-ai referit la Disney-ul de aici probabil am scris degeaba...desi poate mare dif. nu e intre ele.

stiu ca biletele pe aici s-au scumpit cred ca sunt in jur de $90/persoana. unele agentii de turism acorda package-uri:avion, cazare...bilete

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui chatonel

michelle esti tare!

eu nu cred ca ne-am descurca cu un salariu, dar ce mi-ar place sa nu mai muncesc: sa citesc toata ziua, sa fac proiecte etc. Insa aici viata e scumpa si nu se poate trai (decit pe sponci) cu un salariu.

Asa ca eu lucrez si mai am muuulti ani pina sa ajung la pensie - evident ca ma gindesc la ea

Pisicuta din poza e a soacra-mii, a decedat saraca de curind (pisica, nu soacra)

Eu am chiar aproape de noi o olteanca, e din craiova si ne intelegem bine, dar nu ne vedem des, deh, ficare cu serviciul, cu viata de-acasa, copiii etc...

Famille Dragoon, mami de Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose


chatonel si aici e viatza f. scumpa. mai ales in suburbia unde stau eu...e cam de fitze(cum zic romanii)dar am ales-o ca sunt scoli bune, zona safe si e pe deal sa avem view.
ne-a ajutat Dumenzeu de am vindut-cumparat in momente bune si astfel avem casa cumparata asa ca nu mai platim o mare parte pe chirie.
oricum si mancarea e mai scumpa ca in alte zone, property taxes...si altele.
si pt noi e greu cu un salariu, nu avem pe nimeni sa ne ajute cu Willy si part-time nu gasesc...asa ca asta e viatza...ne restringem de la altele si mergem mai departe.
ma rog sa-i dea Dumnezeu sanatate sotului meu sa poata muncii.
oricum totul e prea bine, ne-a binecuvintat Dumnezeu din plin nu am de ce sa ma pling.

noi am vrea sa ne luam catzel...de fapt Willy ne cam bate la cap. dar tot nu suntem ready. in casa nu vrem sa-l tinem(avem canapele din piele), afara nu ma indur sa-l las cand e ploaie.
incercam sa ne imaginam cum ar fi , cand ploua bietul catzel sa fie pe la usa. noi nu avem nici streasina la casa, sau terasa acoperita in spatele casei..
plus ca daca se imbolnavesc doctorii au niste pretzuri enorme...
eu daca am stat la bloc nu am avut nici un animalutz nimic....asa ca nici cum se cresc astia nu am habar.

revin.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Ciao fetele-multam de info cu Disney-greu sa alegi perioada sa inteleg,cred ca il aminam pt la anul sa faca si asta mic macar 5 ani
Sa nu ziceti ca dispar dar avem long-weekend acuma si tb sa impachetez ca o taiem la cabana in nord unde e zapada, pt astia mici,ca in oras nu avem,nu ca ii duc prea tare dorul,dar noi nu am vazut decat de 2-3 ori fulgii pina acum si a fost de 1-2 cm,biata Emma merge simbata la ski si se da pe zapada artifiala
Va pup si ne auzim pe marti, weekend fain!

Denisa cu Emma Andrea 6 ani si Mark Alexv4 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

week-end placut Denisa!

Aici a venit primavara, in sfirsit, asa de bine este!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

michelle, de ce nu vrei catelul in casa? el oricum acolo va vrea sa stea, nu afara, kit ca ii faci tu palas :)

ciinele e un animal social, ii place sa traiasca in haita, nu e singuratic... asa ca ar sta numai pe la usi si pe la geamuri ca sa va vada si sa incerce sa intre si el inauntru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dama spune:

Buna dragi valcence!
Ma prezint si eu la apel, desi recunosc ca intru tot mai rarut pe DC.

Eu is si mai mica, sunt din generatia '95, am terminat tot la Roaita. Am locuit vis-à-vis de policlinica cu plata, deci nu foarte departe de scoala.

Denisa, noi doua s-ar putea sa ne stim, macar din vedere, dat fiind varsta apropiata si zona unde am locuit.

Am ajuns in 2002, mai intai, in Franta, la Toulouse, foarte aproape de Chatonel, dar din pacate nu am avut ocazia sa ne intalnim, cu toate ca incepusem sa activez si eu pe DC. Chatonel, poate iti mai aduci aminte de nick-ul meu pe La France. In Franta am stat 4 ani, apoi am schimbat cu mare regret si strangere de inima frumosul Toulouse cu Liège-ul belgian.

Am 2 baieti pe care incerc sa-i duc anual in Valcea la bunici. Lor le place foarte mult. Eu m-am mai intalnit ocazional cu cate un coleg, mai ales din generala. Cei de liceu nici macar unul, desi tare as vrea sa mai stiu cate ceva de ei, ce au devenit.
Aici, in Be, am intalnit doar o valceanca si ne-am imprietenit. Mi-a si botezat al doilea copil, deci ne vedem mai des.

Chatonel, zici ca e deja primavara la Toulouse...of, nu ma suprinde deloc, de-aia inca mai tanjesc dupa el. Am vizitat ceva orase europene, dar asta e al meu de suflet, il iubesc la propriu. Ce mai e nou pe la place du Capitole, Esquirol, etc?

Michell, si eu care nu muncesc decat de 2 ani si recunosc ca era cam greut numai cu un salar, tot mai tanjesc dupa timpul liber ce-l aveam inainte...cu toate ca ma ocupam de fapt de copii, dar deh...acum abia astept cate-o vacanta, ca asta de Carnaval de ex.

In afara de andiaroro, mai e o fata DC-ista in Franta, tot valceanca. Cu ea mai tineam legatura, dar in ultima vreme mai greut, tot din lipsa de timp de ambele parti.

Cam atat pt moment, promit sa revin.
Pupici!

Mergi la inceput