Albinute & bondari de '07 (4)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anaalina spune:

Nu e corect !!! Ne adunam si incepem sa plangem , ce frumos mai era. Imi vine sa zic si eu ca si Creanga nu stiu altii cum sunt dar eu cand imi aduc aminte de zilele de prin 2007, cand ma trezeam cu voi si ma culcam cu voi , cum le serveam primul iaurt bondareilor si albinutelor , cum serveam prima supa si ne plangeam ca nu vor sa pape , ba legume , ba fructe ...imi vine sa plang.

Despre noi Catalina este putin in urma stupului ca sa zic asa , noi inca lucram la capitolul vorbe , e mai greu dar trecem noi si peste asta, ca si desvoltare fizica e un copil de 17 kg cam 1.10cm inaltime. Ma gandesc cu groaza la scoala dar asta e trebuie sa mergem si acolo , mai avem un an de gradinita si o sa o las sa se joace cat vrea. Eu nu sunt mama care o sa o invete alfabetul , adunari , scaderi , sincer mi se pare o mare tampenie ,va invata cand va merge la scoala , asta e parerea mea .
Daca dati cu rosii nu ma supar , ca de mult nu a mai aruncat nimeni cu o rosie pe aici.
Ma duc ca striga Mihai mamamamamama , lu asta nu-i mai tace gurita , spune tot ce aude.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

La multi ani, Ana (pui de Loradin)!!!
Sa fii sanatoasa si norocoasa, sa ti se indeplineasca toate dorintele.
Scuze pentru intarziere...

Anaalina si ai mei sunt in aceiasi situatie... putin in urma celorlalti... la capitolul vorbe, la capitolul atentie... Lucruri f importante la scoala.

Am f. mult de tras cu Elena la capitolul scoala, varsta, nivelul clasei... Majoritatea sunt mai mari decat a mea, care a implinit 7 ani in oct, cand a inceput scoala. Chiar nu o puteam da la 8 ani fara o luna. Insa in clasa ei sunt destui care au implinit sau implinesc in primavara 8 ani. Si de aici se rezulta altele... nivelul clasei este mai ridicat, pentru ca niveul de intelegere al unor copii cu aproape 1 an mai mari, este diferit... la varsta asta un 1 conteaza f. mult. Si atunci inv. lucreaza cu ei lucruri peste nivelul programei cls I. Lucrurile obisnuite, pt. clas I sunt ok, le intelege, le rezolva... dar la ce este peste, ramane in urma sau nu intelege deloc...
Deja ma gandesc cum sa fac la baieti... vor merge in cls I la 7,5 ani, pentru ca vad ce diferente sunt intre ei si copiii din grupa... Si cum tendinta parintilor este de a-si da copiii la scoala cat mai tarziu, mai ales cu pregatitoarea mutata la scoala... ma gandesc cu groaza ca, si la 7,5 ani nu vor fi la acelasi nivel cu cei din clasa lor... si patesc acelasi lucru ca si la Elena...
Inca mai trag sperante ca le vine mintea la cap si vor lasa clasa pregatitoare si in gradinite...

La capitolul kg. suntem in coada clasamentului ai mei au 14,5 si 15,5 (Mihai e 'al mai gras... daca se poate spune asa).

Altfel, ne distram pe acasa cu o viroza, cred... ramane de vazut ce zice pediatru... Era cazul, doar se apropie ziua lor... Ultima tura au facut-o in octombrie, cu o saptamana inainte de ziua surioarei



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martutza spune:

La multi ani Robert,Fabiana mihaela si Nicolas Mihai.Sa fiti sanatosi,norocosi si voiosi.Sa va ocoleasca necazurile.

sper sa mai scrie si alte mamici...lucruri vesele si amuzante despre copilasi,situatii prin care trec si din care mai putem invata ceva.
multumesc de urari.
va pup

eu nu am starea cu mine..am aflat o veste trista despre fetita de 5 ani a unui fost coleg de facultate si bun amic ..nu pot vorbi despre asta dar,ca in vremurile bune, va rog sa va rugati pentru Alexia Anamaria..are nevoie de rugaciuni si de un medic bun ca sa mai poata merge vreodata.Dumnezeu sa o ajute.

Multa sanatate tutoror si o noapte linistita.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kitty spune:

Nora-Ioana
Maria-Teodora
Maria-Alexandra
Puiutilor sarbatoriti zilele acestea!


Giulia are 106 cm si 18,5 kg, e cam indesata domnisoara, capcaunul isi face griji ca ajunge rotunjoara ca ma-sa.

In privinta grupei pregatitoare inca nu-mi fac probleme, pentru ca s-ar putea pana anul viitor sa se schimbe ceva, nu stiu daca o sa functioneze chestia asta facuta asa, in viteza, asa ca am hotarat sa ma stresez mai incolo, nu de anul acesta.

Problema despre care scrie Eliana o cunosc, parerea mea e ca se simte cand copilul e mai mic decat colegii lui, nu neaparat la nivelul cunostintelor si a capacitatii, ci la nivel emotional. Cunosc o fetita care e cea mai mica din clasa, are colegi cu mai mult de un an mai mari ca si ea, este foarte buna la invatatura, printre primii din clasa, la concursuri face note foarte bune, dar stiu cat de greu a facut fata cerintelor, cat de multe alte probleme au fost cu ea.
ASta nu inseamna ca nu sunt exceptii, copiii care sunt pregatiti din toate punctele de vedere la o varsta mai mica sa faca fata cerintelor scolare.

Martutza, sanatate fetitei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefimic spune:

LA MULTI ANI! MARIA TEODORA si NORA IOANA !



Sa cresteti mari, sanatoase, voaioase!

Mamici de printese sa va bucurati de zambetul lor in fiecare dimineata, sa aveti o zi minunata si petrecere frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefimic spune:

LA MULTI ANI! ANA, NICHOLAS MIHAI si MARIA ALEXANDRA!


Sa cresteti mari, frumosi si norocosi, mamici de albinute si bondari sa va bucurati de fiecare zambet al lor in fiecare dimineata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Krissy spune:

Bun (re)gasit mamici de copii mari!

LA MULTI ANI CU SANATATE pentru:
Alexandru Eduard
Iulia Maya
Eliana Ioana
Alexandru
Mark Alexandru
Anastasia
Rianna
Ana
Robert
Fabiana Mihaela
Nicolas Mihai
Maria Alexandra
Maria Teodora
Nora Ioana

Ce mari ne-au crescut copiii, nu-mi vine sa cred! Parca ieri asteptam cu sufletul la gura vesti despre cine si cum a mai nascut si incepea sa se populeze stupul, si acum vorbim deja de scoala .

Un mic update despre Sophia mea iubita: are 1.12m si 20 kg, si e la fel de intensa, energica, curioasa si isteata (ca sa-mi laud si eu puiul de cioara), dar o ador parca si mai mult de cand e surioara mai mare si o vad ce mult isi iubeste fratiorul si ce delicata si atenta e cu el, in ciuda faptului ca i-a luat parte din atentia absoluta de copil unic si mult asteptat, cu care am obisnuit-o in peste 4 ani de zile. Viata e cam in viteza, cu multe sacrificii si dureri de cap din partea noastra ca parinti, dar copilasii sunt toata ratiunea mea de a fi, aerul pe care il respir si elixirul care ma mentine si impinge inainte cu toate!

Petrecerea i-am rezervat-o pt sambata la un www.pumpitupparty.com/" target="_blank">loc de joaca, sunt invitati toti colegii de grupa de la gradinita, mai ales ca e ultimul an impreuna (in septembrie ea va merge la scoala), precum si cativa prieteni romani, in total cam 20 de copilasi. Tortul va fi cu Ariel anul asta, sper sa-i placa surpriza. Joi cand e ziua ei o sa ducem si la gradinita cup cakes si suc, asa cum se obisnuieste aici. Si eu m-as bucura sa facem album de 5 ani, dar va rog sa imi trimiteti PM cu user si parola, caci le-am uitat de cand nu m-am mai logat - multumesc!

La multi ani inca o data tuturor albinutelor si bondarasilor! Sper din suflet sa auzim macar la ceas aniversar de la cat mai multe mamici, de care mi-e dor si drag sa le ascult actualizarile.

Multe imbratisari,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siuta spune:

La multi ani Maria !
La multi ani Nora !
Sa cresteti mari si sa fiti sanatoase !
Vorbeati de kg si inaltime...noi nu ne laudam , avem 105 cm si, sper eu,15 kg.E filiforma . Vineri mai facem o tura de analize sa vezi scandal si taraboi.
In rest ne pregatim intens pentru mini serbarea de 8 martie care este o surpriza , dar spunem de zor cantecelele si poezioarele.
Marta, sanatate multa fetitei. E tare greu sa auzi si sa cunosti copii bolnaviori .
Krissy, distractie placuta !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

La Multi Ani si de la noi tuturor albinutelor si bondarilor, fara exceptie le uram sanatate si tot binele din lume.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenefr spune:

Buna seara mamici, si pitici de 5 ani !


Nu dati cu rosii ...dar in ultimul an nu m-am mai regasit (cum mai zicea cineva pe aici)...Am avut un an f greu, despre care nu vreau sa vb...un an cu schimbari pe toate planurile...noroc cu Teodora care m-a ajutat sa exist. Taras, grapis, asa cum am putut... Trecem noi peste toate, cu ajutorul lui Doamne-Doamne. :)

Va multumesc pt urari, am avut o zi cat de cat (insa fara a simti ceva special ) multumita urarilor de pe fb + dc, a prietenilor virtuali, si va multumesc pt asta . Conteaza enorm sa ai prieteni, chiar si la distanta, daca nimeni altcineva nu mai e cu tn.

Hai sa va zic cate ceva de Teodora, ca o dau in bocete, si nu vreau, e fetita mare, independenta, are 107cm si vreo 16kg, deci tot betisor este, cocheta pana la Dzeu si inapoi, aseara o certam ca se culca f tarziu, pe la zece sau dupa zece , si imi zice : "mami, las-o balta !" ...Ce sa mai zic?

Cu scoala , nu m-am mai stresat si cu ea, avand in vedere ca vom schimba cartierul si tot tacamul...vom vedea.

Are un iubit la gradi, il iubeste teribil de mult, eu nu o incurajez, insa in sinea mea ma amuz cateodata si ma uimeste maturitatea ei... O intreb de ce il iubeste :
"mami, il iubesc pe Chris pt ca e frumos. Si imi place fata lui . Si imi place parul lui" Mai pot zice ceva?
Si o sa ma casatoresc cu Chris. Pt ca il iubesc. Si el ma iubeste pe mine. A facut o pasiune pt el(si el pt ea), nici nu o incurajez, nici nu o stopez. De ras, nici atat, eu stiu cd aveam vreo 5 ani, si la fel, m-am indrag de vecinul meu mai mare cu un an, si le-am zis alor mei...si ei au rassss de mineeee...m-am simit f mult timp aiurea si nu am mai putut sa le spun nimic . Se crease o ruptura intre noi.

Sa urez si eu sarabtoritilor care implinesc 5 ani( si nu pot sa cred ca a trecut 5ani plus lunile de sarcina de cand ne cunoastem)
La multi ani , sa fie sanatosi si voiosi si sa fie norocosi si fericiti!


Mergi la inceput