Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(64)

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adishor_1975 spune:

Ladies, ma bucur sa va citesc, chiar daca postez mai rar.

ce de gemenuti.. ma apuca nostalgia. noi am implinit UN AN, cu veselie. Ne simtim tare bine, fetitele sunt dragalase, jucause. eu m-am intors la job, lucrez program scurt deocamdata, 10-17, apoi fug acasa la Porumbitzele mele.. am albume cu poze pe feisbuc, la adriana dogaru

am o intrebare pentru viitoarele mamici de gemeni. daca este cineva interesat de un patut de gemeni (http://www.abcpitesti.ro/23-articole.copii-64-2.in1.pat.pentru.gemeni+banca.art.nr.1017.html)

are baldachin si-l marit cu salteaua de cocos comandata separat + aparatoarele. patutul l-am luat cu 630 ron, salteaua a fost si ea vreo 150 ron, dar pretul pentru tot pachetul este 250 ron.

eu ma indragostisem de patutul de gemeni, mi-am dorit foarte mult, a fost tare bine cu el, sa vad fetele dormind impreuna. se poate folosi pana la un an, apoi nu mai merge, fetele se rostogolsec, nu stau locului.

sa stiti ca mie un psiholog de copii mi-a explicat / m-a rugat sa nu despart fetele cand se nasc, gemenii trebuie sa ramana impreuna, ca in uter aproape, cel putin 2-3 luni dupa nastere. sa-si simta miscarile unul altuia, sa-si auda respiratia etc. asa trauma schimbarii mediului este mult mai mica. este important ca bebeii sa doarma unul langa altul..

daca este cineva interesat, sa-mi dea mesaj privat.

Adishor cu Porumbitzele Ioana si Mara (26.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

oanaiftemi eu i-am mutat in cada cea mare pt baie de pe la 7-8 luni, in scaunel special initial, apoi pe covoras antiderapant. Am facut-o poate prea repede, dupa unele pareri, dar erau deja mari pt cadita si in vara aceea am fost cu ei lamare si nu mavedeam carand si cada dupamine (pe langa restul casei)Asa am luat doar un scaunel special dupa noi si a fost simplu.
De cand i-am trecut in cada si le fac baie simultan e perfect...e asa o distractie. Initial, pt a nu se speria de dimensiunile cazii am intrat eu cu cate unul in cada, il spalam, ne jucam, etc....apoi cand erau deja obisnuiti cu asta i-am last singuri.Poti incerca si tu sa intri cu fetita in cada, poate se va simti mai in siguranta in poala ta, in apa...

2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salexa spune:

Fetelor, voiam sa va intreb daca voi ati avut dureri de spate, de sale? Eu nu ma pot odihni din cauza lor.Oricum, nu ma odihneam pentru ca trebuie sa merg la toaleta de cate ori bune pt cateva picaturi, dar sa ma doara asa rau si de la doar 19 saptamani chiar nu ma asteptam. Am tot citit ca cel mai bine este sa dormi pe partea stanga, dar imi pare aproape inuman. Imi amorteste toata partea de sub coaste, radiind spre picior. BIneinteles ca dorm si pe partea dreapta, dar este la fel de rau. Probabil ca o sa mai dorm peste 2 ani un somn bun. O zi buna!

16+


Buna fetelor,

Scriu destul de rar dar imi face cea mai mare placere sa citesc ce postati voi.
IRIP dormi cum poti si cum te simti tu odihnita. Eu intradevar dorm mai mult pe partea stanga, dar o fac pentru ca pe aceasta parte nu este nici un bebe. Daca incerc sa dorm pe dreapta ma dor coastele de parca sunt rupte, iar daca stau cu fata in sus am arsuri de parca am baut otrava. Am avut dureri groaznice de spate pana la 22 de saptamani, acum nu mai ma doare spatele asa tare.

FIV 1 dr Albu Dragos reusit
mutatia 1691 in factorul v nu a fost identificata
mutatia 20210 in factorul II nu a fost identificata
mutatia 677 heterozigota
mutatia 1298 heterozigota
mutatia 675 4G PAI homozigota
mutatia 844G PAi nu a fost identificata
24 saptamani+2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

Eu am avut dureri de spate tot din s18-19. A fost cumplit. Totulpana cand am luat o saltea de calitate,madica dormeo, iar lucrurile s-au skimbat in bine. Nu e reclama, ca doar puteti lua de la orie irma,bdar sa fie ortopedica. Noi am luat de acolompt ca avem un pat pe comanda cu dimensiuni atipice, asadar ikea, mobexpert etc nu ne-au fost de folos.a costat ceva bani, dar vorba sotzului: in pat petrecem o treime din viata, de ce nu investim in el, cum investim in telef mobile?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiftemi spune:

buna,

mersi pt sfat dar exista vreun scaun special pt copii pt baie? pt ca fiica mea are doar 14 luni dar nu sta in scaun inca....cum e acel scaun de baie? o sa incerc sa intru eu cu ea in cada cu toate ca sunt cam mare, sunt in 5 luni jumate de sarcina dar o sa incerc sa ma descurc.

pt itip: daca incerci sa pui o perna intre picioare cum e? pe mine m-a ajutat. oricum tb sa-ti spun ca ma trezeam din 2 in 2 ore sa fac pipi si sa schimb pozitia, ma plimbam putin apoi reveneam. eu am avut o burta asa de mare incat la sfarsit o caram cu mainile....parca aveam vreo 5 nu 2 copii. asa ca te inteleg, si eu aveam dureri de spate, mai luam nospa din cand in cand dar dupa nastere au trecut durerile asa ca incearca sa te consolezi ca nu e usor sa cari o sarcina gemelara dar cum am mai spus si placerea va fi dubla. cand vei tine ingerasii in brate o sa uiti de toate. inceraca sa te gandesti la asta si poate trece si durerea :)
fi optimista si spune-ti in gand ca totul e bine, eu zic ca puterea gandului e f puternica. ai grija de tine.

o seata buna tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

oanaiftemi, despre stfel de scaunele vorbesc. De la anumita varsta/dimensiuni nu mai sunt foarte practice

se pare ca am uitat ca esti insarcinata si ca e mai greu sa faci baie cu copiii, la mine asa a functionat. Poate gasesti tu alta solutie sau iti sugereaza si altceva restul fetelor...
sarcina usoara!

2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

[quote]citat din mesajul lui oanaiftemi

buna,

pt itip: daca incerci sa pui o perna intre picioare cum e? pe mine m-a ajutat. oricum tb sa-ti spun ca ma trezeam din 2 in 2 ore sa fac pipi si sa schimb pozitia, ma plimbam putin apoi reveneam. eu am avut o burta asa de mare incat la sfarsit o caram cu mainile....parca aveam vreo 5 nu 2 copii. asa ca te inteleg, si eu aveam dureri de spate, mai luam nospa din cand in cand dar dupa nastere au trecut durerile asa ca incearca sa te consolezi ca nu e usor sa cari o sarcina gemelara dar cum am mai spus si placerea va fi dubla. cand vei tine ingerasii in brate o sa uiti de toate. inceraca sa te gandesti la asta si poate trece si durerea :)
fi optimista si spune-ti in gand ca totul e bine, eu zic ca puterea gandului e f puternica. ai grija de tine.

Oana, sa stii ca m-am inconjurat de perne si mi-am pus si intre picioare. Am dormit si eu mai bine. Ma gandeam sa-mi iau o perna pentru gravide. Ati avut? O fi buna?

19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-o primavara frumoasa!- va uram -eu si piticii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

irip,
poti sa faci si masaj, eu am facut de pe la 4 luni si nu am avut dureri de spate decat f rar si mici
sa vezi si ce dureri or sa fie dupa ce nasti, de umeri, ceafa mai ales, de la pozita de alaptat usor aplecata; am rezolvat si aici tot cu masaj

primavara frumoasa fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2apples spune:

Buna tuturor, reapar si eu dupa un secol, cu o intrebare: ati facut careva masaj sau kinetoterapie la bebelusi? la vreun centru, sau stiti pe cineva bun care sa vina acasa si sa faca? la baietel ne-au spus la nastere ca, din cauza pozitiei pelvine din burtica, are piciorus valg, i-am facut masaj la un centru de kinetoterapie pt bebelusi.

Dar acum, de cand s-au ridicat in picioruse, mi se pare ca fetita sta f prost cu unul dintre picioare, plus ca la un consult pediatra m-a atentionat la baietel ca nu s-a rezolvat definitiv la o talpa.

Deci stiti ceva? cele 2 centre de care stiu eu sunt cam departe si f scump daca vreau masaj pt ambii (cam 10 mil pt o luna). Imi e cam greu pe zapezile astea sa plec cu ei, in scoici, cu taxiul... Numai asa am alergat prin iarna pe la doctori.

PS. Sugubina, am PM activat, adica am dat si primit mesaje cu Mirela, Monas... doar ca nu am bani in clipa asta pt Omron si de aceea inca nu ti-am dat mail. Dar tot o sa vreau cand pot:) Merci

Mergi la inceput