Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(64)

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Buna seara tuturor!

Aseara am revenit pe meleaguri mioritice dupa o saptamana de vis! Am skiat, am ras, am baut vin fiert pe partie , ne-am simtit super. Am simtit din plin si lipsa picilor, mai ales seara, cand aveam mai mult timp liber...Dar ei s-au simtit grozav cu soacra-mea, in cea mai mare parte a zilei, ajutata de sora-mea si maica-mea dupa-amiaza.
Azi dimineata cand ne-am reintalnit erau la fel de veseli ca in fiecare zi cand se trezesc...mie insa mi s-au parut atat de mari...Mi se parea ca au crescut atat de mult!

IRIP, am avut eu perna ptr. gravide. Este EXTRARODINARA!!! Sincer, nu stiu cum ma descurcam fara ea, avand in vedere ca eu am si o hernie de disc de 5 ani...Este foarte buna ptr. somn, dar eu o foloseam si in timpul zilei, cand stateam in pat. O poti folosi si ptr. bebe cand e mic de tot, dar si cand incepi sa-l pui in fuduletz...O sa-i pui cu randul, ca la noi era mare "bataie" pe perna-minune

Revin maine ca acum mor de somn!

O noapte linistita tuturor!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiftemi spune:

multumesc gabitza, o sa cumpar un scaunel de baie cat mai curand posibil si o sa incerc. sper sa fie mai bine.


o seara buna tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

2apples,
Noi am fct kineto la ina therapy, altfel spus siina medical, care se afla in sebastian. Costa 45roni sedinta de o ora pt un copil. Drita este ligia robanescu, iar fetle care fac kineto sunt exceptionale. Eu am invata de la ele, mi-au aratat si am fct si eu cu amndoi copiii, asa ca poti scuti din bani si daca inveti tu. Parerea mea este ca la cat deimportanta e sanatatea copiilor si la cat de mult bine face kinetoterapia, niste luni innplus de sacrificii financiare merita. Sper sa aveti resurese psihice, fizice si materiale. Pupic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma_alma spune:

Seara buna, gemenistelor

Nu am mai zis nimic de mult. Nu sunt foarte activa in general, iar de scris scriu mai mult la odiseea de mai-iunie (unde oricum scriu rar). Dar va citesc cu drag si interes, incercand sa ma pregatesc pentru ce ma asteapta .

Intre timp am aflat mai multe detalii despre buburuzele mele: sunt gemene identice. Am avut emotii mari acum vreo 2-3 saptamani, cand ni s-a spus ca sunt monoamniotice. Intre timp s-a gasit si membrana lipsa, asa ca ne-am mai calmat si incepem sa ne pregatim mai serios pentru venirea lor.

Voiam sa va intreb daca vreuna dintre voi a nascut natural. Eu aveam fixul asta cu nasterea naturala inainte sa aflu ca am gemeni, dar acum m-am mai dezumflat. A trecut cineva prin experienta asta cu gemeni? Ma gandesc ca trebuie sa fie greu sa fii taiata pe burta si sa ai grija de doi copii, oricat ajutor ai primi din jur. Pe de alta parte, nici nu vreau sa insist pe nastere naturala doar de moft, daca ar fi mai bine pentru ele sa vina prin cezariana.

Adishor_1975, m-ar interesa patutul, dar nu iti pot trimite PM fiindca nu il ai activat. Cum as putea da altfel de tine? Sau, daca iti activezi PM, da-mi un semn, te rog.

Alma 24+ (de 3 ori femeie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2apples spune:

multumesc de raspuns, adipapazi, pai vreau sa le fac, dar imi e greu cu drumul cu amandoi... sebastian e f departe de mine, din pacate. Visam ca ar putea veni cineva acasa, in felul asta aveam grija de al doilea copil cat era "tratat" celalalt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rammy_79 spune:

Buna mamici si viitoare mamici de gemeni, sunt pentru prima data pe acest forum si sper sa ma primiti si pe mine printre voi.
Sunt mamica de 2 gemeni. Au 6 luni si ne descurcam binisor, avand ajutoare binenteles. Cu toate astea, am momente cand simt ca nu mai fac fata situatiei, dar trec si mergem mai departe. Am dorit foarte mult acesti copii si stiu ca momentele grele vor trece.
Alma_alma - eu am nascut natural, nu pentru ca am vrut asa a fost situatia. Urma sa nasc la Medlife, dar dupa cum stii, ei nu primesc prematuri, asa ca ajunsa in aceasta situatie, m-am lovit de refuzul lor. Din pacate, nu imi facusem in back-up, asa ca am fost directionata catre Filantropia, spital cu care Medlife-ul are contract.
Acolo, politica spitalului.....fara cezariene daca nu este nevoie. Si uite asa, bebeii mei la eco au fost in pozitie de start si am fost obligata sa nasc natural. A fost un soc pt mine avand in vedere ca eram impotriva unei nasteri naturale. Admiram femeile care doreau sa nasca asa, dar eu stiam ca nu sunt in stare, asa ca nu am fost deloc pregatita psihic. In fine trecand peste aceste detalii, iti spun ca am nascut relativ usor, cu epidurala, in aprox 3 ore.
Nu stiu ce alte detalii sa-ti mai spun, asa ca daca doresti sa aflii si altceva, te rog intreaba-ma.
Va pup cu drg pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo80 spune:

oau! rammy_79 nu pot sa cred prin ce ai trecut!!!
nu trebuia sa mergi la medlife daca nu au pt prematuri, altii au.
eu am nascut pe 24 la 37 sapt si 1 zi si tot prematuri ia considerat...
Suntem acasa de miercuri ce sa zic e foarte greu am si o mica depresie ....oboseala cat cuprinde .
am probleme cu ei cu suptul la san ii tin si cate o ora si nu trag.... dupa ce ma mulg rup biberonul.
Cand incep colici si cand se termina ai mei au gaze si parca ii vad ca ii doare durtica deja.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

GEO80, sa-ti traiasca minunile!!!
Inteleg prin ce treci, la fel a fost si la mine cu oboseala, dar acum la inceput e mai greu...pana te obisnuiesti si-ti faci o rutina in functie si de programul picilor.
Cu suptul, eu nu prea am experienta...ai mei s-au nascut cam mititei, n-au prea avut putere sa suga, nici lapte nu am avut nicidata indeajuns, asa ca am mers dupa sloganul "TRAIASCA POMPA ELECTRICA!", ceea ce nu e sanatos, dar daca nu ai de ales...

VISS, MONAS, in curand aniversati 1 anisor de convietuire cu fericire si bucurie...Ce trece timpul! Ne vine si noua randul cam imediat dupa voi !

Pup ptr. toate mamicile si bebelushii lor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rammy_79 spune:

Geo80 - pupici multi si multa rabdare iti doresc, o sa ai nevoie. De starile de depresie nu am dus lipsa am avut la greu.
La 3 sapt de la nastere am trecut si printr-o operatie de colecist plus chist de 7 cm. A fost crunt....
De colici ce sa-ti mai spun, ne-au "lovit" de la bun inceput si au durat pana in luna a 5 a.
Dar slava Domnului am scapat acum.
De suptul la san nu iti pot spune foarte multe, ai mei nascandu-se la 34 de sapt nu au avut putere sa suga asa ca tot pompita de san sa traiasca. Iar la numai o luna am renuntat de tot la alaptat, nu mai reuseam sa dorm aproape deloc. Eram la pamant si l-am rugat pe doctor sa-mi opreasca lactatia. Ma puteti invinovatii,judeca, cum vreti voi dar eu am trecut prin momente pe care nu le-as dori la nimeni.
Acum nu pot spune ca imi este foarte usor dar in comapratie cu ce a fost e floare la ureche.
Pupici multi si inca odata iti doresc multa rabdare, liniste si ajutoare, eu zic ca o sa ai nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma_alma spune:

Multumesc mult pentru raspuns, Rammy . Te cred si eu ca nu ti-a fost usor, dar nasterea in sine pare sa fi fost ok, din ce povestesti. Probabil si pentru ca inca erau micuti bebelusii. A trebuit sa stai mult dupa aceea cu ei in maternitate?
De taietura pe burta vad ca tot n-ai scapat pana la urma . Ma bucur sa aflu ca totusi se intrevede si luminita de la capatul tunelului.

Eu as vrea sa nasc natural fiindca in inconstienta mea ma gandesc ca as mai vrea si alti copii si as vrea sa-mi pastrez pe cat posibil uterul intact. Stiu ca sunt multe femei care fac mai multe cezariene succesive, dar am eu piticul asta pe creier. Nici nu mai sunt chiar la prima tinerete, asa ca as vrea sa fac tot posibilul sa am sanse cat mai bune pe viitor. In plus, as vrea sa pot sa le iau in brate fara prea mari probleme inca de la inceput. Oricum ar fi, daca se intrevad complicatii sau riscuri pentru copii, ma conformez si fac cezariana.

Alma 25+ (de 3 ori femeie)

Mergi la inceput