Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(64)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Arta spune:

Viss si Monas: si eu ma regasesc mult in povestirile si progresele voastre...suntem tot pe acolo
Va intreb pe voi, daca v-ati interesat, de obiceiurile pt mot. Am citit ce turta, ce altceva trebuie sa pregateasca parintii? Sper sa mai stie si nasa, dar sa am eu pregatit ce trebuie...
Viss: eu ma intorc la serviciu saptamana viitoare...am niste emotii,parca acum as incepe la un nou loc de munca Sper sa ma descurc si cu copiii, si cu jobul.. Tu profita ca mai ai un an, din cate spui, e superb! eu nu mai puteam sa stau acasa..Or sa-mi lipseasca mult momentele "noastre", in 3...
anna: la noi a fost foarte grea diversificarea, nici acum nu mananca fetele prea mult. Doctorita ne-a spus ca, daca suntem pe formula, sa incepem dupa luna 6. De sucuri nu au vrut sa auda, nici lapte cu cereale...am inceput direct cu supe si piureuri de legume- Babycook-ul ne-a fost de mare ajutor. Iar dintii au inceput sa iasa pe la luna 8-9...si a fost greu, atunci au inceput perioadele de planset noaptea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

noi am inceput diversificarea pe la 5 luni, 5 luni jumatate, cereale fara gluten bineinteles.
zeama de legume (cica supa0 nu au vrut ever, cand am trecut la legume le faceam un piure mai lichid, fructele blenduite. Am incercat si eu la inceputuri sa le fac suc de morcovi (bleah, refuz total) am pus si niste mar- acelasi lucru. Au inceput sa accepte zeama asta doar dupa ce puneam in ea cereale de orez si era mai grosuta. Din biberon nu am vrut sa le dau supe/sucuri pt ca biberonul era pt lapte/apa si nu am vrut sa-i confuzez
Noi suntem din categoaria celor cu dentitie intarziata, mult timp am fost stirbi total. Nici acum nu avem toti dintii, astept inca un rand de masele la amndoi si un canin la dragos. Caninii ne-au iesit abia anul asta, deci dupa 2 ani


2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arta spune:

Mi-e groaza de canini, Gabitza! si nu cred sa ne lase in pace 2 ani, deja e albita zona...Toata lumea spune ca e foarte dureros, chiar mai mult decat maselele, asa e?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-arta- pai nici turta nu treb sa o pregateasca poarintii, ci nasii, mai precis nasaparintii treb sa pregateasca tava si ceea ce vor sa puna pe ea-ce le duce capul- idei tranite, care sa sugereze/ simbolizeze o meserie pe viitor-bine se pot face si combinatii- de ex. dc copilul alege ata, telefon si foarfeca se poate face designer.minge si telefon, plus bani- ori fotbalist, ori antrenorsa vad ce nascocesc la ai mei- pun sigur un mouse ptr sergiu- informatician programator il vadparintii mai treb sa pregateasca masa cu de-ale gurii, tort musai, si dc vor ceva cadou ptr nasi.eu inca nu am inspiratie vizavi de cadou- o floare in ghiveci?!
- ps- vad ca ...se topesc mastodontii, poate iesim si noi in parc,in curand
-noi am inceput diversificarea la 4,5 luni, asta ptr ca nu au fost alaptati la san.cu sucuri de fructe.apoi blenduit fructul, apoi legume supa, apoi blenduite. ca la carte. singura modificare e ca la inceput sergiu nu vroia sucul de fructe- dat la lingurita ,urla dupa lapte, dar lua sucul dupa ce isi calma foamea.asa ca, o perioada am dat , doar lui, intai lapte 40-60ml, apoi fruct, apoi laptele.incet- incet am ramas doar pe fruct, si laptele la distanta de 1h, apoi 2h, pana l-am scos de tot la acea masa.eu cerealele le-am introdus tarziu, si in laptele de seara, ..a fost alegerea mea, dar nici pediatra nu a insistat pe acea masa separata de cereale.apoi am scos cerealele din laptele de seara- si-au crescut astfel canttitatea de lapte baut seara.., le-am introdus apoi ori in fructele de dim., ori in iaurtul de 18..ori..deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arta spune:

Multumesc, Viss! ale mele sigur ar alege cablurile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

anna_a uaaau super tare ca dorm noaptea! se pare ca esti o norocoasa si ai nimerit modelu care slipuie! felicitari e mare realizarea. Si noi le-am facut baita zilnic si nu renuntam de frica ca nu or mai doarma, da treptat am inceput sa le spalam doar la fundulet o seara, si seara urmatoare baie normala.

Cu dive am inceput la 4lunite cu supa, adica crema ca cu supa era mai mult pe babeta- mai intai morcov fiert si pasat cu apa in care a fiert, dupa 3z am mai pus albitura , maream cantitatea.
Am dat si suc de mar/morcov, le-a placut. Da ale mele sunt mancatozaure si cre ca daia baga orce.

Prost rau cu iesitu afara..ca mi-e mila rau de carut prin troienele astea, si singura cu ele doar in fata blocului nu e ok, e porceala dupa lume..Maine e titicu acasa poate iesim putin ca murez.

Mara a avut prima dinti-la 7luni a iesit.

viss ati dat cado la nasi de motz? nu stiam ca asa e obiceiu.. Doar la botez auzisem..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiftemi spune:

Buna seara la toata lumea!

pt cele care vor deveni mamici de gemeni sa stiti ca e greu dar bucuria e si ea dubla.
eu nu am reusit fara ajutor, in primele luni am crezut ca m-a lovit avionul, eram mereu obosita....
am avut si probleme cu fetita mea, gemenii mei sunt fetita si baiat si a trebuit sa ma impart intre spital si casa. norocul meu ca soacra mea m-a inlocuit cu succes si am reusit sa fac fatza.

acum gemenii mei au 14 luni si e mult mai bine dar...vine al treilea, e pe drum. nu era programat, a fost o mare surpriza pt noi si am zis ca daca a batut la usa noastra e binevenit.
Luca si Leia mi-au schimbat viata si sunt cel mai frumos dar primit. sunt minunati, sunt f diferiti, nu prea se joaca impreuna dar se bucura mult cand se vad unul pe altul.

e greu sa tii o sarcina gemelara pana la termen, eu am mers pana la 37 sapt dar s=au nascut fara probleme si i-am luat acasa dupa 5 zile.
cu slabirea sa nu va faceti griji, o sa dati repede jos, nu va lasa sa va odihniti si o sa alergati mult.

sarcina usoara si dusa pana la termen tuturor.
nasterea e floare la ureche pe langa perioada de dupa.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

neata fetelor

la noi e balamuc
au facut 2 pisici alpiniste, care se catara peste tot, mi e teama de ziua in care ii voi gasii urcati pe dulapuri

in rest sunt ok
www.facebook.com/photo.php?fbid=197129930388020&set=a.179885472112466.28890.100002730436237&type=1&theater" target="_blank">asta facea robi la 7 dimineata l a gasit prin sufra si s a luptat cu el pana mai un si l dadea gata

anna legat de intrebarile tale
eu le am dat ceiut, din cel de fenicul de la Milupa, nu mult, ca oricum mai mult de 30-40 ml de beau
cereale le am introdus la 4 luni, din cele fara gluten de orez de la milupa, 2 saptamani le au acceptat, apoi nu le au mai vrut
aproape de 5 luni i am incercat cu suc de morcov, apoi le am fiert pasat si facut un piure mai lung si tot asa
sucuri de fructe nici azi la 1 an si 2 luni nu se omoara cu el
in schimb manca fructe, nu cat as vrea eu, dar manca

nu ma gandesc la kile ca albesc, viss poi cum sa nu manc pita cu diverse, daca simt ca pic de oboseala, imi trebe carbohidrati, si cum ziua nu prea apuc sa manca, ca daca bag ceva in gura vor si ei, asa ca manc dupa ce ii culc seara, la somnurile de pe zi, rod repede ceva pe fuga ca tre sa le gatesc lor si iar n am cand

se fac ei mai si noi fotomodele
pupici fetelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Arta

Mi-e groaza de canini, Gabitza! si nu cred sa ne lase in pace 2 ani, deja e albita zona...Toata lumea spune ca e foarte dureros, chiar mai mult decat maselele, asa e?

Mama de doua minuni: Sonia si Carina, 7.03.2011


Nu stiu ce sa spun. Din punct de vedere al durerilor asociate dintilor eu am fost foarte norocoasa... Absolut niciun dinte, canin, mase nu s-a lasat cu plansete, dureri. Uneori Dragos saliva mai mult si nu manca tocmai ok, un pic mai irascibil si rontaia biberonul cu apa. Dar asta a fost maxim de manifestari
Eva nu a avut niciun fel de neplaceri mai ales ca ea a fost cu eruptie dentara, niciunul nu a iesit singur, doar cate 2 sau 3 odata
Nici macar kk moale nu a fost o regula, febra ioc

2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Bine ai venit la noi oanaiftemi

2+

Mergi la inceput