Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(64)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

VALI79, doresc multa sanatate copilashilor tai! Sa va treaca tusea, mucishorii si alte neplaceri, cat mai repede!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo80 spune:

buna , a nascut cineva la spitalul Pantilinom,noi pana la urma a ales sa nastem acolo, se pare ca pe 27 daca mai rezist.multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali79 spune:

mammarutza


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna mamici si burtici,
ce faceti voi pe vremea asta? pe afara? ca noi nu prea. am iesit cu snaia cat era zapada insa acum s-a topit dar nu toata. asa ca cu sania, nu, cu carutul iarasi nu pt ca-s sleauri de zapada ici colo..e aiurea. iar cei mici vocifereaza saracii. astept p[rimavara sa plecam iarasi la mama si sa stam in curte toata ziua.
eu cu moralul sunt cam la pamant, nu stiu de ce. daca mai e cineva ca mine poate-mi da o idee cum sa ies din starea asta proasta. Fabi azi nopate a avut chef de ..vorba. pe la 4 nopatea. asa ca nu prea am dormit. Apoi ziua am stat sa ascundem din cabluri ca ei sunt mari amatori de asa ceva. Cat a lucrat tat-lor la asta ei au latrat in patutu de numa numa. Am inceput si primii pasi tinuti da cate o manuta. fabian e tantos tot si vocifereaza sa fie vazut si admirat pentru asta:). E asa dragalas...Eva e mai modesta. ea doar merge si gata. Avem si o deprindere urata: fabi arata cu degetul si cere divrese lucruri la care nu are voie. Si bineinteles ca zbiara daca nu i le dam. cam asta facem noi.
Va pupam si asteptam vesti de la fiecare:).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

Monas, da-le, e la varsta la cre cunoaste. Se va plictisi repede de ele. La fel a fost si la noi, mai ales rosul cablurilor.
Trece si depresia cand se vor face mai maricei si te mai intelegi cu ei. Pupam gasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

MONAS, sa stii ca si eu sunt un pic nervozitata . Eu cred ca e si din cauza vremii, ca parca nu va mai veni niciodata primavara...Eu, una, sigur nu mai am rabdare . La noi se poate circula pe trotuare, dar ma enerveaza frigul asta de mor!!!

Parca vorbesti despre copiii mei, atat in privinta mersului, cat si in cea a cablurilor. Dar mi-s dragi de mor! Carla e pe deasupra si mare povestitoare . Ca fetele... Luca a zis prima data "ta-ta", iar eu ma laud ca printzesa mea a zis prima data "me-me", nu i-a iesit chiar cum trebuie, dar fiind printzesa, i se iarta totul

Pupam toata gashka de mamici si bebici gemenashi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-=monas- da,da, da. uneori simt ca ma sufoc. nu am aer. dar chiar nu am aer curat.aerisesc zilnic, la fiecare ora cate 15 minute macar, dar nu e suficient- cand ies afara prin curte, spre baie- ma simt ca evadatii- depasesc cu privirea perimetrul celor 4/ 8 pereticand iesim la Cora cu ei, simt ca ies in clubnoi ne intElegem din ce in ce mai bine, uneori e liniste, iar ei se jaoca linistiti- inafara ca imi deschid si inchid calculatorul-,in rest pot sa roada orice,vorba lu tati- va sufla mama voastra si in fund- lasa ca vede ea mai incolodar..treb sa cerceteze, sa simta, sa pipaie,si dc treb sa si roada, nu? treb sa cunosca mediul inconjurator, nu? am invatat-o pe sonia sa stinga si sa aprinda lumina de la intrerupator- ce mandra eram, ca absoarbe informatiile asa repede!!! dar avem si un intrerupator deasupra patlui, mai spre lateral asa..ei, cand il vede , e pe elcum s-o mai invat ca nu e voie? ca doar eram asa mandra ca uite ce stie fiimea..s-o scurtcircuita , asta e
- bine ca vine motul, mai iesim din rutinadar eu zic ca intr-o luna, se va rezolva cu vremea.treb sa se topeasca si mastodontii astia, sa se elibereze trotuarele..sa iesim in parc,la piata, in vizite la alti prieteni mici
- PE DE ALTA PARTE MA GANDESC DIN CE IN CE MAI MULT LA SPITAL- LOCUL MEU DE MUNCA, ADICA.ca acus- acus ma intorc.am emotii, si mi se pare ca odata ce va veni primavara, timpul va zbura-vara, toamna, si in ian. trebuie sa ii dau la cresazici ca sunt paranoica, dar simt ca va trece anul asta ca vantul, ca va zbura.si gata, ne vom desparti dimineata, ne revedem dup-amiaza. e in cursul firesc al lucrurilor, stiu asta, dar..suntem asa intimi toti 3, cu programul lor de masa,somn, mami cu capucino sau 3in 1 dimineata, apoi dragalit, jucat, mai facem o treaba si ne reintalnim..parca as vrea sa opresc timpul in loc.pe de alta parte, e in firea lucrurilor sa evoluam, sa crestem, sa iasa din mediul cunoscut.eu ii duc de cate ori am ocazia in vizite de 2- 3 ore, pe la prietene cu copii mici, pe la rude, si acolo, nu prea ii bag in seama, ii las sa socializeze ei..iar eu sunt asa incantata ca se descurca , se joaca, se lasa plimbati de manute de toti..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-apropo- monas- m-am mai ingrasat. si dc eram asa mandra ca am slabit 20 kg postnatal- acum am mai pus cred 3.pai na, mananc paine cu unt si gem, paine cu nutela, paine cu branza topita si sunculita presata,deci paine..eu care mancam 2 felii pe zi. aaa si masa cea mai bogata la 21-22.cu sotul- mi-e drag de el de mor sa mancam impreuna, si de cate ori imi zic ca mananc mai devreme, nu ma tin de cuvantasa ca, am facut burtica-pe care sper s-o dau jos la iesirea afara cu carutul si copiii aferenti..sa ma urc prin topogane, si alte masinarii asociate. mmm..ce perioada frumoasa urmeaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

buna fetelor,
cam putina activitate pe aici, hai sa mai pun si eu niste interbari sa mai animam treaba

fetele mele fac 3 luni azi, am fost cu ele la pediatru ieri si sunt ok, Ema a ajuns la media valorilor pt varsta lor, are 5kg si 56.5 cm si Eva e inca un pic mai micuta, 3,9 kg si 54,5 cm

am intrebat dc sa le dau ceai a zis nu, dc sa le dau sucuri de fructe/legume a zis nu, dar mi-a zis sa le dau putine cereale de orez in lapte, 1-2 ori pe zi

voi pe la ce varsta ati inceput diversificarea si cu ce?

azi mi-a facut Ema un caca cam tare, o fi normal? nu mai era chestia aia lichida, era un mic musuroi; probabil e de la fier care le constipa putin

fetele sunt tare cumintele si deja dorm toata noaptea dc le fac biata, eu le faceam o zi da, una nu, dar am vazut ca dupa baie dorm de la 11-12 noapea pana dim la 7; asa ca le voi face zilnic; deja sunt fericita la capitolul asta,am inceput sa ma odihnesc si eu mai bine

azi le-am trimis afara cu bona, ca s-a ma incalzit un pic si s-a mai topit zapada

voi ce mai faceti, am vazut ca va plangeti si voi de frigul si zapada asta, nici mie nu-mi place deloc

pe la ce varsta incep sa iasa dintisorii?

o zi buna tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Anna, pediatra noastra ne-a recomandat la fel sa incepem diversificarea cu cereale simple fara gluten (faina de orez de fapt) , dar de la 4 luni. Mi se par cam micute la 3 luni pt altceva decat lapte. Nu cred ca sistemul lor digestiv e dezvoltat suficient pt a prelucra si altceva decat lapte. Eu nu mai stiu cum s-au nascut fetele tale, dar daca au fost si un pic premature, trebuie sa tii cont si de asta cand incepi diversificarea, sa le calculezi varsta 'corectata' (varsta reala - cat ar fi trebuit sa mai stea in burtica pt a nu fi premature).
Fierul constipa, asa e. Probabil de la asta s-a schimbat consistenta scaunului.
Felicitari pt greutati si dimensiuni! Sunteti super!
Cu dintii, depinde de copil. Sunt la care le apar primii dinti pe la 4-5 luni, sunt la care le apar dupa 8 luni.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput